Ата-аналарға арналған сауалнама
1. Балабақшаның сіздің балаңыздың тәрбиесіне деген көзқарасын қалай бағалайсыз?
-жоғары; -төмен; - орташа.
2. Балаңыз келіп жүрген топтың жұмысына өзіңіздің қатысуыңызды қалай бағалайсыз?-жоғары; -төмен; -қанағаттанарлық;-бұл туралы ойланған жоқпыз; -жауап беруге қиналамын.
3. Сіздің ойыңызша бала тәрбиесінде бастапқы роль кімге беріледі?
- отбасына;-балабақшаға;- отбасы мен балабақшаға.
4. Тәрбиешіге сіз қандай сұрақпен жиі келесіз?
- қандай да бір қолайсыз жағдайларда (бала ренжісе, ойыншығы сынғанда, шкафы жиналмаса)
- бала тәбеті мен ұқысы жайында;
\- баланың балабақшадағы көңіл-күйі және тәртібі бойынша;
- баланың сабақтардағы жетістіктері бойынша;
- отбасындағы бала тәрбиесі бойынша кеңес алу үшін;
- отбасындағы бала тәрбиесі бойынша жетістіктеріммен бөлісу үшін.
5. Қандай сұрақпен тәрбиеші сізге жиі келеді?
- бала өзін балабақшада нашар ұстады;
- бала нашар тамақтанды немесе нашар ұйықтады (жақсы да болуы мүмкін);
- бала сабаққа нашар қатысты (жақсы) немесе қандайда бір істі істей алмайды (істей алады);
- баланың сабақтардағы жетістіктерін жеткізу үшін;
- балабақшаға көмек көрсетуді өтініп;
- отбасында баланы қалай дұрыс тәрбиелеу керектігі жөнінде кеңес айтып;
- берілген кеңестің көмегі жөнінде білу үшін.
6. Бала тәрбиесі бойынша сіз жиі тәрбиешінің көмегіне жүгінесіз бе?
- жиі;- аса жиі емес -сирек.
7. Балаңыздың тәрбиесінде кездескен қандай қиыншылықтыр бойынша мамандардың көмегін керек етесіз? -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8. Балабақшаның отбасымен жүргізетін жұмыстарының қайсысы сіздің ойынңызша әсерлі?
- тәрбиешінің отбасына баруы; - ата-аналар жиналыстары;
- ата-аналардың сабақтарға қатысуы және сабақты талдауы;
- мерекелерге қатысу;
- мамандармен жеке әңгімелесу, кеңес алу;
- жұмыстың басқа түрлері --------------------------------------------------------------
Аты жөні---------------------------------------------Өткізген күні------
Рахмет!
Сауалнама
1. Балаңыз неше жаста ----------------------
2. Балаңыз балабақшаға қанша уақыт келіп жүр -------------------
Құрметті ата-ана! Келесі сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап беруіңізді сұраймыз.
3. Балабақша жұмысына көңіліңіз тола ма?
4. Балабақша әкімшілігі сізге балабақшаның жұмыс бағыттарын таныстырды ма?
5. Балабақшада оқу-тәрбие жұмысы барысында қолданылатын жаңа технологияр бар ма және сіз ол туралы хабардарсыз ба?
6. Тәрбиешінің балаларға деген қарым-қатынасы сіздің көңіліңізді толтыра ма?
7. Балаңызға балабақшаға келу ұнай ма?
8. Балабақшада тәрбиешіден өзге мамандар сізге көмек көрсете ме?
9. Балабақшада оқу-тәрбие үдерісі жоғары деңгейде ұйымдастырылған деп есептейсіз бе?
10. Балабақша қызметкерлері тарапынан балабақша өміріне белсене қатысуға мүмкіндік беріле ме?
11. Балабақша жұмысына өзгертулер енгізгіңіз келер ме еді? (Қандай өзгерістер жазу).
12. Балабақшаға демеушілік жасаған кездеріңіз болды ма? (Қандай көмек көрсетілгенін жазу)
Танымдық
ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінің
технологиялық
картасы.
Білім беру
саласы: «Таным », «Әлеуметтік
орта»
Бөлімі:
Қоршаған ортамен
таныстыру
Тақырыбы:
«Құқығымызды үйренейік»
Мақсаты:
Балаларға олардың құқықтары туралы түсінік беру. Құқұықтық
дүниетанымдары мен адамгершіліктерін дамыту. Өз пікірлерін
білдіруге, тұжырым жасауға үйрету. Өзін және басқа адамдарды
сыйлауға үйрету.
Алдын-ала
жүргізілетін жұмыстар:Балаларғаата-аналармен бірге бала құқығының
конвенциясын түсіндіру.
Әдіс-
тәсілдер: Сұрақ –жауап,тақпақтар, дидактикалық ойындар,
мақал-мәтелдер.
Көрнекіліктер: балалардың құқықтарын
түсіндіетін мазмұнды
суреттер.
Билингвалдық
компанент: Құқық –права, есім-имя; білім-знания;
денсаулық-здорвья.
Әрекеткезеңдері Мұғалім әрекеті Балалардың
іс-әрекеті
Ынталандыру
сезімін ояту
Қайырлы күн
балалар! Көңіл күйлеріңіз жақсыма? Үш тілде
амандасау.
Қайырлы күн
достарым,
Қайырымды
жүрекпен,
Мейірімді
тілекпен,
Бөлісейік
бақытпен,
Кездесейік
шаттықпен!
Балалар
қонақтармен 3тілде
амандасады.
Іздену
ұйымдастыру
Рефлексивті
коррекциялау
Балалар, біз
бүгін өте маңызды тақырыпты талқылаймыз. Жер планетасында адамдар
мың жыл бұрын пайда болды. Сол кезде-ақ адамдарда көптеген сұрақ
туындады. Келісімді, бейбіт өмір сүру үшін «Адам құқықтарының
декларациясы» деген кітап жарық көрді.Бұл кітаптарды үлкендер
өздеріне арнап жазды. Ал, балаларға қамқорлық жасай отырып, балалар
бақытты өмір сүруі үшін « Бала құқықтары туралы конвенцияны» жазып
шығарды. Сонымен осы кітаптағы құқықтарымыз жайында сөз қозғаймыз.
Құқық дегеніміз не ?
Құқық –
әділеттілік, еркіндік, ізгілік. Бір сөзбен айтқанда -
Тәртіп.
Жай ғана бұл
кітап емес,
Не керек, не
керек емес.
Ашқанда ғана
көресің,
Мазмұнын
сонда білесің.
( Есік
қағылып хат тасушы хат
әкеледі)
Себебі бізге
көптеген хаттар келіп отыр.сол хаттарға жауап қайтарамыз. Сонымен
бастайық.( Бала
құқықтары)
(Гүл күлтесі
шығады.)
Есім алу
құқығы.
Бұл құқықты
қай кезде алады?
Дұрыс
айтасың.
- Бұл
құқықты қандай құжат
растайды?
( Балалардан
нақтылап сұрау.)
-Балалар,енді мені мұқият тыңдаңдар.Есім алу
құқығын растайтын құжат туу туралы куәлік. Бұл сіздердің
әрқайсыларыңда бар құжат. Ата –ана сендер дүниеге келгенде алғаш
осы құжатты алады.
Онда
сендердің есімдерің, ата-аналарыңның аты-жөні, тектерің,туған
күндерің жазылып,азаматтық беріліп соңында мөр
басылады.
Ата-ана
сендер дүгиеге келгенде ат қояды дедік. Сол есімдеріңнің мағынасын
білесіңдер ме?
-Ал,енді
бәріміз «Жаңғырық» ойынын ойнайық.Жарайсыңдар, балалар.Сендер бір-
біріңнің аттарыңды жылы , сыпайы атадыңдар.Әрине адамды дөрекі
сөзбен атау, адамға жалған ат қою бұл есім алу құқығының бұзылуы
болып табылады.
Ал екінші
консултант кім болғысы
келеді?
Айгерім:
Өмір сүру құқығы.
Өмір сүру
үшін не қажет?
Су тіршілік
нәрін береді
Тұз астың
дәмін келтіреді.
От өмірге
жылу береді,
Ақыл өмірге
мән береді.
Жарайсың!
Отбасы деген
не?
Сергіту
сәті
Дөңгелене
тұрайық,
Керегені
құрайық.
Уықтар боп
иіліп,
Шаңыраққа
киіліп.
Қазақ үйді
құрайық.
Білім алу
құқығы
-- Адамға
ақыл – білім беретін кім?
--Ата-анасы,
ұстазы, досы. Ата-ана ұл мен қызына,ұстазы-шәкіртіне. Ақыл адамды
тез есейтеді.
-- Балалар,
қалай ойлайсыңдар әр баланың білім алуға құқығы бар
ма?
Мұғалім: Жер
бетінде қанша мамандық бар олар бір-бірімен тығыз
байланысты.
- Балалар
айтыңдаршы балабақшада бізді кім
оқытады?
Мектепте кім
оқытады?
Жарайсыңдар!
Ендеше
көрейік балабақшада нені
үйрендік?
«
Мамандықтың бәрі жақсы»
Суретте
қандай мамандық иесін көріп тұрсыңдар? Мынау
кім?(суреттер)
1. Үлгіге
қараймын, үй іргесін қалаймын. Бұл
–құрылысшы.
2. Оқу білім
ордасы, ұстаз оның арнасы. Бұл –
Ұстаз.
3. Біздің
балабақшада бар әсем асхана,бар онда аспазшы , тамағы тәп- тәтті.
Бұл- Аспаз.
4. Ақ
желеңді киемін, аппақ болып жүремін. Бұл –
дәрігер.
Жарайсыңдар
балалар.
Сараптайық
білімді,
Ой жүгіртіп
алайық.
Дидактикалық
ойын: «Жалғасын тап»( Мақалды
жалғастыру)
1. Гүл
өсірсең терлеп( мұның аты
еңбек)
2. Еңбек
етсең ( емерсің)
3. Білім
инемен ( құдық қазғандай)
4. Еңбегі
аздың ( өнбегі аз)
(Емделу
құқығы)
Бұл туралы
не айтуға болады? Жалпы денсаулыққа пайдалы табиғат емшілері.
Табиғат емшілерін атап бере
аласыңба?
Балалар, әр
адамның емделуге құқығы
барма?
( Балалар
жауабынан соң бала дәрігері телефон соғып, әр топты аралап
балалардың денсаулығын тексеріп жүргендігін осы топты табалмай
жүргендігін айтады.)
Есік қағылып
бала дәрігері келеді.
Дәрігер:
Сәлеметсіздерме, балалар! Денсаулықтарың
қалай?
Мұғалім:
Дәрігер, бізде бала құқығы жөнінде сабақ өтіп жатқан.Біз сіз келер
тұста емделу құқығы жөнінде түсінік алып жатқанбыз.Сіз дәл
келдіңіз.
Балалар, біз
ем алу үшін кімге
барамыз?
Дәрігер: Мен
топ аралап балаларды тыңдап денсаулықтарын қадағалап жүргем,
сіздерге кедергі болмай сабақтан соң қайта соғып балаларды
тексерермін.Бірақ, балалар маған мынаны айтыңдаршы адамның дені сау
болуы тек дәрігерге байланыстыма? Деніміз сау болуы үшін тағы немен
шұғылдануымыз керек?
Дәрігер:
Дұрыс айтасыңдар.Ендеше дендерің сау болсын. Еш ауырмаңдар.Әрдайым
дәрумен және дәруменді тағам жеп дені сау азамат боп өсіңдер.Мына
дәрумендер сендерге. Топқа барғасын апайларың
үлестіреді.
Ал, мен
басқа топтарды аралай берейін.Сау
болыңдар!
Мұғалім:
Балалар, емделе аламыз,дәрігерге барамыз, спортпен шұғылданамыз деп
жатырмыз .Бұл қандай
құқық?
Енді балалар
маған қараңдаршы.Сендер балалар әр сұраққа жауап беру арқылы
өздерің секілді әдемі бақыт гүлін құрадыңдар.Әр күлтесінде
сендердің құқықтарың жазылған.Сонымен қортындылай келе біз қандай
құқықтармен таныстық?
1.Есім алу
құқығы
2.Өмір сүру
құқығы.
3.Білім алу
құқығы.
4.Емделу
құқығы.
--Бұл
құқықты ұмытпайық
балалар.
Есімізде
сақтайық.Бұдан кейінгі сабақта басқада құқықтармен танысу арқылы
гүл күлтесін көбейтеміз.
Ойын:
«Баланың білім алу құқығына қажетті құралдарды тап » Тәрбиешінің
сөздерін зейін қойып
тыңдайды.
Біз дүниеге
келгенде.
Туу туралы
куәлік.
1,2 бала
есімдерінің мағынасын
айтады.
Балалар
1,2баланың атын жәй, орташа, қатты
айтады.
Отбасы,от,су,тұз,
ақыл.
Менің
ата-анам, бауырларым.
Қимылмен
орындау.
Тәрбиеші.
Мұғалім.
Балалар
мақалды жалғастырады.
Күн
сәулесі,таза ауа, таза су, табиғи тағам,демалыс, бойды тік
ұстау
Дәрігерге
Спортпен
Емделу
құқығы
Балалар
танысқан құқықтарын хормен
айтады.
Үстелдегі
карточка суреттермен
ойналады.
Күтілетін
нәтиже:
Нені біледі:
« Құқық дегеніміз не екендігін
білді.
Қандай
түсініктерді меңгерді: Бала құқығы туралы мәліметтер
меңгерді.
Меңгерген
дағдылары мен іскерліктері: Түсінік алған мәліметтерін есте
сақтауға дағдылану. Тәрбие.орг сайтынан «Құқығымызды үйренейік»
Балабақшадағы ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында
қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org
сайтының әкімшілігі жауапты емес
Психологиялық
тренинг
Жұмыс түрі:
Балабақшалардың педагог-тәрбиешілеріне арналған психологиялық
тренинг.
Мақсаты:
Педагогтардың психикалық көңіл-күйлерін көтеру, шығармашылық
қабілеттерін бағалай білу, өздеріне құрметпен қарау, стрестен
арылту, педагог-тәрбиешілер арасында сыйластық қарым-қатынас
орнату.
Міндеті:
Жаңашыл педагогтің бейнесін ашатын модель құру, жұппен, топпен
тұжырым жасап, қорытындыға келу. Қатысушылардың өз әсерлерімен
бөлісуіне жағдай
жасау.
Қажетті
құрал-жабдықтар: баяу әуенді диск, қағаз бен қалам, үлестірмелі
тапсырмалар және компьютер слайд
тақтасы.
Тренинг
құрылымы:
1. Психологтың
кіріспе сөзі
2.
«Қадір-қасиет»
жаттығуы
3. «Айырмашылық
пен ұқсастық»
жаттығуы
4. «Оның
есесіне мен...»
жаттығуы
5. Рефлекция.
Талдау
6.
Қорытындылау
1. Психологтың
кіріспе сөзі: Құрметті педагог-тәрбиешілер, әріптестер! Өз
қызметтерін аянбай, алаңсыз жүргізуіне ұшқыр, ой, алғыр зейін, ашық
көз, ояу көкірек керек екені даусыз. Сергек қимылмен, ширақ оймен,
сезімтал жүрекпен адал еңбек ететін, олардың зерделеріндегі
ойларынан түйін алу. Бүгінгі мақсат – айналамыздағы адамдарымызбен
қарым-қатынасымыз қандай, олар кімдер, біз кімбіз, өзімізді-өзіміз
танимыз ба? деген сұрақтарға жауап іздеп, тұлғаның даму көзқарасын
анықтау. Педагог-тәрбиеші қызметін жүрек қалауымен таңдап еңбек
етіп жүрген мамандарға, бүгін сіздердің психикалық
көңіл-күйлеріңізді көтеруге, өз бойларыңыздағы шығармашылық
қабілеттеріңізді бағалай білуге, өз-өзіңізге құрметпен қарауға,
бір-біріңізбен сыйластық қарым-қатынаста болуға, стрестен арылуға
арналған психологиялық тренингке сіздерді ұйымшылдықпен қатысуға
шақырамыз. Ендеше сіздерге сәттілік тілей отырып, тренингімізді
бастаймыз.
2.
«Қадір-қасиет»
жаттығуы
Нұсқаулық:
«Бүгінгі күнді бір-бірімізге тілектер айтумен бастайық: Бірінші
қатысушы орнынан тұрып, кез-келгеніміздің қасына келіп амандасады
да, оған жақсы тілектер тілей бастайды. Ал, ол өз кезегінде келесі
адамға келіп, өз тілегін білдіреді, осылай әрқайысымыз бір-
бірімізге тілек айтып
шығамыз».
Жаттығудың
нәтижесін «Сіз өзіңізді қалай сезінесіз?» деген сұрақ арқылы
қысқаша талқылауға болады немесе «Сіз біреуге тілек тілеген кезде
қандай сезімде болғаныңызды және сізге біреу тілек тілегенде қандай
халде, сезімде болғаныңызды әңгімелеп беріңіз?» деп ұзын сұрақ
қоюға болады.
3. «Айырмашылық
пен ұқсастық»
жаттығуы
Нұсқау:
Қатысушыларға екі - екіден карточкалар беріледі. Сонан соң бұл
жұптар жан - жаққа тарасады. Оларға 3 - 5 минут уақыт беріледі. Осы
уақыт ішінде жұптар бір - біріне өзі туралы, соның ішінде ең
маңызды дегендерін айтады. Жұптардың міндеті бір - бірін тыңдап
болғасын біреуі екеуіне ортақ 3 ұқсастықты, ал екіншісі 3
айырмашылықты атайды.
4. «Оның
есесіне мен...»
жаттығуы
Нұсқау: Барлық
педагогтарға аяқталмаған сөйлемдері бар карточкалар таратылады.
Сөйлемдерді әр қатысушы өз ойымен
аяқтайды.
- Мен шаршадым,
оның есесіне ...... .
- Мен жақсы
билей алмаймын, оның есесіне ....
.
- Мен көп
үндемейтін адаммын, оның есесіне ....
.
- Мен көп
ұйықтаймын, бірақ оның есесіне ....
.
- Мен Алматыда
болған жоқпын, оның есесіне ....
.
- Мен өзім
туралы көп ойламаймын, оның есесіне......
.
- Мен тез
ашуланғыш адаммын, оның есесіне.....
.
- Мен
соншалықты сымбатты емеспін, оның есесіне ....
.
- Мен тым
толықпын, оның есесіне....
.
- Менің
аяқтарым ұзын емес, оның есесіне ...
.
- Менің
кемшіліктерім көп, оның есесіне ...
.
- Менің жазуым
әдемі емес, оның есесіне .....
.
5. Рефлекция.
Талдау.
Нұсқау:
Түрлі-түсті қағаздан адам мүсінін қолмен қиып жасау. Адам мүсінін
қиып болған соң, қағазға бүгінгі тренингтен алған әсерлерін,
көңіл-күйлерін, тілектерін жазу, содан соң тақтаға магнитпен
жабыстыру.
Психолог:
Бәріміз осылай тату болайық! Бір-бірімізді әрқашан сыйлап,
құрметтеп жүрейік!
6.
Қорытындылау
Психолог сөзі:
Құрметті педагог-тәрбиешілер, әріптестер! Алтын уақыттарыңызды
бөліп келгендеріңізге көп рахметімді айта отырып, отбасыларыңызға
бақыт нұры шуағын шаша берсін дегім
келеді.
Әрбір күніміз
мерекелі, әрбір ісіміз берекелі болсын. Дамуымыз жедел, келешегіміз
кемел болып, болашақ ұрпақтарымыз аман
болсын! Тәрбие.орг сайтынан Психологиялық тренинг
Балабақшадағы ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында
қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org
сайтының әкімшілігі жауапты емес
Ата-аналарға арналған сауалнама
1. Балабақшаның сіздің балаңыздың тәрбиесіне деген көзқарасын қалай бағалайсыз?
-жоғары;
-төмен;
- орташа.
2. Балаңыз келіп жүрген топтың жұмысына өзіңіздің қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
-жоғары;
-төмен;
-қанағаттанарлық;
-бұл туралы ойланған жоқпыз;
-жауап беруге қиналамын.
3. Сіздің ойыңызша бала тәрбиесінде бастапқы роль кімге беріледі?
- отбасына;
-балабақшаға;
- отбасы мен балабақшаға.
4. Тәрбиешіге сіз қандай сұрақпен жиі келесіз?
- қандай да бір қолайсыз жағдайларда (бала ренжісе, ойыншығы сынғанда, шкафы жиналмаса)
- бала тәбеті мен ұқысы жайында;
- баланың балабақшадағы көңіл-күйі және тәртібі бойынша;
- баланың сабақтардағы жетістіктері бойынша;
- отбасындағы бала тәрбиесі бойынша кеңес алу үшін;
- отбасындағы бала тәрбиесі бойынша жетістіктеріммен бөлісу үшін.
5. Қандай сұрақпен тәрбиеші сізге жиі келеді?
- бала өзін балабақшада нашар ұстады;
- бала нашар тамақтанды немесе нашар ұйықтады (жақсы да болуы мүмкін);
- бала сабаққа нашар қатысты (жақсы) немесе қандайда бір істі істей алмайды (істей алады);
- баланың сабақтардағы жетістіктерін жеткізу үшін;
- балабақшаға көмек көрсетуді өтініп;
- отбасында баланы қалай дұрыс тәрбиелеу керектігі жөнінде кеңес айтып;
- берілген кеңестің көмегі жөнінде білу үшін.
6. Бала тәрбиесі бойынша сіз жиі тәрбиешінің көмегіне жүгінесіз бе?
- жиі;
- аса жиі емес;
-сирек.
7. Балаңыздың тәрбиесінде кездескен қандай қиыншылықтыр бойынша мамандардың көмегін керек етесіз? -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8. Балабақшаның отбасымен жүргізетін жұмыстарының қайсысы сіздің ойынңызша әсерлі?
- тәрбиешінің отбасына баруы;
- ата-аналар жиналыстары;
- ата-аналардың сабақтарға қатысуы және сабақты талдауы;
- мерекелерге қатысу;
- мамандармен жеке әңгімелесу, кеңес алу;
- жұмыстың басқа түрлері --------------------------------------------------------------
1. Балаңыз неше жаста ----------------------
2. Балаңыз балабақшаға қанша уақыт келіп жүр -------------------
Құрметті ата-ана! Келесі сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап беруіңізді сұраймыз.
3. Балабақша жұмысына көңіліңіз тола ма?
4. Балабақша әкімшілігі сізге балабақшаның жұмыс бағыттарын таныстырды ма?
5. Балабақшада оқу-тәрбие жұмысы барысында қолданылатын жаңа технологияр бар ма және сіз ол туралы хабардарсыз ба?
6. Тәрбиешінің балаларға деген қарым-қатынасы сіздің көңіліңізді толтыра ма?
7. Балаңызға балабақшаға келу ұнай ма?
8. Балабақшада тәрбиешіден өзге мамандар сізге көмек көрсете ме?
9. Балабақшада оқу-тәрбие үдерісі жоғары деңгейде ұйымдастырылған деп есептейсіз бе?
10. Балабақша қызметкерлері тарапынан балабақша өміріне белсене қатысуға мүмкіндік беріле ме?
11. Балабақша жұмысына өзгертулер енгізгіңіз келер ме еді? (Қандай өзгерістер жазу).
12. Балабақшаға демеушілік жасаған кездеріңіз болды ма? (Қандай көмек көрсетілгенін жазу)
Ата-аналарға арналған тест «Мен және менің балам»
Ата-ананың бала тәрбиесіндегі атқаратын ролі аса зор. Олар бала өмірінде «құрастырушылар, жобалаушылар және құрлысшылар» болып табылады. Бұл тест ата-аналарға бала тәрбиесіннің мәселелерін толықтырып, анықтауға көмектеседі.
Сұрақтары:
-
Кез-келген уақытта барлық жұмысыңызды тастап, бала тәрбиесімен айналыса аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
2. Балаңыздың жасына қарамай әр түрлі мәселемен бөлісе аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
3. Балаңыздың қателерін айта аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
4. Өзіңіздің қателегіңіз үшін балаңыздың алдында кешірім сұрайсыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
5. Балаңыз сізді ашуландырса, өз-өзіңізді ұстай аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
6. Өзіңізді балаңыздың орнына қойып көрдіңіз бе?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
7. Бір минутқа болсын өзіңізді сиқыршы болып елестете аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
8. Баланың көңіліне келетін ауыр сөздер айта аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
9. Балаңызды арманын оның жақсы тәртібі үшін орындай аласыз ба? А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
10. Балаңыз үшін бір күнді бөліп, оның қалағанын, ойына келгенін істете аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
11. Балаңыздың өтінішіне, көз жасына, еркелігіне шыдай аласыз ба? А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
12. Өзіңіздің әділетсіздігіңіз үшін балаңыздан кешірім сұрай аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
«А» болса онда - 3
ұпай, «Б» болса онда – 2 ұпай, «В» болса онда – 1
ұпай.
№
Ата-ана аты-жөні
Сыныбы
«А»
«Б»
«В»
1
Тест қорытындысы
Жауап: «А» болса онда - 3 ұпай, «Б» болса онда – 2 ұпай, «В» болса онда – 1 ұпай.
Егер сіз 27-ден – 36-ға дейін ұпай жинасаңыз, онда сіз үшін балаңыз өміріңіздің мәні де сәні. Сіз балаңызды тыңдап қана қоймай, оны түсініп, оған сыпайылықпен қарап, ылғи да оны қолдап, сіз балаңызды тәрбиенің озық ұстанымдарын ұстайсыз. Басқа сөзбен айтқанда сіз дұрыс істейсіз және бұдан жақсы қорытынды шығады деп сеніңіз.
Егер 13-тен 27-ге дейін ұпай жинасаңыз. Сіз үшін бала қамқорлығы маңызды болып санала ма? Сіздің бойыңызда тәрбиешінің қабілеті болғанмен сіз оны аса қолданбайсыз. Сіздің тым қатал немесе ақкөңіл болғаныңыз бен, жүргізетін тәрбие жұмысына кедергі жасайды. Бала тәрбиесіне шын көңіл бөлу үшін аса ойнануыңыз қажет.
Егер 13 ұпай болса. Сізде баланы тәрбиелеуде үлкен қиындықтар туындайды. Балаңызды жеке тұлға ретінде тәрбиелеуге қабілетіңіз немесе мұршаңыз жоқ. Мамандардың және педагогтар мен психологтың кеңесін алуыыңыз қажет немесе жанұя тәрбиесі туралы мақалаларды оқуыңыз керек.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ата-аналарға арналған сауалнама
Ата-аналарға арналған сауалнама
Ата-аналарға арналған сауалнама
1. Балабақшаның сіздің балаңыздың тәрбиесіне деген көзқарасын қалай бағалайсыз?
-жоғары; -төмен; - орташа.
2. Балаңыз келіп жүрген топтың жұмысына өзіңіздің қатысуыңызды қалай бағалайсыз?-жоғары; -төмен; -қанағаттанарлық;-бұл туралы ойланған жоқпыз; -жауап беруге қиналамын.
3. Сіздің ойыңызша бала тәрбиесінде бастапқы роль кімге беріледі?
- отбасына;-балабақшаға;- отбасы мен балабақшаға.
4. Тәрбиешіге сіз қандай сұрақпен жиі келесіз?
- қандай да бір қолайсыз жағдайларда (бала ренжісе, ойыншығы сынғанда, шкафы жиналмаса)
- бала тәбеті мен ұқысы жайында;
\- баланың балабақшадағы көңіл-күйі және тәртібі бойынша;
- баланың сабақтардағы жетістіктері бойынша;
- отбасындағы бала тәрбиесі бойынша кеңес алу үшін;
- отбасындағы бала тәрбиесі бойынша жетістіктеріммен бөлісу үшін.
5. Қандай сұрақпен тәрбиеші сізге жиі келеді?
- бала өзін балабақшада нашар ұстады;
- бала нашар тамақтанды немесе нашар ұйықтады (жақсы да болуы мүмкін);
- бала сабаққа нашар қатысты (жақсы) немесе қандайда бір істі істей алмайды (істей алады);
- баланың сабақтардағы жетістіктерін жеткізу үшін;
- балабақшаға көмек көрсетуді өтініп;
- отбасында баланы қалай дұрыс тәрбиелеу керектігі жөнінде кеңес айтып;
- берілген кеңестің көмегі жөнінде білу үшін.
6. Бала тәрбиесі бойынша сіз жиі тәрбиешінің көмегіне жүгінесіз бе?
- жиі;- аса жиі емес -сирек.
7. Балаңыздың тәрбиесінде кездескен қандай қиыншылықтыр бойынша мамандардың көмегін керек етесіз? -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8. Балабақшаның отбасымен жүргізетін жұмыстарының қайсысы сіздің ойынңызша әсерлі?
- тәрбиешінің отбасына баруы; - ата-аналар жиналыстары;
- ата-аналардың сабақтарға қатысуы және сабақты талдауы;
- мерекелерге қатысу;
- мамандармен жеке әңгімелесу, кеңес алу;
- жұмыстың басқа түрлері --------------------------------------------------------------
Аты жөні---------------------------------------------Өткізген күні------
Рахмет!
Сауалнама
1. Балаңыз неше жаста ----------------------
2. Балаңыз балабақшаға қанша уақыт келіп жүр -------------------
Құрметті ата-ана! Келесі сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап беруіңізді сұраймыз.
3. Балабақша жұмысына көңіліңіз тола ма?
4. Балабақша әкімшілігі сізге балабақшаның жұмыс бағыттарын таныстырды ма?
5. Балабақшада оқу-тәрбие жұмысы барысында қолданылатын жаңа технологияр бар ма және сіз ол туралы хабардарсыз ба?
6. Тәрбиешінің балаларға деген қарым-қатынасы сіздің көңіліңізді толтыра ма?
7. Балаңызға балабақшаға келу ұнай ма?
8. Балабақшада тәрбиешіден өзге мамандар сізге көмек көрсете ме?
9. Балабақшада оқу-тәрбие үдерісі жоғары деңгейде ұйымдастырылған деп есептейсіз бе?
10. Балабақша қызметкерлері тарапынан балабақша өміріне белсене қатысуға мүмкіндік беріле ме?
11. Балабақша жұмысына өзгертулер енгізгіңіз келер ме еді? (Қандай өзгерістер жазу).
12. Балабақшаға демеушілік жасаған кездеріңіз болды ма? (Қандай көмек көрсетілгенін жазу)
Танымдық
ұйымдастырылған оқу іс - әрекетінің
технологиялық
картасы.
Білім беру
саласы: «Таным », «Әлеуметтік
орта»
Бөлімі:
Қоршаған ортамен
таныстыру
Тақырыбы:
«Құқығымызды үйренейік»
Мақсаты:
Балаларға олардың құқықтары туралы түсінік беру. Құқұықтық
дүниетанымдары мен адамгершіліктерін дамыту. Өз пікірлерін
білдіруге, тұжырым жасауға үйрету. Өзін және басқа адамдарды
сыйлауға үйрету.
Алдын-ала
жүргізілетін жұмыстар:Балаларғаата-аналармен бірге бала құқығының
конвенциясын түсіндіру.
Әдіс-
тәсілдер: Сұрақ –жауап,тақпақтар, дидактикалық ойындар,
мақал-мәтелдер.
Көрнекіліктер: балалардың құқықтарын
түсіндіетін мазмұнды
суреттер.
Билингвалдық
компанент: Құқық –права, есім-имя; білім-знания;
денсаулық-здорвья.
Әрекеткезеңдері Мұғалім әрекеті Балалардың
іс-әрекеті
Ынталандыру
сезімін ояту
Қайырлы күн
балалар! Көңіл күйлеріңіз жақсыма? Үш тілде
амандасау.
Қайырлы күн
достарым,
Қайырымды
жүрекпен,
Мейірімді
тілекпен,
Бөлісейік
бақытпен,
Кездесейік
шаттықпен!
Балалар
қонақтармен 3тілде
амандасады.
Іздену
ұйымдастыру
Рефлексивті
коррекциялау
Балалар, біз
бүгін өте маңызды тақырыпты талқылаймыз. Жер планетасында адамдар
мың жыл бұрын пайда болды. Сол кезде-ақ адамдарда көптеген сұрақ
туындады. Келісімді, бейбіт өмір сүру үшін «Адам құқықтарының
декларациясы» деген кітап жарық көрді.Бұл кітаптарды үлкендер
өздеріне арнап жазды. Ал, балаларға қамқорлық жасай отырып, балалар
бақытты өмір сүруі үшін « Бала құқықтары туралы конвенцияны» жазып
шығарды. Сонымен осы кітаптағы құқықтарымыз жайында сөз қозғаймыз.
Құқық дегеніміз не ?
Құқық –
әділеттілік, еркіндік, ізгілік. Бір сөзбен айтқанда -
Тәртіп.
Жай ғана бұл
кітап емес,
Не керек, не
керек емес.
Ашқанда ғана
көресің,
Мазмұнын
сонда білесің.
( Есік
қағылып хат тасушы хат
әкеледі)
Себебі бізге
көптеген хаттар келіп отыр.сол хаттарға жауап қайтарамыз. Сонымен
бастайық.( Бала
құқықтары)
(Гүл күлтесі
шығады.)
Есім алу
құқығы.
Бұл құқықты
қай кезде алады?
Дұрыс
айтасың.
- Бұл
құқықты қандай құжат
растайды?
( Балалардан
нақтылап сұрау.)
-Балалар,енді мені мұқият тыңдаңдар.Есім алу
құқығын растайтын құжат туу туралы куәлік. Бұл сіздердің
әрқайсыларыңда бар құжат. Ата –ана сендер дүниеге келгенде алғаш
осы құжатты алады.
Онда
сендердің есімдерің, ата-аналарыңның аты-жөні, тектерің,туған
күндерің жазылып,азаматтық беріліп соңында мөр
басылады.
Ата-ана
сендер дүгиеге келгенде ат қояды дедік. Сол есімдеріңнің мағынасын
білесіңдер ме?
-Ал,енді
бәріміз «Жаңғырық» ойынын ойнайық.Жарайсыңдар, балалар.Сендер бір-
біріңнің аттарыңды жылы , сыпайы атадыңдар.Әрине адамды дөрекі
сөзбен атау, адамға жалған ат қою бұл есім алу құқығының бұзылуы
болып табылады.
Ал екінші
консултант кім болғысы
келеді?
Айгерім:
Өмір сүру құқығы.
Өмір сүру
үшін не қажет?
Су тіршілік
нәрін береді
Тұз астың
дәмін келтіреді.
От өмірге
жылу береді,
Ақыл өмірге
мән береді.
Жарайсың!
Отбасы деген
не?
Сергіту
сәті
Дөңгелене
тұрайық,
Керегені
құрайық.
Уықтар боп
иіліп,
Шаңыраққа
киіліп.
Қазақ үйді
құрайық.
Білім алу
құқығы
-- Адамға
ақыл – білім беретін кім?
--Ата-анасы,
ұстазы, досы. Ата-ана ұл мен қызына,ұстазы-шәкіртіне. Ақыл адамды
тез есейтеді.
-- Балалар,
қалай ойлайсыңдар әр баланың білім алуға құқығы бар
ма?
Мұғалім: Жер
бетінде қанша мамандық бар олар бір-бірімен тығыз
байланысты.
- Балалар
айтыңдаршы балабақшада бізді кім
оқытады?
Мектепте кім
оқытады?
Жарайсыңдар!
Ендеше
көрейік балабақшада нені
үйрендік?
«
Мамандықтың бәрі жақсы»
Суретте
қандай мамандық иесін көріп тұрсыңдар? Мынау
кім?(суреттер)
1. Үлгіге
қараймын, үй іргесін қалаймын. Бұл
–құрылысшы.
2. Оқу білім
ордасы, ұстаз оның арнасы. Бұл –
Ұстаз.
3. Біздің
балабақшада бар әсем асхана,бар онда аспазшы , тамағы тәп- тәтті.
Бұл- Аспаз.
4. Ақ
желеңді киемін, аппақ болып жүремін. Бұл –
дәрігер.
Жарайсыңдар
балалар.
Сараптайық
білімді,
Ой жүгіртіп
алайық.
Дидактикалық
ойын: «Жалғасын тап»( Мақалды
жалғастыру)
1. Гүл
өсірсең терлеп( мұның аты
еңбек)
2. Еңбек
етсең ( емерсің)
3. Білім
инемен ( құдық қазғандай)
4. Еңбегі
аздың ( өнбегі аз)
(Емделу
құқығы)
Бұл туралы
не айтуға болады? Жалпы денсаулыққа пайдалы табиғат емшілері.
Табиғат емшілерін атап бере
аласыңба?
Балалар, әр
адамның емделуге құқығы
барма?
( Балалар
жауабынан соң бала дәрігері телефон соғып, әр топты аралап
балалардың денсаулығын тексеріп жүргендігін осы топты табалмай
жүргендігін айтады.)
Есік қағылып
бала дәрігері келеді.
Дәрігер:
Сәлеметсіздерме, балалар! Денсаулықтарың
қалай?
Мұғалім:
Дәрігер, бізде бала құқығы жөнінде сабақ өтіп жатқан.Біз сіз келер
тұста емделу құқығы жөнінде түсінік алып жатқанбыз.Сіз дәл
келдіңіз.
Балалар, біз
ем алу үшін кімге
барамыз?
Дәрігер: Мен
топ аралап балаларды тыңдап денсаулықтарын қадағалап жүргем,
сіздерге кедергі болмай сабақтан соң қайта соғып балаларды
тексерермін.Бірақ, балалар маған мынаны айтыңдаршы адамның дені сау
болуы тек дәрігерге байланыстыма? Деніміз сау болуы үшін тағы немен
шұғылдануымыз керек?
Дәрігер:
Дұрыс айтасыңдар.Ендеше дендерің сау болсын. Еш ауырмаңдар.Әрдайым
дәрумен және дәруменді тағам жеп дені сау азамат боп өсіңдер.Мына
дәрумендер сендерге. Топқа барғасын апайларың
үлестіреді.
Ал, мен
басқа топтарды аралай берейін.Сау
болыңдар!
Мұғалім:
Балалар, емделе аламыз,дәрігерге барамыз, спортпен шұғылданамыз деп
жатырмыз .Бұл қандай
құқық?
Енді балалар
маған қараңдаршы.Сендер балалар әр сұраққа жауап беру арқылы
өздерің секілді әдемі бақыт гүлін құрадыңдар.Әр күлтесінде
сендердің құқықтарың жазылған.Сонымен қортындылай келе біз қандай
құқықтармен таныстық?
1.Есім алу
құқығы
2.Өмір сүру
құқығы.
3.Білім алу
құқығы.
4.Емделу
құқығы.
--Бұл
құқықты ұмытпайық
балалар.
Есімізде
сақтайық.Бұдан кейінгі сабақта басқада құқықтармен танысу арқылы
гүл күлтесін көбейтеміз.
Ойын:
«Баланың білім алу құқығына қажетті құралдарды тап » Тәрбиешінің
сөздерін зейін қойып
тыңдайды.
Біз дүниеге
келгенде.
Туу туралы
куәлік.
1,2 бала
есімдерінің мағынасын
айтады.
Балалар
1,2баланың атын жәй, орташа, қатты
айтады.
Отбасы,от,су,тұз,
ақыл.
Менің
ата-анам, бауырларым.
Қимылмен
орындау.
Тәрбиеші.
Мұғалім.
Балалар
мақалды жалғастырады.
Күн
сәулесі,таза ауа, таза су, табиғи тағам,демалыс, бойды тік
ұстау
Дәрігерге
Спортпен
Емделу
құқығы
Балалар
танысқан құқықтарын хормен
айтады.
Үстелдегі
карточка суреттермен
ойналады.
Күтілетін
нәтиже:
Нені біледі:
« Құқық дегеніміз не екендігін
білді.
Қандай
түсініктерді меңгерді: Бала құқығы туралы мәліметтер
меңгерді.
Меңгерген
дағдылары мен іскерліктері: Түсінік алған мәліметтерін есте
сақтауға дағдылану. Тәрбие.орг сайтынан «Құқығымызды үйренейік»
Балабақшадағы ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында
қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org
сайтының әкімшілігі жауапты емес
Психологиялық
тренинг
Жұмыс түрі:
Балабақшалардың педагог-тәрбиешілеріне арналған психологиялық
тренинг.
Мақсаты:
Педагогтардың психикалық көңіл-күйлерін көтеру, шығармашылық
қабілеттерін бағалай білу, өздеріне құрметпен қарау, стрестен
арылту, педагог-тәрбиешілер арасында сыйластық қарым-қатынас
орнату.
Міндеті:
Жаңашыл педагогтің бейнесін ашатын модель құру, жұппен, топпен
тұжырым жасап, қорытындыға келу. Қатысушылардың өз әсерлерімен
бөлісуіне жағдай
жасау.
Қажетті
құрал-жабдықтар: баяу әуенді диск, қағаз бен қалам, үлестірмелі
тапсырмалар және компьютер слайд
тақтасы.
Тренинг
құрылымы:
1. Психологтың
кіріспе сөзі
2.
«Қадір-қасиет»
жаттығуы
3. «Айырмашылық
пен ұқсастық»
жаттығуы
4. «Оның
есесіне мен...»
жаттығуы
5. Рефлекция.
Талдау
6.
Қорытындылау
1. Психологтың
кіріспе сөзі: Құрметті педагог-тәрбиешілер, әріптестер! Өз
қызметтерін аянбай, алаңсыз жүргізуіне ұшқыр, ой, алғыр зейін, ашық
көз, ояу көкірек керек екені даусыз. Сергек қимылмен, ширақ оймен,
сезімтал жүрекпен адал еңбек ететін, олардың зерделеріндегі
ойларынан түйін алу. Бүгінгі мақсат – айналамыздағы адамдарымызбен
қарым-қатынасымыз қандай, олар кімдер, біз кімбіз, өзімізді-өзіміз
танимыз ба? деген сұрақтарға жауап іздеп, тұлғаның даму көзқарасын
анықтау. Педагог-тәрбиеші қызметін жүрек қалауымен таңдап еңбек
етіп жүрген мамандарға, бүгін сіздердің психикалық
көңіл-күйлеріңізді көтеруге, өз бойларыңыздағы шығармашылық
қабілеттеріңізді бағалай білуге, өз-өзіңізге құрметпен қарауға,
бір-біріңізбен сыйластық қарым-қатынаста болуға, стрестен арылуға
арналған психологиялық тренингке сіздерді ұйымшылдықпен қатысуға
шақырамыз. Ендеше сіздерге сәттілік тілей отырып, тренингімізді
бастаймыз.
2.
«Қадір-қасиет»
жаттығуы
Нұсқаулық:
«Бүгінгі күнді бір-бірімізге тілектер айтумен бастайық: Бірінші
қатысушы орнынан тұрып, кез-келгеніміздің қасына келіп амандасады
да, оған жақсы тілектер тілей бастайды. Ал, ол өз кезегінде келесі
адамға келіп, өз тілегін білдіреді, осылай әрқайысымыз бір-
бірімізге тілек айтып
шығамыз».
Жаттығудың
нәтижесін «Сіз өзіңізді қалай сезінесіз?» деген сұрақ арқылы
қысқаша талқылауға болады немесе «Сіз біреуге тілек тілеген кезде
қандай сезімде болғаныңызды және сізге біреу тілек тілегенде қандай
халде, сезімде болғаныңызды әңгімелеп беріңіз?» деп ұзын сұрақ
қоюға болады.
3. «Айырмашылық
пен ұқсастық»
жаттығуы
Нұсқау:
Қатысушыларға екі - екіден карточкалар беріледі. Сонан соң бұл
жұптар жан - жаққа тарасады. Оларға 3 - 5 минут уақыт беріледі. Осы
уақыт ішінде жұптар бір - біріне өзі туралы, соның ішінде ең
маңызды дегендерін айтады. Жұптардың міндеті бір - бірін тыңдап
болғасын біреуі екеуіне ортақ 3 ұқсастықты, ал екіншісі 3
айырмашылықты атайды.
4. «Оның
есесіне мен...»
жаттығуы
Нұсқау: Барлық
педагогтарға аяқталмаған сөйлемдері бар карточкалар таратылады.
Сөйлемдерді әр қатысушы өз ойымен
аяқтайды.
- Мен шаршадым,
оның есесіне ...... .
- Мен жақсы
билей алмаймын, оның есесіне ....
.
- Мен көп
үндемейтін адаммын, оның есесіне ....
.
- Мен көп
ұйықтаймын, бірақ оның есесіне ....
.
- Мен Алматыда
болған жоқпын, оның есесіне ....
.
- Мен өзім
туралы көп ойламаймын, оның есесіне......
.
- Мен тез
ашуланғыш адаммын, оның есесіне.....
.
- Мен
соншалықты сымбатты емеспін, оның есесіне ....
.
- Мен тым
толықпын, оның есесіне....
.
- Менің
аяқтарым ұзын емес, оның есесіне ...
.
- Менің
кемшіліктерім көп, оның есесіне ...
.
- Менің жазуым
әдемі емес, оның есесіне .....
.
5. Рефлекция.
Талдау.
Нұсқау:
Түрлі-түсті қағаздан адам мүсінін қолмен қиып жасау. Адам мүсінін
қиып болған соң, қағазға бүгінгі тренингтен алған әсерлерін,
көңіл-күйлерін, тілектерін жазу, содан соң тақтаға магнитпен
жабыстыру.
Психолог:
Бәріміз осылай тату болайық! Бір-бірімізді әрқашан сыйлап,
құрметтеп жүрейік!
6.
Қорытындылау
Психолог сөзі:
Құрметті педагог-тәрбиешілер, әріптестер! Алтын уақыттарыңызды
бөліп келгендеріңізге көп рахметімді айта отырып, отбасыларыңызға
бақыт нұры шуағын шаша берсін дегім
келеді.
Әрбір күніміз
мерекелі, әрбір ісіміз берекелі болсын. Дамуымыз жедел, келешегіміз
кемел болып, болашақ ұрпақтарымыз аман
болсын! Тәрбие.орг сайтынан Психологиялық тренинг
Балабақшадағы ашық сабақтар материалды тегін жүктеп сабақ барысында
қолдануға рұқсат етіледі. Жарияланған материалға tarbie.org
сайтының әкімшілігі жауапты емес
Ата-аналарға арналған сауалнама
1. Балабақшаның сіздің балаңыздың тәрбиесіне деген көзқарасын қалай бағалайсыз?
-жоғары;
-төмен;
- орташа.
2. Балаңыз келіп жүрген топтың жұмысына өзіңіздің қатысуыңызды қалай бағалайсыз?
-жоғары;
-төмен;
-қанағаттанарлық;
-бұл туралы ойланған жоқпыз;
-жауап беруге қиналамын.
3. Сіздің ойыңызша бала тәрбиесінде бастапқы роль кімге беріледі?
- отбасына;
-балабақшаға;
- отбасы мен балабақшаға.
4. Тәрбиешіге сіз қандай сұрақпен жиі келесіз?
- қандай да бір қолайсыз жағдайларда (бала ренжісе, ойыншығы сынғанда, шкафы жиналмаса)
- бала тәбеті мен ұқысы жайында;
- баланың балабақшадағы көңіл-күйі және тәртібі бойынша;
- баланың сабақтардағы жетістіктері бойынша;
- отбасындағы бала тәрбиесі бойынша кеңес алу үшін;
- отбасындағы бала тәрбиесі бойынша жетістіктеріммен бөлісу үшін.
5. Қандай сұрақпен тәрбиеші сізге жиі келеді?
- бала өзін балабақшада нашар ұстады;
- бала нашар тамақтанды немесе нашар ұйықтады (жақсы да болуы мүмкін);
- бала сабаққа нашар қатысты (жақсы) немесе қандайда бір істі істей алмайды (істей алады);
- баланың сабақтардағы жетістіктерін жеткізу үшін;
- балабақшаға көмек көрсетуді өтініп;
- отбасында баланы қалай дұрыс тәрбиелеу керектігі жөнінде кеңес айтып;
- берілген кеңестің көмегі жөнінде білу үшін.
6. Бала тәрбиесі бойынша сіз жиі тәрбиешінің көмегіне жүгінесіз бе?
- жиі;
- аса жиі емес;
-сирек.
7. Балаңыздың тәрбиесінде кездескен қандай қиыншылықтыр бойынша мамандардың көмегін керек етесіз? -------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
8. Балабақшаның отбасымен жүргізетін жұмыстарының қайсысы сіздің ойынңызша әсерлі?
- тәрбиешінің отбасына баруы;
- ата-аналар жиналыстары;
- ата-аналардың сабақтарға қатысуы және сабақты талдауы;
- мерекелерге қатысу;
- мамандармен жеке әңгімелесу, кеңес алу;
- жұмыстың басқа түрлері --------------------------------------------------------------
1. Балаңыз неше жаста ----------------------
2. Балаңыз балабақшаға қанша уақыт келіп жүр -------------------
Құрметті ата-ана! Келесі сұрақтарға иә немесе жоқ деп жауап беруіңізді сұраймыз.
3. Балабақша жұмысына көңіліңіз тола ма?
4. Балабақша әкімшілігі сізге балабақшаның жұмыс бағыттарын таныстырды ма?
5. Балабақшада оқу-тәрбие жұмысы барысында қолданылатын жаңа технологияр бар ма және сіз ол туралы хабардарсыз ба?
6. Тәрбиешінің балаларға деген қарым-қатынасы сіздің көңіліңізді толтыра ма?
7. Балаңызға балабақшаға келу ұнай ма?
8. Балабақшада тәрбиешіден өзге мамандар сізге көмек көрсете ме?
9. Балабақшада оқу-тәрбие үдерісі жоғары деңгейде ұйымдастырылған деп есептейсіз бе?
10. Балабақша қызметкерлері тарапынан балабақша өміріне белсене қатысуға мүмкіндік беріле ме?
11. Балабақша жұмысына өзгертулер енгізгіңіз келер ме еді? (Қандай өзгерістер жазу).
12. Балабақшаға демеушілік жасаған кездеріңіз болды ма? (Қандай көмек көрсетілгенін жазу)
Ата-аналарға арналған тест «Мен және менің балам»
Ата-ананың бала тәрбиесіндегі атқаратын ролі аса зор. Олар бала өмірінде «құрастырушылар, жобалаушылар және құрлысшылар» болып табылады. Бұл тест ата-аналарға бала тәрбиесіннің мәселелерін толықтырып, анықтауға көмектеседі.
Сұрақтары:
-
Кез-келген уақытта барлық жұмысыңызды тастап, бала тәрбиесімен айналыса аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
2. Балаңыздың жасына қарамай әр түрлі мәселемен бөлісе аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
3. Балаңыздың қателерін айта аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
4. Өзіңіздің қателегіңіз үшін балаңыздың алдында кешірім сұрайсыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
5. Балаңыз сізді ашуландырса, өз-өзіңізді ұстай аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
6. Өзіңізді балаңыздың орнына қойып көрдіңіз бе?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
7. Бір минутқа болсын өзіңізді сиқыршы болып елестете аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
8. Баланың көңіліне келетін ауыр сөздер айта аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
9. Балаңызды арманын оның жақсы тәртібі үшін орындай аласыз ба? А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
10. Балаңыз үшін бір күнді бөліп, оның қалағанын, ойына келгенін істете аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
11. Балаңыздың өтінішіне, көз жасына, еркелігіне шыдай аласыз ба? А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
12. Өзіңіздің әділетсіздігіңіз үшін балаңыздан кешірім сұрай аласыз ба?
А) Жасай алам және әрдайым соны жасаймын.
Б) Жасаймын, бірақ керек кезінде ғана жасаймын.
В) Жасай алмаймын.
«А» болса онда - 3
ұпай, «Б» болса онда – 2 ұпай, «В» болса онда – 1
ұпай.
№
Ата-ана аты-жөні
Сыныбы
«А»
«Б»
«В»
1
Тест қорытындысы
Жауап: «А» болса онда - 3 ұпай, «Б» болса онда – 2 ұпай, «В» болса онда – 1 ұпай.
Егер сіз 27-ден – 36-ға дейін ұпай жинасаңыз, онда сіз үшін балаңыз өміріңіздің мәні де сәні. Сіз балаңызды тыңдап қана қоймай, оны түсініп, оған сыпайылықпен қарап, ылғи да оны қолдап, сіз балаңызды тәрбиенің озық ұстанымдарын ұстайсыз. Басқа сөзбен айтқанда сіз дұрыс істейсіз және бұдан жақсы қорытынды шығады деп сеніңіз.
Егер 13-тен 27-ге дейін ұпай жинасаңыз. Сіз үшін бала қамқорлығы маңызды болып санала ма? Сіздің бойыңызда тәрбиешінің қабілеті болғанмен сіз оны аса қолданбайсыз. Сіздің тым қатал немесе ақкөңіл болғаныңыз бен, жүргізетін тәрбие жұмысына кедергі жасайды. Бала тәрбиесіне шын көңіл бөлу үшін аса ойнануыңыз қажет.
Егер 13 ұпай болса. Сізде баланы тәрбиелеуде үлкен қиындықтар туындайды. Балаңызды жеке тұлға ретінде тәрбиелеуге қабілетіңіз немесе мұршаңыз жоқ. Мамандардың және педагогтар мен психологтың кеңесін алуыыңыз қажет немесе жанұя тәрбиесі туралы мақалаларды оқуыңыз керек.
шағым қалдыра аласыз













