Материалдар / Б. Момышұлы «Ұшқан ұя» повесінен үзінді. Шығарманың композициялық құрылымы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Б. Момышұлы «Ұшқан ұя» повесінен үзінді. Шығарманың композициялық құрылымы

Материал туралы қысқаша түсінік
Б. Момышұлы «Ұшқан ұя» повесінен үзінді. Шығарманың композициялық құрылымы
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
16 Мамыр 2024
263
3 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бекітемін__________

Қысқа мерзімді жоспар Қазақ әдебиеті 8-сынып

Білім беру ұйымының атауы

Пәні:

Қазақ әдебиеті

Бөлім:

3-бөлім: Махаббат және абырой

Педагогтің аты-жөні:

Күні:

Сынып: 8

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Б. Момышұлы «Ұшқан ұя» повесінен үзінді. Шығарманың композициялық құрылымы

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары:

8.2.1.1 композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдау

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар орындай алады: композицияны тұтастан бөлшеккке, бөлшектен тұтасқа қарай талдай алады.

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: берілген үзінділер арқылы шығарманың композициясын тұтастан бөлшекке, бөлшектен тұстасқа қарай талдауда өз ойларын дәлелдей алады.

Кейбір оқушылар орындай алады: өз ойын тұжырымдап, қорытынды жасай алады.

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басталуы

Ұйымдас

тыру

6 минут

















Сабақтың ортасы

7 минут



































12 минут






































































5 минут


















7 минут



























































Сабақтың аяқталуы

5 минут






3 минут



Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу.

1.Психологиялық ахуал қалыптастыру

«Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы
Топқа бөлу

Бауыржан Момышұлының нақыл сөздері арқылы топқа бөлу , нақыл сөздердің мәнін түсіндіру

1-топ:

Елсіз ер болмайды, жұртсыз жігіт болмайды.

2-топ: Ел үшін аянба – ерлігіңе сын,

Жұрт үшін аянба – жігіттігіңе сын.

3-топ: Қайратты әдісіңе жолдас ет,

Әдісіңе ақылыңды жолдас ет.

Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру

Ойтүрткі

Бұл Бауыржанның балалық шағын баяндаған, өскен, тәрбие алған ор-тасын суреттеген өмір-баяндық шығармасы. «Ұшқан ұяда» Бауыржан Момышұлының өзіндік көркем суреттеуі көз-ге түседі. Қалың халық ортасында, қарапайым семьяда туып өскен, жастай шешесі өліп, ақылды ана, қарт ана, үлкен шешесінің қолында тәрбиеленген Бауыржанның жасынан сезімтал, елгезек, ойшыл болып өскенін көреміз. Бала кезінен көрген-білгені, өмірден алған әсері жүрегіне жазыла берген тәрізді де, қар суындай бойына сіңе берген тәрізді, енді келіп сол жан түкпіріне іркілген қор есейген шағында, өмірдің ауыр кешуінен өткен шағында бұлақ суындай қайнап, бұрқылдап сыртқа шыққан тәрізді. «Ұшқан ұяны» қызығып оқисың, сүйсініп оқисың. Бауыржанның жастық шағын өз басыңнан өткергендей сезімге бөленесің.

Белгілі ғалым­сыншы М.Қаратаев

1.Әжесі айтқан қандай бесік жыры есінде сақталып қалған?

2.Жазушы балалық шағының күндері туралы қалай еске алады? Қандай оқиғалар есінде қалған?

3. Бауыржан Момышұлы туралы ғалымның берген бағасынан кейіпкердің бойынан қандай қасиеттерді бағалар едің?

ЕББҚ бар (көруі нашар) оқушыға үлкен қаріппен жазылған мәтін үзіндісі оқуға ұсынылады. Тапсырма қадамдары үлкен қаріппен беріледі.

1-тапсырма

І топ

Кейіпкердің «Әжемнің «осылай болған екен» деген сөздері мені бірде ғасырлардың шыңырауына сапар шектірсе, бірде құс қанатындай демеп ілгері ұмтылдырды, биікке самғатты» ,-деген сөзін бөлшектен тұтасқа қарай талдаңыздар. Сол арқылы Бауыржан Момышұлының өмірлік мақсат-мұратын ажыратыңыздар.

«Ақыл картасы» стратегиясы

Формуласы: сөз (тірек сөз) - ой (пікір)- мәселе(дәлел)





Овал 1

Өмірлік мақсат-мұраты

















2-топ






ІІІ топ

Әкем маған ата-тегіміздің аты-жөнін үйретуші еді.

Кімнің баласысың? – деп сұрайтын.

Мен Момыштың ұлымын.

Момыш кімнің баласы?

Момыш – Имаштың баласы.

Осылайша жеті атаға дейін жетелеп отырып санатады.

Ал келген қонақ ең алдымен атымды сұрайтын. Сонан соң менің жеті ата жөніндегі білімімді тексеретін.

Кері байланыс: Топтық жұмыс

барысында не қиын болды? Топ мүшелерінен өзіңе қажетті көмек ала алдың ба?

Жұптық жұмыс

Автор осы үзіндіде қандай қасиетке ерекше мән береді? Шығарманың өн бойынан аңғарылатын автор позициясына талдау жасаңыз.

Жыл басы тышқаннан басталатыны содан, құлындарым. «Түйе бойына сеніп, жылдан құр қалыпты» деген мақал осыдан шыққан ғой. Кейде «түйедей бойың болса да, тышқандай ақылың
жоқ» деп неге ұрсады дейсің адамдар. Бұл «бойыңа сенбе, ойыңа сен, мақтан сөзге ерме, мағыналы тірлікке ер» дегені. Сондықтан түйеге ұқсап, орынсыз түксие бермеңдер, шырақтарым. Ақылға жүгініңдер, – деп күліп еді әжем.


Функционалдық сауаттылықты дамытуға арналған тапсырма

Жеке жұмыс

«Блумның кубигі» әдісі бойынша тапсырмалар беру.
АТА Үзіндідегі болып жатқан оқиғаның орнын ата.
ТҮСІНДІР Үзіндінің не туралы екенін түсіндір.
ОЙЛАН Бұның киелі құс екенін, адамның досы екенін білмеуші ме ең, сен бейбақ?

НЕЛІКТЕН? Неліктен қарлығашты адамның досы санайды?

НЕГЕ? Кейіпкер қарлығашты неге үркітті?
ҰСЫН Шығарманы басқаша қалай атар едің? Себебін дәлелде.

Осы сәтте үйдің шаңырағынан бір қарлығаш ұшып кірді. Мұны сезген ұядағы шақалақ балапандар аузын ашып, қорек тілей бастады. Бәріміз де төбеге қараппыз. Қарлығаш төбедегі ұясының шетіне жайғасты да, балапандарын кез

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!