Пәні: Қазақ әдебиеті Тексерген: Құранов Е
|
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин. «Атымтай жомарт» әңгімесі |
Мұғалімнің аты-жөні: Айман А Күні: |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|
|
|
5.1.1.1-Ыбырай Алтынсариннің өмірі және шығармашылығымен танысу. Тұңғыш қазақ елінің ағартушысы, қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушы екендігі туралы мәлімет алу. «Атымтай жомарт» әңгімесінің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; 5.1.4.1- «Атымтай жомарт» әңгімесін мәнерлеп оқу. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Ыбырай Алтынсариннің өмірі және шығармашылығымен таныстыру. Тұңғыш қазақ елінің ағартушысы, қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушы екендігі туралы мәлімет беру. Әңгіме мазмұнын түсіну, идеясын ашуға мүмкіндік беру, өмірдегі шындыққы көзқарастарының қалыптасуына негіз дайындау. Өмір туралы түсініктерін кейіпкер әрекеті арқылы талдап, дамыту. Әңгімені оқыта отырып, оқушыларды адамгершілікке, қанағатшыл, сыпайы болуға тәрбиелеу. Ысырапшылдықтан аулақ болуға үйрету. |
||
|
Міндеті |
Оқушылардың тақырыпты түсінуіне, меңгеруіне ықпал ету, материалды бекітуді қамтамасыз ету. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Ы.Алтынсарин- қазақ халқының аса көрнекті ағартушы-педагогі, жазушы, қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушысы екені туралы біледі. Балалар әдебиетінің атасы екені туралы түсініктерін толықтырады. Қанағатшыл болуға талпынады. Еңбекпен тапқан нанның тәтті болатынын білетін болады. |
||
|
7 модульдің қолданылуы |
«Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту» |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Қорқыныштан арылу» жаттығуы, «Ассосиациялық қатар», «Инсерт» әдісі, «Жылдар сөйлейді» әдісі, «Венн диаграммасы», «Екі түрлі күнделік», «ПОПС» формуласы, «Төрт сөйлем» тәсілі, «Плюс, минус, қызықты» |
||
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, технология |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
«Қорқыныштан арылу» жаттығуы |
Жаттығу тәртібін түсіндіреді |
Жаттығу орындайды |
|
Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру |
Мұғалім сөзі |
Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіреді |
Сабақтың мақсат-міндеттерін анықтайды |
|
Білімді өзектендіру |
«Ассоциациялық қатар» |
Тапсырманың шартын түсіндіреді |
«Жомарт» сөзімен ассоциациялық қатар құрады |
|
Талдауғы арналған сұрақтар |
Талдауға арналған сұрақтар ұсынады |
Жауап нұсқаларын айтады |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
«Егер мен...» ойыны |
Ойын шартын түсіндіреді |
«Егер мен ...» ойыны бойынша оқушылар үй тапсырмасы туралы қорытындыларын жасайды |
|
Жаңа тақырыпты оқып-үйрену |
«Инсерт» әдісі |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Кесте толтырады |
|
«Жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеру тапсырмалары» |
Тапсырмаларды орындауды қадағалайды, оқушылар жауабын тыңдайды |
«Білу», «Түсіну», «Талдау» қадамдарының тапсырмаларын орындайдв |
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
|
«Жылдар сөйлейді» әдісі |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Хронологиялық кесте толтырып, мерзімдерді «сөйлетеді» |
|
Жаңа тақырыпты оқып- үйрену |
|
|
|
|
«Венн диаграммасы» |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Ы.Алтынсарин оқыған мектеп пен қазіргі мектепті салыстырады. «Ыбырай және болашақ қазақ мектебі» тақырыбында пікір таластырады |
|
|
|
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Атымтай жомартты Антонмен салыстырады |
|
|
Бекіту |
«Тірек сызба» |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Тірек сызба арқылы жазушы туралы білімдерін жинақтайды |
|
«Екі түрлі күнделік» |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
«Атымтай жомарт» әңгімесі бойынша пікірлерін жазады |
|
|
«ПОПС» формуласы |
Тапсырма шартын түсіндіреді
|
Ә 1__ ңгіме кейіпкерлері, идеясы туралы ойларымен бөліседі
2__
« ПОПС» формуласы +
3__ +
4__ + |
|
|
Қорытындылау |
«Төрт сөйлем» тәсілі |
Атымтай жомарт образы туралы пікірлерін білдіруді сұрайды |
Атымтай жомарт образы туралы пікірлерін білдіреді |
|
Топтастыру |
Атымтай жомартқа тән қасиеттерді топтастыру сызбасы арқылы көрсетуді ұсынады.
Атылмтай жомарт
|
Атымтай жомартқа тән қасиеттерді топтастыру сызбасы арқалы көрсетеді |
|
|
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау, топ басшыларының бағалауы, мұғалімнің бағалауы |
Өзін-өзі бағалауды, топ басшысының бағалауын қадағалайды, ұсыныстарын айтады |
Бағалауды іске асырады |
|
Үй тапсырмасы |
Кеңес |
Үй тапсырмасын орындау туралы кеңес береді |
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
Рефлексия |
«Плюс, минус, қызықты» |
Рефлексия шартын интерактивті тақтадан көрсетеді |
Ұсынылған кестені толтырады, пікірлерін білдіреді |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Атымтай Жомарт"
"Атымтай Жомарт"
Пәні: Қазақ әдебиеті Тексерген: Құранов Е
|
Сабақтың тақырыбы: Ыбырай Алтынсарин. «Атымтай жомарт» әңгімесі |
Мұғалімнің аты-жөні: Айман А Күні: |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспаған оқушылар саны: |
|
|
|
5.1.1.1-Ыбырай Алтынсариннің өмірі және шығармашылығымен танысу. Тұңғыш қазақ елінің ағартушысы, қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушы екендігі туралы мәлімет алу. «Атымтай жомарт» әңгімесінің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; 5.1.4.1- «Атымтай жомарт» әңгімесін мәнерлеп оқу. |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Ыбырай Алтынсариннің өмірі және шығармашылығымен таныстыру. Тұңғыш қазақ елінің ағартушысы, қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушы екендігі туралы мәлімет беру. Әңгіме мазмұнын түсіну, идеясын ашуға мүмкіндік беру, өмірдегі шындыққы көзқарастарының қалыптасуына негіз дайындау. Өмір туралы түсініктерін кейіпкер әрекеті арқылы талдап, дамыту. Әңгімені оқыта отырып, оқушыларды адамгершілікке, қанағатшыл, сыпайы болуға тәрбиелеу. Ысырапшылдықтан аулақ болуға үйрету. |
||
|
Міндеті |
Оқушылардың тақырыпты түсінуіне, меңгеруіне ықпал ету, материалды бекітуді қамтамасыз ету. |
||
|
Күтілетін нәтиже |
Ы.Алтынсарин- қазақ халқының аса көрнекті ағартушы-педагогі, жазушы, қазақтың жазба әдебиетінің негізін салушысы екені туралы біледі. Балалар әдебиетінің атасы екені туралы түсініктерін толықтырады. Қанағатшыл болуға талпынады. Еңбекпен тапқан нанның тәтті болатынын білетін болады. |
||
|
7 модульдің қолданылуы |
«Оқытуда ақпараттық-коммуникациялық технологияларды пайдалану», «Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдер», «Сыни тұрғыдан ойлауға үйрету», «Оқытуды басқару және көшбасшылық», «Талантты және дарынды балаларды оқыту», «Оқушыларды жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту» |
||
|
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
«Қорқыныштан арылу» жаттығуы, «Ассосиациялық қатар», «Инсерт» әдісі, «Жылдар сөйлейді» әдісі, «Венн диаграммасы», «Екі түрлі күнделік», «ПОПС» формуласы, «Төрт сөйлем» тәсілі, «Плюс, минус, қызықты» |
||
|
Қолданылатын ресурстар |
Флипчарт, маркерлер, портреттер, тақта, стикерлер, ноутбук |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, технология |
||
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
Ұйымдастыру кезеңі |
«Қорқыныштан арылу» жаттығуы |
Жаттығу тәртібін түсіндіреді |
Жаттығу орындайды |
|
Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіру |
Мұғалім сөзі |
Сабақтың мақсат-міндеттерін түсіндіреді |
Сабақтың мақсат-міндеттерін анықтайды |
|
Білімді өзектендіру |
«Ассоциациялық қатар» |
Тапсырманың шартын түсіндіреді |
«Жомарт» сөзімен ассоциациялық қатар құрады |
|
Талдауғы арналған сұрақтар |
Талдауға арналған сұрақтар ұсынады |
Жауап нұсқаларын айтады |
|
|
Үй тапсырмасын тексеру |
«Егер мен...» ойыны |
Ойын шартын түсіндіреді |
«Егер мен ...» ойыны бойынша оқушылар үй тапсырмасы туралы қорытындыларын жасайды |
|
Жаңа тақырыпты оқып-үйрену |
«Инсерт» әдісі |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Кесте толтырады |
|
«Жаңа тақырыпты өз бетімен меңгеру тапсырмалары» |
Тапсырмаларды орындауды қадағалайды, оқушылар жауабын тыңдайды |
«Білу», «Түсіну», «Талдау» қадамдарының тапсырмаларын орындайдв |
|
Сабақ кезеңдері |
Қолданылатын әдіс-тәсілдер |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушылардың іс-әрекеті |
|
|
«Жылдар сөйлейді» әдісі |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Хронологиялық кесте толтырып, мерзімдерді «сөйлетеді» |
|
Жаңа тақырыпты оқып- үйрену |
|
|
|
|
«Венн диаграммасы» |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Ы.Алтынсарин оқыған мектеп пен қазіргі мектепті салыстырады. «Ыбырай және болашақ қазақ мектебі» тақырыбында пікір таластырады |
|
|
|
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Атымтай жомартты Антонмен салыстырады |
|
|
Бекіту |
«Тірек сызба» |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
Тірек сызба арқылы жазушы туралы білімдерін жинақтайды |
|
«Екі түрлі күнделік» |
Тапсырма шартын түсіндіреді |
«Атымтай жомарт» әңгімесі бойынша пікірлерін жазады |
|
|
«ПОПС» формуласы |
Тапсырма шартын түсіндіреді
|
Ә 1__ ңгіме кейіпкерлері, идеясы туралы ойларымен бөліседі
2__
« ПОПС» формуласы +
3__ +
4__ + |
|
|
Қорытындылау |
«Төрт сөйлем» тәсілі |
Атымтай жомарт образы туралы пікірлерін білдіруді сұрайды |
Атымтай жомарт образы туралы пікірлерін білдіреді |
|
Топтастыру |
Атымтай жомартқа тән қасиеттерді топтастыру сызбасы арқылы көрсетуді ұсынады.
Атылмтай жомарт
|
Атымтай жомартқа тән қасиеттерді топтастыру сызбасы арқалы көрсетеді |
|
|
Бағалау |
Өзін-өзі бағалау, топ басшыларының бағалауы, мұғалімнің бағалауы |
Өзін-өзі бағалауды, топ басшысының бағалауын қадағалайды, ұсыныстарын айтады |
Бағалауды іске асырады |
|
Үй тапсырмасы |
Кеңес |
Үй тапсырмасын орындау туралы кеңес береді |
Үй тапсырмасын жазып алады |
|
Рефлексия |
«Плюс, минус, қызықты» |
Рефлексия шартын интерактивті тақтадан көрсетеді |
Ұсынылған кестені толтырады, пікірлерін білдіреді |
шағым қалдыра аласыз













