|
Мұғалімнің аты-жөні: |
ИМАНӘЛІ АҚБОТА БИНАЗАРҚЫЗЫ |
||||||
|
Күні: |
. |
||||||
|
Сынып: |
9 «Е» |
Жалпы оқушы саны-26 |
Қатысқан оқушы саны- |
Қатыспаған оқушы саны- |
|||
|
Сынып сағатының тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Жасөспірім және еңбек қатынастары» |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
оқушыларға жол ережесі мен қауіпсіздікті сақтауға үйрету; 2) қоғамдық орындарда өздерін алып жүруге үйрету. 3) Осы білімдерін күнделікті сабақта пайдалануға дағдыландыру. оқушыларға жол ережесі мен қауіпсіздікті сақтауға үйрету; 2) қоғамдық орындарда өздерін алып жүруге үйрету. 3) Осы білімдерін күнделікті сабақта пайдалануға дағдыландыру. - Оқушыларға буллинг (қорлау, мазақ ету, күш көрсету) ұғымын түсіндіру. -Буллингтің түрлері мен салдарын талқылау. - Оқушылардың бір-біріне деген сыйластық, мейірімділік қасиеттерін қалыптастыру. - Қауіпсіз орта құруға тәрбиелеу. - Қиын жағдайларда көмек сұрау дағдысын дамыту. |
||||||
|
Құндылық |
әділдік және жауапкершілік нәсіліне, жынысына, жасына, дініне және басқа да ерекшеліктеріне байланысты кемсітусіз барлық адамдар үшін тең құқықтар мен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету қағидаттарын басшылыққа ала білу; әр адамның еңбегін мен қадір-қасиетін әділ бағалау, оның жеке басына құрмет көрсету және қарым-қатынаста сыпайылық таныту қағидаттарын басшылыққа ала білу; қаржылық, материалдық және уақыт ресурстарын ұтымды және ұқыпты қолдану; белгіленген стандарттардың, нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету және оған сәйкес әрекет ету; тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі\ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурс |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылар топқа бірігіп отырады. 3-апта дәйексөзі: Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді. (Леонардо да Винчи) Мұғалім сөзі: -«Буллинг дегеніміз не?» Буллингтің түрлері: -Физикалық (ұрып-соғу, итеру) -Сөзбен қорлау (мазақ ету, лақап ат қою) -Әлеуметтік (топтан шеттету, елемеу) Кибербуллинг (интернет арқылы қорлау, ар намысқа тию) |
Оқушылар сәлемдеседі, ән ұранды орындайды. Мұғалім айтқан дәйек сөзді дәптерлеріне жазып, жаттап алады. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
Бейнематериал көрсету (5 минут)
-Буллингтен қорғанудың ең маңызды жолы — өз құқығыңды білу және құрметтеу. -Әр адам жеке тұлға ретінде қадірленуге тиіс. Өзімізді қорғау үшін, алдымен, өзімізді бағалауды үйренуіміз қажет. Сенім мен батылдық адамның буллингке қарсы тұруына көмектеседі. -Егер сіз буллингке ұшырасаңыз, жалғыз қалмаңыз. Сенімді адамдардан көмек сұрау өте маңызды: ата-аналар, мұғалімдер немесе достар сізге қолдау көрсете алады. -Сондай-ақ, қоғамда сыйластық, түсіністік және жанашырлық атмосферасын қалыптастыру да өте маңызды. Егер біреуге зәбір көрсетілсе, бәріміз оған қарсы тұрып, қолдау көрсетуіміз керек. -Буллингтің алдын алу үшін қоғам болып бірлесіп жұмыс істеу қажет. Тек осылай ғана біз әділеттілік пен құрметке негізделген қоғам құра аламыз. Топтық жұмыс (10 минут) Ситуациялық
тапсырмалар: Мысалы:
Топтар өз шешімдерін ортаға салады. 5. Рөлдік ойын (5 минут) Оқушылар қысқаша көрініс қояды:
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ (10 минут) №29-САБАҚ «Жасөспірім және еңбек қатынастары» Сабақтың мақсаты: оқушыларды еңбек қатынастарының негіздері мен олардың жұмыс орнындағы құқықтарымен таныстыру. Негізгі міндеттер:
Материалдар мен ресурстар: Жасөспірімдердің еңбек құқықтары туралы презентация. Үлестірме материалдар (жадынама). Сабақтың барысы
Кәмелетке толмағандардың еңбегін түнгі уақытта, ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда (ойын бизнесі, түнгі ойын-сауық орындарында жұмыс істеу, алкоголь өнімдерін, темекі бұйымдарын өндіру, тасымалдау және сату) қолдануға тыйым салынады. 14-16 жас аралығындағы жұмысшылар үшін жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 24 сағаттан аспайды, ал 16-18 жас аралығындағы жұмысшылар үшін жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 36 сағаттан аспайды. 14 жастан бастап балалар ата-аналарының рұқсаты бойынша оқудан бос уақытында қоғамдық пайдалы еңбекке қатысуға құқылы. ҚР Еңбек заңнамасы он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін реттеу ерекшеліктерін айқындайды. ҚР Еңбек кодексінің 30-бабына сәйкес он алты жасқа толған азаматтармен еңбек шартын жасасуға жол беріледі. Ата- анасының, қорғаншысының, қамқоршысының немесе асырап алушысының бірінің жазбаша келісімімен еңбек шарты он бес жасқа толған азаматтармен, олар орта білім беру ұйымында негізгі орта, жалпы орта білім алған жағдайларда; он төрт жасқа толған оқушылармен денсаулығына зиян келтірмейтін және оқудан бос уақытында орындау үшін жасалуы мүмкін. Оқу процесін бұзатын; он төрт жасқа толмаған адамдармен кинематография ұйымдарында, театрларда, театр және концерт ұйымдарында, цирктерде шарттарды сақтай отырып, денсаулығы мен адамгершілік дамуына нұқсан келтірмейтін шығармалар жасауға және (немесе) орындауға қатысу. Қазақстан Республикасындағы балалардың құқықтары. Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы № 345 «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» заңы (бұдан әрі – заң мәтіні бойынша) кәмелетке толмағандардың негізгі құқықтары мен міндеттерін айқындайды, сондай-ақ олардың құқықтары бұзылған жағдайда жүгіну тәртібін регламенттейді. «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы № 345 Заңы
15-бап Баланың білім алу құқығы 16-бап Баланың еңбек бостандығына құқығы 16-1-бап Баланың экономикалық қанаудан қорғалу құқығы 17-бап Баланың мемлекеттiк көмекке құқығы 19-бап Баланың дем алуға және бос уақытын пайдалануға құқығы 20-бап Баланың мiндеттерi 35-бап Бала және дiн 36-бап Баланы әлеуметтiк ортаның терiс ықпалынан қорғау 37-бап Баланы алкогольдi өнiмдер мен темекi бұйымдарының зиянды әсерiнен қорғау 38-бап Баланы психикаға белсенді әсер ететін заттардан, күштi әсер ететiн немесе улы заттардан қорғау 39-1-бап Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таратылуын, сондай- ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін мемлекеттік бақылау Сонымен қатар, баланың негізгі нақты құқықтарыанықталған:
Практикалық бөлім: - Топтық жұмыс: жұмыс орнында құқықтарды қорғау ережелерін әзірлеу.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беріп отырады және өз ойларын дәптерге жазады. Постер жасау Оқушылар сұрақка жауап береді, пікір алмасады. |
суреттер, бейнероликтер
Парақшалар (ситуациялық тапсырмалар)
Ватман мен маркерлер https://youtu.be/UemLbhBjDLg?si=XBSTt5oEB2ZKY9uA https://drive.google.com/file/d/1uWg8gV- dKOin2ERX3qqwixV76Go96zdy/view https://drive.google.com/file/d/1We6g8IHJ5YCKTM88OAS4eyiNTHGEkINA/vi ew
|
||||
|
Сабақтың соңы бекіту 5 мин |
Сабақты қорытындылау.
Сынып
ұраны: Кері байланыс Оқушыларға стикер немесе қағаз қиындыларын тарату:
|
Оқушылар өз ойларын айтып қорытындылайды. |
стикер немесе қағаз қиындылары |
||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Буллингтен қорған!»
«Буллингтен қорған!»
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
ИМАНӘЛІ АҚБОТА БИНАЗАРҚЫЗЫ |
||||||
|
Күні: |
. |
||||||
|
Сынып: |
9 «Е» |
Жалпы оқушы саны-26 |
Қатысқан оқушы саны- |
Қатыспаған оқушы саны- |
|||
|
Сынып сағатының тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) «Жасөспірім және еңбек қатынастары» |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
оқушыларға жол ережесі мен қауіпсіздікті сақтауға үйрету; 2) қоғамдық орындарда өздерін алып жүруге үйрету. 3) Осы білімдерін күнделікті сабақта пайдалануға дағдыландыру. оқушыларға жол ережесі мен қауіпсіздікті сақтауға үйрету; 2) қоғамдық орындарда өздерін алып жүруге үйрету. 3) Осы білімдерін күнделікті сабақта пайдалануға дағдыландыру. - Оқушыларға буллинг (қорлау, мазақ ету, күш көрсету) ұғымын түсіндіру. -Буллингтің түрлері мен салдарын талқылау. - Оқушылардың бір-біріне деген сыйластық, мейірімділік қасиеттерін қалыптастыру. - Қауіпсіз орта құруға тәрбиелеу. - Қиын жағдайларда көмек сұрау дағдысын дамыту. |
||||||
|
Құндылық |
әділдік және жауапкершілік нәсіліне, жынысына, жасына, дініне және басқа да ерекшеліктеріне байланысты кемсітусіз барлық адамдар үшін тең құқықтар мен мүмкіндіктерді қамтамасыз ету қағидаттарын басшылыққа ала білу; әр адамның еңбегін мен қадір-қасиетін әділ бағалау, оның жеке басына құрмет көрсету және қарым-қатынаста сыпайылық таныту қағидаттарын басшылыққа ала білу; қаржылық, материалдық және уақыт ресурстарын ұтымды және ұқыпты қолдану; белгіленген стандарттардың, нормалар мен ережелердің сақталуын қамтамасыз ету және оған сәйкес әрекет ету; тапсырманы жоспарланған мерзімге сәйкес уақытылы және сапалы орындау. |
||||||
|
Сабақтың барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі\ уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Ресурс |
||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі.
Оқушылар топқа бірігіп отырады. 3-апта дәйексөзі: Көп еңбек еткенге бақыт басын иеді. (Леонардо да Винчи) Мұғалім сөзі: -«Буллинг дегеніміз не?» Буллингтің түрлері: -Физикалық (ұрып-соғу, итеру) -Сөзбен қорлау (мазақ ету, лақап ат қою) -Әлеуметтік (топтан шеттету, елемеу) Кибербуллинг (интернет арқылы қорлау, ар намысқа тию) |
Оқушылар сәлемдеседі, ән ұранды орындайды. Мұғалім айтқан дәйек сөзді дәптерлеріне жазып, жаттап алады. |
|
||||
|
Сабақтың ортасы |
Бейнематериал көрсету (5 минут)
-Буллингтен қорғанудың ең маңызды жолы — өз құқығыңды білу және құрметтеу. -Әр адам жеке тұлға ретінде қадірленуге тиіс. Өзімізді қорғау үшін, алдымен, өзімізді бағалауды үйренуіміз қажет. Сенім мен батылдық адамның буллингке қарсы тұруына көмектеседі. -Егер сіз буллингке ұшырасаңыз, жалғыз қалмаңыз. Сенімді адамдардан көмек сұрау өте маңызды: ата-аналар, мұғалімдер немесе достар сізге қолдау көрсете алады. -Сондай-ақ, қоғамда сыйластық, түсіністік және жанашырлық атмосферасын қалыптастыру да өте маңызды. Егер біреуге зәбір көрсетілсе, бәріміз оған қарсы тұрып, қолдау көрсетуіміз керек. -Буллингтің алдын алу үшін қоғам болып бірлесіп жұмыс істеу қажет. Тек осылай ғана біз әділеттілік пен құрметке негізделген қоғам құра аламыз. Топтық жұмыс (10 минут) Ситуациялық
тапсырмалар: Мысалы:
Топтар өз шешімдерін ортаға салады. 5. Рөлдік ойын (5 минут) Оқушылар қысқаша көрініс қояды:
ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ (10 минут) №29-САБАҚ «Жасөспірім және еңбек қатынастары» Сабақтың мақсаты: оқушыларды еңбек қатынастарының негіздері мен олардың жұмыс орнындағы құқықтарымен таныстыру. Негізгі міндеттер:
Материалдар мен ресурстар: Жасөспірімдердің еңбек құқықтары туралы презентация. Үлестірме материалдар (жадынама). Сабақтың барысы
Кәмелетке толмағандардың еңбегін түнгі уақытта, ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда (ойын бизнесі, түнгі ойын-сауық орындарында жұмыс істеу, алкоголь өнімдерін, темекі бұйымдарын өндіру, тасымалдау және сату) қолдануға тыйым салынады. 14-16 жас аралығындағы жұмысшылар үшін жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 24 сағаттан аспайды, ал 16-18 жас аралығындағы жұмысшылар үшін жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 36 сағаттан аспайды. 14 жастан бастап балалар ата-аналарының рұқсаты бойынша оқудан бос уақытында қоғамдық пайдалы еңбекке қатысуға құқылы. ҚР Еңбек заңнамасы он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін реттеу ерекшеліктерін айқындайды. ҚР Еңбек кодексінің 30-бабына сәйкес он алты жасқа толған азаматтармен еңбек шартын жасасуға жол беріледі. Ата- анасының, қорғаншысының, қамқоршысының немесе асырап алушысының бірінің жазбаша келісімімен еңбек шарты он бес жасқа толған азаматтармен, олар орта білім беру ұйымында негізгі орта, жалпы орта білім алған жағдайларда; он төрт жасқа толған оқушылармен денсаулығына зиян келтірмейтін және оқудан бос уақытында орындау үшін жасалуы мүмкін. Оқу процесін бұзатын; он төрт жасқа толмаған адамдармен кинематография ұйымдарында, театрларда, театр және концерт ұйымдарында, цирктерде шарттарды сақтай отырып, денсаулығы мен адамгершілік дамуына нұқсан келтірмейтін шығармалар жасауға және (немесе) орындауға қатысу. Қазақстан Республикасындағы балалардың құқықтары. Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы № 345 «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» заңы (бұдан әрі – заң мәтіні бойынша) кәмелетке толмағандардың негізгі құқықтары мен міндеттерін айқындайды, сондай-ақ олардың құқықтары бұзылған жағдайда жүгіну тәртібін регламенттейді. «Қазақстан Республикасындағы Бала құқықтары туралы» Қазақстан Республикасының 2002 жылғы 8 тамыздағы № 345 Заңы
15-бап Баланың білім алу құқығы 16-бап Баланың еңбек бостандығына құқығы 16-1-бап Баланың экономикалық қанаудан қорғалу құқығы 17-бап Баланың мемлекеттiк көмекке құқығы 19-бап Баланың дем алуға және бос уақытын пайдалануға құқығы 20-бап Баланың мiндеттерi 35-бап Бала және дiн 36-бап Баланы әлеуметтiк ортаның терiс ықпалынан қорғау 37-бап Баланы алкогольдi өнiмдер мен темекi бұйымдарының зиянды әсерiнен қорғау 38-бап Баланы психикаға белсенді әсер ететін заттардан, күштi әсер ететiн немесе улы заттардан қорғау 39-1-бап Балаларға, он сегіз жасқа дейінгі адамдарға тыйым салынған ақпаратты қамтитын ақпараттық өнімнің таратылуын, сондай- ақ кәмелетке толмағандардың ойын-сауық мекемелерінде болу тәртібін мемлекеттік бақылау Сонымен қатар, баланың негізгі нақты құқықтарыанықталған:
Практикалық бөлім: - Топтық жұмыс: жұмыс орнында құқықтарды қорғау ережелерін әзірлеу.
|
Оқушылар берілген сұрақтарға жауап беріп отырады және өз ойларын дәптерге жазады. Постер жасау Оқушылар сұрақка жауап береді, пікір алмасады. |
суреттер, бейнероликтер
Парақшалар (ситуациялық тапсырмалар)
Ватман мен маркерлер https://youtu.be/UemLbhBjDLg?si=XBSTt5oEB2ZKY9uA https://drive.google.com/file/d/1uWg8gV- dKOin2ERX3qqwixV76Go96zdy/view https://drive.google.com/file/d/1We6g8IHJ5YCKTM88OAS4eyiNTHGEkINA/vi ew
|
||||
|
Сабақтың соңы бекіту 5 мин |
Сабақты қорытындылау.
Сынып
ұраны: Кері байланыс Оқушыларға стикер немесе қағаз қиындыларын тарату:
|
Оқушылар өз ойларын айтып қорытындылайды. |
стикер немесе қағаз қиындылары |
||||
шағым қалдыра аласыз













