Материалдар / Б.Соқпақбаев «Менің атым - Қожа» повесінен үзінді
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Б.Соқпақбаев «Менің атым - Қожа» повесінен үзінді

Материал туралы қысқаша түсінік
Қысқа мерзімді сабақ жоспары 5-сыныпқа қазақ әдебиетінен арналып жасалған. Сабақ жоспарында оқытудың белсенді әдіс-тәсілдері көретілген.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қараша 2021
233
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Қысқа мерзімді сабақ жоспары

Бөлім атауы: Адамгершілік – асыл қасиет.

Сабақ тақырыбы: Б.Соқпақбаев «Менің атым - Қожа» повесінен үзінді.

Мектеп: Әл-Фараби атындағы №21 мамандандырылған гимназия


Күні:


Машбаева А.Ж

Сынып: 5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабаққа негізделген оқу мақсаты (мақсаттары)

5Т/Ж1 5.1.1.1.Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау.

Сабақ мақсаттары:

Барлық оқушылар орындай алады:

Әдеби шығарманың мазмұнын түсінеді.

Оқушылардың көпшілігі ор ындай алады:

Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжетін табады.

Кейбір оқушылар орындай алады:

Повестің сюжеттік дамуын сипаттайды.

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады: Повестің мазмұнын түсінеді, фабуласы мен сюжетін табады, сюжеттік дамуын сипаттайды.

Нақты тақырыпқа арналған сөздік қор мен терминология: сюжет, фабула, повесть, лагерь, құпия кеңес т.б.

Диалог құруға/шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер:

менің ойымша ..., себебі ..., осыған байланысты ..., сіздің ойыңызша ..., қорыта айтқанда ... т.б.

Талқылауға арналған сұрақтар:

- Ерке бала деген ұғымды қалай түсінесің?

- Сотқарлық пен еркеліктің арасында айырмашылық бар ма?

- Балалар әдебиетінде ең үздік шығарма деп қандай шығарманы атар едің?

Бағалау критерийі

  1. Әдеби шығарманың мазмұнын түсіну.

  2. Әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжетін табу.

  3. Повестің сюжеттік дамуын сипаттау.

Құндылыққа баулу

Азаматтық жауапкершілікке, еңбек пен шығармашылыққа баулу, үлкенге құрмет көрсетуге тәрбиелеу.

Пәнаралық байланыс

Өзін –өзі тану, ұлттық педагогика, орыс тілі

Алдыңғы оқу

3 минут

А.Байтұрсынұлы «Егіннің бастары» тақырыбы бойынша «Шеңбердегі доп» әдісі арқылы алдыңғы білімге шолу жасау, пысықтау.

Жоспар


Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

7 минут

Ой шақыру. «Ой қозғау» әдісі

- Ерке бала деген ұғымды қалай түсінесің?

- Сотқарлық пен еркеліктің арасында айырмашылық бар ма?

- Балалар әдебиетінде ең үздік шығарма деп қандай шығарманы атар едің?

Осы сұрақтар арқылы сабақтың тақырыбы болжанады.

1. «Адасқан сөздер тізбегі» әдісімен топқа бөлу.

(Еркелік пен сотқарлық туралы мақал- мәтелдер қиындылары таратылады. Сол мақал-мәтелдерді құрастыру арқылы үш топқа бөлінеді.)







Мақал- мәтелдер:

«Күлшелі бала - сүйкімді», «Есер баладан ерке бала жаман», «Еркенің көзі кеппес, жорғаның тері кеппес»

Ортасы

20 минут


1-тапсырма ТЖ. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі

Берілген бөлімдерді мұқият оқы, қысқаша сюжетін жаз.

1-топ: «Лагерьге жолдама», «Алғашқы таныстық»

2-топ: «Дайындықсыз келген бір күн», «Бақаның әлегі»

3-топ: «Сәйбек қарттың әңгімесі», «Түбінде адам болатын бала»


Дескриптор:

  • берілген бөлімдерді мұқият оқиды.

  • мазмұнын түсіндіреді.

  • қысқаша сюжетін жазады.

Кері байланыс «Мадақтау сэндвичі»

2-тапсырма ТЖ. «Кроссенс» әдісі

«Менің атым - Қожа» көркем фильмінен сурет берілген. Бұл кинокадрлардағы көрсетілген оқиғаны рет-ретімен орналастыр. Суреттер бойынша әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін анықта.

Дескриптор:

  • суреттерді рет-ретімен орналастырады.

  • әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін табады.

Кері байланыс «Бағдаршам»

Оқулық















Сюжетті фотосуреттер












Соңы

10 минут

Бекіту. Ж. «Үш жақты күнделік» әдісі

Повестегі маңызды, өзіңізге ұнаған үзінді

Түйіні

Үзіндіге сай келетін мақал-мәтел






Рефлексия.

«Менің түйгенім» сауалнамасы

Сабақта маған ұнаған тапсырма...

Сабақтан үйренгенім...

Сабақта маған қиындық келтірген...

Сабақтан алған әсерім...


К есте

Қосымша ақпарат

Повестің толық нұсқасын оқу




















Cаралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түсіндіресіз?

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс -

Денсаулық және қауіпсіздік,

АКТ-мен байланыс.
Құндылықтармен байланыс

(тәрбие элементі)

Сабақ барысында білім алушыларға пәнге деген қызығушылығын арттыру мақсатында мадақтап, дұрыс бағыт–бағдар бере отырып, оқушыларға жеке, жұпта, топта жұмыс жасауды қолдау көрсетемін. Қабілеті жоғары оқушыларға жанама тапсырмалар дайындаймын.

Жоспарланған саралау сабақ барысында өз нәтижесін берді.



Оқушының оқу жетістігін бағамдау үшін бағалау критерийін құрамын. Бағалау критерийіне сәйкес тиімді тапсырмаларды орындау үшін оқушыларға қадамдық алгоритм ретінде дескриптор құрастырамын. Оқушылар дескрипторды негізге ала отырып, бір-бірін бағалайды. Оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін әр түрлі әдіс-тәсілдермен бағалаймын. Мысалы: «Бес саусақ», «Стикерлер», «Екі жұлдыз, бір тілек»

Сабағымды өзін-өзі тану, ұлттық педагогика, орыс тілі пәндерімен байланыстыра отырып, «Мәңгілік ел» жалпыұлттық идеясының азаматтық жауапкершілік, еңбек пен шығармашылық, үлкенге құрмет көрсетуге негізделген құндылықтарына сүйене отырып құрдым. АКТ-ны тиімді қолдандым.

Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?(тапсырмалар сәйкес боды ма?)

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?

Сабақ мақсаты мен міндеттері орындалды, себебі: тапсырма орындауда оқытудың тиімді әдіс-тәсілдерін қолдандым. Тапсырманы орындады, әдіс-тәсілдерді үйренді, дағдыны қалыптастырады.

Сабақ мақсаттары орындалып, оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді. Уақытты тиімді пайдаландым. Жоспарға өзгерту енгізбедім, себебі ауытқулар болған жоқ. Сабақ өз деңгейінде өтті.

Қорытынды бағалау

Ең жақсы өткен екі нәрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?

1. «Кроссенс» әдісін табысты болды деп есептеймін, себебі оқушылар әдеби шығарманың фабуласы мен сюжетін тез анықтауына ықпал етті.

2. «Үш жақты күнделік» әдісінде өзіндік дәлел, мысал келтірді.

Қандай екі нәрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1. «Рөльдік ойын» әдісін қолданғанымда сабақ одан да жақсы өтер еді.

2. «Алты қалпақ» әдісі де тиімді болады деп ойлаймын.

Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім?

Келесі сабағымда шығармадағы кейіпкерлер әлеміне көңіл бөлуді қажет деп санаймын.








Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!