|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу. Алматыкітап |
|||||
|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 40 сабақ.Аяулы атамекен. Түркістан өлкесі. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.2 - шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу 2.3.3.1 шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма,аппликация, фотосуреттер арқылы ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Туған жері туралы әңгімелейді Өлеңдегі теңеу сөздерді тауып түсіндіреді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті Қалыптастыру
Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Мәтіннің мазмұнын өзің құрған жоспар бойынша әңгімеле 1.Жауға кеткен қазақ баласы 2.Ерекше тұлғалы жас жігіт 3.Әлемді билеген Бейбарыс сұлтан
Тақырыпты ашу Балалар, сабағымызды бастамас бұрын, үнтаспадан ән тыңдап жіберейік. - Балалар, айта қойыңдаршы тыңдаған әніміз не туралы? (Атамекен) - Ендеше бүгінгі сабағымыз атамекен туралы болайын деп тұр. 1. «Атамекен» дегеніміз не? (Туған жер, туған өлке, туып өскен жер, кіндік қаны тамған жер) 2. Ал «Аяулы» деген не? (Қымбатты, сыйлы, қадірлі, т.б.) 3. Неге олай? (Себебі әр кімнің өзінің туған жері өзіне аялы, өзіне ыстық болады)
Жаңа тақырып 1-тапсырма Сөздерді пайдаланып туған жерің туралы әңгімеле. Тірек сөздер: ауыл,қала,аудан, облыс,республика
Автормен танысу «Атамекен аяулы» өлеңінің авторы М. Әлімбаев туралы қысқаша мәлімет айтып кету. Қазақстанның халық жазушысы — Мұзафар Әлімбаев 1923 жылы Павлодар облысы Шарбақты ауданы Маралды аулында дүниеге келген. Оның балаларға арналған көптеген өлең, шығармалары бар. Олардың бірнешеуі біздің тақырыпқа арналған.
2-тапсырма Өлеңді түсініп оқы. Сөздік жұмыс Жоңғарлар – ерте заманда қазақпен жауласқан халық. Тұралата қаусатқан – тізе бүктіріп жеңу. Тағзым ет – басыңды иіп, құрмет көрсет.
3-тапсырма «Аңырақай» өлеңі не жайлы? ( Өз ойларын айту) «Аңырақай» шайқасы бұл ірі шайқастардың бірі. Бұл шайқас қазақ-жоңғар арасындағы болған шайқасы.
ЕҚБ «Түркістан өлкесі» өлеңі не жайлы? Жаңарған Түркістан қаласы туралы айта аласың ба? Түркістан – ОҚО-ның құрамына кіретін тарихи қала, діни туризм орталығы. Қазақ хандығының саяси астанасы болған қала.
Жұптық жұмыс 4-тапсырма «Алтынемел» өлеңінде не туралы айтылған? Біз Алтынемел өлеңін кімнің есімімен байланыстырамыз ? « Алтынемел» - өте биіктікте орналасқан асу. Қазақшаға аударғанда “алтын ердің қасы” деген ұғымды білдіреді. Асу үсті жылына 4 – 5 ай салқын болады. Бірақ соған қарамастан ол қолайлы өткел саналады. Шоқан Уәлиханов 1858 ж. атты керуенмен өткен. Ш. Уәлихановтың көз жұмған жері осы Алтынемел.
ЕБҚ Қазақстанның көрікті жерлері туралы айт. Табиғат ерекшеліктерін ата.
4-тапсырма «Ыстық орындық» әдісі Бүгін қандай жаңа ақпаратпен таныстың?
Үй тапсырмасы Мақалды жаттап ал Туған жердей жер болмас, Туған елдей ел болмас.
ҚЖ: «Түртіп алу» әдісі Туған жер-атамекеніміз жайлы ән тыңдайық Қазақстанның ерекшеліктерін түртіп отырыңдар Өмірқұл Айниязов - Қазақстан-Атамекенім
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырмасын айтады
Тақырыпты ашады
Туған жері туралы айтады
Автормен танысады
Өлеңді оқиды
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Сұраққа жауап береді
Жеке жұмыс жасайды
Сұраққа жауап береді
Үй тапсырмасын алады
Қосымша жұмыс жасайды
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Мәтіннің мазмұнын өзі құрған жоспар бойынша әңгімелейді -1б
ҚБ: « Киіз үй» әдісі
Тамаша жауап!
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б
Дескриптор: Сөздерді пайдаланып туған жері туралы әңгімелейді-1б
Тамаша!
Керемет!
Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды, жаңа сөздермен танысады-1б
Сен мықтысың!
Мен сенімен мақтанамын!
Дескриптор: Алтынемел туралы мәліметтер айтады-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б
Дескриптор: Мақалды жаттап алады-1б
«Білім банкасы» әдісі
|
Суреттер
оқулық
https://www.youtube.com/watch?v=D_cd6mJITto
оқулық
Суреттер
оқулық
Оқулық
Суреттер
Қимылдар
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Суреттер
https://www.youtube.com/watch?v=m9_24_MRlrc
Кері байланыс парақшасы |
||



жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Аяулы атамекен. Түркістан өлкесі.2сынып әдебиет
Аяулы атамекен. Түркістан өлкесі.2сынып әдебиет
|
Білім беру ұйымының атауы |
|
|||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу. Алматыкітап |
|||||
|
Бөлім: |
Менің туған өлкем |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|||||
|
Күні: |
|
|||||
|
Сынып: |
2сынып |
|
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№ 40 сабақ.Аяулы атамекен. Түркістан өлкесі. |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.2.1.2 - шығарманы іштей оқып, ондағы қажетті ақпараттарды белгілеп оқу 2.3.3.1 шығармашылық жұмысын мұғалімнің көмегімен сурет, каллиграмма,аппликация, фотосуреттер арқылы ұсыну |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Туған жері туралы әңгімелейді Өлеңдегі теңеу сөздерді тауып түсіндіреді |
|||||
|
Құндылықтар және оның мақсаты: Ай құндылығы: Әділдік және жауапкершілік |
Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ЖӘНЕ ОТАНШЫЛДЫҚ Өз елінің тарихы, мәдениеті туралы алғашқы түсінікті Қалыптастыру
Апта дәйексөзі: Сәттілікке деген ең дұрыс жол-тағы да бір рет қадам жасап көру |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Сабақ тың басы 5 минут
Өткенді пысықтау 5 минут
Сабақ тың ортасы 20 минут
Сергіту сәті 2 минут
Сабақты қорыту 6минут
Қосымша тапсырма 2минут
Кері байланыс 5 минут
|
Психологиялық ахуалды жақсарту
Өткенді пысықтау Үй тапсырмасы Мәтіннің мазмұнын өзің құрған жоспар бойынша әңгімеле 1.Жауға кеткен қазақ баласы 2.Ерекше тұлғалы жас жігіт 3.Әлемді билеген Бейбарыс сұлтан
Тақырыпты ашу Балалар, сабағымызды бастамас бұрын, үнтаспадан ән тыңдап жіберейік. - Балалар, айта қойыңдаршы тыңдаған әніміз не туралы? (Атамекен) - Ендеше бүгінгі сабағымыз атамекен туралы болайын деп тұр. 1. «Атамекен» дегеніміз не? (Туған жер, туған өлке, туып өскен жер, кіндік қаны тамған жер) 2. Ал «Аяулы» деген не? (Қымбатты, сыйлы, қадірлі, т.б.) 3. Неге олай? (Себебі әр кімнің өзінің туған жері өзіне аялы, өзіне ыстық болады)
Жаңа тақырып 1-тапсырма Сөздерді пайдаланып туған жерің туралы әңгімеле. Тірек сөздер: ауыл,қала,аудан, облыс,республика
Автормен танысу «Атамекен аяулы» өлеңінің авторы М. Әлімбаев туралы қысқаша мәлімет айтып кету. Қазақстанның халық жазушысы — Мұзафар Әлімбаев 1923 жылы Павлодар облысы Шарбақты ауданы Маралды аулында дүниеге келген. Оның балаларға арналған көптеген өлең, шығармалары бар. Олардың бірнешеуі біздің тақырыпқа арналған.
2-тапсырма Өлеңді түсініп оқы. Сөздік жұмыс Жоңғарлар – ерте заманда қазақпен жауласқан халық. Тұралата қаусатқан – тізе бүктіріп жеңу. Тағзым ет – басыңды иіп, құрмет көрсет.
3-тапсырма «Аңырақай» өлеңі не жайлы? ( Өз ойларын айту) «Аңырақай» шайқасы бұл ірі шайқастардың бірі. Бұл шайқас қазақ-жоңғар арасындағы болған шайқасы.
ЕҚБ «Түркістан өлкесі» өлеңі не жайлы? Жаңарған Түркістан қаласы туралы айта аласың ба? Түркістан – ОҚО-ның құрамына кіретін тарихи қала, діни туризм орталығы. Қазақ хандығының саяси астанасы болған қала.
Жұптық жұмыс 4-тапсырма «Алтынемел» өлеңінде не туралы айтылған? Біз Алтынемел өлеңін кімнің есімімен байланыстырамыз ? « Алтынемел» - өте биіктікте орналасқан асу. Қазақшаға аударғанда “алтын ердің қасы” деген ұғымды білдіреді. Асу үсті жылына 4 – 5 ай салқын болады. Бірақ соған қарамастан ол қолайлы өткел саналады. Шоқан Уәлиханов 1858 ж. атты керуенмен өткен. Ш. Уәлихановтың көз жұмған жері осы Алтынемел.
ЕБҚ Қазақстанның көрікті жерлері туралы айт. Табиғат ерекшеліктерін ата.
4-тапсырма «Ыстық орындық» әдісі Бүгін қандай жаңа ақпаратпен таныстың?
Үй тапсырмасы Мақалды жаттап ал Туған жердей жер болмас, Туған елдей ел болмас.
ҚЖ: «Түртіп алу» әдісі Туған жер-атамекеніміз жайлы ән тыңдайық Қазақстанның ерекшеліктерін түртіп отырыңдар Өмірқұл Айниязов - Қазақстан-Атамекенім
|
Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.
Үй тапсырмасын айтады
Тақырыпты ашады
Туған жері туралы айтады
Автормен танысады
Өлеңді оқиды
Жеке жұмыс жасайды
Жаттығу жасайды
Сұраққа жауап береді
Жеке жұмыс жасайды
Сұраққа жауап береді
Үй тапсырмасын алады
Қосымша жұмыс жасайды
Кері байланыс жасайды |
Мақтап, мадақтап отыру
Дескриптор: Мәтіннің мазмұнын өзі құрған жоспар бойынша әңгімелейді -1б
ҚБ: « Киіз үй» әдісі
Тамаша жауап!
Дескриптор: Мәтінді түсініп оқиды-1б
Дескриптор: Сөздерді пайдаланып туған жері туралы әңгімелейді-1б
Тамаша!
Керемет!
Дескриптор: Өлеңді түсініп оқиды, жаңа сөздермен танысады-1б
Сен мықтысың!
Мен сенімен мақтанамын!
Дескриптор: Алтынемел туралы мәліметтер айтады-1б
Жарайсың!
Дескриптор: Сұраққа жауап береді-1б
Дескриптор: Мақалды жаттап алады-1б
«Білім банкасы» әдісі
|
Суреттер
оқулық
https://www.youtube.com/watch?v=D_cd6mJITto
оқулық
Суреттер
оқулық
Оқулық
Суреттер
Қимылдар
Оқулық
Суреттер
Оқулық
Суреттер
https://www.youtube.com/watch?v=m9_24_MRlrc
Кері байланыс парақшасы |
||



шағым қалдыра аласыз

















