Материалдар / Ауыспалы осы шақ, жасалу жолы 7-сынып

Ауыспалы осы шақ, жасалу жолы 7-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Ауыспалы осы шақты оқып мағлұмат алады. Жаттығуларды орындайды. Ауыспалы осы шақтың жасалу жолын біледі. Нақ осы шақпен ажырата алады. Мәтіндегі етістіктің жасалу жолына талдау жасап түсіндіре алады. Тақырыпқа сай, берілген шарт бойынша мәтін құрайды.
ЖИ арқылы жасау
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары Тексерілді: Сайлауов С.

Сабақ: Ауыспалы осы шақ, жасалу жолы

Мектеп: «Қосағаш» жом

Күні: 16. 01. 2017 ж, қазақ тілі

Мұғалімнің есімі: Жорабай Г.

Сынып: 7

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:-

Сабақ негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

Осы шақтың шақтың екі түрін ажырата білу. Ауыспалы осы шақтың жасалу жолдарын меңгеру. Ауыспалы осы шақтың жіктелуін мысалдармен түсіндіру.

Табыс критерийлері:

1.Іс әрекеттің өту шағын(мезгілмен) білемін.

2. Нақ осы шақты жасаушы тұлғаларды түсіндіремін.

3. Осы шақтың екі түріне талдау жасай аламын.

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар:

Ауыспалы осы шақты оқып мағлұмат алады. Жаттығуларды орындайды.

Оқушылардың басым бөлігі:

Ауыспалы осы шақтың жасалу жолын біледі. Нақ осы шақпен ажырата алады.

Кейбір оқушылар:

Мәтіндегі етістіктің жасалу жолына талдау жасап түсіндіре алады. Тақырыпқа сай, берілген шарт бойынша мәтін құрайды.

Тілдік мақсат










Оқушылар:

Негізгі сөздер мен тіркестер:

Осы шақ- настоящее время- Present Simple

Нақ осы шақ-

Ауыспалы осы шақ-

Сыныптағы диалог\ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:

Талқылауға арналған тармақтар:

Ауыспалы осы шақтың жасалу жолы

Сіз неліктен .....екенін айта аласыз ба?

Сіз неліктен ауыспалы ос шақ деп айтылатынын айта аласыз ба?

Жазылым бойынша ұсыныстар:

Етістікті тауып талдау жасап жазу, мәтін құрау

Алдыңғы оқу

Шақ және оның түрлері

Жоспар

Жоспар

ланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

Басталуы

2 минут





2 минут




1 минут







1 минут

1.Ұйымдастыру кезеңі:

Оқушылармен амандасу.

Оқушыларды осы шақ, өткен шақ, келер шақ топтарына бөліп отырғызамын (топ атауын үш тілде айтады)

Осы шақ -настояшее время-

Өткен шақ- прошедщее время-

Келер шақ- будущее время-

2.Үй тапсырмасын тексеру, 131-136- жаттығу, оқушы оқиды, өздерін өздері тексереді, дұрыстайды.

«Ыстық орындық» әдісі арқылы бір оқушыны ортаға шығарып, қалғандарына сұрақ қойғыза отырып үйге берілген ережені сұраймын

Табыс критерийі:

1. Етістіктің үш шағын білемін.

2. Шақты жасайтын тұлғаларды айта аламын.

3. Осы шақтың ережесін және нақ осы шақтың жасалу жолын түсінемін.

Оқушылар «Табыс критерийіне» сүйене отырып, «бас бармақ» арқылы оқушыны бағалайды



Ақ парақ, фломастер, сызғыш, карандаш

Ортасы









20 минут






















3 минут




8 минут











1 минут

Тапсырманы әр топқа бөліп беру

1-топ, ауыспалы осы шақ; 2- топ, ауыспалы осы шақтың екі мәнде қолданылуын; 3- топ, нақ осы шақтың жасалу жолын.

Табыс критерийі:

1. ауыспалы осы шақты жасайтын грамматикалық тұлғаны түсіндіріп бере аламын.

2. Ауыспалы осы шақ жасайтын тұлғаның екінші қызметін айтамын.

3. Нақ осы шақтың негізгі сипаттамаларын айта аламын.

Ауыспалы осы шақ


Әрдайым қайталанып көсемшенің

тұратын дағдылы іс әрекетті -а, -е, -й жұрнақтары жалғанып,

білдіреді; жіктелуі арқылы жасалады^


-а, -е, -й жұрнақтары

Бірде дағдылы іс әрекетті бірде келер шақ мағынасын береді,

білдіріп ауыспалы осы шақ сондықтан бұл тұлға ауыспалы

мағынасын береді деп аталады


нақ осы шақ


сөйлеп тұрған сәттеғі тұр, жүр, отыр, жатыр

іс әрекетті білдіреді (қалып етістіктер) және жіктік жалғауы

жалаң түрі күрделі

мен отырмын мен жазып отырмын

сен отырсың сен жазып отырсың

сіз отырсыз сіз жазып отырсыз

ол отыр ол жазып отыр

Осы қорғаған постерлерін басқа топқа түсіндіреді.

Оқушылар «Табыс критерийін» ескере отырып, бір- бірін «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы бағалайды.

138- жаттығу, ауызша орындау осы шақ тұлғасындағы етістікті табу;

139- жаттығу, жұмбақты шеш, шағын мәтін құра (А, В деңгейлі оқушы):

«Түйе»

Түйе- төрт түліктің бірі. Ол- суға шыдамды және киелі мал. Ол жай жүреді. Түйенің сүтінен шұбат жасайды, жүнінен киім тоқиды. Түйе шөлді жерлерде өседі.

140- жаттығу, (с деңгейлі оқушы) оқып, етістікке талдау жасайды: «Дәрігер» әдісімен бір -бірін тексереді

Жарады, көтереді, білмейді, теппейді, төкпейді, өседі, азады, біл.

141- жаттығу, «Т кестесі» әдісімен сөз тіркестерінен осы шақ түрлерін жасау:

Түймедейді түйедей ету- түймедейді түйедей етеді (асырып айту)

Көне ескерткіштердегі ауыспалы осы шақ жасаушы көсемше тұлғалары:- а, -е, -ы, -у, -ұ, -и

Уча- ұша

Тута- тұта

Олуртачы- отырушы

Көртечі- көруші




Постер, стикер, фломастер, сызғыш, қарандаш, циркуль







































Слайд арқылы

Аяқталуы

5 минут






2 минут

Ойнай отырып, ойлай отыр! (Кестедегі сұрақтарды қоямын)

Оқушылар «Шиыршық» әдісі арқылы сабақты бекітеді, тірек сызбамен көрсетілген тақырыптың байланысын түсіндіреді. Ойды бір сөйлеммен қорытады.

Табыс критерийі:

1. Ауыспалы осы шақ жасайтын жұрнақты білемін.

2. Осы шақ түрлеріне мысал келтіремін.

3. Шақ жасайтын жұрнақты ұғынамын.

4. Ойды жүйелі айта аламын.

Кері байланыс: «Не қызық болды?» сұрағына жауап береді.

Үйге тапсырма: 142-жаттығу,

слайд


Ақ парақ,

Қосымша ақпарат

Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс

Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері

АКТ-мен байланыс

Құндылықтардағы байланыс

Талантты және дарынды балалар үшін тапсырма беру, үлгерімі нашар оқушыларға қарапайым тапсырма беру,

«Табыс критерийін» дұрыс түсіне білу керек. Осы жағдайда оқушылар бір- бірін әділ бағалайды.

«Бас бармақ»

«Екі жұлдыз, бір тілек»

әдістері арқылы бір - бірін бағалайды. Бір - бірін бағалау арқылы оқушылар өздерін жеке тұлға ретінде сезіне алады.

Проектор, слайд

5. Қорытындылау/

Рефлексия

Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?

Бүгін оқушылар не білді?

Сыныптағы ахуал қандай болды?

Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?

Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе

Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?


Қорытынды бағамдау

Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?





Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?





Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не екенін білдім?






ЖИ арқылы жасау
21 Маусым 2018
1558
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі