Материалдар / Ашық сабақ.Ф.Оңғарсынова 9-сынып

Ашық сабақ.Ф.Оңғарсынова 9-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Қазақ әдебиеті пәні мұғалімдеріне
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Сабақ: қазақ әдебиеті

«Ақсуат негізгі орта мектебі» КММ

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Адыханова Ш.Б.


Сынып: 9

Қатысқан оқушылар саны: 4

Қатыспағандар:

Бөлім тақырыбы

3-бөлім: Адам жанының құпиясы

Сабақтың тақырыбы

Фариза Оңғарсынова «Өлең, мен сені аялап өтем»

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Т/Ж 9.1.2.1– әдеби шығармадағы психологизмді анықтау;

Б/С 9.3.3.1 – шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазу ;


Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады: Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды, шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады;

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Шығармадағы психологизмді анықтауда, шығарманың идеясын талдап, әдеби эссе жазуда өз көзқарастарын дәлелдейді

Кейбір оқушылар орындай алады: Шығармадағы психологизмді анықтап, әдеби эссе жазуда, өмірлік мәселелермен байланыстыра отырып, тың деректер арқылы ойларын дәлелдей алады.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну, қолдану, бағалау

Бағалау критерийлері

- Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды.

- Шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды, шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазады.

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: лирика, философиялық лирика, өлең, поэзия, махаббат лирикасы, саяси-азматтық лирикасы.

Эссе жазуға арналған пайдалы тіркестер: көз жасы, өмірдің өткелдерінен, жүрегім сыздаған кезде, ажалмен айқасқан сәтте.

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Фариза Оңғарсынова туралы не білесіңдер?

- Ақынның қандай жыр-жинақтарын білесіңдер?

- Не себепті Фариза ақынды « Поэзия падишасы» деп атайды? - Фариза ақынның өлеңдерінен адам бойында қандай жақсы қасиеттерді қалыптастыруға болады?

- «Өлең, мен сені аялап өтем» туындысында ақын неліктен өлеңді аялайды, саялайды деп ойлайсыңдар?

Ұлттық құндылықтар

Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Пәнаралық байланыс

Қазақ тілі, Музыка

Алдыңғы оқу:

Фариза Оңғарсынова өмірі, шығармашылығы

Жоспар

Жоспарланған

уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы

минут

Ширату жаттығуы:

«Конверттегі сұрақ» әдісін қолдану арқылы оқушыларға бүгінгі тақырып бойынша сұрақ қоямын. Әрбір оқушыға арнап конверт дайындап, сыртына топтың аты жазылады.

I топ - Өлең

II топ - Поэзия

III топ - Лирика

1. Фариза Оңғарсынова туралы не білесіңдер?

2. Ақынның қандай жыр-жинақтарын білесіңдер?

3. Не себепті Фариза ақынды « Поэзия падишасы» деп атайды?

4. Фариза ақынның қандай өлеңдерін білесіңдер?

5. Фариза ақынның өлеңдерінен адам бойында қандай жақсы қасиеттерді қалыптастыруға болады?

Үлестірме 3-күн, 6- үлестірмелі материал

Қазақ әдебиеті : жалпы білім беретін мектептің 9- сыныбына арналған оқулық \

С.Ч. Тұрсынғалиева. Г.Д. Рыскелдиева

Астана «АРМАН- ПВ» баспасы, 2019 жыл.





Сабақтың ортасы


15 минут
























15 минут




Тыңдалым:

«Өлең, мен сені аялап өтем» өлеңі тыңдатылады.

1-тапсырма:

«DEAL» әдісі арқылы оқушыларға Фариза Оңғарсынованың «Өлең, мен сені аялап өтем» өлеңін талдауға тапсырмаларды бөліп беремін.

D – Describe – баяндау, суреттеу (оқығанды, көргенді, сипаттау, сынау, өлшеу).

E – Explain – түсіндіру (құбылыс немесе оқиға бойынша не білетіндерін, түсінгендерін суреттеу).

A – Anallyse – талдау (ақпаратты талдау, қорытынды жасау, себептерін атау). L – Links – байланыс (болжамдар немесе қорытынды жасау, өзінде бар біліммен байланыстыру.

«DEAL» әдісі бойынша тыңдалған өлеңді өз қөзқарастарымен баяндап, суреттейді

«DEAL» әдісі бойынша «Өлең, мен сені аялап өтем» өлеңін өз ойларымен түсіндіреді, топпен талдайды

«DEAL» әдісі бойынша «Өлең, мен сені аялап өтем» өлеңін өмірмен байланыстырып, өз ойларын жазады, айтады.


Дескриптор:

  • әдеби шығармамен танысады;

әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды.

Қалыптастырушы бағалау: көңіл-күй таразасы арқылы бағалау (күн, жаңбырлы бұлт)



2-тапсырма

ЖЖ: Өлеңнен троп (құбылту) және фигура(айшықтау) түрлерін анықтау

Троп түрлері

Фигура түрлері

Метафора, метонимия

Арнау, қайталау

Гипербола

эллипсис

синекдоха

шендестіру

кейіптеу

егіздеу

Дескриптор:

Троп пен фигура түрлерін анықтайды.

Троп пен фигураны бір-бірінен ажырата алады.



Кері байланыс: Білім қоржыны

3-тапсырма:

Оқулықпен жұмыс: Венн диаграммасы

Фариза Оңғарсынова мен басқа ақындардың шығармалары

Shape3 Shape2 Shape1

Басқа ақындар

Ұқсастықтары

Фариза Оңғарсынова














Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер қоржынынан «DEAL» әдісі. 34-бет


Picture 1











Picture 2









Сабақтың соңы


минут



Кері байланыс:

әдісі арқылы бағалау

Өз ойларын түсіндіріп береді Үйге тапсырма: « Өлең, мен сені аялап өтем » өлеңін жаттау




Оқытудағы жаңа әдіс-тәсілдер қоржынынан



Қосымша ақпарат

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жспарласыз?



Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс –Денсаулық және қауіпсіздік, АКТ – мен байланыс (тәрбие элементі)

Оқу мақсатының негізінде сабақ мақсатын саралаймын. Оқу мақсатына жету үшін тапсырмаларды саралап аламын. Тапсырмаларды дайындауда оқушылардың жас ерекшелігі, қажеттіліктері, деңгейлері ескеріледі. Оқушылар «DEAL» әдісі арқылы әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды. Тапсырмаларды орындау кезінде қолдауды қажет ететін оқушылар әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды. Ойларын жеткізу барысында оларға өмірлік мәселелермен байланыстыруға түрткі болу үшін жетекші сұрақтар қою арқылы алға жетелеп, бағыт-бағдар беремін. Орта деңгейдегі оқушылар әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды, топ алдында өз ойларын толық жеткізіп, талқылайды. Жетекші сұрақ қою арқылы тереңірек ойлануға,ізденуге ұмтылдырып, қолдау көрсетемін.Жоғары деңгейдегі оқушылар әдеби шығармадағы психологизмді анықтайды. Шығарманы өмірлік мәселелермен байланыстыра отырып, тың деректер арқылы өз ойларын дәлелдеуге бағыт-бағдар беремін, қолдау көрсетемін, ынталандырамын.


Бағалау – Сабақ кезінде қалыптастырушы бағалау үнемі жүргізіледі. Оқушыларды үнемі ынталандырып, қолдау көрсету мақсатында қалыптастырушы бағалау ауызша ( әдеби шығармамен таныс болдыңыздар, әдеби шығармадағы психологизмді анықтадыңыздар, өмірмен байланыстыра алдыңыздар, баяндау жақсы болғаны мен суреттеу нақты емес, т.б). Жазбаша (шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдай алдыңыздар, әдеби эссе жаза алдыңыздар, эссе құрылымы сақталмаған, қорытынды бөлімі толықтыруды қажет етеді, т.б.) кері байланыс арқылы жүргізіледі.

Оқу мақсатына сай сабақ қазақ тілі, музыка пәндерімен байланыстырылады. «Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы» құндылықтары негізінде патриоттық парыз негізінде әдеби тілді меңгеруге бағытталған тапсырмалар беріледі.Оқуды жақсарту мақсатында – АКТ қолданылады. Сабақтың оқу мақсатымен жекелеген топтарға берілетін тапсырмалар « DEAL, PRES » әдіс-тәсілдері интербелсенді тақтадан көрсетіліп тұрады.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен

оқу міндеттері орындалды ма?


Бүгін оқушылар не үйренді?


Сабақ қалай өтті, қандай

деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы

іске асты ма?

(тапсырмалар сәйкес болды ма?)


Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс

енгіздім және неге?

Сабақтың оқу мақсаты орындалды.


Бүгін оқушылар әдеби шығармадағы психологизмді анықтап, шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазуды үйренді;


Сабақ жақсы жоғары деңгейде өтті.Сабақ барысында оқушылар белсенді түрде қатысты. Әдеби шығармадағы психологизмді анықтап, шығарманың идеясын ғаламдық тұрғыдан талдап, әдеби эссе жазды.


Саралау жүйелі түрде жүргізілді. Тапсырмалар оқушылардың жас ерекшелігіне, қажеттілігіне, деңгейіне сай болды.Сабақ жоспарым нақты, сараланып құрылғандықтан мақсатыма жеттім.

Уақытты тиімді, ұтымды пайдаландым. Себебі, әр тапсырма уақытында орындалды. Сабақтағы тапсырмалар мен дескрипторларды, қалыптастырушы бағалауларды, тапсырмаларды SMART талаптарына сай жоспарладым.



Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)



Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?



Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?






.



ЖИ арқылы жасау
06 Қазан 2020
2147
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі