Материалдар / Буллингтен қорған!» «Көлік құралдарының аялдау жолы»
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Буллингтен қорған!» «Көлік құралдарының аялдау жолы»

Материал туралы қысқаша түсінік
Буллингтен қорған!» «Көлік құралдарының аялдау жолы»
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
18 Қараша 2024
101
2 рет жүктелген
250 ₸
Бүгін алсаңыз
+13 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +13 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Тәрбие сағаты бойынша қысқа мерзімді жоспар

Тәрбие сағаты


Күні


Сынып жетекші:


Сынып: 6



Сабақтың тақырыбы:

«Буллингтен қорған!» / «Көлік құралдарының аялдау жолы» ЖЖЕ№3

Қауіпсіздік сабағы (10 минут)

11-САБАҚ

6 –сыныптар: «Жедел қызмет нөмірлері»

Сабақтың мақсаты:

Оқушыларға буллинг, зорлық-зомбылық туралы мағлұмат беру, адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін түсіндіру және зорлыққа қарсы біздің елімізде заң бар екенін айту.

Қауіпсіздік мақсаты :

Сабақтың мақсаты: оқушыларға төтенше жағдайлар қызметі не үшін арналғанын және олардыңжұмыс істеу тәртібімен таныстыру.

Қауіпсіздік міндеті

Сабақтың міндеті: 1) Оқушыларды жедел қызмет түрлерімен таныстыру, балаларға өрт қауіпсіздігі ережелерін, жол жүру ережелерін сақтаудың маңыздылығын және өз денсаулығын сақтау жайлы түсіндіру. 2) Зейінін, есте сақтауын, ойлауын дамытуға ықпал ету. 3) Оқушыларды өмірлік қиын жағдайда үлкендермен қарым-қатынас жасау қажеттілігіне тәрбиелеу; төтенше жағдайларда баланың мінез-құлқының қауіпсіз үлгісін қалыптастыру.

Дәйексөз

3-апта дәйексөзі: Жауапкершілік – адамгершілік қасиеттің көрінісі

Құндылық

  • Құндылық: бірлік және ынтымақ

Құзыреттілік: тиімді коммуникация

Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңі/ уақыт

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурстар

Сабақтың техникалық құрал-жабдықтары

Ұйымдастыру кезеңі (7 мин)


Ұйымдастыру кезеңі

Психологиялық ахуал

  • Топқа бөлу

Ой қозғау

  • Оқушылар буллинг дегеніміз не екенін білеміз.

  • Бүгін буллингті түрлерінің біріне тоқталамыз.

  • Қандай түрлері бар деп ойлайсыңдар?

  • Буллингке тап болған оқушының жағдайы қандай болады деп ойлайсыңдар өз ойларыңды айтсаңдар.


Оқушылар мұғаліммен амандасады,түгенделеді.

Психологиялық ахуал





Оқушылар

дың пікірі тыңдалады







Компьютер








Сабақ басы (13 мин)












ҚАУІПСІЗДІК САБАҒЫ

1 САБАҚ. «ТӨТЕНШЕҚЫЗМЕТНӨМІРЛЕРІ»

Сабақтың мақсаты: оқушыларды төтенше жағдайлардағы ережелерімен

таныстыру.

Негізгіміндеттер:

1. Оқушылардың мамандандырылған қызметтерге көмек сұрай білуін

дамыту.

2. Қандай жағдайларда шұғыл қызметтерге қоңырау шалу керектігін

түсіндіріңіз.

3. Оқушыларды шұғыл қызмет операторына ақпаратты дұрыс және анық

жеткізуге үйрету.

Материалдармен ресурстар:

Сабақтың осы тақырыбы бойынша мысалдарды көрсетуге арналған

презентация.

Жедел қызмет нөмірлері туралы жадынамалары бар үлестірме материалдар.

Проектор, проекциялық экран, компьютер.

Сабақтың барысы

1.Кіріспе (2 минутқа дейін):

Суреттерден құтқару қызметінің түрін анықта, құтқару қызметінің нөмірлерін

айт.


Негізгі бөлім

- Өмірде жалғыздан-жалғыз қиын жағдайда қалып қоятын кездерде

барлығын өзің жеңіп шығуың керек болады. Егер сен құтқару қызметтерінің

нөмірлерін білсең, өзіңе де, айналаңдағы басқа адамдарға да көмектесе аласың.

Ендеше нөмірлерді жазып ал!

Жағдаяттарды талқылау:

Үйде сен бір өзіңсің. Кенет түтіннің иісін сездің. Келесі бөлмеге барсаң,

өртшығыпжатыр. Сенің әрекетің.....

Спорттық алаңда балалар ойнап жүр. Араларында ересек адам жоқ. Ұлдардың

біреуі құлап қалды. Ол қатты айқайлап жылап тұр. Баланың ауруы қатты ұлғая

бастады. Сіздің әрекетіңіз...

Сен мектептен үйге келдің. Ата-анаң жұмыста, қарындасың балабақшада.

Ал үйден жағымсыз иіс шығып тұр. Газдың иісіне ұқсайды, сен не істейсің …

Үйде жалғыз қалдың, сенің ішің пысып кетті. Сен қалжыңмен өрт қызметіне

телефон соғып, көрші үйде өрт болып жатқандығын хабарладың. Терезегежақындап

өрт қызметінің машинасын күтіп тұрсың.

Осы оқиғаны аяқта .....

3. Практикалық бөлім. (6минут)

Жағдайларды талдау.

Төтенше жағдайға қоңыраушалған кезде, сізге хабарлау керек:

1. Алдымен қоңырау шалу керек: мекенжайды айтып, байланыс үзілсе де,

құтқарушылар қайда бару керектігін біледі.

2. Бұл қайда болды: аулада, пәтерде, қоймада және тағы басқажерлерді нақты

айту керек.

3. Не болғанын нақты хабарлау: теледидар, жиһаз жанып тұр; газдың иісі

сезіледі.

Егер диспетчер сұраса сіз үйдің, пәтердің нөмірін, кіре беріске кіру кодын

және барлық қажетті мәліметтерді нақтылап айту керек.

Қорытынды. Сабақты қорытындылау, балалар үйге қайталау үшін ала

алатын шұғыл қызмет нөмірлері бар жадынама тарату.




Ортақ құтқару қызметінің нөмірін айт.

Кез келген қауіпті жағдайдан құтқаратын ортақ телефон нөмірі – 112. Бұл

нөмірге хабарласу арқылы барлық қауіпті жағдай бойынша көмек ала аласыз.

Төтенше жағдай кезінде бастысы, сабыр сақтап, диспетчерге, болған жағдайды

дұрыстап түсінікті жеткізу қажет.

«Есте сақта!»

Өрт күзеті 101

Полиция 102

Жедел жәрдем 103

Төтенше газ қызметі 104,112

Бірыңғай құтқару қызметі 112

«111 жедел қызметі» байланыс орталығы балалар мен

ересектер өздеріне көмек қажет екендігі туралы, тұрмыстық

зорлық-зомбылық, балалардың құқықтарының бұзылуы туралы,

баланың көшеде, үйде, көлікте жалғыз қалғаны туралы, өміріне

және денсаулығына қауіп төнгенде хабарласу үшін ашылған.

- «111» нөмірі – 24/7 байланыста

- «111» нөмірі – құпиялылықты сақтайды

111

- «111» нөмірі – тәулік бойы ІІД және өңірлердің жедел

топтарымен байланыста.

суреттер

 







Пайдалы сілтеме:





Пайдалы сілтемелер:

https://orken-instituty.kz/ru/telefony-goryachih-linij



https://youtu.be/XN1hCSucuqQ?si=d0QrFl9yslUOu2dn



https://youtu.be/ylMqQnk_eq4?si=zzekmQUmfe_7ldVC






Ортасы (20 мин)



Буллингтің негізгі төрт түрі бар.

Олар:

  • сөзбен қорқыту,

  • күшпен қорқыту

  • реляцион түр

  • кибернетикалық буллинг.

Сөз арқылы

Сөз формасындағы буллингте адам ауызша айқаймен, дауыс көтеру арқылы және күліп, кекетіп-мұқату арқылы зорлық көрсетеді. Құрбанды қорлап, оның намысына тию, сыртынан ол туралы өтірік айту, өсек тарату, дөрекі сөйлеу, жәбірлеу сөз түріндег Баланың қандай да бір қ Баланың қандай да бір қысымға ұшырағандағы белгілердің тізімі:

Мектепке барудан қорқады, мектеп көлігін пайдаланудан бас тартады;

  • оқу үлгерімі төмендейді;

  • алаңдаушылықты сезінеді немесе өз-өзіне күмән келтіреді, ашуланшақ болады;

  • сөйлесуден аулақ болады, басқа балаларға деген агрессияны көсетеді;

  • қорқытады немесе өзің-өзі өлтіруге тырысады, үйден қашады;

  • түнде жылайды немесе таңертең өзін жақсы сезінбейді;

  • заттар бүлінеді, денеде түсініксіз жарақаттар пайда болады;

  • ақшаны «жоғалтады» немесе ұрлайды немесе әдеттегіден көбірек сұрайды;

  • интернетті немесе ұялы телефонды пайдаланудан қорқады, гаджеттерді жасырады;

  • жоғарыда айтылған жайттардың кез келген үшін сылтау ойлап табады. ысымға ұшырағандағы белгілердің тізімі:

Мен сендерді көлік құралдарынң тоқтау жолымен таныстырамын. Өздерің жол-көлік оқиғаларыңа тап болмас үшін зейін қоя қарап, тыңдай отырып, жаңа мағлұматтарды естеріңе сақтай отырыңдар.


Интербелсенді тақтада көлік құралдарының тоқтау жолы туралы мәлімет.

 

«Көлік құралдарының аялдау жолы» ЖЖЕ№3


Тежеу жолы, біріншіден, машина доңғалағы мен жолдың арасындағы байланыс күшінің әсерінен белгілі болады. Жол құрғақ, автокөлік доңғалағының бедері жаңа болса, онда доңғалақтың жолмен байланыс күші онан сайын күшейіп, тежеу жолы қысқарады. Егер жол тайғақ, доңғалақ бедері жұқарған болса, онда доңғалақтың жолмен байланыс күші азайып, тежеу жолы ұзарады.

Сонымен бірге, автокөліктің тежеу жолы көліктің жүру жылдамдығына көп байланысты. Жылдамдық неғұрлым жоғары болған сайын тежеу жолы соғұрлым ұзын болады. Нақты мысал келтірейік. Автокөлік сағатына 30 шақырым жылдамдықпен жүргенде, жеңіл автокөліктің тежеу жолы 7,2 м, дәл осы жылдамдықта жүк машинасының тепжеу жолы — 9,5 м болады екен. Ал жүк машинасының жүру жылдамдығы 30 шақырымнан 60 шақырымға дейін өссе, тежу жолы 2 есе емес, өкінішке қарай, 4 есе артатыны нақты есептелген әрі дәлелденген.

Тежеу жолы ұзын болуының тағы бір себебі бар. Ол машинаның салмағына да байланысты. Әсіресе ірі жүк машиналары, автобустар, КамАЗ- дар мен КрАЗ-дардың тежеу жолы жеңіл машиналардың тежеу жолынан әлдеқайда ұзын болады.






Оқушылар тыңдайды






Әр топ өздері буллингтің сөзбен қорқыту түріне көрініс дайындайды.
























Оқушылар лекцияны тыңдайды.


































Соңы







Қандай ой пайда болды?

Не сезіндім?

Не ұнады?





Рефлексия жасайды.

Сабақтан кейін қандай әсер алғанын, не сезінгенін, не ұнағанын айтып, алған әсерімен бөліседі


презентация















Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!