«Аяз би» ертегісі бойынша сабақ жоспары ҚМЖ
|
Бөлімі: Туған жерім – аялы алтын бесігім |
Сабақ тақырыбы: «Аяз би» ертегісі |
Мектеп: №18 ОМЛ |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: |
||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Оқу мақсаттары: |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Ертегіні оқу,түсіну, мазмұндау, жанрын,сюжетін, фабуласын анықтау. Ертегіде сюжетте берілген негізгі идеясын, мақсатын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлердің образына мінездеме жасау. Ертегіде болған сюжеттік құбылыс, оқиғаларды талдау, саралау, зерттеу. |
||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Ертегінің идеясын анықтайды. Ертегідегі кейіпкерлердің образына мінездеме жасайды.талдайды. Ертегінің сюжетіне талдау жасайды. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Мақал- мәтел, тұрақты тіркеске орай қазақ тілі пәнімен байланыстырамын.Оқиға кезеңін айқындау арқылы тарих өлкетану пәнімен байланыстырамын. Оқиға орны, климаты мен өсетін өсімдіктермен жан-жануарлар дүниесіне орай география.биология |
||||||||
|
Мәңгілік ел құндылықтары: |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Түсіну, білу, талдау, жинақтау,қолдану |
||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Уәзір-көмекші; шығыс елдерінің билеушісі ханның немесе патшаның кеңесшісі, қанын жүктемеу. Күлдіреуіш- шаңырақтың орталығындағы айқыш- ұйқыш етіп бекітілген ағаштар. Нашарлар-кедей,тұрмысы нашар адамдар. |
||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Ақыл ердің қорғаны». «Ақылды жетер мұратқа, ақылсыз қалар ұятқа». |
|||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті Аяз би өзінің жыртық тоны мен жаман тымағын ордасының маңдайшасына шегелеп қойды деп ойлайсыз ? |
|||||||||
|
Ишара: таңдану, таңырқау, құптау, мақұлдау. |
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
Магнитафон арқылы «Аяз би» ертегісінің аудио нұсқасын тыңдау немесе ютуб арқылы ертегі желісі бойынша түсірілген мультфильмді көру. |
||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ертегілер бойынша бейнежазба көрсету |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Басы |
7 - 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі, оқу құралдарын түгендеу, үй тапсырмасын сұрау, сергіту сәті- шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке», топқа бөлу-оқушыларды түрлі түсті стикерлерде берілген «мақал,мәтел,жұмбақ,жаңылтпаш» арқылы топқа бөлу . |
||||||
|
Ортасы |
10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру, тапсырма беру орындау, сұрақ – жауап.Тапсырмалар беруге қолданылатын әдіс – тәсілдер 1 Жеке жұмыс (Уақыт тізбегі) әдісі; арқылы оқушылар «Аяз би» ертегісі желісі бойынша кестеге салып оқиға тізбегіне салып сюжетін, фабуласын анықтайды.
оқиға оқиға оқиға
оқиға оқиға оқиға
|
|||||||
|
8 минут |
2 Жеке жұмыс (Ақпараттық сүзу) органайзер әдісі; ертегіні оқып көркемдегіш құралдар арқылы тұрақты тіркес, мақал-мәтелдерді табыңыз. Керек емес сөздер құбырда ағып кетіп тек қана керек сөздер пейзаж сүзгіде қалып қояды.
|
||||||||
|
8 минут |
3 Топтық жұмыс (Себеп салдардық диаграмма) органайзер әдісі арқылы оқушылар топтық ұжыммен ақылдасып арнайы сызбаны толтырады, жанрын анықтайды.
|
||||||||
|
Соңы |
6 минут |
Жаңа сабақты пысықтау,үйге тапсырма беру,бағалау, рефлексия. (Екі жұлдыз, бір тілек)
-------- мадақтау 1 тілек |
|||||||
|
Ресурс |
АКТ, кітап, дәптер, түрлі түсті маркерлер,стикерлер қима қағаздар |
||||||||
|
Дескриптор |
Ертегінің мазмұнындағы берілген идеяны анықтады. Ертегідегі кейіпкерлердің арасындағы әлеуметтік мәселелерді талдады. Ертегідегі кейіпкерлерге мінездеме жасады. |
||||||||
|
Саралау |
Оқушыларды шығармашыл ойлауға бағыттау,ойларын ауызша, жазбаша еркін жеткізуіне қолдау көрсету. Бағалау, дәлелдеу, талдау дағдыларын қалыптастыру.Топтық және жеке жұмыстар арқылы дегейлік тапсырмалар арқылы саралау. |
||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Ертегі желісі бойынша Жаманның хан болуын КӘМҚ (SWOT) тәсілі бойынша талдауға салып, талқылап келу.
|
||||||||
|
Рефлексия |
«Бағдаршам» тәсілі арқылы рефлексия әдісі. -Қызыл түс- түсінген жоқпын. -Сары түс- әлі де практика қажет/ сұрақтар бар; -Жасыл түс – барлығы түсінікті.
|
||||||||
|
Қортынды бағалау |
Оқушыларға ертегі сюжеті бойынша сурет салдырту бойынша тапсырма беру
|
||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Аяз би" ертегісі 6 сынып
"Аяз би" ертегісі 6 сынып
«Аяз би» ертегісі бойынша сабақ жоспары ҚМЖ
|
Бөлімі: Туған жерім – аялы алтын бесігім |
Сабақ тақырыбы: «Аяз би» ертегісі |
Мектеп: №18 ОМЛ |
|||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты жөні: |
||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||
|
Оқу мақсаттары: |
6.1.1.1 әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау |
||||||||
|
Сабақ мақсаттары: |
Ертегіні оқу,түсіну, мазмұндау, жанрын,сюжетін, фабуласын анықтау. Ертегіде сюжетте берілген негізгі идеясын, мақсатын, жағымды және жағымсыз кейіпкерлердің образына мінездеме жасау. Ертегіде болған сюжеттік құбылыс, оқиғаларды талдау, саралау, зерттеу. |
||||||||
|
Бағалау критерийі: |
Ертегінің идеясын анықтайды. Ертегідегі кейіпкерлердің образына мінездеме жасайды.талдайды. Ертегінің сюжетіне талдау жасайды. |
||||||||
|
Пәнаралық байланыс: |
Мақал- мәтел, тұрақты тіркеске орай қазақ тілі пәнімен байланыстырамын.Оқиға кезеңін айқындау арқылы тарих өлкетану пәнімен байланыстырамын. Оқиға орны, климаты мен өсетін өсімдіктермен жан-жануарлар дүниесіне орай география.биология |
||||||||
|
Мәңгілік ел құндылықтары: |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы |
||||||||
|
Ойлау деңгейлері |
Түсіну, білу, талдау, жинақтау,қолдану |
||||||||
|
Тілдік мақсат: |
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: Уәзір-көмекші; шығыс елдерінің билеушісі ханның немесе патшаның кеңесшісі, қанын жүктемеу. Күлдіреуіш- шаңырақтың орталығындағы айқыш- ұйқыш етіп бекітілген ағаштар. Нашарлар-кедей,тұрмысы нашар адамдар. |
||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: «Ақыл ердің қорғаны». «Ақылды жетер мұратқа, ақылсыз қалар ұятқа». |
|||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: Не себепті Аяз би өзінің жыртық тоны мен жаман тымағын ордасының маңдайшасына шегелеп қойды деп ойлайсыз ? |
|||||||||
|
Ишара: таңдану, таңырқау, құптау, мақұлдау. |
|||||||||
|
Қосымша ақпарат |
Магнитафон арқылы «Аяз би» ертегісінің аудио нұсқасын тыңдау немесе ютуб арқылы ертегі желісі бойынша түсірілген мультфильмді көру. |
||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Ертегілер бойынша бейнежазба көрсету |
||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Басы |
7 - 8 минут |
Ұйымдастыру кезеңі, оқу құралдарын түгендеу, үй тапсырмасын сұрау, сергіту сәті- шаттық шеңбері «Жүректен жүрекке», топқа бөлу-оқушыларды түрлі түсті стикерлерде берілген «мақал,мәтел,жұмбақ,жаңылтпаш» арқылы топқа бөлу . |
||||||
|
Ортасы |
10 минут |
Жаңа сабақты түсіндіру, тапсырма беру орындау, сұрақ – жауап.Тапсырмалар беруге қолданылатын әдіс – тәсілдер 1 Жеке жұмыс (Уақыт тізбегі) әдісі; арқылы оқушылар «Аяз би» ертегісі желісі бойынша кестеге салып оқиға тізбегіне салып сюжетін, фабуласын анықтайды.
оқиға оқиға оқиға
оқиға оқиға оқиға
|
|||||||
|
8 минут |
2 Жеке жұмыс (Ақпараттық сүзу) органайзер әдісі; ертегіні оқып көркемдегіш құралдар арқылы тұрақты тіркес, мақал-мәтелдерді табыңыз. Керек емес сөздер құбырда ағып кетіп тек қана керек сөздер пейзаж сүзгіде қалып қояды.
|
||||||||
|
8 минут |
3 Топтық жұмыс (Себеп салдардық диаграмма) органайзер әдісі арқылы оқушылар топтық ұжыммен ақылдасып арнайы сызбаны толтырады, жанрын анықтайды.
|
||||||||
|
Соңы |
6 минут |
Жаңа сабақты пысықтау,үйге тапсырма беру,бағалау, рефлексия. (Екі жұлдыз, бір тілек)
-------- мадақтау 1 тілек |
|||||||
|
Ресурс |
АКТ, кітап, дәптер, түрлі түсті маркерлер,стикерлер қима қағаздар |
||||||||
|
Дескриптор |
Ертегінің мазмұнындағы берілген идеяны анықтады. Ертегідегі кейіпкерлердің арасындағы әлеуметтік мәселелерді талдады. Ертегідегі кейіпкерлерге мінездеме жасады. |
||||||||
|
Саралау |
Оқушыларды шығармашыл ойлауға бағыттау,ойларын ауызша, жазбаша еркін жеткізуіне қолдау көрсету. Бағалау, дәлелдеу, талдау дағдыларын қалыптастыру.Топтық және жеке жұмыстар арқылы дегейлік тапсырмалар арқылы саралау. |
||||||||
|
Үй тапсырмасы |
Ертегі желісі бойынша Жаманның хан болуын КӘМҚ (SWOT) тәсілі бойынша талдауға салып, талқылап келу.
|
||||||||
|
Рефлексия |
«Бағдаршам» тәсілі арқылы рефлексия әдісі. -Қызыл түс- түсінген жоқпын. -Сары түс- әлі де практика қажет/ сұрақтар бар; -Жасыл түс – барлығы түсінікті.
|
||||||||
|
Қортынды бағалау |
Оқушыларға ертегі сюжеті бойынша сурет салдырту бойынша тапсырма беру
|
||||||||
шағым қалдыра аласыз














