2024-2025 оқу жылына арналған
Қысқа мерзімді сабақ жоспарларын жүктеп алғыңыз келеді ме?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен жасалған
Материалдар / Ашық сабақ.Мұхтар Шаханов. Қайсарлық пен өр рухтың символы 7-сынып

Ашық сабақ.Мұхтар Шаханов. Қайсарлық пен өр рухтың символы 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ұстаздарға қажет. Көмегі орасан зор. Мақсатқа сәйкес материал қажет болғанда осы сабақты пайдалана алады. Сонымен қатар осы мақсатқа сәйкес келетін басқа да тақырыптарға осының тапсырмаларын пайдалана алады. Тәжірибе алмасу мақсатында да таптырмас дүние деп ойлаймын
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Ұрпақ тәрбиесі

Мектеп: Мұхаметқұл Исламқұлов атындағы жалпы орта мектебі

Күні:

Мұғалімнің аты жөні :Куралбаева Алия

Сынып: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар: 0

Сабақтың тақырыбы:

М.Шаханов.Қайсарлық пен өр рухтың символы

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

7.3.1.1 Кейіпкерледің іс әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;

Сабақ мақсаттары

кейіпкерледің іс әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені пирамида,ширату жаттығулары арқылы тарихи және көркемдік құндылығына баға беру;

Ойлау дағдылары

Жоғарғы деңгей дағдылары (талдау, жинақтау)

Тілдік мақсат




Оқушылар : «Пирамида» әдісі, ширату жаттығулары, сұрақ-жауап арқылы кейіпкерлердің іс-әрекеті мен портреттік мінездемені салыстырады. Тарихи және көркемдік құндылығына баға береді

Пәнге тән лексика мен терминдер: нала-қарғыс, лағнет; шомбал-алып,ірі

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:рухы мықты, қайсар халық, қайсар Махамбет, өр рухты, бас бәйгі

Талқылауға арналған сұрақтар:

1 Кейіпкер іс-әрекеті дегеніміз не?

2.Портрет деген не?

3.Мінездеме деген не?

Бағалау критерий

Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген мінездемені салыстырады

Тарихи және көркемдік құндылығына баға береді

Құндылықтарды дарыту

Жалпыға бірдей жауапкершілік

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы

АКТ қолдану дағдылары

Ноутбук, ұялы телефон

Бастапқы білім

Әке үкімі

Сабақтың барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдер

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

6 минут











Сабақтың ортасы

2 минут















3 минут









10 минут





























15 минут





























Сабақтың соңы

4 минут














Сәлемдесу

Оқушылар шеңбер бойына тұрғызылып, «Тілек шоғы» әдісі арқылы жағымды ахуал орнату

Оқу мақсатымен таныстыру

Бағалау критерийлерімен таныстыру

Үй тапсырмасын сұрау

Үйге рөлдік ойындар арқылы көрініс көрсету берілген. Оқушылардың көрінісін тамашалау

ҚБ

Жаңа сабақ

Сабақтың дәйексөзі: Абай Құнанбаев:»Екі қасиетімізді жоғалта бастадық, бірі – сөз тыңдау,екіншісі – намысқойлық

Естіген нəрсені ұмытпастыққа төрт түрлі себеп бар:

əуелі — көкірегі байлаулы берік болмақ керек;

екінші — сол нəрсені естігенде я көргенде ғибрəтлану керек, көңілденіп,тұшынып, ынтамен ұғу керек;

үшінші — сол нəрсені ішінен бірнеше уақыт қайтарып ойланып, көңілге бекіту керек;

төртінші — ой кеселді нəрселерден қашық болу керек. Егер кез болып қалса, салынбау керек.

Ой кеселдері: уайымсыз, салғыртық, ойыншы-күлкішілдік, я бір қайғыға салыну, я бір нəрсеге құмарлық пайда болу. Бұл төрт нəрсе — күллі ақыл мен ғылымды тоздыратұғын нəрселер.»Сондықтан осы төрт нәрсені ұмытпасақ ар намыс, ақыл, ғылым болатынын ұмытпайық!

Ширату жаттығуы

«Атаулар туралы үш сұрақ» тәсілі

Тақтаға 3 термин сөз жазып, сол туралы не білетіндерін сұрау. (Портрет,мінездеме ,образ)

1.Қайда? Бұрын осы сөзді қайда кездестірдіңдер?

2.Қалай? Өз тәжірибелеріңде осы сөзді қалай қолдандыңдар?

3.Қандай? Бүгінгі сабақта қандай қолданыста болады деп ойлайсыңдар?

1-тапсырма

(Саралау тапсырмасы)

Мәтін кейіпкерлерін анықтап,портретін сипаттаңыз. Оқиғалар бойынша кейіпкер әрекетіне дәлел келтіріп,образын ашыңдар.

«Пирамида» әдісі

1.Негізгі кейіпкер.

Махамбет,әке, жігіт

2.Кейіпкерді суреттейтін екі сөз.

Махамбет- батыр, ақын

Әке-қатал, әділ

Жігіт-сатқын, опасыз

3.Оқиға болып жатқан жерді 3 сөзбен суреттеу.

Киіз үй іші

4. 4 сөзден тұратын проблемалық сұрақ тудыру.

Неге қатал үкім шығарды?

5. Шығармадағы бірінші өзекті мәселені 5 сөзбен сипаттау.

Сатқындық, жек көру, намыс, ар, опасыздық

6. Проблемалық сұрақтың шешімін 6 сөзбен шешу.

Дескриптор Білім алушы

1. Әңгіме кейіпкерлерін атап, суреттейтін сөздерді табады.

2.Оқиға орын алған жерлерді атап,кейіпкер іс-әрекетіне мысал келтіреді.

3.Іс-әрекеті негізінде кейіпкер образын ашады.

ҚБ Жұлдызшалар

Shape2 Shape1



Кері байланыс Бір-біріне кері байланыс береді.

2-тапсырма

Махамбетке оқ атқан жігітті ақтауға бола ма? Оның қателесуі неден басталды деп ойлайсың? Әке үкімі дұрыс па? Сұрақтарға жауап берерде бұл оқиғаның қай кезеңде болып жатқанын есте ұстап, кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген мінездемені салыстырыңдар, тарихи және көркемдік құндылығына баға беріңдер

кейіпкерлердің іс-әрекеті

автор берген мінездеме







Дескриптор Білім алушы

  1. Кейіпкерлердің іс-әрекеті мен автор берген портреттік мінездемені салыстырады.

2.Тарихи және көркемдік құндылығына баға береді

3.Сұрақтарға жауап береді

.ҚБ «Жұлдызша» әдісі

Қорытындылау «Шындық па, әлде жалған ба» кезеңі

1.Махамбетті Ықылысты үгіттеп өлтіргені

2.Әке үкімі қатал

3.Махамбет өлетінін сезді

4.Әкесі жігітке қатты ренжіді

5.Махамбет түс көрген соң, өз ой толғанысын жеткізді

Оқушылардың кері байланысы

«Түртіп алу» әдісі арқылы кері байланыс береді.

V

-

-

?

Білемін

Білгенім

Мен үшін жаңалық

Таң қалдырды







Үй тапсырмасы: «Қайсарлық пен өр рухтың символы» тақырыбынды ойтолғау жазу










Кер байланыс







































А3 парақ






































Кері байланыс парақшасы








03 Қаңтар 2019
4542
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі