Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ "Тұсау кесу"
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Пәні |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||
Педагогтің аты-жөні |
|||||||||||||||||||||||||||
Тоқсан: І |
|
||||||||||||||||||||||||||
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||||||
Бөлім |
Отбасылық дәстүрлер мен мерекелер |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың тақырыбы: |
Тұсау кесу |
||||||||||||||||||||||||||
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.4.1. тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтау 5.4.2.1.сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді және тоғыспалы ықпал заңдылықтарына сәйкес айта білу |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
-тірек сөздер мен жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды -сөз ішіндегі және сөз аралығындағы ілгерінді, кейінді ықпалды заңдылықтарына сәйкес айтады |
||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
- мәтіндегі тірек сөздерді табады - жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды - ілгерінді және кейінді ықпалдарды заңдылықтарына сәйкес айтады |
||||||||||||||||||||||||||
ЕБҚО бағалау критерийлері |
- мәтін мазмұнын түсінеді; - негізгі ойды анықтайды - ықпал түрлерін ажырата алады |
||||||||||||||||||||||||||
Ресурстар |
Оқулық: «Арман ПВ» Т.Н. Ермеков, Ж.К.Отарбекова, Р.Н Мұнасаева |
||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 6 минут |
Оқушылармен сәлемдесу Психологиялық ахуал туғызу Үй тапсырмасын сұрау,10 минуттық тест «Көңілді қалпақ» әдісі арқылы сұрақтарға жауап алу Сабақ тақырыбын «Құпия зат» әдісі арқылы ашу (қоржыннан тұсаукесерге арналған заттарды оқушыларға алғызып сабақ тақырыбын ашады 2 мин). Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсаттарын айту |
Мұғалімді тыңдайды. «Көңілді қалпақ» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді Дескриптор Жалпы 2 балл
«Құпия зат» әдісі арқылы сабақ тақырыбын болжайды |
|
|
|||||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы 8 минут 10 минут 7 минут |
1-тапсырма. Жеке жұмыс Берілген мәтінді оқып, «Түймедақ» әдісі бойынша тірек сөздерді анықтап, жетекші сұрақтар арқылы негізгі ойды анықтайды Тұсау кесу Тұсау кесу – сәби қаз тұрғаннан кейін тез жүріп кетсін деген тілекпен жасалатын ғұрып, ырым. Ол үшін арнайы ала жіп дайындалады. Сүріншек, жайбасар адамдарға баланың тұсауын кестірмейді. Тұсауы кесілген баланы қолынан ұстап жүгіртеді, шашу шашылады. Баланың ата-анасы тұсау кесушіге кәдесін береді. Көбейіп, көгере берсін деп көк шөптен есіп жасайды. Бай болсын деп малдың тоқ ішегінен де өреді. Адал болсын деп ала жіптен де жасайды. Тұсау кесу тойына ауылдың қыз-келіншегі, әжелер шақырылады. Ет асылып, шай қайнатылады Балаларға өлең, жыр, тақпақ, жаңылтпаш айтқызады. Жетекші сұрақтар:
Кері байланыс Бағалау Жұптық жұмыс. Оқушылар жұптарға бөлініп, берілген тапсырмаларды орындайды. 1-жұп. «Полиглот» әдісі арқылы оқулықтағы 2-тапсырмадағы мәтіндегі 3 сөзді орыс және ағылшын тіліне аударады және ілгерінді ықпалда тұрған сөздерді табады 2-жұп. «Орнына қой» әдісі арқылы көрсетілген әріптердің тиістісін орнына қойып тақтаға жазып, ықпал түрлерін ажыратады. Ше-г-к-ара, сө-с-з-сіз,Жа-н-м-пейіс, Жақы-п-б-бек, көз-ғ-қ-арас, ба-с-ш-шы 3-жұп. «Ассоциация» әдісі арқылы берілген өлеңді сурет салу арқылы сәйкестендіреді Табиғат,сен- тіршілік тұнып
тұрған, 4-жұп. Мәтіннен ілгерінді ықпалға ұшырап тұрған сөздерді табады. Қаз-қаз, балам, қаз балам, Қадам бассаң, мәз болам. Күрмеуіңді шешейін, Тұсауыңды кесейін, Тай-құлын боп шаба ғой, Озып бәйге ала ғой. Қаз баса ғой, қарағым, Құтты болсын қадамың! Өмірге аяқ баса бер, Асулардан аса бер. Жүгіре қойшы, құлыным, Желбіресін тұлымың. 3-тапсырма Жеке жұмыс. «ПОПС» формуласын қолданып, «Баланың тұсауын кесу қаншалықты маңызды?» деген сұраққа қатысты өз пікірлерін дәптерге жазады Бірінші
сөйлем. Менің
ойымша, |
«Түймедақ» әдісі арқылы тапсырманы орындайды
Кері байланыс Бағалау «Лимон» жемісі арқылы бағалау Дескриптор Әр жұптың тапсырмасына 2-балл
Кері байланыс Бағалау «Смайликтер» арқылы |