Пән:Қазақ әдебиеті
IV бөлім: Махаббат жəне абырой
|
Мектеп:Дінмұхамед Қонаев атындағы о/м
|
Педагогтің аты-жөні:
|
Тойжанова С.К.
|
Күні:
|
23.01.2024ж
|
Сыныбы: 8
«А», «Б»;
|
Қатысушылар саны: Қатыспағандар
саны:
|
Сабақтың тақырыбы:
|
«Бақытсыз Жамал» романындағы тарихи уақыт пен
көркемдік ерекшелік
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты
|
8.3.1.1 шығарманың тақырыбы мен идеясын осы
тектес басқа шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік
құндылығын бағалау;
|
Сабақтың мақсаты:
|
-
шығарма тақырыбы мен идеясын
анықтайды;
-
шығарманы осы тектес басқа шығармалармен
салыстырады;
-
тарихи және көркемдік құндылығын
бағалайды;
|
Құндылықтарға
баулу:
|
«Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясы бойынша «Жалпыға
бірдей еңбек қоғамы» құндылығына баулу. Бұл арқылы оқушыларда
шығармашылық және сын тұрғысынан ойлауы, функционалдық сауаттылығы,
қарым-қатынас жасау қабілеті мен жауапкершілігі артады. Сонымен
қатар өмір бойы оқуға, еңбеу етуге, Қазақстандық патриотизм және
азаматтық жауапкершілікке деген дағдысы
қалыптасады.
|
Сабақ кезеңі/Уақыты
|
Педагогтің іс-әрекеті
|
Оқушының іс-әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
Қызығушылықты ояту
12
мин.
|
Ұйымдастыру
кезеңі.
1. Оқушылармен амандасу,кіру билетін
тексеру.
2.
Оқушыларды топтарға біріктіру.
«Кинотеатр»
әдісі
Оқушылар театрға келіп,орындарына
жайғасады.
Экраннан
оқушылардың роман желісі бойынша түсірген сахналық қойылымы
көрсетіледі.
|
Әр оқушы қима қағаздарды таңдау арқылы 2 топқа
бірігеді.
1-топ: Абай Құнанбайұлы.
2-топ: Мағжан Жұмабаев.
«Кіру билетімен» орындарына
жайғасады
|
Кіру билеті,
Қима қағаздар,
Бейнетаспа,
интерактивті тақта,
|
Жаңа сабаққа кіріспе
3
мин
|
Миға шабуыл:
«Бетпе-бет» әдісі
«Бақытсыз
Жамал» романындағы кейіпкерлер төңірегінде сөз қозғалады. Оқушылар
сюжеттен алған әсерлерімен
бөліседі,тыңдағандары мен өткен сабақтарда алған білімдері
бойынша бір-біріне сұрақтар қояды. Сыныптастырының пікірін
толықтырады.
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық
талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы,
мақсатымен таныстырады.
|
Кері байланыс
беріледі.
|
интерактивті тақта,
Сұрақтар
|
Жеке жұмыс
5
мин
|
1-тапсырма
Романның тақырыбы мен
идеясын анықтаңдар
ЕБҚ:
Романның мазмұны бойынша жеңіл
сұрақтары бар қимақағаз таратылады.
|
Дескриптор: Жалпы - 2 балл
- тақырыбын анықтайды;
- идеясын анықтайды;
|
Оқулық,
интерактивті тақта
|
Т оптық
жұмыс
10
мин
|
2-тапсырма
«FILA толтыру»
әдісі
-
Топтарға қазақ әдебиетіндегі ұқсас шығармалардың
қысқаша мазмұны жазылған қима қағаздар
таратылады.
-
Топтағы оқушылар тапсырма түрлерін бөліп
алады.
-
Жұмыстарын біріктіріп, кестені
толтырады.
F/
Дерек/ – шығармадан тарихи деректер жинау;
I /Пікір /– тарихи кезең туралы өзінің
ой-пікірі;
L /Сұрақ/– тарихи кезеңді ашатын
сұрақтар;
A /Іс-әрекет/– автордың тарихи кезеңді суреттеудегі
қолданған тәсілі .
Деректер
|
Ойлар
|
Сұрақтар
|
Іс-әрекет
|
|
|
|
|
|
Дескриптор: жалпы- 4 балл
- шығармадан тарихи деректер
жинайды;
- тарихи кезең туралы ой-пікірлерімен
бөліседі;
- тарихи кезеңді ашатын сұрақтар
құрастырады;
- автордың тарихи кезеңді суреттеудегі қолданған
тәсілін анықтайды;
|
Маркер, үлестірме қағаздар, интерактивті
тақта, кесте
|
10
минут
|
3-тапсырма
«Бақытсыз Жамал» романын осы тектес басқа
шығармалармен салыстырып, тарихи және көркемдік құндылығын өзіндік
көзқарас тұрғысынан баға бер.
М.Дулатов «Бақытсыз Жамал»
романы
|
С.Көбеев «Қалың мал»
романы
|
Басты
кейіпкерлер
|
|
|
Ұқсастығы
|
|
Айырмашылығы
|
|
|
Көркемдік
құндылығы
|
|
|
Тарихилығы
|
|
|
Дeскpиптop: Жалпы - 4 балл.
- басты кейіпкерлерді анықтайды;
-ұқсастығын анықтайды;
-
айырмашылығын анықтайды;
-
көркемдік құндылығына баға береді;
-
тарихылығына баға береді;
|
Сабақты бекіту
|
«Ой толғаныс»
әдісі
Махаббат жолындағы күресті әлеуметтік
теңсіздік үшін күрес қарастыруға бола
ма?
|
|
|
Сабақтың соңы
Ой
толғаныс.
Рефлексия
5
мин.
|
Кері байланыс
Сабақтан алған әсерлерін,
жеткен жетістігін
«Шығу билетіне» жазады
|
Сабақта жеткен жетістігін
жазады
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысқан
белсенілігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша әр оқушының өзіне
тиісті баллын қойып бағалайды. СОнымен қатар, оқушыларды
ынталандыру үшін
«Қошеметтеу» әдісі
арқылы бағалайды.
|
|