Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" 4-сабақ

Тақырып бойынша 20 материал табылды

Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" 4-сабақ

Материал туралы қысқаша түсінік
Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" 4-сабақ
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім: Махаббат пен абырой

Мектеп: Мұғалім:

Сынып: 8

Қатысқаны: Қатыспағаны:

Сабақ тақырыбы

«Ұшқан ұя» повесіндегі образдар жүйесі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.3.1 көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу;

8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау;

Сабақтың

мақсаттары

Барлық оқушылар: көркем шығармадағы кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу, автор бейнесін анықтау.

Көпшілігі: Кейіпкердің образға қызмет етіп тұрған маңызды әрекеттерін талдау, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.

Кейбір оқушылар: Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты өз пікірін білдіреді, кейіпкерлерді сомдауда тура және жанама мінездеулерді жіктеу, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау.

Сабақ барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.

2.Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.

3. Қызығушылықты ояту.

«Фамилиясы жоқ ұлы қазақ» мәтінінен үзінді беріледі. Оқушылар үзіндіні оқып, қарамен берілген сөздердің астарлы мағынасын талдайды.

Жазушы А. Бек Баукең атамызбен алғаш қалай танысқаны туралы осы кітаптың «Фамилиясы жоқ адам» (Человек, у которого нет фамилий) атты I бөлімде: «Танысқан кезінде ол аты-жөнін айтты. Жөнді есіте алмай, қайта сұрадым.

- Бауыржан Момышұлы, – деді ол тәптіштеп. Кәдімгі тілшінің әдеті бойынша дәптерді қолыма алып:

- Ғафу етіңіз, фамилияңыз қалай жазылады? – деп сұрадым.

- Менің фамилиям жоқ, – деді ол. Мен бетіне таңдана қарап едім, ол:

- Атым - Бауыржан. Әкем - Момыш, мен соның ұлымын, баласымын, түсіндің бе?-деді.

Оның үнінде астарлы бір зіл бардай, кейістіктің лебі жатқандай сезілді. Кейін, әбден танысып, сыр алысқан кезде ғана, оның не себепті өзін фамилиясыз адам деп есептейтінін ұқтым».

Үзінді арқылы сабақ тақырыбы анықталып, мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару.

Оқушылар үзіндіні оқып, қарамен берілген сөздердің астарлы мағынасын талдайды.





Үзінді арқылы сабақ тақырыбын анықтайды











ҚБ




8-сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы







Сабақтың ортасы

Мағынаны тану. 1-тапсырма.

1-қадам: Оқушылар романдағы автор бейнесі туралы ойларымен топ ішінде бөліседі: автор оқиғаны нешінші жақта баяндап отыр, оның белгілі бір кейіпкерге деген көзқарасы қандай, оны қалай анықтауға болады т.т.

2-қадам: Өзара талқылаудан соң топ спикерінің жауабы мына үлгіде болады:

  • Біздің ойымызша, романдағы автор бейнесі ...

  • Ойымызды былай дәлелдейміз:

1-аргумент -

2-аргумент -

3-аргумент –

  • Топтың ойын дәлелдей отырып мынадай қорытынды жасағым келеді: ...

Дескриптор

  • үзінді мазмұнын талқылайды;

  • сабақ тақырыбымен байланыстырады;

  • автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісіне мысалдар келтіре алады;

  • талдау, тұжырым жасай алады.

ҚБ

2-тапсырма. Жеке жұмыс

Әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портретін жинақтаңыз. Кейіпкердің әңгімедегі ең маңызды әрекеттерін анықтаңыз. Жинақталған ақпараттар негізінде кейіпкерге қатысты қорытынды жасаңыз.


Кейіпкер

Әңгімедегі портреті

Кейіпкердің ең маңызды үш әрекеті

Өз көзқарасым





Дескриптор:

  • кейіпкердің портреттік бейнелерін тауып жазады.

  • кейіпкердің ең маңызды үш әрекетін анықтайды.

  • анықталған ақпараттар негізінде кейіпкер туралы ой қорытындысын екі сөйлеммен жеткізеді.

ҚБ

3-тапсырма Кейіпкер портреті

Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.

Кейіпкер

Тура мінездеу


Жанама мінездеу





Дескриптор:

  • Кейіпкерді анықтайды;

  • Кейіпкерге тура мінездеу жасайды;

  • Кейіпкерге жанама мінездеу жасайды.

ҚБ: «Бас бармақ» әдіс

4-тапсырма «Пирамидалық талқылау» әдісі


Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады.

Дескриптор:

  • Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады;

  • ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазады.

ҚБ: Шапалақ

Оқушылар романдағы автор бейнесі туралы ойларымен топ ішінде бөліседі.















Оқушылар әңгімеден негізгі кейіпкерді сипаттайтын тұстарын тауып, портретін жинақтайды.









Оқушылар кейіпкерлерге портреттік мінездеме береді.











Тіктөртбұрыштың сыртқы бөлігіне топтың әр мүшесі шығарма туралы өз жауабын жазады, ал ішкі төртбұрышқа төрт пікірге ортақ түйінді ой жазылады.














ҚБ «Одағайлар» әдісі

Оооооо! – тамаша жауап;

Оййййй! – төмен жауап








ҚБ «Одағайлар» әдісі

Оооооо! – тамаша жауап;

Оййййй! – төмен жауап


ҚБ





ҚБ

Б. Момышұлы «Ұшқан ұя»



https://bilimland

kz/kk#lesson=8077

Сабақтың соңы

Хабарлама «Facebook»

Оқушылар бүгін не үйренгені туралы хабарлама (SMS) жазады:

стикерге жазып, тақтаға әкеліп іледі.





Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.01.2025
153
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі