Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин әңгімелері
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қазақстан Республикасы білім және ғылым министрлігі
Қостанай облысы әкімдігінің білім басқармасы
«Қостанай автомобиль көлігі колледжі» КМҚК
Министерство образования и науки Республики Казахстан
КГКП «Костанайский колледж автомобильного транспорта»
Управления образования акимата Костанайской области
Бекітемін:
Директордың ғылыми-әдістемелік
ісі жөніндегі орынбасары
______________Бибик В.В.
«_____»_________20___ ж.
АШЫҚ САБАҚ ӘЗІРЛЕМЕСІ
РАЗРАБОТКА ОТКРЫТОГО УЧЕБНОГО ЗАНЯТИЯ
ООД-01 Қазақ тілі мен әдебиеті
Мамандық: 10410300 Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру жəне қозғалысты басқару.
Специальность: 10410300 Организация перевозок и управление движением на автомобильном транспорте.
(код және атауы /код и наименование)
Біліктілік: 4S10410302 Техник
(код және атауы /код и наименование)
Квалификация: 4S10410302 Техник
Топ\группа: 1ОП-24
Әзірленген \Разработала: Шакирова Турсункуль Жолдыбаевна
Тіл және әдебиет ЦК отырысында қарастырылды және мақұлданды,
2024ж. 26.02-нан №7 хаттамасы
Циклдық комиссия төрайымы ______________Г. Еділбаева
Қостанай, 2024 ж.
САБАҚ ЖОСПАРЫ |
||||||||
Білім беру ұйымының атауы |
«Қостанай автомобиль көлігі колледжі» КМҚК Қостанай облысы әкімдігінің білім басқармасы |
|||||||
Негізгі ақпарат |
Курс: |
І |
топ |
1ОП-24 |
Сабақ күні |
11.03.24 |
||
Мамандық пен біліктілік атауы |
10410300 Автомобиль көлігінде тасымалдауды ұйымдастыру жəне қозғалысты басқару. 4S10410302 Техник |
|||||||
Атауы модуль/пәндер:/ |
Қазақ тілі мен әдебиеті пәні |
|||||||
Сабақ тақырыбы: |
Ыбырай Алтынсариннің әңгімелері. «Таза бұлақ», «Жаман жолдас», «Бақша ағаштары». |
|||||||
Сабақтың типі |
Аралас сабақ |
|||||||
Өткізу орны: |
410 |
|||||||
Сабақ мақсаты: |
Әдеби шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтайды. Өзіндік пікір қалыптастырып, автор бейнесіне талдау жасайды. Шығарманың тақырыбы мен идеясын ажыратып, автор бейнесіне анализ жасап, басқа әңгімемен салыстырып, қорытынды жасайды. |
|||||||
Сабақтың міндеттері: |
1. Ыбырай Алтынсариннің шығармашылығын талдап, оны болашақ өмірмен ұштастырып, балаларға арналған дүниелерді түрлі ақпараттық технологиялар арқылы беру; 2. Балалар әдебиетінің атасы-Ы.Алтынсарин шығармаларының түйінін ұғындыру, сол арқылы балалардың бойында адамгершілік қасиетін дамыту; 3. Ыбырайдың әңгімелерінің астарындағы түйіннің тәрбиелік мәнін ұғындыру. |
|||||||
Күтілетін нәтижелері: |
ойлау және тілдік қабілеттерін, қарым- қатынастық біліктілігін дамыту, негізгі ойды бөліп алу, өз пікірін қорғай алу,ой қорытындысын жасату. |
|||||||
Оқыту әдістері, әдістемелік тәсілдері, педагогикалық техникалары, педагогикалық технологиялары |
||||||||
Мәтін, әңгімелесу, ой қозғау, сұрақ-жауап, мәтінмен жұмыс, түсіндіру, сұхбат құру, тапсырмалар, сын тұрғысынан ойлау, жаңа технологиялары. |
||||||||
Қажетті жабдықтары мен құралдары: |
Бейнефильмдер, аудиожазбалар, презентация, үйлестірмелі материал. |
|||||||
Қосымша ақпарат көздері (әдебиет): |
1.Интернет жүйесі 2.MOODLE 3. Аудио |
|||||||
Оқытушының байланыс ақпараты: |
||||||||
Аты, тегі, әкесінің аты: Шәкірова Т.Ж |
Тел.: 87478860250 E-mail: |
|
||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
Уақыт(минут) |
Оқытушының іс - әрекеттері |
Студенттердің іс-әрекеттері |
Оқу ресурстары |
||||||||||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
||||||||||||||||
1.Ұйымдастыру кезеңі (Организационный этап) |
3 |
1.Амандасу 2.түгендеу 3. психологиялық ахуал туғызу |
Сабаққа дайындық |
|
||||||||||||||||
2.Үй жұмысының орындауын тексеру. (Проверка выполнения домашнего задания) |
15 |
Үй тапсырмасы сұралады. Үй тапсырмасын
белгіленген кесте арқылы топтастырып сұрау . «Өнер-білім бар жұрттар...» (Ы.Алтынсариннің өлеңдері) (Алдарына берілген хрестоматиядағы Ыбырай өлеңдері туралы әңгімелеп,жатқа оқып, өздері түсіндіріп, талдау жасайды, түйінін шығарады ) Ыбырай лирикасы: табиғат бейнесін суреттеген «Өзен», «Жаз» өлеңдері,жастарды ізгілікке, қайырымдылыққа,ата-ананы,досты сыйлауға шақыратын «Бұл кім?», «Әй,достарым!», «Әй,жігіттер!», «Ананың сүюі» өлеңдері бар. Әлеуметтік теңсіздік:«Залым төреге», «Азған елдің хандары», «Азған елдің билері». «Қазақ хрестоматиясы» оқулығы “Қазақ хрестаматиясына енген өлеңдері” -Ы.Алтынсарин өлеңдері (аттары,тақырыбы) -Қазақ хрестаматиясы қандай өлеңмен басталған? (Оқушыларға өлеңін жатқа айтқызу) Ы. Алтынсарин – балалар әдебиетінің атасы. Бүкіл өмірін қазақ балаларын оқытуға арнаған. Сол мақсатпен алғаш рет балаларға арнап мектеп ашып, оқулық жазған. Сөзжұмбақ шешу. |
Студенттер сұрақтарға жауап береді |
Суреттер |
||||||||||||||||
3.Білім алушыларды жұмыстың негізгі кезеңіне дайындау. (Подготовка обучающихся к работе на основном этапе) |
5 |
-Бүгінгі сабағымыздың тақырыбы Ыбырай Алтынсариннің әңгімелері. «Таза бұлақ», «Жаман жолдас», «Бақша ағаштары Бағалау критерийлері
Дескриптор:
Қызығушылықты ояту. - Қазір шағын видео қарайық. |
Видео қарайды
|
Видео презентация https://www.youtube.com/watch?v=cX7jeeYg6ZI&t=40s |
||||||||||||||||
4..Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін қалыптастыру. ( Формирование новых знаний и способов деятельности) |
25 |
«Миға шабуыл» стратиягиясы арқылы студенттерге сұрақ 1. 1887 жылы қыздарға арналған мектеп интернат қай жерде ашылды? 2. Ыбырайдың атасы? 3. “Кел балалар ...!” Өлеңнiң тақырыбы? 4. Қазақ хрестоматиясы қай қаладан басылып шықты? 5. Ыбырайдың туған жерi? 6. Қазақтың ұлы ойшылы жазба әдебиеттiң негiзiн салушы? |
Өз ойларын айтады. Сұрақтарға жауап береді
|
Сұрақтар тізімі |
||||||||||||||||
5.. Жаңа білімді ұғынудағы бастапқы тексеру. (Первичная проверка понимания изученного материала) |
15 |
Топтық тапсырмалар 1-топ "Таза бұлақ" 2-топ "Жаман жолдас" 3-топ "Бақша ағаштары" "Таза бұлақ" тапсырмалар орындайды. "Жаман жолдас" тапсырмалар орындайды. "Бақша ағаштары" тапсырмалар орындайды.
|
Тапсырмалар орындайды |
Суреттер |
||||||||||||||||
6. Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін бекіту. (Закрепление новых
знаний |
10 |
«Әңгіме кестесі» әдісі
Әңгіме деп қандай шығарманы айтамыз?
|
Тапсырмалар орындайды
|
|
||||||||||||||||
7. Жаңа білім мен іс-әрекет тәсілдерін бақылау ( Контроль усвоения знаний и способов деятельности) |
10 |
«Попс формуласында» ұсынылған топтар реті бойынша жалғастырындар 1-сөйлем. «Менің ойымша, …» 2-сөйлем. «Себебі, мен оны былай түсіндіремін…» 3-сөйлем. «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын…»
Соңғы сөйлем. «Осыған
байланысты мен мынадай …қорытынды шешімге
келдім» |
Өзін-өзі тексереді |
|
||||||||||||||||
8. Үй жұмысы туралы ақпарат беру/ Информирование о домашнем задании
|
2
|
Үйге тапсырма: Ыбырай шығармаларына сүйене отырып, шағын әңгіме жазу. |
Жазып алады.
|
|
||||||||||||||||
9. Сабақтың қорытындысы мен рефлексия (Подведение итогов занятия и рефлексия) |
5 |
Рефлексия. К ері байланыс «Пошта жәшігі» әдісі
Оқушылар үш сұраққа жауап беру арқылы, бүгінгі сабаққа кері байланыс жасайды. Бағалау парақшасы арқылы |
Өз ойларын айтады. |
|
Оқытушы/ Преподаватель: _______________
( қолы/подпись)