|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: ІІІ Махаббат және абырой Уақыты: мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты. Б. Момышұлының нақыл сөздері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
|
Сабақ мақсаты |
«Ұшқан ұя» повесінен алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. |
|
Бағалау критерийі |
повестен алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады. |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: креативті жазу тәсілін меңгереді. Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: үзінділер, креативті жазу, әже құшағы, әженің алғашқы әңгімелері, әке өсиеті т.б. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, шығарма үзінідісіне сай ..., мен ... ойлаймын т.б. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие. |
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану пәнімен байланыс. Отбасылық құндылықтардың жеке тұлғаның қалыптасуындағы маңызы. |
|
Алдыңғы білім |
«Ұшқан ұя» шығармасындағы тура және жанама мінездеулерді жіктеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту мақсатында Б. Момышұлының нақыл сөздері ұсынылады. Оқушылар нақыл сөздердің мағынасын ашады.
2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар сабақ мақсатын, тақырыбын анықтайды. |
ҚБ
|
/watch?v=dGB8Qa59yxs 1-таратпа |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
3. Мағынаны тану. Жаңа сабақты меңгерту. 1-тапсырма. Б. Момышұлы нақыл сөздеріне байланысты «Білу қажет» кестесін толтыр.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Креативті жазу 1-қадам: Оқушылар «Әжемнің осылай болған екен» деген сөздері мені бірде ғасырлардың шыңырауына сапар шектірсе, бірде құс қанатындай демеп, ілгері ұмтылдырды, биікке самғатты...» деген жолдардың мағынасын жұбымен талдайды. Әсіресе мына тіркестерге ерекше назар аударады: ғасырлардың шыңырауына сапар шектірсе, құс қанатындай демеп, ілгері ұмтылдырды, биікке самғатты.
2-қадам: Батыр Бауыржанның өнегелі өмірі туралы жазба жұмысын әже айтқан аңыздар мен әке әңгімесінің өсиетімен, үлкендердің өнегесімен байланыстыра отырып орындайды.
3-қадам: жазғандарын жұбымен бірігіп отырып тексереді, «екі жұлдыз, бір тілекпен» бағалайды. Дескриптор - кестені толтырады; - үзіндіні талдайды; -жекелеген сөздердің мағынасын ашады; - батыр бейнесімен байланыстырады; - креативті жазады. ҚБ Қабілеті жоғары оқушылар жазылым тапсырмасын шығармашылықпен орындаса, қабілеті төмендеу оқушылар батыр туралы білетін жалпы мәліметтерімен шектеледі. |
Б. Момышұлы нақыл сөздеріне байланысты «Білу қажет» кестесін толтырады.
Оқушылар «Әжемнің осылай болған екен» деген сөздері мені бірде ғасырлардың шыңырауына сапар шектірсе, бірде құс қанатындай демеп, ілгері ұмтылдырды, биікке самғатты...» деген жолдардың мағынасын жұбымен талдайды.
|
ҚБ
ҚБ
|
2-таратпа
3-таратпа
|
|||||||
|
Сабақтың аяғы
5 минут |
5. Кері байланыс Сабақ мазмұны: қызықты/қызықты емес; ұнады/ұнаған жоқ; пайдалы/пайдасы аз. Оқушы жауаптарын тыңдап, сабақты қорытындылау. |
|
|||||||||
|
Дифференциация Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау |
|||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. |
Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.
|
|||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" 7-сабақ
Б.Момышұлы "Ұшқан ұя" 7-сабақ
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Мектеп: ІІІ Махаббат және абырой Уақыты: мұғалімнің аты-жөні: Сыныбы: 8 қатысқаны: қатыспағаны: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Бауыржан Момышұлы «Ұшқан ұя» ұлағаты. Б. Момышұлының нақыл сөздері |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
|
Сабақ мақсаты |
«Ұшқан ұя» повесінен алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану. |
|
Бағалау критерийі |
повестен алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолданады. |
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жинақтау, бағалау |
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: креативті жазу тәсілін меңгереді. Пән ерекшелігіне сай лексика мен терминология: үзінділер, креативті жазу, әже құшағы, әженің алғашқы әңгімелері, әке өсиеті т.б. Диалог пен жазылым үшін қажетті тіркестер: менің ойымша, шығарма үзінідісіне сай ..., мен ... ойлаймын т.б. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы. Елжандылық, толеранттық, ұлтжандылық тәрбие. |
|
Пәнаралық байланыс |
Өзін-өзі тану пәнімен байланыс. Отбасылық құндылықтардың жеке тұлғаның қалыптасуындағы маңызы. |
|
Алдыңғы білім |
«Ұшқан ұя» шығармасындағы тура және жанама мінездеулерді жіктеді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы
|
1.Ұйымдастыру кезеңі. Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Қызығушылықты ояту мақсатында Б. Момышұлының нақыл сөздері ұсынылады. Оқушылар нақыл сөздердің мағынасын ашады.
2. Сабақ тақырыбы, мақсаты, бағалау критерийлері таныстырылады. |
Оқушыларды түгендеп, назарын сабаққа аудару. Оқушылар сабақ мақсатын, тақырыбын анықтайды. |
ҚБ
|
/watch?v=dGB8Qa59yxs 1-таратпа |
|||||||
|
Сабақтың ортасы 30 минут |
3. Мағынаны тану. Жаңа сабақты меңгерту. 1-тапсырма. Б. Момышұлы нақыл сөздеріне байланысты «Білу қажет» кестесін толтыр.
Дескриптор:
ҚБ 2-тапсырма. Креативті жазу 1-қадам: Оқушылар «Әжемнің осылай болған екен» деген сөздері мені бірде ғасырлардың шыңырауына сапар шектірсе, бірде құс қанатындай демеп, ілгері ұмтылдырды, биікке самғатты...» деген жолдардың мағынасын жұбымен талдайды. Әсіресе мына тіркестерге ерекше назар аударады: ғасырлардың шыңырауына сапар шектірсе, құс қанатындай демеп, ілгері ұмтылдырды, биікке самғатты.
2-қадам: Батыр Бауыржанның өнегелі өмірі туралы жазба жұмысын әже айтқан аңыздар мен әке әңгімесінің өсиетімен, үлкендердің өнегесімен байланыстыра отырып орындайды.
3-қадам: жазғандарын жұбымен бірігіп отырып тексереді, «екі жұлдыз, бір тілекпен» бағалайды. Дескриптор - кестені толтырады; - үзіндіні талдайды; -жекелеген сөздердің мағынасын ашады; - батыр бейнесімен байланыстырады; - креативті жазады. ҚБ Қабілеті жоғары оқушылар жазылым тапсырмасын шығармашылықпен орындаса, қабілеті төмендеу оқушылар батыр туралы білетін жалпы мәліметтерімен шектеледі. |
Б. Момышұлы нақыл сөздеріне байланысты «Білу қажет» кестесін толтырады.
Оқушылар «Әжемнің осылай болған екен» деген сөздері мені бірде ғасырлардың шыңырауына сапар шектірсе, бірде құс қанатындай демеп, ілгері ұмтылдырды, биікке самғатты...» деген жолдардың мағынасын жұбымен талдайды.
|
ҚБ
ҚБ
|
2-таратпа
3-таратпа
|
|||||||
|
Сабақтың аяғы
5 минут |
5. Кері байланыс Сабақ мазмұны: қызықты/қызықты емес; ұнады/ұнаған жоқ; пайдалы/пайдасы аз. Оқушы жауаптарын тыңдап, сабақты қорытындылау. |
|
|||||||||
|
Дифференциация Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Денсаулық және техникалық қауіпсіздікті сақтау |
|||||||||
|
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, оқу материалдарын таңдау және ресурстармен жұмыс жасауда оқушының жеке қабілетін ескеріп, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады.
|
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. |
Денсаулықты сақтау технологиялары. Белсенді әдіс-тәсілдер мен сергіту жаттығулары.
|
|||||||||
шағым қалдыра аласыз















