Материалдар / Ашық сабақ Ұлы ерлікке тағзым. 7-сынып.

Ашық сабақ Ұлы ерлікке тағзым. 7-сынып.

Материал туралы қысқаша түсінік
Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құрады. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазады.
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Бөлім:

Жеңіс күні. Ұлы ерлікке тағзым. Морфология

Педагогтің аты-жөні:

Муханбетова Айгүл Ораққызы

Күні:


Сынып: 7 г

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Ұлы ерлікке тағзым

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

7.3.1.1 әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құру;

7.3.2.1 жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазу;

Сабақтың мақсаты

Әртүрлі жанрдағы мәтіндерді жазу үшін құрылымын ескере отырып, күрделі жоспар құрады. Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай көркемдегіш құралдарды орынды қолдана отырып, шағын мақала құрастырып жазады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру бөлімі


5 мин


Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

Қызығушылықтарын ояту.  Ширату жаттығулары. «Ыстық алақан» тренингі. Психологиялық хал-ахуалды жақсарту мақсатында көңіл-күйімізді көтеріп, сәлемдесу ретін жасау.



Оқушылар мұғаліммен амандасады. Бір-бірлеріне жақсы тілектерін айтып, ыстық ықыластарын білдіріп, сәттілік тілейді.


ҚБ:

Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру.


«Ыстық алақан» тренингі.


Өткен білімді еске түсіру



«google test» арқылы үй тапсырмасын сұрайды. Кемшіліктерін анықтайды, түзетеді, бағалайды.


«Оқшау сөздер» тақырыбы бойынша тест сұрақтары.
1.Қазақ тілінде оқшау сөздер нешеге бөлінетіндігін анықтаңыз.
а.1 в.4 с.2 д.5 е.3
2.Оқшау сөз.
а.үстеу в.шырай с.шылау д.етістік е.қыстырма
3.Оқшау сөздер кездескенде, сөйлемде қойылатын тыныс белгісі.
а.нүкте в.үтір с.нүктелі үтір д.дефис е.қос нүкте
4.Қаратпа сөз сөйлемнің ортасында тұрса, үтір қойылатын орын.
а.алдынан в.қатар с..соңынан д.қойылмайды е.екі жағынан
5.Қаратпа сөз қатысқан сөйлем.
а.Тыңда, дала, Жамбылды!
в.Айтқаны қолынан келсе игі еді.
с.Шіркін, ақын болсаң осындай бол.
д.Әрине, оның айтқаны дұрыс.
е.Білімдіден шыққан сөз талаптыға болсын кез.
6.Қаратпа сөзді табыңыз.
а.Әрине, қиындықтар кездеседі.
в.Ерді намыс, қоянды қамыс өлтіреді.
с.Бас кеспек бар, тіл кеспек жоқ.
д.Ұялма, қалқам, бір сайра, біз де алалық үлгіні.
е.Мыңдаған жыл бұрын қазақ хандығы құрылды.
7.Қыстырма сөз қатысып тұрған сөйлем.
а.Ой, әттеген-ай, айырылып қалды-ау.
в.Әрине, айта беріңіз, ата.
с.Қарсы алатын апам жоқ.
д.Жә, тоқтат.
е.Тәйт, тый жасыңды.
8.Қыстырма сөз қатысып тұрған сөйлем.
а.Айналайын, жиен-ай, тура қарашы.
в.Қарағым-ай, тұршы тезірек.
с.Ой, байғұс, бала-ай! .
д.Тәңірі сұлулықтың – ақын Сара! .
е.Бәлкім, кім біледі, сенің айтқаның болып қалар.
9.Қыстырма сөз қолданылған жай сөйлем.
а.Ойбай, Жақа, ол Жоламанның дүмпуі ғой.
в.Шынында да, халіміз онша мәз емес.
с.Жігіттер, ойын арзан, күлкі қымбат.
д.Толғаулы тоқсан қызыл тіл, сайраймын десең, өзің біл.
е.Айналайын, балам-ау, тура қарашы.
10.Қыстырма сөзден кейін қандай тыныс белгісі қойылатынын белгілеңіз.
а.қос нүкте в.сызықша
с.леп белгісі д.үтір
е.нүктелі үтір


«google test»-ті орындайды.


ҚБ


«Отшащу» әдісі




Гаджеттер

Жаңа сабақ

10 мин





























10 мин

1-тапсырма. Өлең үзіндісінен одағайды тауып талдаңыз.

Ғаламат күш, апырау, бұл не деген?

Тас та қалмас, сеземін, гүлдемеген.

Тәттілігін еңбектің осыншама

Қазақ қазақ болғалы білген емен.

Аз алған жоқ шапқындар ғұмырымды,

Аз болған жоқ халықтар шұбырынды.

Соғыста емес, соғысты құртқанға орнат,

О адамзат, ең биік тұғырыңды!

Тең бағалап қантамыр жалғасымен,

Ұйықтап жатып санағам мал басын мен,

«Шәйт!» деп енді лақтырсам, ақ таяғым

Табысады жұмысшы балғасымен.


(Ж. Молдағалиев)


Жауабын салыстырады.

Апырау – көңіл-күй одағайы

О адамзат – көңіл-күй одағайы

«Шәйт!» - шақыру одағайы




2-тапсырма. Мәтінді оқып, күрделі жоспар құрыңыз. Сол жоспарды басшылыққа ала отырып шағын мақала жазыңыз.


МӘТІН

Жатқанда отан жері отқа жанып,

Тұрғанда туысқандар жауда қалып,

Жеңбесек, жойқын қайрат шығармасақ,

Жігіттің неге жүрміз атын алып?

Жеңеміз! Жеңіс - совет адамы аты.

Біздерміз азат етер адамзаты.

Сенемін Партияма, ер халқыма,

Қандай күш бұл дүниеден одан артты?!

Киелі өнердің өміршеңдігі қандай қиыншылықта да тоқтамаған. Сондай оқ пен оттың ортасында жүріп, өнердің құдіретін сезіндірген, кеңес жауынгерлерінің жүрегіне жалынды өлеңдер шуақ дарытқан, отансүйгіштік рух пен күш-жігер берген сәттер сұрапыл соғыс жылдары аз болмаған. Соғыс жылдары Отанымызды қорғаған ер-азаматтардың қатарында жауынгерлерге бойындағы өнерімен қызмет еткен 17 өнер қайраткері 1942 жылы өздерінің оркестр, ансамбльдерімен майдан шебіне сұранып барғанын дәлелдейтін архивтік деректер бар. Ол өнер шеберлері артиллеристер мен ұшқыштар арасында, орман мен жасырын шалаш ішінде 50 концерт берген. Сталинград пен Украина майданында күннің ыстық- суығына қарамастан өнер көрсеткен. Олардың қатарында бұлбұл әншіміз КСРО Халық артисі Күләш Байсейітова, Роза Бағланова, Үрия Тұрдықұлова, Жамал Омарова, Елубай Өмірзақов, Манарбек Ержанов, Нина Куклина, Әнуарбек Үмбетбаев, Шара Жиенқұлова, Бибі Артықова, Ғарифолла Құрманғалиев, Зейнеп Розмұхамедовалар бар. Бәрі де ән салып, би билеп, кеңес жауынгерлерін көңілдендіріп отырды.

1941–1945 жылдары Алматының біріккен орталық кино- студиясында кеңес кинематографиясының алтын қорына енген фильмдер түсірілді. Олар: «Секретарь райкома», «Они защищают Родину», «Воздушный извозчик», «Два бойца», «Фронт», «Жди меня», «Парень из нашего городка» т.б. Соғыс жылдары Қазақстанда 500-ге тарта кино қызметкерлері мен әртістер еңбектенді. Орталық кино студия қызметкерлерімен бірігіп, М.Әуезов, Ғ.Мүсірепов, Ә.Тәжібаевтардың қатысуымен «Абай әндері», «Жауынгер ұлы», «Саған, майдан» фильмдері түсірілді.


Оқушылар тапсырмана дескрипторға сүйене отырып орындайды.


Дескриптор:

-өлеңді оқиды;

одағайды табады;

одағайдың түрлеріне ажыратады.




















Сабақтың оқу мақсатына жетуге бағыттайтын тапсырманы орындайды. Мәтінді оқып күрделі жоспар құрады.Жоспарға сүйене отырып шағын мақала жазады.


Жоспар

І: Кіріспе бөлім

____________

ІІ. Негізгі бөлім

1)____________________

2)____________________

ІІІ. Қорытынды

_____________


Дескриптор

мәтінді түсініп оқиды;

-бөліктерге бөледі;

жоспар құрады.

-шағын мақала жазады.




Жауабын салыстырады.

Жоспар

І. Кіріспе бөлім

Жеңіске деген сенім

ІІ. Негізгі бөлім

15 Сәуір 2024
410
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі