Ұзақ мерзімді
жоспар бөлімі:
7.2В Ауа. Жану
реакциясы
|
мектеп: Қайназар
ауылындағы №1 ОМ
|
Күні:
30.11.2018ж
|
Мұғалімнің
аты-жөні: Туримбетова Шынигуль
.Мендуахасовна
|
Сынып: 7
«А»
|
қатысқандар саны:
қатыспағандар саны:
|
Сабақ
тақырыбы
|
Ауа және оның
құрамы.
|
Оқу мақсаты
:
(оқу
бағдарламасына сілтеме)
|
Нәтиже
сабақ
7.3.1.3-
атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың маңызын
түсіну.
|
Сабақ
мақсаттары:
|
Барлық
оқушылар:атмосфералық ауаны ластанудан
қорғаудың маңызын біледі.
Оқушылардың басым
көпшілігі:Ауа құрамындағы газдарды
біледі,олардың мөлшерін
салыстырады.
Кейбір
оқушылар:Атмосфераны қорғауға
байланысты жүргізілетін іс-шараларды
біледі.
|
Бағалау
критерийлері:
|
-
Ауа құрамын біледі, газдарды
атай алады.
-
Атмосфералық ауаны
ластанудан қорғайды.
|
Ойлау
дағдылары
|
Ауа құрамын біледі.Ауа
құрамындағы газдарды атай алады.Атмосфералық ауаның ластануының
маңызын біледі.Ауа ластанудан қорғау шараларын
біледі.
|
Тілдік
мақсаттар:
|
Пәндік
мақсат: бақылау арқылы өз ойларын,
болжамдарын айтады.
Тілдік
мақсат: пәнге қатысты арнайы
лексиканың көмегімен бақылай отырып, ауаның газдар қоспасы екенін
сипаттайды.
Пәнге қатысты лексика және
терминология: оттек, азот, көмірқышқыл газы,
гелий, неон, аргон, криптон, оксид, ксенон, инертті газдар,
атмосфера, қара және түсті металлургия, мұнай химиясы, энергетика,
қағаз-целлюлоза өндірісі, жануды қолдайды, жану, тұтану,
өртсөндіргіш, т.б.
Диалогке /жазылымға қажетті
тіркестер:
Ауадағы газдардың
барлығы.......қолдамайды, себебі,
.......
|
Құндылықтарға
баулу:
|
Топтық , жұптық
жұмыстарда өзара қарым-қатынасқа үйренеді. Көрсетілімді көргенде
өзінің болжамдарын айтып, сыни көзқарастарын
қалыптастырады.
|
Пәнаралық
байланыстар:
|
Жаратылыстану
пәнінен ауаның құрамын және атмосфераны қорғауға байланысты
іс-шараларын айту.
|
Алдыңғы
білім:
|
5.2. Ауа (Ғылымға кіріспе 1-4
сыныптар)
Жер атмосферасы
(жаратылыстану 5-сынып)
|
Сабақ
барысы:
|
Сабақтың
жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы
жоспарланған
іс-әрекеттер
|
Ресурстар
|
Басталуы
|
Бейне көрсетілім «Түртіп
алу» әдісі.
Сол көрсетілім
бойынша сабақтың тақырыбы және мақсаты айтылады. 3 топқа
бөлемін.
|
Бейне
көрсетілім.
|
Сабақтың
ортасы
5
мин.
7
мин
|
Бейне көрсетілімді
талдау
1.Ауа құрамында ластайтын
қандай газдар бар?
2.Газдар адам денсаулығына
қандай қауіпті аурулар
туғызады?
3.Қышқылды жауын қоршаған
ортаға қандай әсерін
тигізеді?
4.Атмосфералық ауаны қандай
жолдармен сақтауымыз керек?
топтық жұмыс «Ойлан,
бірік, бөліс» әдісі.
3 топқа
бірдей:
1
тапсырма:
Атмосфералық ауаны ластанудан
қорғаудың маңызы қандай?
Топтар бір-бірлерімен
талқылайды .
Дескриптор
Ауа құрамындағы газдардың болу
себебін түсінді.
Ауадағы газдар адам
денсаулығына тигізетін әсерін
білді.
Ауаны ластанудан қорғау
жолдарын өз пікірімен
дәлелдеді.
Қалыптастырушы
бағалау: Екі жұлдыз, бір
ұсыныс
|
Қосымша
материалдар
|
Аяқталуы
3
мин
|
Кері
байланыс:
«Ақылдың алты ойлау
қалпағы»
"Ақылды алты
қалпақ " әдісі
Әр оқушы қалпақтың түсіне
қарай өз ойларын айтады.
Ақ- сабақ ұнады ма, ұнаса
несімен?
Қара–тапсырма орындауда
қиыншылықтар болды ма?
Сары- қай топтың жауаптары
түсінікті болды?
Жасыл- келесі сабаққа қандай
ұсыныс,тілек айтасыз?
Қызыл-есіңде қалған маңызды
ақпарат?
Көк - сабақтан қандай әсер
алдыңыз?
Рефлексиялық
эссе
Сабақта туындаған ойларын
тізбектейді:
-Алдымен біз былай деп ойладық
--------------------
-Одан кейін біз мына
проблемаға тап
болдық------------------------------------------------------------------------
-Проблеманы шешу үшін
біз---------------------------------
жасадық.
-Бұдан
біз-----------көрдік.
-Демек, бұл мынаны
білдіреді----------------------
-Сонымен
біз-----------------деген шешімге
келдік.
|
Рефлексиялық
эссе
|
Саралау
Оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз?
|
Бағалау
Оқушыларды
материалды меңгергеннен кейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасының
сақталуы
|
«Ойлан, бірік, бөліс» әдісі
көмегімен жаңа тақырыппен жұмыс жасайды. Оқушылардың сабақты түсіну
деңгейін анықтау мақсатында «ой қозғау» әдісі арқылы сұрақтар
қойылады. Топтық жұмысты орындау кезінде барлық оқушылар
белсенділік көрсетеді. Ауаны зерттеуге арналған өз білім деңгейіне
қол жеткізе алады.
|
Қалыптастырушы бағалау «Екі
жұлдыз, бір ұсыныс»,
Бағалау критерийлері бойынша
дескрипторлар анықталады.
|
1.Жалпы
нұсқаулық
Ауаның құрамындағы
газдармен таныс болады. Атмосфералық ауаны ластанудан қорғаудың
маңызымен таныс болады.
|
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары
туралы нені білдім?/ келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|
Қорытынды
бағамдау
Қандай екі нəрсе табысты болды
(оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нəрсе сабақты
жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да
ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып
немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі
сабағымды
жетілдіругекөмектесетінне
білдім?
|