Сабақ жоспары
-
ҰМЖ тарауы: Кәсіп және еңбек.
Мектеп:.
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:8
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Болашақ мамандықтары . 5-сабақ
Оқу мақсаты:
8О4. Тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіннің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау),
құрылымын салыстыра талдау.
8ӘТН3.Сөздік қор және құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану.
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар:
Мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын анықтайды.
Сөздік қор және құрам ерекшеліктерін біледі.
Оқушылардың көпшілігі:
Мәтіннің түрлеріне, құрылымын салыстыра талдау жасайды.
Сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін салыстыра талдайды.
Кейбір оқушылар:
Сөздік қор мен құрам ерекшеліктеріне сай түрлі стильдегі мәтіндер жазады.
Ойлау деңгейі
Талдау, жинақтау
Бағалау критерийлері
Мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын анықтайды.
Тілдік ерекшеліктерін салыстырады.
Мәтіндегі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады.
Тілдік мақсат
Оқушылар: Мәтіннен болашақтың мамандықтары туралы ақпараттар біледі. Оқулықтағы тапсырмалар бойынша сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп, салыстырып талдай алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
ІТ- нанотехнология, электроника, инженер, биотехнология, маркетолог,эколог, логистер, химик, қызмет көрсету бойынша мамандар
логистер- логистер-logister
биотехнология- биотехнология- Biotechology
химик –химик- himiks
маркетолог - маркетолог -marketing specialist
IT нанотехнология - нанотехнология –technology
Эколог- эколог- ecology
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Болашақ мамандықтары, ғылым мен техника, ақпараттық технология
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Мамандық-өмір таңдауы» дегенді қалай түсінесіңдер?
Сіз мамандыққа қатысты қандай жаңа сөздерді айта аласыз ?
Неліктен мамандық таңдауда шатаспау керек деп ойлайсыз?
Құндылықтарға баулу:
Сын тұрғысынан ойлау, өзара сыйластық таныту,қазақстандық патриотизм және құрмет,ынтымақтастық және өмір бойы білім алу.
Пәнаралық байланыс:
Дүниетану,информатика,технология,физика,химия
Алдыңғы оқу:
Төменгі сыныптағы («Кім болам?») алған мамандық туралы білімдерін еске түсіру.
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Ресурстар
Басы
6 мин
2мин
1мин
3мин
Ұйымдастыру кезеңі. «Иықпен амандасу»
ҚБ.Оқушыларға алғыс білдіру.
«Серпілген сауалдар» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау.
-Еліміздің ертеңгі тізгіні кімдердің қолында болмақ?
-Дәстүрлі мамандықтарға нелер жатады?.
-Кәсіпкерлік қызмет дегеніміз не?
-Бүгінгі күнде кімдерді үлгі тұтасың?
ҚБ: «Бес саусақ» арқылы мадақтау
Топқа бөлу. «Еңбек»,«Жаңа маман»және «Жаңа мамандықтар» деген жазу бойынша топтарға бөлінеді.
ҚБ. «От шашу» арқылы мадақтаймын.
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.
(Бүгінгі сабақ сіздер не үйренгілеріңіз келеді?
Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады?)
«Еңбек»,
«Мамандық»
«Маман»топ аты жазылған қағаз қиындылары,
суреттер
Сабақ ортасы
29 мин
4 мин
10 мин
7 мин
8мин
Мағынаны тану. «Стоп кадр» әдісі. Әр түрлі маман иелерінің қимылы бейнеленген бейнежазба көрсету.
-Мамандықтар туралы не білдік?
-Дәстүрлі мамандықтар не себепті ығыстырылды?
«Мамандық-өмір таңдауы» дегенді қалай түсінесіңдер?
ҚБ:Мадақтау
ТЖ. «Зерттеушілік конференциясы» әдісі.
Оқулықтағы мәтін мазмұнын таныстыру
І топ.Мәтін стилін,түрін және жанрын анықтаңыз.
ІІ топ.Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
ІІІ топ.Мәтін мазмұнынан тірек сөздер табу.
ҚБ. Дескриптормен бағалау
ЖЖ: «Венн диаграммасы» әдісі.
«Болашақтың «1О мамандығы»
«Әлемге керек 1О маман»
ҚБ: «Жарайсыңдар»
Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Маған маркетолог мамандығы ұнады (ұнамады), өйткені ол:
Ж: «Үш түрлі күнделік» әдісі. «Менің болашақ мамандығым» тақырыбында эссе жазу.
1-қадам.Әрқайсысы эссе оқиды.
2-қадам.Эссені оқу барысында әрқайсысы жеке күнделік жазады.Күнделік сол жақтан бастап толтырылады.
3-қадам.Жұмыс нәтижесін жұпта,топта талқылау.
ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау
АКТ мүмкіндігін пайдалану
Б.Әрінова, Қ.Молдасан Қазақ тілі. 8-сынып. Алматы, «Атамұра»
Венн диаграммасы

«Үш түрлі күнделік» үлгісі
Соңы
5мин
4 мин
1 мин
Рефлексия: «Сұхбаттасатын жұп» әдісі.
Үш үйренген нәрсесі туралы айтады.
Не оңай болды?
Не қиын болды?
Тағы да не нәрсе туралы білгіңіз келетіні жайлы әңгімелеңіз?
Үй тапсырмасы
«Мамандығым-мақтанышым» тақырыбында эссе жазу
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.
1.Топтық,жұптық,ұжымдық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау,көмек көрсету арқылы жүзеге асады.
2.Барлығы оқулықта берілген мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын салыстыра алады.Көпшілігі мәтіндегі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады. Кейбірі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін пайдаланып, түрлі стильдегі мәтіндер жазып,жазба жұмысында өз қабілетін аша біледі.
«Стоп кадр» әдісі бойынша оқушылардың сын тұрғысынан ойлау,есте сақтау дағдылары қалыптасады.
Сабақ барысында мына қалыптастырушы бағалау түрлерін қолданамын: «Бес саусақ», «Мадақтау», дескриптор арқылы.
Әр оқушының жетістігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескриптор қолданамын. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы жұптық барысында кері байланыс жүргіземін. «Сұхбаттасатын жұп» әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі.
Рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Мен СМАРТ өлшеміне негіздедім.Тренердің көмегі зор болды.
Оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары шынайы құрылады. Оқулықта берілген мәтіндердің тақырыбын,түрлерін,құрылымын салыстыра алады.
Көпшілігі мәтіндегі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады.
Кейбірі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін пайдаланып,түрлі стильдегі мәтіндер жазып,жазба жұмысында қолданады.Жоспарланған сабақ бойынша берілген уақытты тиімді пайдалана аламын.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.Топпен жұмыс.
2. Сабаққа негізделген оқу мақсаттарын нақты таңдау.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1. АКТ-орынды пайдалану,ҚБ әртүрлі формада қолдану
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Топпен жұмыс, ҚБ
Ықшам сабақтың ықпалы:
Тапсырма 1.
Оқулықта берілген мәтін мазмұнымен танысады.
І-топ.
Мәтін стилін, түрін және жанрын анықтаңыз.
ІІ-топ.
Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
ІІІ-топ.
Мәтін мазмұнынан тірек сөздер табу.
Тапсырма 2.
«Үш түрлі күнделік» әдісі. «Менің болашақ мамандығым» тақырыбында эссе жазу.
1-қадам.Әрқайсысы эссе оқиды.
2-қадам.Эссені оқу барысында әрқайсысы жеке күнделік жазады. Күнделік сол жақтан бастап толтырылады.
3-қадам.Жұмыс нәтижесін жұпта, топта талқылау.
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
Мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын анықтайды. |
1.Мәтіннің тақырыбын анықтай алады |
|
2.Мәтіннің түрі мен құрылымын анықтайды. |
|
|
3. Мәтіннің құрылымын анықтай алмайды. |
|
|
Тілдік ерекшеліктерін салыстырады. |
1.Мәтіндегі негізгі ойды алады |
|
2.Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алмайды. |
|
|
Мәтіндегі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады |
1.Мәтін мазмұнынан тірек сөздерді таба алады |
|
Эссе жазуда сөз тіркестері мен синонимдік қатарларды қолданады |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Болашақ мамандықтары . 5-сабақ
Болашақ мамандықтары . 5-сабақ
Сабақ жоспары
-
ҰМЖ тарауы: Кәсіп және еңбек.
Мектеп:.
Күні:
Мұғалімнің аты-жөні:
Сынып:8
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақтың
тақырыбы:
Болашақ мамандықтары . 5-сабақ
Оқу мақсаты:
8О4. Тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіннің тақырыбын, түрлерін (әңгімелеу, сипаттау, талқылау),
құрылымын салыстыра талдау.
8ӘТН3.Сөздік қор және құрам ерекшеліктерін түсініп қолдану.
Сабақтың мақсаттары:
Барлық оқушылар:
Мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын анықтайды.
Сөздік қор және құрам ерекшеліктерін біледі.
Оқушылардың көпшілігі:
Мәтіннің түрлеріне, құрылымын салыстыра талдау жасайды.
Сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін салыстыра талдайды.
Кейбір оқушылар:
Сөздік қор мен құрам ерекшеліктеріне сай түрлі стильдегі мәтіндер жазады.
Ойлау деңгейі
Талдау, жинақтау
Бағалау критерийлері
Мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын анықтайды.
Тілдік ерекшеліктерін салыстырады.
Мәтіндегі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады.
Тілдік мақсат
Оқушылар: Мәтіннен болашақтың мамандықтары туралы ақпараттар біледі. Оқулықтағы тапсырмалар бойынша сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп, салыстырып талдай алады.
Негізгі сөздер мен тіркестер (пәнге арналған сөздік және терминология):
ІТ- нанотехнология, электроника, инженер, биотехнология, маркетолог,эколог, логистер, химик, қызмет көрсету бойынша мамандар
логистер- логистер-logister
биотехнология- биотехнология- Biotechology
химик –химик- himiks
маркетолог - маркетолог -marketing specialist
IT нанотехнология - нанотехнология –technology
Эколог- эколог- ecology
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер
Болашақ мамандықтары, ғылым мен техника, ақпараттық технология
Талқылауға арналған сұрақтар:
«Мамандық-өмір таңдауы» дегенді қалай түсінесіңдер?
Сіз мамандыққа қатысты қандай жаңа сөздерді айта аласыз ?
Неліктен мамандық таңдауда шатаспау керек деп ойлайсыз?
Құндылықтарға баулу:
Сын тұрғысынан ойлау, өзара сыйластық таныту,қазақстандық патриотизм және құрмет,ынтымақтастық және өмір бойы білім алу.
Пәнаралық байланыс:
Дүниетану,информатика,технология,физика,химия
Алдыңғы оқу:
Төменгі сыныптағы («Кім болам?») алған мамандық туралы білімдерін еске түсіру.
Сабақ жоспары
Сабақ кезеңдері
Ресурстар
Басы
6 мин
2мин
1мин
3мин
Ұйымдастыру кезеңі. «Иықпен амандасу»
ҚБ.Оқушыларға алғыс білдіру.
«Серпілген сауалдар» әдісі. Үй тапсырмасын сұрау.
-Еліміздің ертеңгі тізгіні кімдердің қолында болмақ?
-Дәстүрлі мамандықтарға нелер жатады?.
-Кәсіпкерлік қызмет дегеніміз не?
-Бүгінгі күнде кімдерді үлгі тұтасың?
ҚБ: «Бес саусақ» арқылы мадақтау
Топқа бөлу. «Еңбек»,«Жаңа маман»және «Жаңа мамандықтар» деген жазу бойынша топтарға бөлінеді.
ҚБ. «От шашу» арқылы мадақтаймын.
Жаңа сабақтың тақырыбы, оқу мақсаты және бағалау критерийлері хабарланады.
(Бүгінгі сабақ сіздер не үйренгілеріңіз келеді?
Сіздердің үйренгендеріңіздің дәлелі қандай болады?)
«Еңбек»,
«Мамандық»
«Маман»топ аты жазылған қағаз қиындылары,
суреттер
Сабақ ортасы
29 мин
4 мин
10 мин
7 мин
8мин
Мағынаны тану. «Стоп кадр» әдісі. Әр түрлі маман иелерінің қимылы бейнеленген бейнежазба көрсету.
-Мамандықтар туралы не білдік?
-Дәстүрлі мамандықтар не себепті ығыстырылды?
«Мамандық-өмір таңдауы» дегенді қалай түсінесіңдер?
ҚБ:Мадақтау
ТЖ. «Зерттеушілік конференциясы» әдісі.
Оқулықтағы мәтін мазмұнын таныстыру
І топ.Мәтін стилін,түрін және жанрын анықтаңыз.
ІІ топ.Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
ІІІ топ.Мәтін мазмұнынан тірек сөздер табу.
ҚБ. Дескриптормен бағалау
ЖЖ: «Венн диаграммасы» әдісі.
«Болашақтың «1О мамандығы»
«Әлемге керек 1О маман»
ҚБ: «Жарайсыңдар»
Кері байланыс. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі.
Маған маркетолог мамандығы ұнады (ұнамады), өйткені ол:
Ж: «Үш түрлі күнделік» әдісі. «Менің болашақ мамандығым» тақырыбында эссе жазу.
1-қадам.Әрқайсысы эссе оқиды.
2-қадам.Эссені оқу барысында әрқайсысы жеке күнделік жазады.Күнделік сол жақтан бастап толтырылады.
3-қадам.Жұмыс нәтижесін жұпта,топта талқылау.
ҚБ: Дескриптор арқылы бағалау
АКТ мүмкіндігін пайдалану
Б.Әрінова, Қ.Молдасан Қазақ тілі. 8-сынып. Алматы, «Атамұра»
Венн диаграммасы

«Үш түрлі күнделік» үлгісі
Соңы
5мин
4 мин
1 мин
Рефлексия: «Сұхбаттасатын жұп» әдісі.
Үш үйренген нәрсесі туралы айтады.
Не оңай болды?
Не қиын болды?
Тағы да не нәрсе туралы білгіңіз келетіні жайлы әңгімелеңіз?
Үй тапсырмасы
«Мамандығым-мақтанышым» тақырыбында эссе жазу
Қосымша ақпарат
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жопарлайсыз?
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері, АКТ-мен байланыс.
1.Топтық,жұптық,ұжымдық жұмыстар арқылы оқушыларға өзара қолдау,көмек көрсету арқылы жүзеге асады.
2.Барлығы оқулықта берілген мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын салыстыра алады.Көпшілігі мәтіндегі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады. Кейбірі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін пайдаланып, түрлі стильдегі мәтіндер жазып,жазба жұмысында өз қабілетін аша біледі.
«Стоп кадр» әдісі бойынша оқушылардың сын тұрғысынан ойлау,есте сақтау дағдылары қалыптасады.
Сабақ барысында мына қалыптастырушы бағалау түрлерін қолданамын: «Бес саусақ», «Мадақтау», дескриптор арқылы.
Әр оқушының жетістігін анықтау үшін бағалау критерийлері мен дескриптор қолданамын. «Аяқталмаған сөйлем» әдісі арқылы жұптық барысында кері байланыс жүргіземін. «Сұхбаттасатын жұп» әдісі арқылы рефлексия жүргізіледі.
Рефлексия
- Сабақ/оқу мақсаттары шынайы ма?
- Бүгін оқушылар не білді?
- Сыныптағы ахуал қандай болды?
- Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
- Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе?
- Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Мен СМАРТ өлшеміне негіздедім.Тренердің көмегі зор болды.
Оқу мақсаттары мен сабақ мақсаттары шынайы құрылады. Оқулықта берілген мәтіндердің тақырыбын,түрлерін,құрылымын салыстыра алады.
Көпшілігі мәтіндегі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады.
Кейбірі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін пайдаланып,түрлі стильдегі мәтіндер жазып,жазба жұмысында қолданады.Жоспарланған сабақ бойынша берілген уақытты тиімді пайдалана аламын.
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1.Топпен жұмыс.
2. Сабаққа негізделген оқу мақсаттарын нақты таңдау.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да оқуды да ескеріңіз)?
1. АКТ-орынды пайдалану,ҚБ әртүрлі формада қолдану
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?
Топпен жұмыс, ҚБ
Ықшам сабақтың ықпалы:
Тапсырма 1.
Оқулықта берілген мәтін мазмұнымен танысады.
І-топ.
Мәтін стилін, түрін және жанрын анықтаңыз.
ІІ-топ.
Мәтін бойынша сұрақтар құрастыру
ІІІ-топ.
Мәтін мазмұнынан тірек сөздер табу.
Тапсырма 2.
«Үш түрлі күнделік» әдісі. «Менің болашақ мамандығым» тақырыбында эссе жазу.
1-қадам.Әрқайсысы эссе оқиды.
2-қадам.Эссені оқу барысында әрқайсысы жеке күнделік жазады. Күнделік сол жақтан бастап толтырылады.
3-қадам.Жұмыс нәтижесін жұпта, топта талқылау.
|
Бағалау критерийі |
Дескриптор |
|
Мәтіндердің тақырыбын, түрлерін, құрылымын анықтайды. |
1.Мәтіннің тақырыбын анықтай алады |
|
2.Мәтіннің түрі мен құрылымын анықтайды. |
|
|
3. Мәтіннің құрылымын анықтай алмайды. |
|
|
Тілдік ерекшеліктерін салыстырады. |
1.Мәтіндегі негізгі ойды алады |
|
2.Мәтіндегі негізгі ойды анықтай алмайды. |
|
|
Мәтіндегі сөздік қор мен құрам ерекшеліктерін түсініп қолданады |
1.Мәтін мазмұнынан тірек сөздерді таба алады |
|
Эссе жазуда сөз тіркестері мен синонимдік қатарларды қолданады |
шағым қалдыра аласыз













