мектеп
Сынып:
|
Т. Айбергенов атындағы № 16
орта мектеп
Қазақ әдебиеті пәні
мұғалімі:Расулова
Е.А.
9-сынып
2018ж
|
Тақырып:
|
«Тәуелсіздік жылдарындағы
қазақ әдебиеті»
|
мақсаты
|
Тәуелсіздік жылдарындағы қазақ
әдебиеті туралы түсінік бере отырып,оқушылардың пәнге деген
қызығушылығын арттыру; Оқушылардың танымын кеңейту, материалды тез
қабылдауына жол ашу, өз пікірін айтуға , ойлау, есте сақтау
қабілеттерін
арттыру.
|
|
|
|
|
Күтілетін
нәтиже:
|
Диологтік оқыту әдісін қолдану
арқылы оқушылардың сабақта пікірлесу ортасын құра білудің маңызын,
берер нәтижесін түсінеді.
|
Белсенді оқытуда қолданылатын
әдіс-тәсілдер
|
Cыни тұрғыдан ойлауды, топтық
жұмысты сабақ барысында тиімді
пайдалану
|
Бағалау
|
Критерийлер бойынша топтық
және өзін-өзі бағалау. Сонымен қатар жиынтық бағалау. Рефлексия
арқылы білімдерін тексеру.
|
Негізгі дереккөздер немесе
ресурстар
|
интербелсенді тақта, ноутбук,
ұялы телефондар
|
Қатысымдық – сөйлесімдік
бөлім
|
Тыңдалым
|
Оқылым
|
Айтылым
|
Жазылым
|
Тілдесім
|
Тәуелсіздік жылдарындағы қазақ әдебиетіне
шолу. Тәуелсіз елдің тарихы мен
қазіргі жайлы ақпаратты тыңдап
түсіну
|
Тәуелсіздік жылдарындағы қазақ
прозасы туралы оқу
|
Тәуелсіздіктің маңызын өз
ойымен сабақтастырып айту
|
Мәтіндегі мәліметтерді
жинақтап жазу.
|
Ақын – жазушылар өз
шығармаларында тәуелсіздік жеңістерін туралы
сұхбат
|
Сабақ
жоспары
|
Сабақ
кезеңдері
|
Мұғалім іс –
әрекеті
|
Оқушылар іс –
әрекеті
|
|
Ұйымдас
тыру
.
|
Психологиялық ахуал
қалыптастыру үшін тақпақпен сабақ
бастайды:
Топқа
бөлу
(түрлі түсті жетондарды
таратады, топтарға бөледі)
|
Оқушылар тақпақты
айтады
Отан менің
тұрағым да тірегім,
Сен деп соғар
жұдырықтай жүрегім,
Отан менің
айбарым да мақтаным,
Жаса, жайна қазақ
деген ұлы елім
Оқушылар топтарға
бөлінеді.
|
|
Миға
шабу
|
Әдебиеті теориясына
көңіл аударамын
|
Әдеби
ағымдар
(363
бет)
Тапсырманы орындау барысында
керекті мәліметті телефондағы интернет желісі арқылы
табу
Оқушылар топтарда берілген
тапсырмасын талқылайды.
|
|
«БӘЙГЕ»
|
Мұғалім «БӘЙГЕ» деген ойын өткізеді. Барлық
оқушыларға сұрақтар қойылады. Кім көп дұрыс жауап берсе ол
жеңеді
|
Әр топ бір-біріне сұрақтар
қойып жауап беруге тырысады.
Оқушылар смайликтер арқылы
кері байланыс жасайды
|
смайликтер
|
Топтық
жұмыс «Жигсо-2»
|
1.Оқушыларға рөлді таратамын
.
І топ :
Зерттеушілер
ІІ топ:
Кітапханашылар
ІІІ топ:
Білгірлер
2.Қазақстан
мемлекеті және Тәуелсіздік туралы бейнефильм көрсетіп, мәтіндерді
таратып тапсырма береді.
|
Оқушылар ; спикер,
баяндаушы, уақыт белгілеуші
Топтарда алған мәліметтермен
баяндаушы басқа топтарға барып, мәліметтерімен бөліседі , кеспе
қағазды толтырады
|
Тәуелсіздік
күні
бейне
фильм
кеспе
қағаздар
|
Бейнефильм арқылы
Тәуелсіз елдің тарихы мен қазіргі жайлы ақпаратты тыңдап түсінгенін
өз таптарында талқылайды кестені
толтырады
|
3. Топтарды
ауыстырады
Тәуелсіздік алған 25
жыл ішінде еліміздің экономикасымен қатар ұлттық идеологияның да
тұрақтап , қалыптасу туралы
әңгімелесу
|
Қосымша материалдарды табуға
уақыт беріледі, таймермен
тексеріледі
|
кеспе
қағаздар
|
4. Әр топтар жиналған
мәліметтерді алып өз топтарда сұхбат
жасайды
|
|
|
Пікірлесу
|
5 Берілген сөздерді
түсіндіреді
1
топ: Тәуелсіздік кезеңіндегі
әдебиетте көрініс тапқан тақырыптарды
атаңдар.
2
топ: Телқоңыр әңгімесінде кім
туралы айтылады?
(359бет)
3
топ: «Казахстан стал суверенным
независимым государством. Многие сейчас готовы принять это как
должное, но казахстанцы должны помнить, как редко и с каким трудом
это происходило в нашей
истории.»
|
Топтық
жұмыс:
Стратегия: «Әңгіме-
дебат»,
Сұрақтарға жауап
береді
Сұрақтарға жауап
береді
Қазақ тілінде ойды
жалғастырыңдар
«Зерттеушілік
әңгіме»
1-жұп: «Иә, бұл
солай.
2-жұп: «Жоқ, олай
емес.
Топтар бір – біріңді мұқият
тыңдап , бағалайды
|
|
«6 ойлау қалпағы»
бойынша тапсырма бердім.
|
1) «Тәуелсіздік
жылдарындағы қазақ әдебиеті» біз оны ажырата білдік
пе?
2) Жасыл қалпақ -.
Тәуелсіз елдің тарихы мен қазіргі заманғы қазақ
әдебиеті.
3) Қызыл қалпақ -.
Тәуелсіздік кезеңіндегі әдебиетте көрініс тапқан тақырыптарды
атаңдар?
4) Көк қалпақ -
Тәуелсіздік алған 25 жыл ішінде еліміздің экономикасымен қатар
ұлттық идеологияның да тұрақтап , қалыптасуы
неде?
|
О
қушыларға сұрақ қойылады.
|
|
|
Бейбітшілікте өмір сүретін
мемлекет ретінде танытты. Жер бетінде әрқашан достық пен келісім
орнап, еліміздің болашағы жарқын
болсын.
|
«Ұланы еркін елімнің! Әнімен
сабақ аяқталады.
|
Ән
|
|
Кері
байланыс
|
|
|
Үй
тапсырмасы
|
Үй тапсырмасын жекелеп
таратамын
|
Т.Айбергеновтің,М.Шахановтың
өлеңдерін таңдап жаттаңдар
|
кеспе
қағаздар
|