Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин 5-сынып "Дүние қалай етсең табылады. Өмірді өзгерткен кеңес. Қазақ әдебиеті 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал қазақ тілі мен әдебиеті пәні мұғалімдеріне жаңартылған білім беру бойынша сабақ жоспарын құруда үлгі ретінде пайдалануға болады
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Тәрбиенің қайнар бұлағы

Мектеп: Ақсай қаласының №7 ЖОББМ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Аймухамбетова Шолпан Изтургановна

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Ы.Алтынсарин. «Дүние қалай етсең табылады» Өмірді өзгерткен кеңес

Осы сабақ арқылы

жүзеге асатын оқу

мақсаттары

Т/Ж3 Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу


Сабақтыңмақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

- Көркем шығарма кейіпкерлерінің портретін табады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

- Кейіпкерлердің іс-әрекеті арқылы образын ашады;

Кейбір оқушылар орындай алады:

- Ыбырай шығармаларының үндестігін табады;

- Досына немесе сыныптасына кеңес береді.

Бағалау критерийлері

- Тыңдалым стратегияларын қолдана алады;

- Әңгіме мазмұнын түсінеді;

- Кейіпкер портретін анықтауға қатысты сұрақтарға жауап бере алады;

- Әңгімедегі кейіпкерлердің образын өз сөзімен суреттеп сипаттайды

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Әңгіменің жалпы мазмұнын түсінеді, ойын жүйелеп айта алады, қосымша ақпараттар арқылы ойын толықтырады.

Пəнге қатысты сөздік қор мен терминдер: франк, әйдік, реуішті, купец, машақаттану, Версаль

Талқылауға арналған сұрақтар:

«Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» дегенді қалай түсінесің?

Антон сияқты бірге оқыған досың тіленшілік қылып тұрса не істер едің? Қандай кеңес бересің?

Құндылықтарға баулу

Еңбексүйгіштік, жауапкершілік, құрмет, өмір бойы білім алу, мәдениеттілік;

Пəнаралық байланыс

Тарих, қазақ тілі, өзін – өзі тану

Тақырып бойынша алдыңғы білім

Портрет және іс – әрекеті арқылы образды ашуды біледі, мысалдар келтіре алады

Сабақтың жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар




Сабақтың басы

7 мин

Ширату: «Мозайка» әдісі . Төменде берілген сурет қиындылары арқылы 4 топқа бөлінеді, шығарма мазмұнын болжауға тырысады.

Picture 1 Picture 2






Picture 3







Әңгіме тақырыбын болжау үшін тірек сөздер ұсынылады: Жолаушыға кездесті; ақылын тыңдады; талаптанды; еңбектенді; бай болды

Тапсырма дескрипторы:

- Берілген етістіктерді қатыстырып әңгіме құрастырады;

- Мәтінге сай тақырып қоя алады.

Қалыптастырушы бағалау: Жарайсың!

- Тірек сөздерді пайдаланып, тақырыпқа болжау жасай алдыңыз!

Оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.

Суреттер

www.yandex.kz


Сабақтың ортасы

30 мин









Тыңдалым алдындағы тапсырма

Әдіс: «Ойлан, жұптас, бөліс»

1-тапсырма ЖЖ

Жұпта талқылаңыз

- «Еңбек етсең ерінбей, тояды қарның тіленбей» деген мақалды қалай түсінесіңдер?

- Берілген сұраққа талқылау жүргізеді.

ҚБ: «Ауызша марапаттау»


Тыңдалым кезіндегі тапсырма

Бейнекөрсетілім

ТЖ. 2-тапсырма

Әңгімені тыңдай отырып сіздерге таныс емес жаңа сөздерді жазып алып отырыңыз

Сөздікпен жұмыс

әйдік – ірі, үлкен; купец – бай; реуішті – реңікті; машақаттану – еңбектену, франк – француз ақшасы


ТЖ. 3-тапсырма Саралау жұмысы

«Коллаж» әдісі


Кестені толтыру

Берілген үзінді арқылы кейіпкерлерді анықтаңыз және образын суреттеп сипаттаңыз


Кейіпкердің портреті мен іс – әрекеті

Бұл кім?

Кейіпкердің образын өз сөзіңізбен суреттеп сипаттаңыз

Сен қарауға еп-есті кісі секілді көрінесің және жұмыс істеуге қуатың да бардай көрінеді, сөйтіп тұрып мұндай жаман іспен өзіңді кемшілікке салып жүрсің



Айып етпесеңіз сұраймын, мұнан жиырма бес жыл бұрын сіз оқу оқып жүріп, жұма сайын Версальдегі үйіңізге барып жүрген жеріңіз бар ма еді?




Дескрипторы:

- үзінділердің қай кейіпкерге қатысты екенін анықтайды;

- кейіпкердің образын өз сөзімен сипаттайды.


ҚБ «От шашу»

Тыңдалымнан кейінгі тапсырма

ТЖ. 4-тапсырма «Концептуалды кесте» әдісі

Саралау жұмысы

Ыбырай шығармаларының үндестігін тапқызу мақсатында кесте ұсынылады.

Қыпшақ Сейітқұл

Атымтай Жомарт

Антон




Ұқсастықтары:

Тапсырма дескрипторы:

- портреттік мінездеме береді;

- шығармадан нақты мысалдар келтіреді.

-әңгімелердің ұқсастықтарын ажыратады


ҚБ «Үш шапалақ»

Талқылауға арналған сұрақтар













http://bilimland.kz/kk/content/lesson/7527














Сабақтың соңы

8 мин

Жеке жұмыс. 5-тапсырма «Стикердегі кеңес» әдісі Саралау жұмысы

Антон сияқты бірге оқыған досың тіленшілік қылып тұрса не істейсің? Өмірін өзгертетіндей қандай кеңес берер едің?


Дескриптор:

- Тақырып бойынша қорытынды шығарады;

- Өмірмен байланыстыра отырып, досына кеңес береді.


ҚБ «Бас бармақ»

Үйге тапсырма: «Еңбекпен тапқан нан», «Байлықтың көзі еңбекте» тақырыптарында шағын шығарма жазып келу

Оқу мақсаты мен бағалау критерийлеріне кері ораламын.

Кері байланыс

«Менің сабақтан кейінгі әсерім»

Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?






Талқылауға арналған сұрақтар















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
14.11.2018
1348
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі