|
Күні: 14.12.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні:Копбосынова Ж. |
||||||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қыпшақ Сейітқұл» Сейітқұл – заманынан озып туған адам |
||||||||||
|
Оқу мақсаты |
Б/С3. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығармадағы кейіпкердің өзіндік құндылығын талдайды,әдеби эссе жазады. |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлерді өзара салыстырады. |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: -Кейіпкердің өзіндік құндылығын ажыратып,өз көзқарасын білдіреді. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Кейіпкердің өзіндік құндылығын талдайды. -Кейіпкерлерді салыстырады. -Әдеби эссе жазады. |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл». |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 5- минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу.Оқушылар реттік сан арқылы топқа бөлу. «Қазақ еліне саяхат» ойыны Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» деп жауап беру арқылы ойнатылады. Оқушылар қағаздың екі жағына дұрыс/бұрыс деп жазады. Мұғалім сұрақтарды рет-ретімен оқиды, қай сұрақтың жауабы дұрыс болса, оқушылар парақтың дұрыс деген жазуын, ал жауап қате болса, бұрыс деген жазуын көтереді. 1. Қыпшақ Сейітқұл егінші- дұрыс 2. Сейітқұлдың ағасы да егіншілік кәсіппен айналасқан- бұрыс 3.Сейітқұл елімен бірге Қабырға өзенінің маңында тоқтайды. – дұрыс 4.Сейітқұлдың елінің саны бес жүзге жетеді. – бұрыс. 5. Сейітқұл Бұхара, Қоқан маңында жәрменке базар ашты– дұрыс. |
қима қағаз |
|||||||||
|
Ортасы 2-минут 2-минут 3-минут |
1-тапсырма. ТЖ.Шығармадағы кейіпкерді анықтаңдар.
Сейітқұл
Дескриптор: -Шығармадағы кейіпкерді анықтайды.
2-тапсырма. ТЖ. Кейіпкерлердің іс-әрекетін оқиға желісі бойынша ретімен орналастырыңдар.
- Кейіпкерлердің іс-әрекетін оқиға желісі бойынша орналастырады. 3-тапсырма.Ж.Шығармадағы басты кейіпкерлерді өзара салыстырып,ортақ қасиетін анықтаңдар.
Сейітқұл
Ағасы
![]()
Дескриптор: -Кейіпкерлерді өзара салыстырады.
4-тапсырма. Ж .Кейіпкерлердің іс-әрекетіндегі құндылықтарды анықтаңдар.
Дескриптор: -Кейіпкерлердің іс-әрекетін құндылық тұрғысынан анықтайды.
6-тапсырма. С.Кейіпкерлерді өмірмен байланыстырып,өз пікірлеріңді білдіріңдер. -Егер де...... 1.Егер де сен Сейтқұлдың орнында болсаң не істер едің? -Тағы қалай..... 1.Тағы қалай кейіпкердің мінез-құлқын өзгертер едің?Ағалы-інілі екеуінің түбінде түсінісетініне сенесіңдер ме? Дескриптор: - Креативті ой ұсынады; - Өмірмен байланыстырып, қорытынды жасайды.
7-тапсырма.С.«Сейітқұлдай болайық», «Біз еңбекқор жастармыз» тақырыбында шағын әдеби эссе жазыңдар. Дескриптор: - Эссенің құрылымын сақтайды; - Нақты дәлел келтіреді; - Түйінді ой айтады. |
“Топтастыру» әдісі. үлестірмелі қағаз,қаламсап
Мадақтау сөздер арқылы бағалау «Жарайсың» «Керемет» «Жақсы»
Топтар бірін-бірі «Бас бармақ»әдісі арқылы бағалау
«Қос диаграмма»әдісі «Бас бармақ» арқылы бағалау
«Ойлан тап» әдісі үлестірмелі қағаз қаламсап «Бас бармақ» арқылы бағалау
«Дананың кілті»әдісі Кілт «Егер де....» «Тағы қалай»
Мадақтау сөздер арқылы бағалау «Жарайсың» «Керемет» «Жақсы»
Дәптер,қаламсап
«Бас бармақ» арқылы бағалау
|
|||||||||
|
Соңы
|
Кері байланыс.
|
|
|||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз ? |
АКТ-мен байланыс |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл" әңгімесі
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл" әңгімесі
|
Күні: 14.12.2017 ж. |
Мұғалімнің аты-жөні:Копбосынова Ж. |
||||||||||
|
Сынып:5 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
«Қыпшақ Сейітқұл» Сейітқұл – заманынан озып туған адам |
||||||||||
|
Оқу мақсаты |
Б/С3. Шығармадағы кейіпкерді өзіндік құндылығы тұрғысынан талдап, әдеби эссе жазу. |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар орындай алады: Шығармадағы кейіпкердің өзіндік құндылығын талдайды,әдеби эссе жазады. |
||||||||||
|
Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Кейіпкерлерді өзара салыстырады. |
|||||||||||
|
Кейбір оқушылар орындай алады: -Кейіпкердің өзіндік құндылығын ажыратып,өз көзқарасын білдіреді. |
|||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
-Кейіпкердің өзіндік құндылығын талдайды. -Кейіпкерлерді салыстырады. -Әдеби эссе жазады. |
||||||||||
|
Алдыңғы оқу |
Ы.Алтынсарин «Қыпшақ Сейітқұл». |
||||||||||
|
Жоспар |
|||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Ресурстар |
|||||||||
|
Басы 5- минут |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу.Оқушыларды түгендеу. Топқа бөлу.Оқушылар реттік сан арқылы топқа бөлу. «Қазақ еліне саяхат» ойыны Әңгімені толық оқыған не оқымағанын тексеру мақсатында «Дұрыс-бұрыс» деп жауап беру арқылы ойнатылады. Оқушылар қағаздың екі жағына дұрыс/бұрыс деп жазады. Мұғалім сұрақтарды рет-ретімен оқиды, қай сұрақтың жауабы дұрыс болса, оқушылар парақтың дұрыс деген жазуын, ал жауап қате болса, бұрыс деген жазуын көтереді. 1. Қыпшақ Сейітқұл егінші- дұрыс 2. Сейітқұлдың ағасы да егіншілік кәсіппен айналасқан- бұрыс 3.Сейітқұл елімен бірге Қабырға өзенінің маңында тоқтайды. – дұрыс 4.Сейітқұлдың елінің саны бес жүзге жетеді. – бұрыс. 5. Сейітқұл Бұхара, Қоқан маңында жәрменке базар ашты– дұрыс. |
қима қағаз |
|||||||||
|
Ортасы 2-минут 2-минут 3-минут |
1-тапсырма. ТЖ.Шығармадағы кейіпкерді анықтаңдар.
Сейітқұл
Дескриптор: -Шығармадағы кейіпкерді анықтайды.
2-тапсырма. ТЖ. Кейіпкерлердің іс-әрекетін оқиға желісі бойынша ретімен орналастырыңдар.
- Кейіпкерлердің іс-әрекетін оқиға желісі бойынша орналастырады. 3-тапсырма.Ж.Шығармадағы басты кейіпкерлерді өзара салыстырып,ортақ қасиетін анықтаңдар.
Сейітқұл
Ағасы
![]()
Дескриптор: -Кейіпкерлерді өзара салыстырады.
4-тапсырма. Ж .Кейіпкерлердің іс-әрекетіндегі құндылықтарды анықтаңдар.
Дескриптор: -Кейіпкерлердің іс-әрекетін құндылық тұрғысынан анықтайды.
6-тапсырма. С.Кейіпкерлерді өмірмен байланыстырып,өз пікірлеріңді білдіріңдер. -Егер де...... 1.Егер де сен Сейтқұлдың орнында болсаң не істер едің? -Тағы қалай..... 1.Тағы қалай кейіпкердің мінез-құлқын өзгертер едің?Ағалы-інілі екеуінің түбінде түсінісетініне сенесіңдер ме? Дескриптор: - Креативті ой ұсынады; - Өмірмен байланыстырып, қорытынды жасайды.
7-тапсырма.С.«Сейітқұлдай болайық», «Біз еңбекқор жастармыз» тақырыбында шағын әдеби эссе жазыңдар. Дескриптор: - Эссенің құрылымын сақтайды; - Нақты дәлел келтіреді; - Түйінді ой айтады. |
“Топтастыру» әдісі. үлестірмелі қағаз,қаламсап
Мадақтау сөздер арқылы бағалау «Жарайсың» «Керемет» «Жақсы»
Топтар бірін-бірі «Бас бармақ»әдісі арқылы бағалау
«Қос диаграмма»әдісі «Бас бармақ» арқылы бағалау
«Ойлан тап» әдісі үлестірмелі қағаз қаламсап «Бас бармақ» арқылы бағалау
«Дананың кілті»әдісі Кілт «Егер де....» «Тағы қалай»
Мадақтау сөздер арқылы бағалау «Жарайсың» «Керемет» «Жақсы»
Дәптер,қаламсап
«Бас бармақ» арқылы бағалау
|
|||||||||
|
Соңы
|
Кері байланыс.
|
|
|||||||||
|
Қосымша мәлімет |
|||||||||||
|
Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз ? |
АКТ-мен байланыс |
|||||||||
|
|
|
|
|
|
|
|
|||||
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма? Бүгін оқушылар не үйренді? Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті? Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма? Уақытты қалай пайдаландым? Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?
|
|
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз





















