|
Пән мұғалімі: Күні: 29.11.2018 жыл |
|||
|
Пәні: Геометрия Сыныбы: 9 «Ә» Қатысқан оқушы саны:26 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұру түрлендіруі |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың симметрияның күнделікті өмірдегі, өнердегі қолданыстарына мысалдар келтіре алу біліктіліктерін меңгерту; түзуге қатысты және нүктеге қатысты симметриялы фигураларды ажырата білу қабілеттерін арттыру, оларды салу дағдыларын қалыптастыру, математикалық тілде сөйлеу қабілеттерін дамыту. |
||
|
Оқып үйренудің нәтижесінде |
1. Бұру түрлендіруі анықтамасын біледі (барлығы) 2. Бұру түрлендіруі туралы есепті емін-еркін шығарады. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:Тілдік мақсат: Математика тілінде сауатты сөйлеуге дағдыландыру Алдынғы (бұрынғы) оқыту Төмендегі сыныпта өткен геометриялық фигуралар мен байланыстыру. |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
а) «Сұрақ-жауап» ә)«Кім жылдам?» |
||
|
Ресурстар |
Шыныбеков А.НАлгебра: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2018 |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Қызығу- шылықты ояту |
І. Ұйымдастыру кезеңі (2мин) * оқушылармен амандасу; * оқушыларды түгелдеу; * оқу құралдарын тексеру; * сыныптың тазалығына көңіл бөлу; * оқушылардың зейінін сабаққа аудару; |
* мұғаліммен сәлемдеседі; * оқу құралдарын дайындайды; * зейіндерін сабаққа аударады;
|
|
|
Қолдану, талдау |
Түзуге қатысты бұру Егер F фигурасының әрбір нүктесін l түзуінің маңында қандай да φ бұрышқа бұрсақ, онда F1 жаңа фигурасын аламыз. Денелерді бұруды мамандар бұрғылауда, арнайы зауыт құрылғыларында жиі қолданады. Кеңістікте фигуралардың айналуына байланысты теориялық сұрақтар турбиналарды, электр қозғалтқыштарын, түрлі центрифугаларды және т.б. құрастыратын мамандар үшін маңызды. Төбелерінің координаталары A(2; 3; 0), B(4; 2; 0), C(1; 1; 0) болатын үшбұрышты қарастырайық. Үшбұрышты y осімен 90°-қа бұрғанда үшбұрыштың төбелерінің кординатасы қандай болады? Координаталар бойынша үшбұрыш xy, жазықтығында жататынын көруге болады. Бұдан Оy осімен 90°-қа бұрғанда үшбұрыш yz жазықтығына орын ауыстырады. Олай болса, төбесінің x координаталары 0-ге тең, ал z координаталары бастапқы x координаталарының сәйкес мәндерін қабылдайды. Үшбұрышты екі бағытта бұруға мүмкін болғандықтан, z координатасы қарама-қарсы екі мән қабылдайды: A1(0; 3; 2), B1(0; 2; 4), C1(0; 1; 1) және A1(0; 3; –2), B1(0; 2; –4), C1(0; 1; –1)
Фигураның (x; y; z) нүктесін (x + m; y + n; z + k), нүктесіне көшіретін кеңістіктегі түрлендіру жасайық. Мұндағы барлық (x; y; z) нүктелері үшін m, n, k сандары бірдей болсын. Егер (x; y; z) нүктесі көшетін нүктенің координатасы x1; y1; z1 болса, онда кеңістіктегі параллель көшіруді келесі формулалармен беруге болады: x1 = x + m y1 = y + n z1 = z + k Параллель көшірудің қасиеттері:
Ал кеңістіктегі параллель көшірулер үшін келесідей қасиет қосылады:
|
Оқушылар жылдам әрі дұрыс жауап беруге тырысады. |
|
|
Бағалау |
Оқушылар ауызша сұрақтар мен есептерді шығаруда алған ұпайлары есептеліп, бағаланады |
||
|
Үйге тапсырма |
Бұру түрлендіруі туралы эссе жазу |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұру түрлендіруі
Бұру түрлендіруі
|
Пән мұғалімі: Күні: 29.11.2018 жыл |
|||
|
Пәні: Геометрия Сыныбы: 9 «Ә» Қатысқан оқушы саны:26 |
|||
|
Сабақтың тақырыбы |
Бұру түрлендіруі |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушылардың симметрияның күнделікті өмірдегі, өнердегі қолданыстарына мысалдар келтіре алу біліктіліктерін меңгерту; түзуге қатысты және нүктеге қатысты симметриялы фигураларды ажырата білу қабілеттерін арттыру, оларды салу дағдыларын қалыптастыру, математикалық тілде сөйлеу қабілеттерін дамыту. |
||
|
Оқып үйренудің нәтижесінде |
1. Бұру түрлендіруі анықтамасын біледі (барлығы) 2. Бұру түрлендіруі туралы есепті емін-еркін шығарады. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:Тілдік мақсат: Математика тілінде сауатты сөйлеуге дағдыландыру Алдынғы (бұрынғы) оқыту Төмендегі сыныпта өткен геометриялық фигуралар мен байланыстыру. |
||
|
Әдіс-тәсілдер |
а) «Сұрақ-жауап» ә)«Кім жылдам?» |
||
|
Ресурстар |
Шыныбеков А.НАлгебра: Жалпы білім беретін мектептің 9-сыныбына арналған оқулық. – Алматы: Атамұра, 2018 |
||
|
Жоспар |
|||
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
|
|
Қызығу- шылықты ояту |
І. Ұйымдастыру кезеңі (2мин) * оқушылармен амандасу; * оқушыларды түгелдеу; * оқу құралдарын тексеру; * сыныптың тазалығына көңіл бөлу; * оқушылардың зейінін сабаққа аудару; |
* мұғаліммен сәлемдеседі; * оқу құралдарын дайындайды; * зейіндерін сабаққа аударады;
|
|
|
Қолдану, талдау |
Түзуге қатысты бұру Егер F фигурасының әрбір нүктесін l түзуінің маңында қандай да φ бұрышқа бұрсақ, онда F1 жаңа фигурасын аламыз. Денелерді бұруды мамандар бұрғылауда, арнайы зауыт құрылғыларында жиі қолданады. Кеңістікте фигуралардың айналуына байланысты теориялық сұрақтар турбиналарды, электр қозғалтқыштарын, түрлі центрифугаларды және т.б. құрастыратын мамандар үшін маңызды. Төбелерінің координаталары A(2; 3; 0), B(4; 2; 0), C(1; 1; 0) болатын үшбұрышты қарастырайық. Үшбұрышты y осімен 90°-қа бұрғанда үшбұрыштың төбелерінің кординатасы қандай болады? Координаталар бойынша үшбұрыш xy, жазықтығында жататынын көруге болады. Бұдан Оy осімен 90°-қа бұрғанда үшбұрыш yz жазықтығына орын ауыстырады. Олай болса, төбесінің x координаталары 0-ге тең, ал z координаталары бастапқы x координаталарының сәйкес мәндерін қабылдайды. Үшбұрышты екі бағытта бұруға мүмкін болғандықтан, z координатасы қарама-қарсы екі мән қабылдайды: A1(0; 3; 2), B1(0; 2; 4), C1(0; 1; 1) және A1(0; 3; –2), B1(0; 2; –4), C1(0; 1; –1)
Фигураның (x; y; z) нүктесін (x + m; y + n; z + k), нүктесіне көшіретін кеңістіктегі түрлендіру жасайық. Мұндағы барлық (x; y; z) нүктелері үшін m, n, k сандары бірдей болсын. Егер (x; y; z) нүктесі көшетін нүктенің координатасы x1; y1; z1 болса, онда кеңістіктегі параллель көшіруді келесі формулалармен беруге болады: x1 = x + m y1 = y + n z1 = z + k Параллель көшірудің қасиеттері:
Ал кеңістіктегі параллель көшірулер үшін келесідей қасиет қосылады:
|
Оқушылар жылдам әрі дұрыс жауап беруге тырысады. |
|
|
Бағалау |
Оқушылар ауызша сұрақтар мен есептерді шығаруда алған ұпайлары есептеліп, бағаланады |
||
|
Үйге тапсырма |
Бұру түрлендіруі туралы эссе жазу |
||
шағым қалдыра аласыз














