Материалдар / Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар

Материал туралы қысқаша түсінік
Білімділік: Өмірде кездесетін төртбұрыштарды өз өмірлерінде кездесетін жағдайлармен зерттеулер арқылы оқушылардың ой өрістерін дамыту, қоршаған ортадағы заттардағы төртбұрыштарды талдай алатын және сызбасын келтіру, шығармашылықпен елестету дағдыларын қалыптастыру
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
12 Қазан 2018
577
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары: Геометрия пәні Сыныбы: 8

Тақырыбы: Бізді қоршаған әлемдегі төртбұрыштар

Мақсаты: а) Білімділік: Өмірде кездесетін төртбұрыштарды өз өмірлерінде кездесетін жағдайлармен зерттеулер арқылы оқушылардың ой

өрістерін дамыту, қоршаған ортадағы заттардағы төртбұрыштарды талдай алатын және сызбасын келтіру,

шығармашылықпен елестету дағдыларын қалыптастыру. 

ә) Тәрбиелік: тез ойлап, дәл таба білуге тәрбиелеу.

б) Дамытушылық: Оқушылардың ой өрісін кеңейту.

Міндеттері: -Төртбұрыштардың түрлерін ажырата білу; Өмірде кездесетін төртбұрыштарды өз өмірлерінде кездесетін жағдайлармен

салыстыра білу, қоршаған ортадағы заттардағы төртбұрыштарды талдай алу және сызбасын келтіре білу,

шығармашылықпен жұмыс жасап,сала білу, құрастыра білу, елесте алу қабілеттерін дамыту.

- Оқушыларды ізденіске, ойлауға баулу.

Қолданатын модульдер:

1.Оқыту мен оқытудағы жаңа тәсілдер.

2.Сыни түрғыдан ойлау.

3. Оқытудағы ақпараттық -коммуникациялық технологияны пайдалану.

4. Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау.

5.Оқушылардың жас ерекшеліктеріне сәйкес оқыту және оқу.

6.Оқытудағы басқару және көшбасшылық.



Сабақ түрі: топтық және жұптық жұмыс.

Сабақ типі: Практикалық сабақ .

Стратегиялар, әдіс-тәсілдер: Сергіту сәті «Шаттық шеңбері» жылы лебіздер арқылы.

Топтастыру( математикалық фигуралардың түстерімен мозайка қиылған суреттер бойынша

«Кубизм», «Көршінді тексер», «Болжау» , «Ойлан-бөліс-талқыла»«Миға шабуыл» Рефлексия.

Күтілетін нәтиже:

- Төртбұрыштарды ажырата алады, анықтамасын біледі, қасиеттерін біледі;

- Шығармашылықпен жұмысты іс-тәжірибеде дұрыс қолданады;

- Логикалық ойлау қабілеттері дамиды.



Сабақ кезеңдері

Мұғалімнің іс-әрекеті

Оқушылардың іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар:

Кіріспе бөлімі

Сабақтың басталуын ұйымдастыру

3 мин

БІЛУ

Қажетті өткен тақырыпты қайталау

Түсіну

1 мин

Психологиялық көңіл-күйді реттеу. Мақсаты: жағымды эмоция орнату.

Сәлеметсіздер ме құрметті оқушылар және бүгінгі сабағымыздың көрермеңдері. Оқушыларды ынтымақтастық қарым-қатынасқа түсіру.

Мұғалім оқушыларға сәттілік тілейді:

Күннін шуағындай жылу тілеймін.

Қажымас қайрат тілеймін.

Таудай талап тілеймін. Сәттілік тілеймін.

Топқа бөліну

«Мозайка» суреттер қиындыларымен

Мақсаты: серіктестік қарым-қатынас жасауға ыңғайлы орта құру.

Оқушылар топта тұрған балалармен қолдарын ұстап алақан жылуы арқылы бір-біріңе жылы лебіздер айтып,сабағымызды бастайық.

1топ,2 топ,3 топ,

Топтасады

1топ-шаршы, 2топ-трапеция, 3 топ-пареллограмм

Әр топтан топ басшысы топтарға жылы лебіздер айтады.

Сабақтың ұраны:

Білекті бірді жығады,

Білімді мыңды жығады.

«Көршіңді тексер» әдісі Мақсаты: Оқушылардың сабаққа дайындықтарын тексеру. Слайдта үй жұмысының шешімі тұрады.

Үй тапсырмасы Реферат, сымнан, қағаздан төртбұрыштар жасау

Топтағы оқушылар бір-бірінің үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды.

«Кубизм» стратегиясы. Сабақтың мақсатын ашу

“ Математика пәнінің маңыздылығы соншалық, сондықтан да оны қызықты өткізуге мүмкіндік жібермеу керек” 
Блез Паскаль француз математигі

1.слайд Математикалық диктант

Мақсаты: оқушылардың өткен сабақтан алған білімдерін жинақтау, қорытындылау, бекіту, оларды жылдамдыққа, ептілікке, алғырлыққа үйрету.

1) Төртбұрышты құрайтын кесінділер…, кесінділердің ұштары… деп аталады.
2) Параллелограмның қарама-қарсы… тең болады.
3) Тік төртбұрыштың … тең.
4) Егер параллелограмның барлық қабырғалары тең болса… деп аталады.
5) Барлық қабырғалары тең… квадрат деп аталады.
6) Трапецияның … табандарына параллель және … жарты қосындысына тең.
7) Ромбының … өзара перпендикуляр, бұрыштарының … болады.

2.слайд «Постермен жұмыс»

  • а) Өмірде кездесетін төртбұрыштар туралы айтып,сызып беріңдер

  • Тікбұрышты үшбұрыштың қиындыларынан төртбұрыштың түрлерін жасау

  • б) Төртбұрышты фигураларды пайдаланып, сурет салу немесе макет жасау.

3.слайд «Кім жылдам?»

1. Параллелограмның қабырғалары 14 см, 19 см. Параллелограмның периметрін табыңдар.

2 Тіктөртбұрыштың қабырғалары 13 см, 18 см. Тіктөртбұрыштың периметрін табыңдар. 
№3. Ромбының бір бұрышы 50 
–қа тең. Ромбының қалған бұрыштарын тап.

4. Трапецияның орта сызығы 8 см, бір табаны 6 см. Басқа табаны неге тең?

4 слайд Кері байланыс

БАҒАЛАУ ШКАЛАСЫ:



  • “ 0 – 14” – 3

  • “ 15 – 26” - 4

  • “ 27 – 34” - 5

Сабақты қорытындылау:

Рефлексия

Үй тапсырмасы: Төртбұрыштың түрлері мен қасиеттерін қарастырып келу;

Бағалау

Оқушылар сәлемдеседі, өзара мұғаліммен көңіл күйімен бөліседі, жылы лебіздер айтады бір-біріне

Үй тапсырмасына берілген тапсырманы айтады. Топтағы оқушылар бір-бірінің дәптерлеріндегі үй жұмысын тексеріп бір-бірлеріне баға қояды.(алдарында критериялар тұрады)

Оқушылар өткен білімді еске түсіреді.

Әр топқа кубик лақтырылады сұрақтарға топ жылдам жауап беру тиіс.

Оқушылар мұғалімнің қойылған сұрақтарына жауап беріп сабақ тақырыбын, мақсатын ашады

Жақсы, жарайсын, смайликтер Бір бірін бағалайды Сұрақтарға жауап береді

Оқулық, қиындылар флипчарт, маркерлер,қайшы,сызғыш Түрлі түсті қағаздар


Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!