|
Күні: 29.10 |
Пәні: Математика |
Сабақ:38 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп Мұғалім Қатысқандар саны Қатыспағандар саны |
Көктерек негізгі мектебі Есеналина.Н.А 7 оқушы 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Білімді қортындылау (қайырымдылық істер) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
3.1.2.4. 6,7,8,9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру,білу және қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар көбейту кестелерін,оған сәйкес бөлу жағдайларын қолдануды бекітеді,өтілген есеп түрлерін шешуді қортады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
6,7,8,9 сандарының көбейту және бөлу кестесі туралы біледі Тапсырмалар арқылы сөз есептерді шығарып өрнек құрастырады күрделі теңдеулерді шешуді шығару әдістерін пайдаланады. Көбейту,бөлу кестесін дұрыс қолданды ,жүйелейді: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Қазақтілі, дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
I.Ұйымдастырукезеңі а) Сыныптазалығынақарау ә) Оқушылардыңназарынсабаққааудару. - Балалар,бүгінгісабағымызкүндегіденерекшесабақ. Сабағымызғақонақтаркеліпотыр. Қонақтарменсәлемдесіпалайық. Жақсыоқыпсабақты Әдепсақтаусәніміз Сәлембердіксіздерге Бастыиіпбәріміз б) Психологиялық дайындық. Математика керек әр күнге, Математика қажет өмірде Математиканы оқимыз Миымызға тоқимыз -Бір-бірімізге сәттілік тілейік -Барлығыңа сабақта сәттілік тілеймін! 1-і слайд Математика-Абай атамыз ақыл-ойдың патшасы деген екен.Яғни математиканы білсек барлығын да білетін болады екенбіз. II. Актуализация -Жақсылықтың жамандықты жеңетіні туралы музыкалық және қөркем шығармалар бар ма? Өрнектердің мәнін өсу ретімен орналастырып мақалды оқы. Аз жақсылық ақылды тең етеді, Көп жақсылық ақылды кең етеді.-дегенді қалай түсінесіңдер? Неғұрлым жақсылық көп жасасаң соғұрлым адамгершілігің ,ақылың молаяды,адамдар арасында көңіл күй жақсарады,қамқоршыл боласың,сыйлы боласың. -Балалар қалай ойлайсыңдар біздің бүгінгі тақырыбымыз қалай аталады деп ойлайсыңдар? 2-і слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сергіту сәті Ортаға салу. Рефлексия(ұнады,ұнамады) жазу |
ІІІ. Жаңа сабақ. 3-і слайд Ал,қанекей балалар онда біз не білеміз еске түсірейік 4. 6,7,8,9-ды 7 есе арттыр: 6х7=42, 7х7=49, 8х7=56, 9х7=63. 9,8,7,6-ны 6-ға арттыр: 9+8=17, 8+6=14, 7+6=13, 6+6=12. 4-5-і слайд Оқулықпен жұмыс: -Қазанның-26-і. Сынып жұмысы. Әр шығарылған есептер мынадай фишкалармен бағаланады 1 фишка бір баллмен бағаланып отырады. Өздік жұмысы. есеп 2. Жеке жұмыс. а) 8х8+360=424 24:8х4:6=2 72:8+250=259 8х9+280=352 60-8х4+200=228 64:8-8+902=902 250-8х6=202 8х7-28+430=458 48+48:8-32=22 16:2х3:6=4 120+8х5-60=100 100-56:8+231=321 Әр баланы фишкамен бағалау есеп 3. а) Ауданы-21м\2---бірдей 7 ж.сауыт жасады шешуі:1) 21:3=3м\2 24м\2---? Ж.сауыт жасайды 2) 24:3=8(жем сауыт) Жауабы:24 ж.сауыт жасауға болады. ә) Әр оқушы—2кг қағаз шешуі: 1) (8х2)+(9х2)=16+18=34кг Сыныпта—8 ұл,9 қыз---?кг қағаз әкелді. Жауабы:34кг қағаз қалдығын әкелді. Әр баланы фишкамен бағалау - Балалар қандай қайырымды істер істедіңдер және оған қандай істер жатады? 6-ы және 7-і слайдтар Қайырымды істер олар:Үлкенге көмек,кішіге қамқор болу ,құстарды қорғау,жануарларға қамқорлық жасау ,ағаштар егіп көгалдандыру Бүгінгі сабағымызда осы «Қайырымдылық істер жасап» екі-екіден жұпқа бөлініп математикалық тапсырмалар орындай отырып сүрінбей өтейік. Құлыпты ашу үшін осы тапсырмаларды орындауымыз керек. 2.Оқушыларды «Қыздар»жұбы, «Ұлдар»жұбы болып 2-ге бөлінеміз 8-і слайд 1.«Үлкенге көмек береміз » . Ауызша есепте.(1-есеп) Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан Математикаға орын берсең басыңнан Барлық ғылым соған үйір болады Досың солар табылатын қасыңнан 9-ы слайд 1.«қыздар»жұбы 9·9=81 63:9=7 8·9=72 56:8=7 9·8=72 81:9=9 8·8=64 72:8=9 7·9=63 72:9=8 7·8=56 64:8=8 Әр баланы фишкамен бағалау 2.«ұлдар» жұбы 7·7=49 63:7=9 6·6=36 48:6=8 8·7=56 49:7=7 6·7=42 36:6=6 9·7=63 56:7=8 6·8=48 42:6=7 Әр баланы фишкамен бағалау 10-ы слайд 2. «Кішіге қамқорлық жасаймыз». Өрнектерді есептей аламыз (2-есеп) Кел, балалар, ойнайық! Ойнайық та ойлайық Қандайесепболса да, Шешпей оны қоймайық 1.«қыздар»жұбы 11-12-і слайд
Әр баланы фишкамен бағалау 2.«ұлдар» жұбы
Әр баланы фишкамен бағалау -Ал қанекей балалар енді кішкене бой жазып алайық 13-і слайд Сергіту жаттығуын жасайық
14-і слайд « Ағаш егу көгалдандыру».Теңдеулерді шеш. (4-есеп) Көп білетін оқушы Тақта алдына келеді Теңдеулердің шешімін Дұрыс тауып беремін Екі топ теңдеулерді орындайды.(1ұл, 1 қыз тақтада орындайды) Теңдеулерді шеш: 64:х=85-77 35+х=9*9 а*8=32+32 42:а=36-29 64:х=8 35+х=81 а*8=64 42:а=7 Х=64:8 х=81-35 а=64:8 а=42:7 Х=8____ х=46 а=8 а=6 64:8=85-77 35+46=9*9 8*8=32+32 42:6=36-29 8=8 81=81 64=64 7=7 Әр баланы фишкамен бағалау 15-16-ы слайд 5. «Жануарларға қамқорлық жасау» сайысы. Есеп шығару (5-есеп) Қане тәртіп сақтайық Тез есептеп аттайық Алға қадам басқанда Батылдықпен аттайық «Қыздар» жұбы Есепке өрнек құр: Оқушылар хайуанаттар бағндағы жануарларға 9 килограмнан 5 қап шөп жинады.Оның 19 килограмын құландарға берді.Неше килограмм шөп қалды? Жинады-9 кг-5 қап шешуі: 1)(9х5)-19=26 кг Берді-19 кг Қалды-? Жауабы:қалды 26 кг шөп. Әр баланы фишкамен бағалау «Ұлдар»жұбы Мектеп маңын оқушылар ағаш пен гүл егіп көгалдандырды ұлдар 24 ағаш екті ,ал қыздар 4 есе кем түп гүл екті . Олар барлығы қосылып қанша ағаш және гүл екті? Ұлдар-24 ағаш шешуі:1) (24:4)+24= 6+24=30 Қыздар-?4 есе кем гүл Барлығы-? Жауабы:барлығы 30 Әр баланы фишкамен бағалау 17-і слайд Топпен жұмыс Балалар енді барлығымыз бірігіп топ құрайық топта берілетін тапсырма мынадай постер құру және құрған постерімізді қорғау. Топ басшысы және жауап беретін кімдер? Болғасын қол соғып белгі беру Қайырымды істердің түрлерін жазу,6,7,8,9 сандарының көбейту кестесін әр бөлімге бөлу және кестелерге байланысты есеп шығару оларды орынды орнына сәкестендірусуреттерін желімдеу. Жануарларға қамқорлық үлкенге көмек 6-ға көбейту кестесі 7-ге көбейту кестесі
Көбейтукестесі Қайырымды істер
Кішіке қамқор құстарды қорғау 8-ге көбейту кестесі 9-ға көбейту кестесі Әр баланы фишкамен бағалау 18-19 - слайд Құлыптың кілті еңбек сандықтың ішінде Білім бар екен
20-ы слайд «Су-ли- фа» ойынын ойнау қөбейту таблицасы Әр баланы фишкамен бағалау - Сабақ ұнады ма? (Смайлик белгішесімен көрсету). Кері байланыс Рефлексия «ағаш» - Бүгінгі математика сабағында нені үйрендік? - Өткен тақырыптарды қайталадық. - Қайырымды істер сайысы арқылы тапсырмалар орындадық. - Есептер шығардық. - Тақтамен жұмыс жасадық, лездік сұрақтарға жауап бердік. - Топпен жұмыс істедік Максималдық балл 10 балл әр бала 1 балдық фишка белгілермен бағаланып отырды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дереккөздер және жабдықтар:Ғаламтор,мұғалімге арналған нұсқаулық, стикерлер,суреттер, кері байланыс картасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма беру
|
Көбейту кестесін қайталау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бағалау
|
Мұғалімнің жиынтық бағасы, смайликтер арқылы қолпаштау мадақтау, рефлексия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа қортынды сараптама:
Оқу мақсаттары:3.1.2.4. 6,7,8,9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру,білу және қолдану.
Сабақтың мақсаты: Оқушылар көбейту кестелерін,оған сәйкес бөлу жағдайларын қолдануды бекітеді,өтілген есеп түрлерін шешуді қортады.
Сабақ типі: Білімді бекіту, бір жүйеге келтіру.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілікпен жұмыс, іздену, қайталау,кіріктіру,жеке жұмыс,жұптық және топтық жұмыстарын орындады
Мен осы алдыма қойылған мақсаттарыма жеттім деп есептеймін.
Бағалау критериі:6,7,8,9 сандарының көбейту және бөлу кестесі туралы біледі
Тапсырмалар арқылы сөз есептерді шығарып өрнек құрастырады
күрделі теңдеулерді шешуді шығару әдістерін пайдаланады.
Көбейту,бөлу кестесін дұрыс қолданды ,жүйелейді: осы қойылған бағалау критерилерді балалар меңгерді деп санаймын.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Білімді қортындылау (қайырымдылық істер)
Білімді қортындылау (қайырымдылық істер)
|
Күні: 29.10 |
Пәні: Математика |
Сабақ:38 |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп Мұғалім Қатысқандар саны Қатыспағандар саны |
Көктерек негізгі мектебі Есеналина.Н.А 7 оқушы 0 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңтақырыбы: |
Білімді қортындылау (қайырымдылық істер) |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаттары |
3.1.2.4. 6,7,8,9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру,білу және қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылар көбейту кестелерін,оған сәйкес бөлу жағдайларын қолдануды бекітеді,өтілген есеп түрлерін шешуді қортады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критериі: |
6,7,8,9 сандарының көбейту және бөлу кестесі туралы біледі Тапсырмалар арқылы сөз есептерді шығарып өрнек құрастырады күрделі теңдеулерді шешуді шығару әдістерін пайдаланады. Көбейту,бөлу кестесін дұрыс қолданды ,жүйелейді: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пән аралық байланыс |
Қазақтілі, дүниетану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтажоспарланғаніс-әрекет |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
I.Ұйымдастырукезеңі а) Сыныптазалығынақарау ә) Оқушылардыңназарынсабаққааудару. - Балалар,бүгінгісабағымызкүндегіденерекшесабақ. Сабағымызғақонақтаркеліпотыр. Қонақтарменсәлемдесіпалайық. Жақсыоқыпсабақты Әдепсақтаусәніміз Сәлембердіксіздерге Бастыиіпбәріміз б) Психологиялық дайындық. Математика керек әр күнге, Математика қажет өмірде Математиканы оқимыз Миымызға тоқимыз -Бір-бірімізге сәттілік тілейік -Барлығыңа сабақта сәттілік тілеймін! 1-і слайд Математика-Абай атамыз ақыл-ойдың патшасы деген екен.Яғни математиканы білсек барлығын да білетін болады екенбіз. II. Актуализация -Жақсылықтың жамандықты жеңетіні туралы музыкалық және қөркем шығармалар бар ма? Өрнектердің мәнін өсу ретімен орналастырып мақалды оқы. Аз жақсылық ақылды тең етеді, Көп жақсылық ақылды кең етеді.-дегенді қалай түсінесіңдер? Неғұрлым жақсылық көп жасасаң соғұрлым адамгершілігің ,ақылың молаяды,адамдар арасында көңіл күй жақсарады,қамқоршыл боласың,сыйлы боласың. -Балалар қалай ойлайсыңдар біздің бүгінгі тақырыбымыз қалай аталады деп ойлайсыңдар? 2-і слайд |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
Сергіту сәті Ортаға салу. Рефлексия(ұнады,ұнамады) жазу |
ІІІ. Жаңа сабақ. 3-і слайд Ал,қанекей балалар онда біз не білеміз еске түсірейік 4. 6,7,8,9-ды 7 есе арттыр: 6х7=42, 7х7=49, 8х7=56, 9х7=63. 9,8,7,6-ны 6-ға арттыр: 9+8=17, 8+6=14, 7+6=13, 6+6=12. 4-5-і слайд Оқулықпен жұмыс: -Қазанның-26-і. Сынып жұмысы. Әр шығарылған есептер мынадай фишкалармен бағаланады 1 фишка бір баллмен бағаланып отырады. Өздік жұмысы. есеп 2. Жеке жұмыс. а) 8х8+360=424 24:8х4:6=2 72:8+250=259 8х9+280=352 60-8х4+200=228 64:8-8+902=902 250-8х6=202 8х7-28+430=458 48+48:8-32=22 16:2х3:6=4 120+8х5-60=100 100-56:8+231=321 Әр баланы фишкамен бағалау есеп 3. а) Ауданы-21м\2---бірдей 7 ж.сауыт жасады шешуі:1) 21:3=3м\2 24м\2---? Ж.сауыт жасайды 2) 24:3=8(жем сауыт) Жауабы:24 ж.сауыт жасауға болады. ә) Әр оқушы—2кг қағаз шешуі: 1) (8х2)+(9х2)=16+18=34кг Сыныпта—8 ұл,9 қыз---?кг қағаз әкелді. Жауабы:34кг қағаз қалдығын әкелді. Әр баланы фишкамен бағалау - Балалар қандай қайырымды істер істедіңдер және оған қандай істер жатады? 6-ы және 7-і слайдтар Қайырымды істер олар:Үлкенге көмек,кішіге қамқор болу ,құстарды қорғау,жануарларға қамқорлық жасау ,ағаштар егіп көгалдандыру Бүгінгі сабағымызда осы «Қайырымдылық істер жасап» екі-екіден жұпқа бөлініп математикалық тапсырмалар орындай отырып сүрінбей өтейік. Құлыпты ашу үшін осы тапсырмаларды орындауымыз керек. 2.Оқушыларды «Қыздар»жұбы, «Ұлдар»жұбы болып 2-ге бөлінеміз 8-і слайд 1.«Үлкенге көмек береміз » . Ауызша есепте.(1-есеп) Есептеуге жүйрік болсаң жасыңнан Математикаға орын берсең басыңнан Барлық ғылым соған үйір болады Досың солар табылатын қасыңнан 9-ы слайд 1.«қыздар»жұбы 9·9=81 63:9=7 8·9=72 56:8=7 9·8=72 81:9=9 8·8=64 72:8=9 7·9=63 72:9=8 7·8=56 64:8=8 Әр баланы фишкамен бағалау 2.«ұлдар» жұбы 7·7=49 63:7=9 6·6=36 48:6=8 8·7=56 49:7=7 6·7=42 36:6=6 9·7=63 56:7=8 6·8=48 42:6=7 Әр баланы фишкамен бағалау 10-ы слайд 2. «Кішіге қамқорлық жасаймыз». Өрнектерді есептей аламыз (2-есеп) Кел, балалар, ойнайық! Ойнайық та ойлайық Қандайесепболса да, Шешпей оны қоймайық 1.«қыздар»жұбы 11-12-і слайд
Әр баланы фишкамен бағалау 2.«ұлдар» жұбы
Әр баланы фишкамен бағалау -Ал қанекей балалар енді кішкене бой жазып алайық 13-і слайд Сергіту жаттығуын жасайық
14-і слайд « Ағаш егу көгалдандыру».Теңдеулерді шеш. (4-есеп) Көп білетін оқушы Тақта алдына келеді Теңдеулердің шешімін Дұрыс тауып беремін Екі топ теңдеулерді орындайды.(1ұл, 1 қыз тақтада орындайды) Теңдеулерді шеш: 64:х=85-77 35+х=9*9 а*8=32+32 42:а=36-29 64:х=8 35+х=81 а*8=64 42:а=7 Х=64:8 х=81-35 а=64:8 а=42:7 Х=8____ х=46 а=8 а=6 64:8=85-77 35+46=9*9 8*8=32+32 42:6=36-29 8=8 81=81 64=64 7=7 Әр баланы фишкамен бағалау 15-16-ы слайд 5. «Жануарларға қамқорлық жасау» сайысы. Есеп шығару (5-есеп) Қане тәртіп сақтайық Тез есептеп аттайық Алға қадам басқанда Батылдықпен аттайық «Қыздар» жұбы Есепке өрнек құр: Оқушылар хайуанаттар бағндағы жануарларға 9 килограмнан 5 қап шөп жинады.Оның 19 килограмын құландарға берді.Неше килограмм шөп қалды? Жинады-9 кг-5 қап шешуі: 1)(9х5)-19=26 кг Берді-19 кг Қалды-? Жауабы:қалды 26 кг шөп. Әр баланы фишкамен бағалау «Ұлдар»жұбы Мектеп маңын оқушылар ағаш пен гүл егіп көгалдандырды ұлдар 24 ағаш екті ,ал қыздар 4 есе кем түп гүл екті . Олар барлығы қосылып қанша ағаш және гүл екті? Ұлдар-24 ағаш шешуі:1) (24:4)+24= 6+24=30 Қыздар-?4 есе кем гүл Барлығы-? Жауабы:барлығы 30 Әр баланы фишкамен бағалау 17-і слайд Топпен жұмыс Балалар енді барлығымыз бірігіп топ құрайық топта берілетін тапсырма мынадай постер құру және құрған постерімізді қорғау. Топ басшысы және жауап беретін кімдер? Болғасын қол соғып белгі беру Қайырымды істердің түрлерін жазу,6,7,8,9 сандарының көбейту кестесін әр бөлімге бөлу және кестелерге байланысты есеп шығару оларды орынды орнына сәкестендірусуреттерін желімдеу. Жануарларға қамқорлық үлкенге көмек 6-ға көбейту кестесі 7-ге көбейту кестесі
Көбейтукестесі Қайырымды істер
Кішіке қамқор құстарды қорғау 8-ге көбейту кестесі 9-ға көбейту кестесі Әр баланы фишкамен бағалау 18-19 - слайд Құлыптың кілті еңбек сандықтың ішінде Білім бар екен
20-ы слайд «Су-ли- фа» ойынын ойнау қөбейту таблицасы Әр баланы фишкамен бағалау - Сабақ ұнады ма? (Смайлик белгішесімен көрсету). Кері байланыс Рефлексия «ағаш» - Бүгінгі математика сабағында нені үйрендік? - Өткен тақырыптарды қайталадық. - Қайырымды істер сайысы арқылы тапсырмалар орындадық. - Есептер шығардық. - Тақтамен жұмыс жасадық, лездік сұрақтарға жауап бердік. - Топпен жұмыс істедік Максималдық балл 10 балл әр бала 1 балдық фишка белгілермен бағаланып отырды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дереккөздер және жабдықтар:Ғаламтор,мұғалімге арналған нұсқаулық, стикерлер,суреттер, кері байланыс картасы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма беру
|
Көбейту кестесін қайталау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты бағалау
|
Мұғалімнің жиынтық бағасы, смайликтер арқылы қолпаштау мадақтау, рефлексия |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабаққа қортынды сараптама:
Оқу мақсаттары:3.1.2.4. 6,7,8,9 сандарына көбейту мен бөлу кестесін құру,білу және қолдану.
Сабақтың мақсаты: Оқушылар көбейту кестелерін,оған сәйкес бөлу жағдайларын қолдануды бекітеді,өтілген есеп түрлерін шешуді қортады.
Сабақ типі: Білімді бекіту, бір жүйеге келтіру.
Сабақтың түрі: сайыс сабақ
Сабақтың әдісі: түсіндіру, сұрақ-жауап, көрнекілікпен жұмыс, іздену, қайталау,кіріктіру,жеке жұмыс,жұптық және топтық жұмыстарын орындады
Мен осы алдыма қойылған мақсаттарыма жеттім деп есептеймін.
Бағалау критериі:6,7,8,9 сандарының көбейту және бөлу кестесі туралы біледі
Тапсырмалар арқылы сөз есептерді шығарып өрнек құрастырады
күрделі теңдеулерді шешуді шығару әдістерін пайдаланады.
Көбейту,бөлу кестесін дұрыс қолданды ,жүйелейді: осы қойылған бағалау критерилерді балалар меңгерді деп санаймын.
шағым қалдыра аласыз













