Мектеп:
|
|
Күні:
|
Мұғалімнің
аты-жөні:
|
Күні:
Сынып:
11
|
Қатысқандар
саны:
Қатыспағандар
саны:
|
Сабақ
№
|
3
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Векторлар және олардың
қасиеттері. Координаталар.
|
Сабақ
мақсаты
|
Барлық оқушылар
үшін:
Вектор анықтамасын
еске түсіру
Векторлардың қасиеттерін қолдана
білу
Кеңістіктегі координаталарға қатысты есептер
шығара білу
|
Бағалау
критерийлері
|
Вектор анықтамасын
еске түсіреді
Векторлардың қасиеттерін қолдана
біледі
Кеңістіктегі координаталарға қатысты есептер
шығара біледі
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
Стреометрия, кеңістіктегі параллельдік және перпендикулярлық
бойынша терминдерді дәл қолдана отырып, өз тұжырымдарын
талқылайды;
Пәнге тән лексика мен
терминология:
-вектор;
-скаляр
шама;
-координата;
-кеңістік;
-вектор
бағыты;
-жазықтық
|
Құндылықтар
ды
дарыту
|
«Мәңгілік ел»
құндылықтарын дарыту. Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне
тәрбиелеу.
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Слайд,
бейнесабақ,Zoom
бағдарламасы бойынша бейне
конференция
|
Сабақ
барысы
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған
іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Оқушылардың назарын
сабаққа аудару.
Оқушылар бір-біріне
жылы лебіздерін білдіреді.
«Мен сендерге ...
тілеймін».
Сабақтың тақырыбымен,
мақсатымен, бағалау критерийлерімен
таныстыру.
|
|
|
Өткенді
қайталау. Белсенді оқытудың
«сұрақ
қою
жəне талқылау» түрін қолданамын.
Саралаудың «Диалог және қолдау
көрсету» тәсілі іске
асады
«Миға шабуыл»
әдісі арқылы
ауызша сұрақ- жауап
алу.
1. Скаляр шамаға
мысал келтіріңіз
2. Векторлық шама
дегеніміз не?
3. Вектордың қандай
түрлерін білесіз?
4. Веторларды қалай
қосамыз?
5. Векторлардың
скаляр көбейтіндісі дегеніміз
не?
6. Екі вектордың
векторлық көбейтіндісінің алгебралық
қасиеттері?
7. Қандай векторлар
тең векторлар деп аталады?
8. Нөлдік вектор
дегеніміз не?
9. Коллинеар
векторлар дегеніміз не?
10. Векторларды
қосудың параллелограмм ережесін
тұжырымда
Бағалау. «Бас
бармақ» тәсілі арқылы
|
|
|
Жеке
жұмыс
№51
ABCDEFA1B1C1D1
E1F1
дұрыс алтыбұрышты призмасының
барлық қырлары 1-ге тең.
1)
AС1;
2)
AD1
векторларының ұзындығын
табыңдар.
1)
СС1=1;
ABC теңбүйірлі
үшбұрыш
ВО
биіктік
AB=BC
∟АВС=1200
∟ВСА=∟ВАС=300
ВО=0,5
ОС=ОА= =
АС=
AС1= =2
2)
AD=2
AD1
=
№52
ABCDA1B1C1D1
бірлік
кубында
1)АВ+
AD1
2)
AB1+
AD1
векторларының ұзындығын
табыңдар
1)АВ+
AD1
=
2)
AB1+
AD1=
№53
ABCDA1B1C1D1
кубында
AС1
векторын АВ, AD және
AA1
векторлары арқылы
өрнектеңдер.
AС1
=АВ+ AD +
AA1
№54
ABCDEFA1B1C1D1
E1F1
дұрыс алтыбұрышты призмасының
барлық қырлары 1-ге тең. AD1
векторын АВ, AF және
AА1
векторлары арқылы
өрнектеңдер.
AD1
= 2АВ+2AF
+AА1
Ауызша
бағалау
|
|
|
Кері
байланыс.
«Плюс-минус-қызықты»
әдісі.
"П» - "плюс" - бағанына сабақтағы ұнағанын
,ақпарат және жұмыс пішінін яғни оқушының өзіне жағымды әсер ететін
немесе жалпы мақсатқа жетуге тиімді болады деп есептелгені
жазылады. "М" - "минус« бағанына сабақта
ұнамағанын,түсінбегенін, жағымсыз әсер еткенін немесе оқушы алған
ақпаратты керек емес деп есептегені
жазылады.
«Қ"- "қызықты« бағаны
оқушылар сабақта алған әуесқой деректерді және тағы да нені білгісі
келетінін мұғалімге сұрақ түрінде дайындайды.
|
|
Сабақтың
соңы
|
Үйге
тапсырма.
№
55
Рефлексия
«Рахмет…»
әдісі.
Сабақтың соңында әр оқушыға
бір оқушыны таңдатып алып, ынтымақпен жұмыс жасаған балалар бір -
біріне ілтипатын білдіріп, ынтмақтастықты түсіндіреді. Мұғалім
мадақтау сөзінен кейін ең көп мадақтау естіген балаға қошеметін
білдіреді.
|
|
Қосымша
ақпарат
|
Саралау
|
Бағалау
|
ҚТ және
денсаулық
|
|
|
Сабақтың ортасында сергіту
сәтін орындату.
|
Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу
мақсаттары дұрыс қойылған
ба?
Оқушылардың барлығы ОМ қол
жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді
ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан
қандай ауытқулар болды,
неліктен?
|
Бұл бөлімді сабақ туралы өз
пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ
бағанда берілген сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы
өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
Сабақты
жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
Сабақ барысында сынып
туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы
нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|