Материалдар / "Аяз би" ертегісі. Аяз би ертегісінің жеңісі.
«Ustaz tilegi» - Республикалық кәсіби педагогтар қауымдастығына қосылып, сайттағы 381 569 материалды тегін жүктеп алу мүмкіндігіне ие болыңыз
Толығырақ

"Аяз би" ертегісі. Аяз би ертегісінің жеңісі.

Материал туралы қысқаша түсінік
Шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылықтарына баға беру.
Материал тегін
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады


Бөлім: Туған жерім-аялы алтын бесігім.

Мектеп: Шұбар ауылының ЖОББ мектебі

Күні : 19.09.2024

Мұғалім: Торсанова Кызгалдак Молдабаевна

Сынып: 6 а

Қатысқан оқушылар саны: 14

Қатыспағандар: -

Сабақтың тақырыбы:

"Аяз би" ертегісі. Аяз би ертегісінің жеңісі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

6.3.1.1. Шығармадағы кейіпкерлерді өзара салыстыра отырып, тарихи және көркемдік құндылықтарына баға беру. (Б/С.)


Сабақ мақсаты

Шығарма кейіпкерлерін салыстыру, тарихи және көркемдік ерекшелігіне баға бере алады.


Осыған дейін меңгерілген білім

«Аяз би» ертегісі.

Жоспар

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

2 минут




3 минут

Ұйымдастыру кезеңі.

«Ынтымақтастық ахуалын » қалыптастыру. Экраннан смайликтер көрсетіледі.

3 топқа бөлінеді. Арман. Мақсат. Нәтежие.




Қызығушылықты ояту. 3 топтарға бөлініп, «Аяз би» ертегісінде айтылатын құстар мен өсімдік түрлеріне арналған визуалды тапсырмасы негізінде «Аяз би »ертегісінің жалғасы екені анықталады.


Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.

Оқушылар бір-бірімен амандасады, топқа бөлінеді, сабаққа деген дайындығын бақыланады.

3 топтарға бөлініп, «Аяз би» ертегісінде айтылатын құстар мен өсімдік түрлеріне арналған визуалды ( көру арқылы) тапсырмасы «Аяз би» ертегісінің жалғасы екенін анықтайды.

Сабақтың тақырыбы мен мақсаты анықталады.








Ой шақыру














6-сынып қазақ әдебиеті оқулығы

Сабақтың ортасы



5 минут










10 минут
























10 минут




































5 минут

Мағынаны тану.

1-тапсырма Жеке жұмыс. (Ф/С) Оқушылар ертегі үзіндісінен кестедегі сөйлемдер кімнің сөзі екенін анықтайды.



2-тапсырма. Жұптық жұмыс.

Маған дүниедегі адамның жаманын және шөптің жаманын, құстың жаманын тауып келіңдер.



Өзімнен ақылы артық кісіге тиемін.



Е, шырағым жасым 80 келгенде біреудің қанын жүктеп не қылайын. Бір сыр бар еді, оны Тәңірінің өзі білетін еді, мен білетін едім.



«Барсакелмеске барып, жауды мұқатқанша, мына жауды мұқатайын»!.



-Тақсыр, шынында,ол әйел сізге лайық!




«Қос диаграмма» әдісін пайдалана отырып,берілген мәтіннен (толық емес,ертегі үзіндісінен) тарихаи құндылық пен көркемдік құндылықтарын тауып, екеуара ортақ тұжырым жасаңдар.


Өзінің ақылдылығы,даналығы арқасында Мадан ханның бірнеше сынынан өтіп, уәзір болған, ханның тұлпарының сиырға, өзінің қара халыққа шатыстығын айырып берген, шартты жұмбағын шешіп,бай қызы Меңді сұлуға үйленген, ханның күншіл, ақылсыз қырық уазірін өлімнен құтқараған. Жаман қайырымдылықты бойына жинаған адам. Қайырымсыз уәзірлер жаманға қанша ор қазса да, ойлары жүзеге аспайды. Уәзірлері көп арандатушылық жасайды. Аяз бидің қандай уәзір болғаны, адамгершілік қадір-қасиеті жөнінде қазақ энциклопедиясында былай жазылған: «Бұрынғы қойшы, кедей Аяз өзінің ақылдылығы, даналығы арқасында уәзір болды. Мәселен, «Аяз би » ертегісіндегі ханның әлсіз, жоқ-жітік, жаман қойшының ақыл-парасатын мойындап, оған һзінің тағын сыйлап беруі өмірде әсте болуы мүмкін емес жағдай. Бірақ ертегіші осылай баяндайды, тыңдаушы оған иланады. Өйткені ертегі айтушы да, тыңдаушы да өмірде бір рет болса да, солай болғанын қалайды, солай болғанын армандайды. Қысқасы, Аяз биді өмірде өмірде болған тарихи тұлға дегеннен гөрі, халықтың «ел басқаратын адамы осылай болу керек» деген арманнан туған Арман ханы, ел билеушіге тым ертеде ескерткен халық даналығымен асқақ мұратының көрінісі деген орынды». «Аяз би» шыншыл ертегіге жатады. Шыншыл ертегіде қиялдан туған кейіпкер болмайды. Шыншыл ертегі кейіпкерлері – күнделікті өмірде қарапайым адамдар. Өмірді терең танып білген адамның артықшылығын көрсетуді мақсат етеді.




Тарихи құндылық

Көркемдік құндылық











3- тапсырма. Топпен жұмыс

1 Берілген ( толық емес) үзінділерден данылық сөздерді оқи отырып, қандай құндылықтарды көре аламыз?

Пікірлерін білдіру, өздерінің бағасын топпен беру.

Мысал:


Адами құндылыққа мысал

Аяз би әліңді біл, құмырсқа жолыңды біл Құмырсқа, жолыңды біл!”деген сөзінің астары қандай?

Пікір:



Ұлттық құндылыққа мысал

«Қайрақты уатып, уәде беріп едім...

Пікір:



Отбасылық құндылыққа мысал

«Гауһар тастай жарып, сені алам!» - деп гауһар тасты қақ жарған

едім.

Пікір:













4-тапсырма Жеке жұмыс «Концептуалдық кестемен» жұмыс. Салыстыру арқылы ойын жеткізеді.


Бүгінгі күннің Аяз билері

Ертегідегі кейіпкерлер бүгінгі күнде кездесе ме?



Жауап бүгінгі күнмен салыстыр

































Ертегідегі үзінді кімнің сөзі екенін анықтайды









Оқушылар кесте арқылы шығарманың құндылықтарын салыстырады.





















Әр құндылықтың мағынасына баға береді.

































Кестеде ұсынылған сұрақтарға пікірлерін білдіре алады.

«Телефон әдісі» арқылы өзін -өзі бағалау.

Оқушы кестедегі сөйлемдерді кімдікі екенін анықтайды . 1 балл



Көркемдік және тарихи құндылығын салыстырады. 2 балл.

























Пікір жаза алады.

Әр құндылыққа 2 балл. (6 балл)





























-Пікірлерлерді дәлелді жеткізеді.

- Бүгінгі күнмен салыстырады.

1 балл.


«Аяз би» ертегісі


АКТ



Визуалды, Вербалды

тапсырмалар






Кесте










Ұялы телефон














Слайд




















https://www.youtube.com/watch?v=_QSafse8Oh8

Сабақтың соңы




Үйге тапсырма. 29 беттегі Артық болмас білгенің мен 30 беттегі қанатты сөздерді оқып, түсініп, талдап келу.



Кері байланыс. Банк карточкасын бонкаматқа салу арқылы байланыс жасайды.


Бағалау.

Оқушы есімі__________________

1-тапсырма 1 балл

2-тапсырма 2балл

3-тапсырма 6 балл

4- тапсырма 1балл


Сабақ аяқталды. Сау болыңыз.












Қосымша ақпарат

Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз?

Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік ережелері

АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент)






Ойлан

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асты ма?

Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды?

Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме?

Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба?

Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен?

Жалпы баға

Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1

2.

Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?

1.

Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?







Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі