Геометрия 8 сынып ҚМЖ
|
Ұзақ мерзімді жоспар 8.1.3 Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастар |
|
|
күні |
|
|
Сынып 8 |
қатысқаны: қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің белгілі мәні бойынша салу |
|
Оқу мақсаты |
8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің белгілі мәні бойынша салу |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышы синусының, косинусының, тангенсінің, котангенсінің анықтамасын қолданады Басым бөлігі:есепті шешу алгоритмін анықтайды Кейбір оқушылар: бұрышты салады, салуын талдап айтады |
|
Бағалау критерийі |
Тригонометриялық функциялардың берілген мәні бойынша бұрышты салады |
|
Тілдік мақсаттар |
Лексика және терминология: синус, косинус, тангенс, котангенс Диалогқа қажетті сөз тіркестері:бұрышының синусы, бұрышының косинусы, бұрышының тангенсі, бұрышының котангенсі |
|
Құндылықтарды дамыту: |
Сабақ барысында жұппен, топпен жұмыс жүргізген кезде оқушылардың ұйымшылдықпен бірлескен жұмыстың мақсатына жетуге, тапсырмаларды орындауға бірлесіп жұмыс істейтін ынтымақтастық құндылықтарын дарыту.Сына тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту, зерттеу және математикалық білімді өмірде қолданудың дағдыларын қалыптастыру.Әлеуметтік дағдыларын, өз көзқарасын білдіру, басқаның пікірін құрметтеу, көшбасшылық қасиеттерін көрсету құндылықтарын дарыту. |
|
Пәнаралық байланыс |
сызу, география |
|
АКТ қолдану |
2-тапсырма беру, дұрыстығын тексеру кезінде қолдану |
|
Бастапқы білім |
а және (90-а) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі арасындағы байланыстар |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі а) «Шаттық шеңбері» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру ә) оқушыларды топқа бөлу Тапсырма 1: сәйкестендіру әр топқа 6 тапсырма Мақсаты: тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының siga,cosa,tga,ctga анықтамасын, негізгі теңбе-теңдіктерді, кейбір бұрыштағы мәндерін анықтайды Бағалау түрі: Бағдаршам |
Тік бұрышты үшбұрыш модельдері (әртүрлі қатты қағаздан жасалған) үлестірме |
||
|
Сабақтың ортасы |
«Жұптас, ойлан!» стратегиясы Тапсырма 2: Саматтың тұрған жерінен ағашқа дейінгі қашықтық 4м, ал ағаш биіктігі 3м . Самат тұрған жерден ағаш басына дейінгі қашықтық арасының бұрышын сал. (siga=3/5 салады) Мақсаты: Пифагор теоремасын және тікбұрышты үшбұрыштың синусы анықтамасын қолданып, (siga=3/5 салады). Бағалау түрі: (бағалау үшін Дескриптор тақтадан көрсетіледі) екі оқушы бірін-бірі бағалайды Тапсырма 3: №2.42, 2.59 Мақсаты: Есептің шешу алгоритмін анықтайды және а бұрышын салады. Бағалау түрі: Басбармақ, Мадақтау
Тапсырма: әр топ «Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастар» бойынша «Постер» жасап қорғайды. |
үлестірме Геометрия оқулығы Ә.Н. Шыныбеков А-4 қағазы, фломастер, маркер |
||
|
Сабақтың соңы |
Әр топ бірін-бірі бағалайды. Үйге тапсырма беру. Қорытынды: кері байланыс орнату Рефлексия: БББ Білемін. Білдім. Білгім келеді. «Табыс» ағашына әр оушы стикер іледі |
|
||
|
Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексііз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1-тапсырманы барлық оқушылар орындайды 2-тапсырманы оқушылардың басым бөлігі орындайды 3-тапсырманы кейбір оқушылар орындайды (мұғалімнің көмегін қажет етеді) Оқушылар стикерін оқып-саралап, келесі сабақта қандай оқушыға дербес көмек керек екенін анықтау. |
Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? ҚБ: Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, топ-топты бағалау «Басбармақ» «Бағдаршам» «Мадақтау» |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сергіту сәті |
||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсатары оқушылардың бәрі ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Жалпы баға: сабақ барысында сынып не жеке оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, неге көңіл бөлу қажет?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бұрышты оның синусы,косинусы, тангенсі, котангенсінің белгілі мәні бойынша салу
Бұрышты оның синусы,косинусы, тангенсі, котангенсінің белгілі мәні бойынша салу
Геометрия 8 сынып ҚМЖ
|
Ұзақ мерзімді жоспар 8.1.3 Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастар |
|
|
күні |
|
|
Сынып 8 |
қатысқаны: қатыспағаны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің белгілі мәні бойынша салу |
|
Оқу мақсаты |
8.1.3.5 бұрышты оның синусы, косинусы, тангенсі, котангенсінің белгілі мәні бойынша салу |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:тік бұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышы синусының, косинусының, тангенсінің, котангенсінің анықтамасын қолданады Басым бөлігі:есепті шешу алгоритмін анықтайды Кейбір оқушылар: бұрышты салады, салуын талдап айтады |
|
Бағалау критерийі |
Тригонометриялық функциялардың берілген мәні бойынша бұрышты салады |
|
Тілдік мақсаттар |
Лексика және терминология: синус, косинус, тангенс, котангенс Диалогқа қажетті сөз тіркестері:бұрышының синусы, бұрышының косинусы, бұрышының тангенсі, бұрышының котангенсі |
|
Құндылықтарды дамыту: |
Сабақ барысында жұппен, топпен жұмыс жүргізген кезде оқушылардың ұйымшылдықпен бірлескен жұмыстың мақсатына жетуге, тапсырмаларды орындауға бірлесіп жұмыс істейтін ынтымақтастық құндылықтарын дарыту.Сына тұрғысынан ойлау қабілетін дамыту, зерттеу және математикалық білімді өмірде қолданудың дағдыларын қалыптастыру.Әлеуметтік дағдыларын, өз көзқарасын білдіру, басқаның пікірін құрметтеу, көшбасшылық қасиеттерін көрсету құндылықтарын дарыту. |
|
Пәнаралық байланыс |
сызу, география |
|
АКТ қолдану |
2-тапсырма беру, дұрыстығын тексеру кезінде қолдану |
|
Бастапқы білім |
а және (90-а) бұрыштарының синусы, косинусы, тангенсі, котангенсі арасындағы байланыстар |
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
ресурстар |
||
|
Сабақтың басы |
1.Ұйымдастыру кезеңі а) «Шаттық шеңбері» жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру ә) оқушыларды топқа бөлу Тапсырма 1: сәйкестендіру әр топқа 6 тапсырма Мақсаты: тікбұрышты үшбұрыштың сүйір бұрышының siga,cosa,tga,ctga анықтамасын, негізгі теңбе-теңдіктерді, кейбір бұрыштағы мәндерін анықтайды Бағалау түрі: Бағдаршам |
Тік бұрышты үшбұрыш модельдері (әртүрлі қатты қағаздан жасалған) үлестірме |
||
|
Сабақтың ортасы |
«Жұптас, ойлан!» стратегиясы Тапсырма 2: Саматтың тұрған жерінен ағашқа дейінгі қашықтық 4м, ал ағаш биіктігі 3м . Самат тұрған жерден ағаш басына дейінгі қашықтық арасының бұрышын сал. (siga=3/5 салады) Мақсаты: Пифагор теоремасын және тікбұрышты үшбұрыштың синусы анықтамасын қолданып, (siga=3/5 салады). Бағалау түрі: (бағалау үшін Дескриптор тақтадан көрсетіледі) екі оқушы бірін-бірі бағалайды Тапсырма 3: №2.42, 2.59 Мақсаты: Есептің шешу алгоритмін анықтайды және а бұрышын салады. Бағалау түрі: Басбармақ, Мадақтау
Тапсырма: әр топ «Тік бұрышты үшбұрыштың қабырғалары мен бұрыштары арасындағы қатынастар» бойынша «Постер» жасап қорғайды. |
үлестірме Геометрия оқулығы Ә.Н. Шыныбеков А-4 қағазы, фломастер, маркер |
||
|
Сабақтың соңы |
Әр топ бірін-бірі бағалайды. Үйге тапсырма беру. Қорытынды: кері байланыс орнату Рефлексия: БББ Білемін. Білдім. Білгім келеді. «Табыс» ағашына әр оушы стикер іледі |
|
||
|
Саралау –сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексііз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? 1-тапсырманы барлық оқушылар орындайды 2-тапсырманы оқушылардың басым бөлігі орындайды 3-тапсырманы кейбір оқушылар орындайды (мұғалімнің көмегін қажет етеді) Оқушылар стикерін оқып-саралап, келесі сабақта қандай оқушыға дербес көмек керек екенін анықтау. |
Бағалау-сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? ҚБ: Өзін-өзі бағалау, бірін-бірі бағалау, топ-топты бағалау «Басбармақ» «Бағдаршам» «Мадақтау» |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау Сергіту сәті |
||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсатары оқушылардың бәрі ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Жалпы баға: сабақ барысында сынып не жеке оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, неге көңіл бөлу қажет?
шағым қалдыра аласыз













