|
Сабақтың тақырыбы |
Жай және құрама сандар |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Құрама сандар мен жай сандарды ажырата алады; Көпшілігі: Құрама және жай сандарды есеп шығаруда қолдана алады; Кейбіреуі: Берілген үлкен сан құрама сан екенін дәлелдей алады |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сандардың бөлгіштер мен еселіктерінің, жай және құрама санның анықтамаларын тұжырымдайды. Пәндік лексика және терминология: - жай сандар, құрама сандар, егіз сандар; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - екі бөлгіші бар... -екіден көп бөлгіші бар... |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың , мәдениетпен тілдің біртұтастығы |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, жаратылыстану |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Натурал санның бөлгіштері. Натурал санның еселіктері |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық дайындық: Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Күн шуағы»тренингі Алдыңғы сабақта өтілген білімді еске түсіру :«Ыстық орындық» Тапсырма 1.Натурал санның бөлгіші дегеніміз не? 2.Натурал санның еселігі дегеніміз не? 3.Натурал сандардың бөлгіштерінің жұбын қалай табамыз? Дискрептор:
Кері байланыс: сұрақ - жауап 8, 31, 25, 4, 14, 2, 11т.с.с Балаларға сандар жазылған карточкалар таратылады. Бөлгіштерінің санына байланысты оқушылар топтасады.
1 -топ(бөлгіштерінің саны екеу болатын ) 2-топ: (бөлгіштерінің саны үшеу болатын ) 3топ : (бөлгіштерінің саны төртеу болатын ) |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Артығын тап» 13,15,17 Оқушылар жауап береді:15 санының бөлгіштері 4-еу,ал 13пен 17-нің бөлгіштері екеу, артығы 15 саны Мұғалім
жай сан құрама сан жай сан да емес, құрама сан да емес түрлері бар екенін айтып, әрі қарай «ЖИГСО» әдісі бойынша оқушыларды жаңа тақырыпты игеруге бағыттайды. 1 -топқа тапсырма: Жай сан дегеніміз не? Мысал келтіріңдер Ең үлкен, ең кіші жай санды анықтауға бола ма? Егіз сандар дегеніміз не? Мысал келтіріңдер 2-топ: Құрама сан дегеніміз не? Мысал келтіріңдер Ең кіші құрама сан? Ең үлкен құрама санды анықтауға бола ма? 3-топ : 1 саны қандай сан?Жай сан мен құрама санның айырмашылығы мен ұқсастығын анықтаңдар Дескриптор: 1.Жай санды таба алады 2.Ең үлкен жай, ең кіші жай санды анықтай алады. 3.Егіз сандарды біледі 4.Құрама санды біледі Кері байланыс: бағдаршам Сараланған тапсырмалар №191 Жай сандар кестесін пайдаланып:
Дескриптор:
Кері байланыс ауызша №194 Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртүтастығы Дүниежүзіндегі екінші ұстаз, қазақтың ежелгі ғалымы ӘбУ Насыр әл-Фараби Отырарда дүниеге келіп, 879-950 жылдар аралығында өмір сүрген. Осы жылдарды көрсететін сандар аралығында неше жай сан бар? Дескриптор:
Жай сандарды теріп жаза алады. Кері байланыс Мұғалім-оқушы №198 Мына сандардың құрама сан екенін дәлелдеңдер: 111 111 Дескриптор: Құрама санның бөлгіштерін анықтайды Құрама сан екенін дәлелдей алады: Кері байланыс: ауызша «Ойлан,жұптас,бөліс»№193 (1,2) Мына сандарды: 1)екі жай санның қосындысы түрінде жазыңдар: 10; 12 ;18; 24; 30; 42; 68; 2)екі жай санның көбейтіндісі түрінде жазыңдар: 22; 35; 77; 65; 69; 95. Дискриптор:
Кері байланыс: Жұптар бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды |
|
||||||
|
Сергіту сәті. |
Жұмбақтар Нәрселерді
санағанда, (Жай сан,құрама сан және 1 саны-натурал
сан) Жұмбақтағы кездескен сандар2,3,5,11-қандай сандар? 28-қандай сан? Тест 1. Қай сан жай сан болады? а) 13 б) 24 в) 1 2. Қай сан жай сан болмайды? а) 5 б) 17 в) 0 3. Қай сан құрама сан болады? а) 21 б) 23 в) 1 4. Қай сан құрама сан болмайды? а) 25 б) 18 в) 1 5.Жай сандарды көбейткенде әр уақытта шығады а) жай сан б) құрама сан в) 1. 6. 18 санының жай көбейткіштерге жіктелуі: а) 2∙2∙3 б) 3∙3∙3 в) 2∙2∙3∙1 Дескриптор:
Кері байланыс: Күнделікті өзін-өзін бағалау журналы |
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия - Енді «Табыс» ағашын отырғызайық. (ағаштың суреті) Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл желек - экология, ал ағаштың жемісі сендердің алған білімдерің(оқушылар өздері таңдаған алманы алып, ағашқа жапсырады). Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ тез ұмытамын.. Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз. Үйге тапсырма №196 |
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
Жигсо, сараланған тапсырмалар, «Ойлан,жұптас,бөліс» |
Тестілеу, «күнделікті өз-өзін бағалау журналы»,бағдаршам,өз-өзін бағалау,бірін-бірі бағалау |
Қауіпсіздік және еңбекті ,қорғау ережелері,АКТ мен байланыс, сергіту сәті |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ма? Егер оқушылар оқу мақсатына қол жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Сабақ мақсаттары шынайы қолжетімді болды Барлық оқушылар оқу мақсатына шынайы қол жетімді болды. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым ауытқулар болған жоқ. |
|
||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ашық сабақ:Жай сандар. Құрама сандар
|
Сабақтың тақырыбы |
Жай және құрама сандар |
|||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.1.6 жай және құрама сандардың анықтамаларын білу; |
|||||||
|
Сабақтың мақсаттары |
Барлығы: Құрама сандар мен жай сандарды ажырата алады; Көпшілігі: Құрама және жай сандарды есеп шығаруда қолдана алады; Кейбіреуі: Берілген үлкен сан құрама сан екенін дәлелдей алады |
|||||||
|
Бағалау критерийі |
|
|||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Сандардың бөлгіштер мен еселіктерінің, жай және құрама санның анықтамаларын тұжырымдайды. Пәндік лексика және терминология: - жай сандар, құрама сандар, егіз сандар; Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер: - екі бөлгіші бар... -екіден көп бөлгіші бар... |
|||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Тарихтың , мәдениетпен тілдің біртұтастығы |
|||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих, жаратылыстану |
|||||||
|
Алдыңғы білім |
Натурал санның бөлгіштері. Натурал санның еселіктері |
|||||||
|
Сабақтың барысы |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
Психологиялық дайындық: Оқушылармен амандасу. Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Күн шуағы»тренингі Алдыңғы сабақта өтілген білімді еске түсіру :«Ыстық орындық» Тапсырма 1.Натурал санның бөлгіші дегеніміз не? 2.Натурал санның еселігі дегеніміз не? 3.Натурал сандардың бөлгіштерінің жұбын қалай табамыз? Дискрептор:
Кері байланыс: сұрақ - жауап 8, 31, 25, 4, 14, 2, 11т.с.с Балаларға сандар жазылған карточкалар таратылады. Бөлгіштерінің санына байланысты оқушылар топтасады.
1 -топ(бөлгіштерінің саны екеу болатын ) 2-топ: (бөлгіштерінің саны үшеу болатын ) 3топ : (бөлгіштерінің саны төртеу болатын ) |
|
||||||
|
Сабақтың ортасы |
«Артығын тап» 13,15,17 Оқушылар жауап береді:15 санының бөлгіштері 4-еу,ал 13пен 17-нің бөлгіштері екеу, артығы 15 саны Мұғалім
жай сан құрама сан жай сан да емес, құрама сан да емес түрлері бар екенін айтып, әрі қарай «ЖИГСО» әдісі бойынша оқушыларды жаңа тақырыпты игеруге бағыттайды. 1 -топқа тапсырма: Жай сан дегеніміз не? Мысал келтіріңдер Ең үлкен, ең кіші жай санды анықтауға бола ма? Егіз сандар дегеніміз не? Мысал келтіріңдер 2-топ: Құрама сан дегеніміз не? Мысал келтіріңдер Ең кіші құрама сан? Ең үлкен құрама санды анықтауға бола ма? 3-топ : 1 саны қандай сан?Жай сан мен құрама санның айырмашылығы мен ұқсастығын анықтаңдар Дескриптор: 1.Жай санды таба алады 2.Ең үлкен жай, ең кіші жай санды анықтай алады. 3.Егіз сандарды біледі 4.Құрама санды біледі Кері байланыс: бағдаршам Сараланған тапсырмалар №191 Жай сандар кестесін пайдаланып:
Дескриптор:
Кері байланыс ауызша №194 Тарихтың,мәдениет пен тілдің біртүтастығы Дүниежүзіндегі екінші ұстаз, қазақтың ежелгі ғалымы ӘбУ Насыр әл-Фараби Отырарда дүниеге келіп, 879-950 жылдар аралығында өмір сүрген. Осы жылдарды көрсететін сандар аралығында неше жай сан бар? Дескриптор:
Жай сандарды теріп жаза алады. Кері байланыс Мұғалім-оқушы №198 Мына сандардың құрама сан екенін дәлелдеңдер: 111 111 Дескриптор: Құрама санның бөлгіштерін анықтайды Құрама сан екенін дәлелдей алады: Кері байланыс: ауызша «Ойлан,жұптас,бөліс»№193 (1,2) Мына сандарды: 1)екі жай санның қосындысы түрінде жазыңдар: 10; 12 ;18; 24; 30; 42; 68; 2)екі жай санның көбейтіндісі түрінде жазыңдар: 22; 35; 77; 65; 69; 95. Дискриптор:
Кері байланыс: Жұптар бірін-бірі смайликтер арқылы бағалайды |
|
||||||
|
Сергіту сәті. |
Жұмбақтар Нәрселерді
санағанда, (Жай сан,құрама сан және 1 саны-натурал
сан) Жұмбақтағы кездескен сандар2,3,5,11-қандай сандар? 28-қандай сан? Тест 1. Қай сан жай сан болады? а) 13 б) 24 в) 1 2. Қай сан жай сан болмайды? а) 5 б) 17 в) 0 3. Қай сан құрама сан болады? а) 21 б) 23 в) 1 4. Қай сан құрама сан болмайды? а) 25 б) 18 в) 1 5.Жай сандарды көбейткенде әр уақытта шығады а) жай сан б) құрама сан в) 1. 6. 18 санының жай көбейткіштерге жіктелуі: а) 2∙2∙3 б) 3∙3∙3 в) 2∙2∙3∙1 Дескриптор:
Кері байланыс: Күнделікті өзін-өзін бағалау журналы |
|
||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия - Енді «Табыс» ағашын отырғызайық. (ағаштың суреті) Ағаш діңі жаңа сабақта өтілген тақырып, жасыл желек - экология, ал ағаштың жемісі сендердің алған білімдерің(оқушылар өздері таңдаған алманы алып, ағашқа жапсырады). Жасыл алма: Маған сабақ ұнады. Тақырыпты меңгердім. Сары алма: Тақырыпты түсіндім, бірақ тез ұмытамын.. Қызыл алма: Сабақ маған түсініксіз. Үйге тапсырма №196 |
|
||||||
|
|
|
|
||||||
|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау - Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||
|
Жигсо, сараланған тапсырмалар, «Ойлан,жұптас,бөліс» |
Тестілеу, «күнделікті өз-өзін бағалау журналы»,бағдаршам,өз-өзін бағалау,бірін-бірі бағалау |
Қауіпсіздік және еңбекті ,қорғау ережелері,АКТ мен байланыс, сергіту сәті |
||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ма? Егер оқушылар оқу мақсатына қол жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Сабақ мақсаттары шынайы қолжетімді болды Барлық оқушылар оқу мақсатына шынайы қол жетімді болды. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді. Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландым ауытқулар болған жоқ. |
|
||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
||||||||
шағым қалдыра аласыз















