Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
_________________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Ыбырай Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
2-бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ыбырай Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. (Т/Ж3) |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Бірлік және ынтымақ» айы Апта дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады». |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығу-шылықты ояту
5 мин
. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. 2. Топқа бірігу. Сабақтың мазмұнына сай қазақ күйлерін тыңдатып, оларды анықтау арқылы 4 топқа бөледі
3. Үй тапсырмасымен жұмыс: Ы.Алтынсариннің «Атымтай жомарт» әңгімесі туралы сұрақтар беріледі
|
Мұғалімнің нұсқаулығымен «Досымның құнды қасиеті» шаттық шеңберінде оқушылар бір-бірінің жақсы қырларын айтады. Сабаққа кіру билетін алады. Билетте жасырылған сөздер арқылы 4 топқа бөлінеді. 1-топ: Жомарттар 2-топ: Қайырымдылар 3-топ: Еңбекқорлар 4-топ: Жақсылар Білім алушылар өткен сабақтағы Ы.Алтынсариннің «Атымтай жомарт» әңгімесі бойынша топ болып бірлесіп сұрақтарға жауап береді. «Gynzy» ойын платформасы арқылы 10 тест сұрақтарына жауап бере отырып, топтармен жарысады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Ж.Даулетбекова, Г.Қосымова ДК, интербелсенді тақта
Сабақ барысында «Gynzy» платформасы қолданылады |
||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
Қызығушылықты ояту. (Ұ) «Кинометафора» әдісі арқылы интербелсенді тақтамен жомарттық туралы ертегі көрсетіледі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбына болжам жасалғаннан кейін тақырыбы, мақсаты таныстырылады. |
Білім алушылар ертегіден алған әсерлерімен бөліседі. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. сабақпен байланысын анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын болжайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
https://youtu.be/esY6pkUqfL0?feature=shared
Интербелсенді тақта, бейнеролик
|
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 15 мин
|
(ТЖ) «Бірлесіп ойлайық!» әдісі арқылы оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауына ықпал етіп, 4 топқа 4 түрлі тапсырма беріледі.Тапсырма орындалып болған соң, кейіпкер іс-әрекетіне баға беру мақсатында сұрақтар қойылады
|
Білім алушылар топта бірлесе отырып, өздеріне берілген тапсырманы орындайды. 1-топ: «Жомарттар» тобы Жомарт адамға тән мәтіннен 5 қасиетке мысал келтіре отырып, дәлелдейді. 2-топ: «Қайырымдылар» тобы Атымтай Жомарт пен Қыпшақ Сейітқұл қасиеттерін саралай отырып, ВЕНН диаграммасын толтырады. 3-топ: «Еңбекқорлар» тобы Қазіргі кезде Атымтай Жомарт сияқты адамдар бар ма? Мысал келтіреді, ойларын дәлелдейді. 4-топ: «Жақсылар» тобы Атымтай бейнесін рөлдік ойын арқылы көрсетеді. |
ҚБ: Топтық бағалау Мұғалімнен кері байланыс беріледі Дескриптор арқылы - топпен жұмыс жасау ережесін сақтайды; - берілген тапсырманы топ болып қорғайды; - нақты жауап береді. |
ДК, интербелсенді тақта
Слайдтар
|
||||||
|
8 мин |
Мұғалім түсіндірмесі. Портрет туралы түсініктеме беріледі. Портрет – шығармадағы кейіпкердің болмыс-бітімі, ұлттық бейнесі, шынайы мінез-құлқы. Көркем мінездеме құралдарының бірі, жазушы өз кейіпкерінің типтік сипатын ашып, кейіпкерлердің сыртқы бейнесін: олардың пішінін, бет-бейнесін, киімін, қимылдарын және мәнерін бейнелейді. Білім алушыларға образға талдау жасауға құрылған кесте ұсынылады. |
(ЖЖ) Оқулықпен жұмыс. Топ ішінде білім алушылар жұптаса отырып әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портреттерін жинақтайды. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтап, жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерлерге қатысты қорытынды жасайды.
Тапсырманы орындау барысында оқушының жазылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Дескриптор арқылы -кейіпкердің портретін жазады; - кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды; - анықталған ақпараттар негізінде кейіпкер туралы ой қорытындысын жазады. |
ДК, интербелсенді тақта
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||
|
8 |
Тақырып бойынша білім алушылардың қорытынды шығаруына бағытталған тапсырма беріледі
Кері байланыс: Автордың осы әңгімесі арқылы оқырманға айтпақ болған ойы қандай? |
(Ж) «Құрастар, жауап бер» әдісі Білім алушылар сабақ барысындағы білімдерін қорытындылап, Атымтайдың еңбек ету себептерін ретімен анықтап, талдап түсіндіреді.
Тыңдалым және айтылым. Тапсырманы бірлесіп орындау барысында оқушының тыңдалым және айтылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау - кейіпкердің еңбек ету себептерін ретімен айтады; - түсіндіреді. |
Слайд Жұмыс дәптерлері |
||||||
|
Қорытын-дылау 4 мин |
Рефлексия «Стикер» әдісі Мұғалім сабақ арасында білім алушылардың сабақтағы белсенділігіне қарай түрлі түсті стикерлерді орындықтарының артына жабыстырады. 4-5 оқушының жауабы тыңдалады, қалғаны стикерге жазбаша тапсырады. Үйге тапсырма: «Жомарттық – ізгі қасиет» тақырыбында әлеуметтік желі арқылы үндеу жариялау. |
Сабақ бойынша стикерлердегі сұрақтар бойынша жауап жазып мұғалімге тапсырады. Сары стикер: Мен нені үйрендім? Қызыл стикер: Маған не қиын болып көрінді? Жасыл стикер: Мен енді нені үйренгім келеді?
Үй тапсырмасын белгілеп алады.
|
Білім алушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау.
|
Стикерлер
«kundelik.kz» порталы
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ. Ыбырай Алтынсарин "Атымтай Жомарт" әңгімесі 5-сынып
Ашық сабақ. Ыбырай Алтынсарин "Атымтай Жомарт" әңгімесі 5-сынып
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі
_________________________________________________________________________
(білім беру ұйымының атауы)
Қысқа мерзімді жоспар
Ыбырай Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі
(сабақтың тақырыбы)
|
Бөлім: |
2-бөлім: Тәрбиенің қайнар бұлағы |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: 0 |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ыбырай Алтынсарин «Атымтай жомарт» әңгімесі |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
5.1.3.1. Көркем шығармадағы кейіпкерлер портреті мен іс-әрекеті арқылы образын ашу. (Т/Ж3) |
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|
Құндылықтарға баулу |
«Бірлік және ынтымақ» айы Апта дәйексөзі: «Бірлігі күшті ел озады». |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/ Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басы Қызығу-шылықты ояту
5 мин
. |
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Сыныпта жағымды психологиялық ахуал қалыптасады. 2. Топқа бірігу. Сабақтың мазмұнына сай қазақ күйлерін тыңдатып, оларды анықтау арқылы 4 топқа бөледі
3. Үй тапсырмасымен жұмыс: Ы.Алтынсариннің «Атымтай жомарт» әңгімесі туралы сұрақтар беріледі
|
Мұғалімнің нұсқаулығымен «Досымның құнды қасиеті» шаттық шеңберінде оқушылар бір-бірінің жақсы қырларын айтады. Сабаққа кіру билетін алады. Билетте жасырылған сөздер арқылы 4 топқа бөлінеді. 1-топ: Жомарттар 2-топ: Қайырымдылар 3-топ: Еңбекқорлар 4-топ: Жақсылар Білім алушылар өткен сабақтағы Ы.Алтынсариннің «Атымтай жомарт» әңгімесі бойынша топ болып бірлесіп сұрақтарға жауап береді. «Gynzy» ойын платформасы арқылы 10 тест сұрақтарына жауап бере отырып, топтармен жарысады. |
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
Ж.Даулетбекова, Г.Қосымова ДК, интербелсенді тақта
Сабақ барысында «Gynzy» платформасы қолданылады |
||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 5 мин
|
Қызығушылықты ояту. (Ұ) «Кинометафора» әдісі арқылы интербелсенді тақтамен жомарттық туралы ертегі көрсетіледі.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, сабақ тақырыбына болжам жасалғаннан кейін тақырыбы, мақсаты таныстырылады. |
Білім алушылар ертегіден алған әсерлерімен бөліседі. Мұғалімнің сұрақтарына жауап береді. сабақпен байланысын анықтайды. Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын болжайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандыра ды Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін! |
https://youtu.be/esY6pkUqfL0?feature=shared
Интербелсенді тақта, бейнеролик
|
||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 15 мин
|
(ТЖ) «Бірлесіп ойлайық!» әдісі арқылы оқушылардың бірлесіп жұмыс жасауына ықпал етіп, 4 топқа 4 түрлі тапсырма беріледі.Тапсырма орындалып болған соң, кейіпкер іс-әрекетіне баға беру мақсатында сұрақтар қойылады
|
Білім алушылар топта бірлесе отырып, өздеріне берілген тапсырманы орындайды. 1-топ: «Жомарттар» тобы Жомарт адамға тән мәтіннен 5 қасиетке мысал келтіре отырып, дәлелдейді. 2-топ: «Қайырымдылар» тобы Атымтай Жомарт пен Қыпшақ Сейітқұл қасиеттерін саралай отырып, ВЕНН диаграммасын толтырады. 3-топ: «Еңбекқорлар» тобы Қазіргі кезде Атымтай Жомарт сияқты адамдар бар ма? Мысал келтіреді, ойларын дәлелдейді. 4-топ: «Жақсылар» тобы Атымтай бейнесін рөлдік ойын арқылы көрсетеді. |
ҚБ: Топтық бағалау Мұғалімнен кері байланыс беріледі Дескриптор арқылы - топпен жұмыс жасау ережесін сақтайды; - берілген тапсырманы топ болып қорғайды; - нақты жауап береді. |
ДК, интербелсенді тақта
Слайдтар
|
||||||
|
8 мин |
Мұғалім түсіндірмесі. Портрет туралы түсініктеме беріледі. Портрет – шығармадағы кейіпкердің болмыс-бітімі, ұлттық бейнесі, шынайы мінез-құлқы. Көркем мінездеме құралдарының бірі, жазушы өз кейіпкерінің типтік сипатын ашып, кейіпкерлердің сыртқы бейнесін: олардың пішінін, бет-бейнесін, киімін, қимылдарын және мәнерін бейнелейді. Білім алушыларға образға талдау жасауға құрылған кесте ұсынылады. |
(ЖЖ) Оқулықпен жұмыс. Топ ішінде білім алушылар жұптаса отырып әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портреттерін жинақтайды. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтап, жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерлерге қатысты қорытынды жасайды.
Тапсырманы орындау барысында оқушының жазылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: «Көршіңді бағала» әдісі Дескриптор арқылы -кейіпкердің портретін жазады; - кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды; - анықталған ақпараттар негізінде кейіпкер туралы ой қорытындысын жазады. |
ДК, интербелсенді тақта
Оқулық, жұмыс дәптері |
||||||
|
8 |
Тақырып бойынша білім алушылардың қорытынды шығаруына бағытталған тапсырма беріледі
Кері байланыс: Автордың осы әңгімесі арқылы оқырманға айтпақ болған ойы қандай? |
(Ж) «Құрастар, жауап бер» әдісі Білім алушылар сабақ барысындағы білімдерін қорытындылап, Атымтайдың еңбек ету себептерін ретімен анықтап, талдап түсіндіреді.
Тыңдалым және айтылым. Тапсырманы бірлесіп орындау барысында оқушының тыңдалым және айтылым қабілеті дамиды. |
ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау - кейіпкердің еңбек ету себептерін ретімен айтады; - түсіндіреді. |
Слайд Жұмыс дәптерлері |
||||||
|
Қорытын-дылау 4 мин |
Рефлексия «Стикер» әдісі Мұғалім сабақ арасында білім алушылардың сабақтағы белсенділігіне қарай түрлі түсті стикерлерді орындықтарының артына жабыстырады. 4-5 оқушының жауабы тыңдалады, қалғаны стикерге жазбаша тапсырады. Үйге тапсырма: «Жомарттық – ізгі қасиет» тақырыбында әлеуметтік желі арқылы үндеу жариялау. |
Сабақ бойынша стикерлердегі сұрақтар бойынша жауап жазып мұғалімге тапсырады. Сары стикер: Мен нені үйрендім? Қызыл стикер: Маған не қиын болып көрінді? Жасыл стикер: Мен енді нені үйренгім келеді?
Үй тапсырмасын белгілеп алады.
|
Білім алушылардың сабаққа қатысқан белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша бағалау.
|
Стикерлер
«kundelik.kz» порталы
|
шағым қалдыра аласыз
















