Бақша ағаштары

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Бақша ағаштары

Материал туралы қысқаша түсінік
5- сыныпта Жаңартылған білім мазмұны бойынша 5- сыныпта «Бақша ағаштары »тақырыбында өткен сабағымды жолдап отырмын. Алдыңғы тақырыпты пысықтауда «Жеміс жинау»әдісін,жаңа тақырыпты ашуда «Болжау »әдісі Ағаштар туралы бейнекөрсетілім , «Ойқозғау» әдісі арқылы топтарға тапсырма , жаңа сабақты талдауда «Ойлан, тап!» әдісі ,Сабақты пысықтауда бейнекөрсетілім «Бала мен ағаш» ролик арқылы «Болжау кестесін пайдаландым ,Қалыптастырушы бағалау жүріп отырды Сергіту сәті : «Қызыл өрік»биі , «.Әсіресе, оқушыларға «Конверттегі сұрақ» әдісі оқушы үшін қызықты болды ,ұнады.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қысқа мерзімді жоспар

САБАҚ: қазақ тілі


Тақырыбы: Бақша ағаштары



Мектеп: №12. Қ. Сәтпаев атындағы жом

Күні: 20.05.2017 ж

Мұғалімнің аты-жөні: Әмреева Малика

СЫНЫП: 5


Қатысқандар : 18

Қатыспағандар:2

Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары

Оқылым стратегияларын қолдану; жалпы мазмұнын түсіну үшін оқу; нақты ақпаратты табу үшін оқу. (5.О6)

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады : Берілген мәтінді оқып, мазмұнын түсіне алады






Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Мәтіндегі негізгі ойды нақтылай отырып, керекті ақпаратты таба алады.

Кейбір оқушылар орындай алады : Мәтіндегі нақты ақпаратты анықтайды , өмірмен байланыстырады, өз ойын білдіреді.







Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: мәтіндердің жалпы мазмұнын түсіне алады , сөзді орынды қолданып оқиды. 6-8сөйлемге диалогке түсе алады,

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: антоним, сөздік : әбірет , адам, ағаш сөзін 3 тілде айтады, ағаш – дерево – tree

Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Ағаштар туралы қандай мәліметтер алдыңыз?


Талқылауға арналған сұрақтар :

Қандай бақша ағаштарын білесіңдер?,

Бақша ағашының адам өмірімен байланысы бар ма ?

Не себепті .... деп ойлайсыз?

Бақша ағашының қисық және түзу өсуіне не себеп болды деп ойлайсыңдар?

Ишара : Сергіту сәті

Алдыңғы оқу: Менің атым Қожа


Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы:

8 мин

І. Психологиялық ахуалды реттеу


«Шаттық шеңбері» арқылы бір-біріне тілек айтады

«Жеміс жинау» әдісі арқылы 3 топқа топтастыру.

І топ. «Алма»

ІІ топ. «Өрік»

ІІІ топ. «Алмұрт»

ІІ. «Тәтті жеміс ұсыну» әдісі арқылы оқушылар келесі топқа сұрақтарды ұсына отырып , алдыңғы оқуды пысықтайды.

ҚБ .Басбармақ арқылы








«Блоб »ағашы

Стикер



Түрлі-түсті стикер


Ортасы

30 мин


ІІІ.«Ағаштар туралы» бейнеролик

.«Ой түрткі»

1.Ағаштар туралы қандай мәліметтер алдыңыз?

2.Қандай бақша ағаштарын білесіңдер?,

3.Адам өміріне ағаштардың пайдасы бар ма?

Смайликтермен қолдау көрсетемін


«Бақша ағаштары» мәтінді оқу

ТЖ..«Ойқозғау» әдісі бойынша берілген мәтінді оқи отырып, идеясын ашу.

І топ..Диалог арқылы рөльдік ойын ұйымдастыру.

2.Мәтін желісі бойынша мақал – мәтелдер айту.

3.Мәтіннің тәрбиелік мәні туралы ой,пікірін ұсыну.

Қалыптастырушы бағалау жүріп отырды.

«Ойлан ,тап!»

Деңгейлік тапсырма

Т. Мәтінді түсініп оқыңыз. Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойыңыз.

-Сен ... ағашсың, саған да күтім керек. Мен сенің ... істеріңді түзеп, ... іске үйретсем, сен менің айтқанымды ұғып, орнына келтірсең, жақсы, ... кісі болып өсерсің .

Берілген сөйлемнен буын түрлерін тап.

Сен жас ағашсың, саған да күтім керек

О.Мәтіннен антоним сөздерді табыңыз

Өзіңе әбірет алсаң болады. «әбірет»сөзін түсіндір

Ж....Адам, ағаш, гүл,сен сөздерін 3тілде қолданыңыз.

Мәтіннің мазмұнын өмірмен байланыстыра өз ойыңды жаз

Қалыптастырушы бағалау жүреді


Сергіту сәті «Қызыл өрік» әніне билей отырып, бойларын сергітіп алады.


3. «Бала мен ағаш» бейнекөрсетілім көрсетіледі


ЖЖ.«Болжау» кестесін толтырады





1.Бұдан әрі не болады?


2.Аңыз немен аяқталады?


3.Аңыздан нені ұқтың, идеясы неде?








Өз ара бағалау жүреді

АКТ ,Ғаламтор

«Youtube»


Смайликтер





Үлестірмелі қағаз










Кеспе қағаздары




















Интертақ-ғы би



Ғаламтор желісі

бейнеролик.






Кеспе қағаз

Кесте


Соңы

7 мин


Кері байланыс. «Сұрақтар конверті». Оқушылар қолына конверт беріледі.Осы тақырып аясында білгісі келетін,сұрақтарды жазады.


Үйге тапсырма: Ағаш түрлері туралы жазып келу


«Мен қайда тұрмын?» ӨӨБ


Кері байланыс пен өзара ҚБ -,ӨӨБ Критериалды бағалаудағы көрсеткіштен жиынтық баға шығарамын. ,бағалау



конферт






«Блоб ағашы»

Стикер



Қосымша ақпарат


Саралау -оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?


Қалыптастырушы бағалау : «Басбармақ» әдісі, мадақтау сөздер,түрлі көңіл-күйді білдіретін смайликтер

Критериалды бағалау













































Пәнаралық байланыс
Денсаулық және қауіпсіздік ,
АКТ-мен байланыс
Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Алған ақпаратты өмірмен байланыстыра отырып, тақырып аясында өз ойын толық жазады

ағаш,сен ,адам

сөздерін 3 тілде қолданады


Бағалау критерийі

Дескриптор

балл

Әдебиет,

музыка,

орыс тілі,

ағылшын тілі

1.Мәтін мазмұнын

түсіну, ақпаратты

анықтау









2.Қажетті ақпаратты оқу , салыстыра отырып,өз пікірін айта алу.




3.Мәтіндегі сөздік қорды дұрыс қолдану,буын түрлерін ажырату











Бағалау шәкілі:









Бағалау шәкілі:

1.Мәтін мазмұнын түсініп, нақты ақпаратты анықтайды

2.Ақпаратты анықтауға арналған сұрақтарға жауап береді


3.Ақпаратты қолданады, талдайды

1.диалогке түсіп, әдеби тіл нормаларына сай оқиды.



Мәтіндегі сөздік қорды дұрыс қолданады, термин сөзді 3 тілде айтады

2.мәтіннен антоним сөзді, буын түрлерін жинақтайды

Мәтін бойынша өз пікірін ұсынады, бағамдайды

14-12-«5»

10—8 -«4»

7—5- «3»
















1




1




2




2





2






3




3


14

Рефлексия



Сабақтың мақсаты мен міндеттері орындалды ма ?


Бүгін оқушылар не үйренді ?


Сабақ қалай өтті,

қандай деңгей өтті?


Жоспарлаған саралау жақсы іске асты ма?

(тапсырмалар сәйкес болды ма ?)


Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?


Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге ?


Өз сабағыңызды талдау үшін осы бос орынды пайдаланыңыз. Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабағымда оқу мақсаттары мен міндеттері орындалды .




Оқушылар өздерінің мінез-құлықтарына сын көзбен қарайтын болды .

Мәтіннен ағаш түрлерін білді


Сабақ барысында оқушылар біраз қобалжу болды. Дегенмен берілген тапсырманы топтасып жұмыс жасауда нәтижесін көрсетті.


Саралау тапсырмаларын барлық оқушыларға ұсынған өте тиімді болды.Ол өз нәтижесін көрсетті.





Сабақ кезінде уақытты тиімді пайдалануға тырыстым ..



Сабақ жоспарына ешқандай түзетулер енгізе алмадым , себебі оқушыларда топпен жұмыста біраз қобалжулар болды ,бірақ та мәтіннен антоним ,сөз мағыналарын ашу үшін өз ойларын ашық айта білді .


Қорытынды бағамдау


Ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)


1: «Бала мен ағаш» бейнеролигі


2.Дегейлік тапсырманы орындау сәтті болды,себебі оқушының деңгейін анықтадым.


Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты )?


1: Сұрақты нақты қоюға ұмтылдыру;


2:. Деңгейлік тапсырма сабақты жақсартты . Сабақ барысында оқушыларға бірдей тапсырма берсек ,қабілетті жоғары оқушыларға қосымша тапсырма болды ,себебі оқушының деңгейін анықтадым.


Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?


1.Оқушыларға өз мүмкіндігіне қарай .тапсырма беруді, топ ережелерін сақтап,уақытты тиімді пайдалануды ескеремін .

2. Оқушылар жазған кері байланыстағы ұсыныс пікірлерін басты назарда ұстаймын.



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
07.06.2018
1006
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі