Пәні: Биология
Пән мұғалімі: Муканова Айгүл Асериятовна
Сыныбы: 7- сынып
Сабақтың тақырыбы: Өрмекшітәрізділердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі. Крест өрмекшісі (немесе кезкелген басқа өрмекші). Сыртқы құрылысы. Тіршілік ортасы, тіршілік ету дағдысы және мінез –құлығы.
Мақсаты: Өрмекшітәрізділер класы, олардың көптүрлілігі, сыртқы құрылысы, тіршілігі туралы білім алу.
Міндеттері:
-Өрмекшітәрізділердің құрылысын анықтау,
-өрмекшітәрізділерге жататын өрмекшілерді ажырата білу,
-диалогтық қарым-қатынасқа түсу,
-өрмекшітәрізділер класын шаянтектестер класымен салыстыру,
Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «АКТ», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Жас ерекшелігіне сәйкес оқыту», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Стратегиялар: «Мен ғажайыппын»; «Ғажайып алаң» ойыны, «Миға шабуыл»; «1 сурет, 5 сөз», «Асық иіру»; «Ішіне, сыртына»; «Венн диаграммасы»; Кері байланыс парақшасы;
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекет |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе Ұйымдастыру 1-2 минут |
«Мен ғажайып пын» әдісі Мақсаты: тұлғааралық қарым-қатынас орнату. Топқа бөлу Мақсаты: ынтымақтастық қарым-қатынас орнату. |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру. Оқушылардың қаламдарын жинап аламын да 4 топқа бөліп қоямын. |
Оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Әр оқушы өзінің артықшылығын айтады. Қаламы қай топта тұрса сол топқа барып отырады. |
Ауызша мадақтау «Жарай сыңдар!» |
Оқушылар дың қаламдары |
|
Тұсау кесер 10 минут |
«Ғажайып алаң ойыны» Мақсаты: ой қозғау өткен білімді еске түсірту, шолу жасау, болжау жасау, жаңа тақырыппен байланыстыру. |
Интерактивті тақтадан ғажайып алаң ойынын көрсетіп топтарға сұрақтар беремін. Онда шаянтәрізділерге арналған сұрақтар қойылады. |
Алдымен топтар шеңберді айналдырып сұраққа жауап береді, екінші айналымда қай топ жылдамдық танытса сол топ оқушылары жауап беріп ұпайды иеленеді. |
Ұпай санын есептеп, қол соғу |
Бағалау парақшасы, Интерактивті тақта |
|
Негізгі бөлім 20 минут |
Жаңа материалды игерту «Миға шабуыл» стратегиясы Мақсаты: Тәуелсіздік ке үйрету, мағынаны тани білу, оқушылар дың сыни ойлау дағдысын дамыту. «Асық иіру»; «1 сурет, 5 сөз»; «Ішіне, сыртына»; «Венн диаграмма сы»; Мақсаты: Оқушылар арасындағы топтық жұмыстағы әңгімені дамыту, сын ойлануын дамыту Сергіту сәті |
Түрлі деңгейдегі сұрақтар қоямын: 1.Өрмекшілер туралы не білеміз? 2.Өрмекшілер қайда мекендейді? 3.Өрмекшілердің сыртқы құрылысы туралы не айта аласыңдар? Тақырыпты кітаптан оқытамын. Топтарға асық иіртемін. «Алшы»-«1 сурет, 5 сөз» «Тәйке»-«Ішіне, сыртына»; «Бүк»-«Венн диаграммасы»; «Шік»-Өрмекшілердің пайдасы мен зияны; Интерактивті тақтадан шырша бейнекөрінісін қоямын. |
Жеке оқушылар өз ойларын айтады. Білімдерін постерлер арқылы көрсетеді. Денелерін шынықтырады, сергиді |
Смайликтермен бағалау Бас бармақ пен бағалау, жоғары-өте жақсы, жанға – орташа, төменге- төменгі баға береді. |
Смайликтер Флипчарт тар, маркерлер, асық Интерактивті тақта |
|
Қоры тынды 10 минут |
Кері байланыс парақшасы Мақсаты: Кері байланыс жасауға үйрету
|
Кері байланыс жасатамын. Оқулықтағы мәтінді оқып білу; өрмекшілердің торы туралы мағлұмат жинастыру. |
Кері байланыс парақшасын толтырады. Мәтінді оқиды,тақырыпқа қатысты негізгі сұрақтар дайындау,рефлексия жазады. |
Өзін-өзі бағалау Жинын тық баға |
Кері байланыс парақшасы |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл" әңгімесі
Ашық сабақ Ыбырай Алтынсарин "Қыпшақ Сейітқұл" әңгімесі
Пәні: Биология
Пән мұғалімі: Муканова Айгүл Асериятовна
Сыныбы: 7- сынып
Сабақтың тақырыбы: Өрмекшітәрізділердің жалпы сипаттамасы және көптүрлілігі. Крест өрмекшісі (немесе кезкелген басқа өрмекші). Сыртқы құрылысы. Тіршілік ортасы, тіршілік ету дағдысы және мінез –құлығы.
Мақсаты: Өрмекшітәрізділер класы, олардың көптүрлілігі, сыртқы құрылысы, тіршілігі туралы білім алу.
Міндеттері:
-Өрмекшітәрізділердің құрылысын анықтау,
-өрмекшітәрізділерге жататын өрмекшілерді ажырата білу,
-диалогтық қарым-қатынасқа түсу,
-өрмекшітәрізділер класын шаянтектестер класымен салыстыру,
Қолданылатын модульдер: «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «АКТ», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «ОүБ және ОБ», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Жас ерекшелігіне сәйкес оқыту», «Оқытуды басқару және көшбасшылық».
Стратегиялар: «Мен ғажайыппын»; «Ғажайып алаң» ойыны, «Миға шабуыл»; «1 сурет, 5 сөз», «Асық иіру»; «Ішіне, сыртына»; «Венн диаграммасы»; Кері байланыс парақшасы;
|
Сабақ кезеңдері |
Жоспар мазмұны |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекет |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Кіріспе Ұйымдастыру 1-2 минут |
«Мен ғажайып пын» әдісі Мақсаты: тұлғааралық қарым-қатынас орнату. Топқа бөлу Мақсаты: ынтымақтастық қарым-қатынас орнату. |
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа деген сенімділіктерін арттыру. Оқушылардың қаламдарын жинап аламын да 4 топқа бөліп қоямын. |
Оқушылар бір-бірімен сәлемдеседі. Әр оқушы өзінің артықшылығын айтады. Қаламы қай топта тұрса сол топқа барып отырады. |
Ауызша мадақтау «Жарай сыңдар!» |
Оқушылар дың қаламдары |
|
Тұсау кесер 10 минут |
«Ғажайып алаң ойыны» Мақсаты: ой қозғау өткен білімді еске түсірту, шолу жасау, болжау жасау, жаңа тақырыппен байланыстыру. |
Интерактивті тақтадан ғажайып алаң ойынын көрсетіп топтарға сұрақтар беремін. Онда шаянтәрізділерге арналған сұрақтар қойылады. |
Алдымен топтар шеңберді айналдырып сұраққа жауап береді, екінші айналымда қай топ жылдамдық танытса сол топ оқушылары жауап беріп ұпайды иеленеді. |
Ұпай санын есептеп, қол соғу |
Бағалау парақшасы, Интерактивті тақта |
|
Негізгі бөлім 20 минут |
Жаңа материалды игерту «Миға шабуыл» стратегиясы Мақсаты: Тәуелсіздік ке үйрету, мағынаны тани білу, оқушылар дың сыни ойлау дағдысын дамыту. «Асық иіру»; «1 сурет, 5 сөз»; «Ішіне, сыртына»; «Венн диаграмма сы»; Мақсаты: Оқушылар арасындағы топтық жұмыстағы әңгімені дамыту, сын ойлануын дамыту Сергіту сәті |
Түрлі деңгейдегі сұрақтар қоямын: 1.Өрмекшілер туралы не білеміз? 2.Өрмекшілер қайда мекендейді? 3.Өрмекшілердің сыртқы құрылысы туралы не айта аласыңдар? Тақырыпты кітаптан оқытамын. Топтарға асық иіртемін. «Алшы»-«1 сурет, 5 сөз» «Тәйке»-«Ішіне, сыртына»; «Бүк»-«Венн диаграммасы»; «Шік»-Өрмекшілердің пайдасы мен зияны; Интерактивті тақтадан шырша бейнекөрінісін қоямын. |
Жеке оқушылар өз ойларын айтады. Білімдерін постерлер арқылы көрсетеді. Денелерін шынықтырады, сергиді |
Смайликтермен бағалау Бас бармақ пен бағалау, жоғары-өте жақсы, жанға – орташа, төменге- төменгі баға береді. |
Смайликтер Флипчарт тар, маркерлер, асық Интерактивті тақта |
|
Қоры тынды 10 минут |
Кері байланыс парақшасы Мақсаты: Кері байланыс жасауға үйрету
|
Кері байланыс жасатамын. Оқулықтағы мәтінді оқып білу; өрмекшілердің торы туралы мағлұмат жинастыру. |
Кері байланыс парақшасын толтырады. Мәтінді оқиды,тақырыпқа қатысты негізгі сұрақтар дайындау,рефлексия жазады. |
Өзін-өзі бағалау Жинын тық баға |
Кері байланыс парақшасы |
шағым қалдыра аласыз













