Сабақтың тақырыбы:Туған жер туралы жыр
(қалмақ ертегісі)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ертегінің тақырыптық идеясын ашуға
мүмкіндік беру. Туған жердің қадірін ұғындыра білу.
Отанын, туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
-
ертегінің мазмұныны меңгереді;
-
білімді игеру қажеттілігін түсінеді;
-
пікір алмасады, өз пікірін ашық айтады;
-
сыни ойлайды, ойларын салыстырады, ой қорытады;
-
жеке, топтық жұмыс нәтижесін көрсетеді;
-
ертегідегі түсініксіз сөздерді анықтайды;
Күтілетін нәтиже: Ертегі туралы мәлімет алып, үнін түсінеді. Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді және дағдыланады.Өз бетінше білім алуға қол жеткізеді.
Әдіс-тәсілдер: жеке, топтық жұмыс.
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Сабақтың модульдері: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сын тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОҮБ және ОБ», «АКТ-ны пайдалану», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті
қағаз, қайшы, желім, слайд, үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Топқа бөлу: 1,2,3,4-ке дейін санау арқылы 4 топқа бөлу.
|
А Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
|
І кезең. Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқушылармен сәлемдесу Жарқырап күнде ашылды, Айналаға нұр шашылды, Қайырлы күн балалар! |
Оқушылар хормен сәлемдеседі. Біз көңілді баламыз, Біз әдепті баламыз, Біз ерекше боламыз Қонақтарды көргенде, Сәлеметсіздер ме?! деп Сәлемдесіп аламыз. |
|
ІІ кезең. Үй тапсырмасын тексеру: |
«Балалардың бақыты» өлеңін жатқа сұрау.
«Бақыт» сөзіне топтастыру жасау. (слайд
1) |
Әр топтан шығып жазады |
|
ІІІ кезең. Қызығушылығын ояту. |
«Ой қозғау» тәсілі «Адасқан әріптер» (слайд
2) І топ: Жуан дауыстыларды сызып таста. ІІ топ: Екі дыбыстың қосарлануынан жасалған дыбысты сызып таста. ІІІ топ: Дыбыс емес таңбаларды сызып таста. ІҮ топ: Қалған сөзді оқып шық. Жауабы: «Ертегі» (слайд
3)
|
Сыни ойланып жауап береді |
|
ІҮ кезең. Мағынаны тану.
|
ЖИГСО -2 стратегиясы. 4 топқа мәтіннің төрт бөлігі оқуға беріледі. Әр топтан бір оқушы оқиды. Әр топқа тапсырма беріліп, жауап алынады. Сұрақ:
Тапсырма:
«Алтын сандық» жаңа сөздерге түсінік. (слайд 4) Император – мемлекет билеушісі Жұмақ – рахат өмір Ғұлама, данагөй – оқымысты, білімді адам. Нөкер – императордың көмекшісі Зындан – жерден қазылып жасалған қамақ |
Мәтінді оқып бір-біріне түсіндіреді. Сұраққа әр топтан бір оқушы жауап береді. Постерге жазып қорғайды. |
|
Сергіту сәті:
|
«Жаңбыр» |
Қимыл-қозғалыс арқылы көрсетеді. |
|
|
Дәптермен жұмыс: (слайд 5) Мақал-мәтелдер.
|
Дәптерлеріне жазады. |
|
Ү кезең. Ой толғаныс:
|
«Ыстық орындық» әдісі. (слайд 6) Эссе жазу. Егер сен автор болсаң, ертегіні қалай аяқтар
едің? |
Топпен бірігіп жазады. Топ басшылары оқиды. |
|
ҮІ кезең. Қорыту:
|
Сұрақ-жауап: (слайд 7)
қалай тапты деп ойлайсың?
өзі де құсқа ұқсап қалды?
|
Сұраққа жауап береді. |
|
ҮІ кезең. Үйге тапсырма:
|
Тапсырма:(слайд 8) Ертегінің мазмұнын түсініп оқу. Туған жер туралы мақал-мәтелдер жаттау. |
|
|
ҮІІ кезең. Кері байланыс Өзін-өзі бағалау
|
Әр тапсырма бойынша мұғалімнің бағалауы.
«Бағдаршам» әдісі бойынша (слайд 9) Қызыл – түсінбегені Сары – жартылай түсінгені Жасыл - өте жақсы түсінгені
|
Бағдаршам көздерін көрсетеді. |
|
Рефлексия |
«Тілек ағашы» .
|
Стикерге әр оқушы бүгінгі сабақтан ұнағанын және ұсынысын жазып, іледі. |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ "Туған жер туралы жыр"
Ашық сабақ "Туған жер туралы жыр"
Сабақтың тақырыбы:Туған жер туралы жыр
(қалмақ ертегісі)
Сабақтың мақсаты: Оқушыларға ертегінің тақырыптық идеясын ашуға
мүмкіндік беру. Туған жердің қадірін ұғындыра білу.
Отанын, туған жерін, елін сүюге тәрбиелеу.
Сабақтың міндеттері:
-
ертегінің мазмұныны меңгереді;
-
білімді игеру қажеттілігін түсінеді;
-
пікір алмасады, өз пікірін ашық айтады;
-
сыни ойлайды, ойларын салыстырады, ой қорытады;
-
жеке, топтық жұмыс нәтижесін көрсетеді;
-
ертегідегі түсініксіз сөздерді анықтайды;
Күтілетін нәтиже: Ертегі туралы мәлімет алып, үнін түсінеді. Шығармашылық жұмыспен айналысуға төселеді және дағдыланады.Өз бетінше білім алуға қол жеткізеді.
Әдіс-тәсілдер: жеке, топтық жұмыс.
Сабақтың типі: жаңа білім беру
Сабақтың модульдері: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сын тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОҮБ және ОБ», «АКТ-ны пайдалану», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушылардың жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқу», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, дүниетану
Көрнекі-құралдар: интербелсенді тақта, постер,стикер, маркерлер, түрлі-түсті
қағаз, қайшы, желім, слайд, үлестірме қима-қағаздар, бағалау парақтары.
Топқа бөлу: 1,2,3,4-ке дейін санау арқылы 4 топқа бөлу.
|
А Сабақтың кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті |
|
І кезең. Ұйымдастыру кезеңі: |
Оқушылармен сәлемдесу Жарқырап күнде ашылды, Айналаға нұр шашылды, Қайырлы күн балалар! |
Оқушылар хормен сәлемдеседі. Біз көңілді баламыз, Біз әдепті баламыз, Біз ерекше боламыз Қонақтарды көргенде, Сәлеметсіздер ме?! деп Сәлемдесіп аламыз. |
|
ІІ кезең. Үй тапсырмасын тексеру: |
«Балалардың бақыты» өлеңін жатқа сұрау.
«Бақыт» сөзіне топтастыру жасау. (слайд
1) |
Әр топтан шығып жазады |
|
ІІІ кезең. Қызығушылығын ояту. |
«Ой қозғау» тәсілі «Адасқан әріптер» (слайд
2) І топ: Жуан дауыстыларды сызып таста. ІІ топ: Екі дыбыстың қосарлануынан жасалған дыбысты сызып таста. ІІІ топ: Дыбыс емес таңбаларды сызып таста. ІҮ топ: Қалған сөзді оқып шық. Жауабы: «Ертегі» (слайд
3)
|
Сыни ойланып жауап береді |
|
ІҮ кезең. Мағынаны тану.
|
ЖИГСО -2 стратегиясы. 4 топқа мәтіннің төрт бөлігі оқуға беріледі. Әр топтан бір оқушы оқиды. Әр топқа тапсырма беріліп, жауап алынады. Сұрақ:
Тапсырма:
«Алтын сандық» жаңа сөздерге түсінік. (слайд 4) Император – мемлекет билеушісі Жұмақ – рахат өмір Ғұлама, данагөй – оқымысты, білімді адам. Нөкер – императордың көмекшісі Зындан – жерден қазылып жасалған қамақ |
Мәтінді оқып бір-біріне түсіндіреді. Сұраққа әр топтан бір оқушы жауап береді. Постерге жазып қорғайды. |
|
Сергіту сәті:
|
«Жаңбыр» |
Қимыл-қозғалыс арқылы көрсетеді. |
|
|
Дәптермен жұмыс: (слайд 5) Мақал-мәтелдер.
|
Дәптерлеріне жазады. |
|
Ү кезең. Ой толғаныс:
|
«Ыстық орындық» әдісі. (слайд 6) Эссе жазу. Егер сен автор болсаң, ертегіні қалай аяқтар
едің? |
Топпен бірігіп жазады. Топ басшылары оқиды. |
|
ҮІ кезең. Қорыту:
|
Сұрақ-жауап: (слайд 7)
қалай тапты деп ойлайсың?
өзі де құсқа ұқсап қалды?
|
Сұраққа жауап береді. |
|
ҮІ кезең. Үйге тапсырма:
|
Тапсырма:(слайд 8) Ертегінің мазмұнын түсініп оқу. Туған жер туралы мақал-мәтелдер жаттау. |
|
|
ҮІІ кезең. Кері байланыс Өзін-өзі бағалау
|
Әр тапсырма бойынша мұғалімнің бағалауы.
«Бағдаршам» әдісі бойынша (слайд 9) Қызыл – түсінбегені Сары – жартылай түсінгені Жасыл - өте жақсы түсінгені
|
Бағдаршам көздерін көрсетеді. |
|
Рефлексия |
«Тілек ағашы» .
|
Стикерге әр оқушы бүгінгі сабақтан ұнағанын және ұсынысын жазып, іледі. |
шағым қалдыра аласыз



















