|
Сабақтың тақырыбы: Изотоптар.
Атом құрылысы туралы ілім тұрғысынан периодтық заң және химиялық
элементтердің периодтық
жүйесі..
|
Күні:
|
Мұғалімнің
есімі:
|
Сынып:
10
|
Қатысқандар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
Оқуға негізделген сабақ
мақсаты
|
Изотоптарды білу.Атом
құрылысы туралы ілім тұрғысынан периодтық заңды
түсіну
|
Барлық оқушылардан күтілетін
нәтижелер
|
Барлық
оқушылар: Изотоптарды
біледі.
|
Оқушылардың басым
бөлігі: Атом молекулалық ілімді
түсінеді.
|
Кейбір
оқушылар: есептер
шығарады
|
Тілдік
мақсат
|
Оқушылар: Атом құрылысы туралы ілім
тұрғысынан периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық
жүйесін біледі.
|
Негізгі сөздер мен
тіркестер: атом,молекула,
протон,нейтрон
|
Сыныптағы диалог/ жазылым
үшін пайдалы тілдік бірліктер: изотоп-изотоп- ,
есеп-задача-
|
Талқылауға арналған
тармақтар:Химиялық элемент және атом ұғымдары арасындағы өзара
байланысты қалай
түсінесіңдер?
|
Сіз неліктен .... екенін айта
аласыз ба? Периодтық жүйе арқылы көз
жеткізу.
|
Жазылым бойынша
ұсыныстар:Химиядан өзіндік жұмыс дәптерімен,сөздік дәптермен жұмыс
жүргізу.
|
Алдыңғы
оқу
|
Атом туралы алған білімдерін
тиянақтайды. Оларды өмірмен байланыстыратын
болады.
|
Жоспарланған
уақыт
|
Жоспарланған
жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді
жазыңыз)
|
Ресурстар
|
Басталуы
(Кіріспе)
(4
мин)
|
1Ұйымдастыру
кезеңі
а)Сәлемдесу;
Ынтымақтастық
атмосферасын қалыптастыру.
Атом,молекула,
протон, нейтрон 4 топқа
бөлінеді.
|
Атом,молекула,
протон,нейтрон
|
Үй тапсыр масы
(мин)
|
«Конверт-сұрақ»
әдісі бойынша .Шарты:Екі оқушы бір-біріне конверттен алып сұрақ
қояды және жауап береді.Атом сөзінің анықтамасы? Оның құрамына не
кіреді?Атом -молекулалық ілімді ашқан ғалым?Молекуланы қалай
түсінесің?
Бүгінгі сабағымыз
« Изотоптар. Атом құрылысы туралы
ілім тұрғысынан периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық
жүйесі »
деп
аталады.
|
|
Негізгі бөлім (23
мин)
Сергіту сәт 2
мин
|
«Кім жүйрік?»әдісі.
Әр топ бір-біріне сұрақтар береді.1 тапсырма:7-жаттығу.Мына
қатарда қай химиялық элемент
артық:
А)F CL Mn Br b)Al
Si P C ;Өз жауаптарыңды
түсіндір
Химия есептер
жинағымен
жұмыс.№9жаттығу
Атом нөмірлері :11
және 19,16,34 элемент атомдарының құрлысында қандай ұқсастықтар мен
айырмашылықтар бар?
Мақсат. Оқушыларды
жылдамдыққа,өз ойына тез қорытынды жасай алуға
үйренеді.
Кукла
«Веер»машинасы.Каспий теңізін елестетеміз.Үлкен
корабльде
Сыйлықтар салынған
сандық елестетеміз.Оң қолымызға веер желпеуіші,сол қолымызға
қайшы,басымыз- Барби кукла аяғымызға тігін
машина.
Эссе «Менделлев кестесі-әлем
жаралауының өмірі мен тарихының кестесі»тақырыбында жазуы керек.
критерий (25-30 сөз) өз
тілімен
|
Флипчарт, түрлі –
түсті қаламдар,
Химия есептер
жинағы
Интербелсенді тақта,
кесте
|
Қорытынды
(5мин)
|
Тақырып соңындағы
сұрақтарға жауап беру. 1-5 жаттығулар /ауызша/ Оқушылар білімін БББ
әдісі арқылы қорытынды
жасалады.
Шарты:Сабақтың
тақырыбымен танысу барысында V-«білемін»,-«білгім келеді»,+-
«білмеймін»?-«мені таңқалдырды» белгілерін қойып отырып оқу
тапсырады.
Оқушылар білімін
кері байланыс арқылы қорытынды
жасалды.
1.Сіз бүгін нені
білдіңіз?
2.Сіз үшін не құнды
болды?
3. Қандай тапсырманы
орындау қиынға соқты?
Оқушылар өз
пікірлерін айтып,сабақ
қорытындыланды.
Өз ойларын білім
ағашына стикер арқылы
білдіру.
Үйге
тапсырма: Изотоптар. Атом құрылысы туралы
ілім тұрғысынан периодтық заң және химиялық элементтердің периодтық
жүйесі;
|
|
Саралау-Сіз қосымша
көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға
тапсырманы күрделендіруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін
тексеруді қалай
жоспарлайсыз?
|
Пәнаралық
байланыс
Қауіпсіздік және
қорғау ережелері
АКТ –мен
байланыс
Құндылықтардағы
байланыс
|
|
|
|
Рефлексия
(4мин)
Сабақ/ оқу
мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал
қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен
берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай
түзетулер енгіздім және
неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ
туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың
тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап
беріңіз?
|
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нәрсе
табысты болды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе
сабақты жақсарта алды оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында мен
сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не
білдім?
|