Ашық сабақ "Уақыт алға жетелейді." 5-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ "Уақыт алға жетелейді." 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге көмек ретінде
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар бөлімі:

Бос уақыт және хобби

Күні: 05.12.2022

Мұғалімнің аты-жөні: Гузирбаева Кумисай Султановна

Сынып: 5 «ғ»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны :

Сабақ тақырыбы

Уақыт алға жетелейді.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

Т/А.5.1.5.1 - тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап беру, көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіру;

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: мәтін мазмұнын түсінеді;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тыңдалған мәтін мазмұны негізінде сұрақтарға жауап береді;

Кейбір оқушылар орындай алады: көтерілген мәселе бойынша өз ойын білдіре алады;

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Ерекше білімді қажет ететін оқушы тапсырмасы

Бағалау

Ресурстар

Басы


5 минут


Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылардың сабаққа қатысын тексеру.

Оқушылар стол үстіндегі кеспе қағаздарды алып топқа бөлінеді.

I топ Уақыт

II топ Сағат

III топ Минут

IV Секунд

«1 минутта дұрыс жауапты белгіле» әдісі арқылы үй жұмысын сұраймын. Кесте таратып беремін. 1 минутта кестедегі сұрақтарға жауап жазады. Сосын дұрыс жауабын оқимын, оқушылар әр сұрақтың тұсына баллдарын қойып өздерін өзі бағалап жазып отырады.


Амандасады. Оқу құралдарын дайындайды.

Стол үстіндегі кеспе қағаздарды алу арқылы өз топтарына отырады.

I топ Уақыт

II топ Сағат

III топ Минут

IV Секунд

Кестедегі сұрақтарға жауап береді


«Жақсы»

«Жарайсың»

«Керемет»

5-сынып қазақ тілі оқулығы


Сабақтың ортасы

5 минут











5 минут


























7 минут


3 минут


6 минут




Тілдік бағдар. Туынды сөздер.

Түбір сөзге жұрнақ жалғану арқылы жасалған сөздер туынды сөздер деп аталады.

Лексикалық жолмен жасалған туынды сөздер.

Туынды сөздердің лексикалық жолмен жасалуы дегеніміз – сөздің сыртқы түрі өзгермей-ақ, жаңа мағыналарға ие болуы. Мыс:1.ақ, 2.ақ (ақ жіп) түсті білдіреді, 3.ақ (сүттен жасалған тағамның атауы).

Жұрнақ жалғану арқылы жасалған туынды сөздер. Түбір сөздерге сөз тудырушы жұрнақтар жалғанғанда жаңа мағыналы сөздер жасалады. Мыс: кес-пе, сүз-бе,сөз-ле(сөйле).

Мағынаны тану. Ойтүрткі сұрақтар.

1.Уақыт дегеніміз не? 2. Уақытты тиімді пайдалану дегеніміз не? 3. Бос уақытты қалай пайдалану керек? 4. Уақыт сөзінің синонимдерін ата.

Тыңдалым. Аудиодан тыңдайды.

1-тапсырма. «Қаламсап» әдісі арқылы. Топтық тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, кемінде 3 сұрақ құрастырып, топтар бір-біріне қояды.

Менің өмірім әлі алда. Жасым он алтыдан жаңа асты. Енді бірер айда 10-сыныпты бітіремін. Алдыма қойған мақсатым бар. Сол мақсатқа жету жолында не істеу керек болса да дайынмын. Түбінде ойға алған мақсатыма жетемін де. Барлығы да рет-ретімен жүзеге асуға тиісті.Сондықтан менің келешек өмірім осы бастан жоспарлаулы. Адамға өмір бір-ақ рет беріледі, оны өкінбестей етіп өткізу керек» дегенді Николай Островский айтқан жоқ па еді?! Ендеше өмірдегі әр сағат, әр минут қымбат. Мен өз өмірімнің әрбір күнін, сағатын текке өткізбей, болашақтағы үлкен арманыма жету үшін қызмет етуге біржола бел байладым. Сондықтан мектеп бітіріп, аттестат қолыма тиісімен, бірден оқуға аттанбай, әуелі өндіріске барып жұмыс істемекпін.

2-тапсырма. Тақтамен жұмыс. ЖЖ. Мәтіннен туынды сөздерді табыңдар.

Сергіту сәті.

3-тапсырма. Әр оқушы өз «Күн тәртібін» кестеге жазады.

Тілдік бағдар. Туынды сөздер.

1.Уақыт дегеніміз не? 2. Уақытты тиімді пайдалану дегеніміз не? 3. Бос уақытты қалай пайдалану керек?

4. Уақыт сөзінің синонимдерін ата.

(Уақыт-мезгіл)

Тыңдалым.

1-тапсырма.«Қаламсап» әдісі арқылы. Топтық тапсырма. Мәтінді мұқият тыңдап, кемінде 3 сұрақ құрастырып, топтар бір-біріне қояды.

Дескриптор:

-мәтінді мұқият тыңдайды;

-3 сұрақ құрастыра алады;

-топтар жауап бере алады;

2-тапсырма. Жазылым. Тақтамен жұмыс. ЖЖ.

Мәтіннен туынды сөздерді табыңдар.

Ықтимал жауаптар: жоспар-ла-у-лы, бай-ла-ды-м, ат-та-н-ба-й, өн-дір-іс, іс-те, жүз-е-ге, кел—шек, қыз-мет, жұм-ыс.

Дескриптор:

-туынды сөздерді табады;

-дәптерге жазады;

Сергіту сәті.


3-тапсырма. Әр оқушы өз «Күн тәртібін» кестеге жазады.

Уақыты

Күн тәртібі



Дескриптор:

-күн тәртібін жазады;

-кестеге салады;

1-тапсырма. Берілген сөйлемдерді қатесіз көшіріп жаз.

Алдыма қойған мақсатым бар. Сол мақсатқа жету жолында не істеу керек болса да дайынмын. Түбінде ойға алған мақсатыма жетемін де. Барлығы да рет-ретімен жүзеге асуға тиісті.

Дескриптор:

-тапсырманы түсінеді;

-қатесіз көшіріп жазады;

2-тапсырма. Мақсат сөзіне фонетикалық талдау жаса.

М-д-з, үнді

А-д-ы,жуан, ашық, езулік.

Қ-д-з, қатаң

С-д-з, қатаң

А- д-ы,жуан, ашық, езулік.

Т-д-з, қатаң.

Дескриптор:

-фонетикалық талдау жасай алады;

«Жақсы»

«Жарайсың»

«Керемет»






Топтар бір-бірлерін қол шапалақтау арқылы бағалайды.








1-10 балл аралығында бағалаймын.


Қосымша тапсырма

(саралау тапсырмасы)


5 минут

4-тапсырма. Әр топқа қиынды қағаздарды беремін. Өздеріне берілген сөздерден жұрнақ пен жалғауларды жалғау арқылы туынды сөздер жасап, тақтаға жазып отырады.

Уақыт тобы. Көр, сез, біл.

Сағат тобы. Жаз, әдеп, айт.

Минут тобы. Бол, жас, ек.

Секунд тобы.Сана, көз, сүз.

4-тапсырма. Әр топқа қиынды қағаздарды беремін. Өздеріне берілген сөздерден жұрнақ пен жалғауларды жалғау арқылы туынды сөздер жасап, тақтаға жазып отырады.

Уақыт тобы. Көр-ші, көр-ме, сез-ім, сез-гіш, біл-гіш, біл-ім.

Сағат тобы. Жаз-ушы, жаз-мыш, әдеп-ті, әдеп-сіз, айт-ушы, айт-ыс.

Минут тобы. Бол-ыс, бол-машы, жас-ау, жас-тық, ек-ін,(егін), ек-ті.

Секунд тобы. Сана-мақ, сана-лы, көз-деу, көз-ді, сүз-бе, сүз-гіш.

Дескриптор:

-берілген түбір сөздерді түсінеді;

-әртүрлі жұрнақтар жалғайды;

-туынды сөз жасай алады;

1-10 балл аралығында бағалаймын


Соңы

4 минут


Рефлексия. 3 «Қ». Қызық. Қажет. Қиын.

Үй жұмысы. 7-тапсырма. 73-бет. Ереже жаттау.

Рефлексия. 3 «Қ». Қызық. Қажет. Қиын.

Үй жұмысы. 7-тапсырма. 73-бет. Ереже жаттау.

















































Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
03.01.2023
556
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі