|
Бекітемін: Тәрбие ісінің меңгерушісі: Е.Нарымбетов А.Утепова |
||
|
Күні: |
20.01.2025ж |
|
|
Сынып жетекші: |
Ж.Ахметова |
|
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 10- САБАҚ Күмәнді жағдайларда азғыруды қалай жеңуге және дұрыс таңдау жасауға болады |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға буллингтің (қорқыту мен мазақтаудың) зияны туралы түсінік беру. Адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін және зорлыққа қарсы елімізде заң бар екенінен хабардар ету. Достық қарым-қатынасты нығайтып, мектептегі қауіпсіз ортаны қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. Қорғану тәсілдерін үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік сабақ тақырыбы |
Күмәнді жағдайларда азғыруды қалай жеңуге және дұрыс таңдау жасауға болады? |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушыларды қауіпті ұсыныстардан бас тартуға және өз шегараларын қорғауға үйрету. Негізгі міндеттер: Неліктен «Жоқ» деп айта білу маңызды екенін түсіндіру; Қауіпті ұсыныстардан бас тарту жолдарын көрсету. |
|
|
Апта дәйексөзі |
«Тәртіп - тәрбие бастауы» |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру бөлімі (5 минут) Негізгі бөлім (25 минут) |
Оқушылармен амандасу. Рандом арқылы екі топқа бөлемін. Психологиялық ахуалды жақсарту. «Біздің топтың жүрегі». Мақсаты: жанашырлық сезімін, сенімділігін дамыту, топ ынтымақтастығын жетілдіру. Нұсқау: Ватман қағазынан үлкен жүректі қайшымен қиып, қабырғаға жабыстырып қоямын. Осы қабырғаға жапсырылған ақ жүректе өмір жоқ, бірақ қазір әрбіреуің бұл жүрекке өздеріңнің жылы лебіздерің жазылған кішкентай жүректі жапсырып, үлкен жүрекке өмір беріп, тірілтеміз. Бұл топтың жүрегі болады. Ой қозғау: "Фортуна" дөңгелегіндегі сұрақтарға жауап беру.
Презентациямен таныстыру. Буллингтің анықтамасы: қорқыту, мазақтау немесе қысым көрсету әрекеттері. Түрлері: Физикалық (ұру, итеру); Сөздік (қорлау, мазақтау); Кибербуллинг (онлайн қысым көрсету) Буллингтің зардаптары: психологиялық және физикалық. Буллингке қарсы күрес тәсілдері: 1. Қорықпау, сенімді адамға айту (ата-ана, мұғалім, мектеп психологы). 2.Басқаларға қолдау көрсету және достық қарым-қатынасты нығайту. 3.Мектепте және желіде этикалық нормаларды сақтау. Видеоролик “ Әлімжеттік”. Жоғарыда қойылған сұрақтарға байланысты оқушы жауаптарын толықтырып кең мәлімет беру үшін видеороликтер көрсетемін. Жеке жұмыс: “Сөздер жаралайды” тәжірибесі. Оқушыларға адам сұлбасының көлеңкесін қыз бен ұлға сәйкесінше үлестіріп шығамын. Оқушылар адам сұлбасына көңілді жаралайтын не жараланған адамға қолдау білдіретін не буллинге ұшыраған адамның сөзін және кейіпкердің жүзіне эмоциясын салуы тиіс. "Көмек қолын соз" рөлдік ойын. Оқушыларды екі топқа бөліп, буллинг жағдайын сахналау (бір топ – буллингке көрсетуші, екінші топ – көмекші болу жолдарын көрсетеді). Қауіпсіздік сабағы (10 минут)
Тақырыбы: Күмәнді
жағдайларда азғыруды қалай жеңуге және
дұрыс таңдау жасауға болады? Талқылауға арналған
сұрақтар: Бас
тартқан кезде сізге ең қиын нәрсе не болды?
Сіз бас тартқан кезде не
сезіндіңіз? Таңдауға әсер ететін факторлар:
Күмәнді жағдайларда шешім қабылдауға әсер етуі
мүмкін факторларды талқылау: құрдастардың қысымы, қабылдауға деген
ұмтылыс, жазадан қорқу, моральдық құндылықтар және т.
б. Қорытынды бөлім (5 минут) Білім және ғылым министрі сөзімен аяқтау.
|
Сәлемдеседі. Топқа бөлініп отырады. Жүрекше стикерлерге топқа арналған тілегін жазады. Жазған тілегін тақтадағы ақ жүрекке жапсырады. Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша өз ойларымен бөліседі. Роликті көріп, ой түйеді. Оқушылар адам сұлбасына көңілді жаралайтын не жараланған адамға қолдау білдіретін не буллинге ұшыраған адамның сөзін жазып шығады және адамның бет-жүзіне өзі жазған сөзге сәйкес эмоциясын көрсетеді. Рөлдік ойын.Екі топ оқушылары өздеріне берілген мәтін бойынша рөлді сомдаулары тиіс.(1-топ: буллингке жасау, екінші топ – көмекші болу жолдарын көрсетеді). Пікіралмасады.
Оқушылар өздеріне айтылған үндеуді ролик арқылы тамашалайды. Кері байланыс жасайды |
Тақырып тық суреттер Қосымша материал дар Стикерлер https://www.youtube.com/watch?v=RCA_wFW-mSo https://www.youtube.com/watch?v=WJVphA2LxeM |
Жағдаят мәтіні: 1-топ: Төменде берілген рөлді жақсылап сомдап шығыңыздар. Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
Жағдаят мәтіні: 2-топ: Төменде берілген жағдайға байланысты буллингке ұшыраған қызға көмек қолын қалай созар едіңіздер, қандай әрекетпен (кімі болып) оны ортаға қоса аласыздар.
Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.

Жағдаят мәтіні: 1-топ: Төменде берілген рөлді жақсылап сомдап шығыңыздар. Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
Жағдаят мәтіні: 2-топ: Төменде берілген жағдайға байланысты буллингке ұшыраған қызға көмек қолын қалай созар едіңіздер, қандай әрекетпен (кімі болып) оны ортаға қоса аласыздар.
Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
Жағдаят мәтіні: 1-топ: Төменде берілген рөлді жақсылап сомдап шығыңыздар. Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
Жағдаят мәтіні: 2-топ: Төменде берілген жағдайға байланысты буллингке ұшыраған қызға көмек қолын қалай созар едіңіздер, қандай әрекетпен (кімі болып) оны ортаға қоса аласыздар.
Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
|
|
Бекітемін: Тәрбие ісінің меңгерушісі: Е.Нарымбетов А.Утепова |
|
||||||
|
|
Күні: |
27.01.2025ж |
|
|||||
|
|
Сынып жетекші: |
Ж.Ахметова |
|
|||||
|
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заң
мен тәртіпті сақтаудағы Менің үлесім № 10- САБАҚ Жасөспірім және еңбек қатынастары |
|
|||||
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға заң, құқық және тәртіп ұғымдарын түсіндіру; Жеке тұлғаның қоғам алдындағы жауапкершілігін ұғындыру; Құқықтық мәдениетті қалыптастыру және құқық бұзушылықтың алдын алу. |
|
|||||
|
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар заңның қоғамдағы рөлі мен маңызын түсінеді. Өздерінің тәртіп пен заңды сақтау арқылы қоғамға тигізетін үлесін бағалайды. Құқықтық сауаттылығы артады. |
|
|||||
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. Қорғану тәсілдерін үйрету. |
|
|||||
|
|
Қауіпсіздік сабақ тақырыбы |
«ЖАСӨСПІРІМ ЖӘНЕ ЕҢБЕК ҚАТЫНАСТАРЫ» |
|
|||||
|
|
Апта дәйексөзі |
Әділет жолы - адал жол |
|
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру бөлімі (5 минут) Негізгі бөлім (25 минут) |
Оқушылармен амандасу. Рандом арқылы екі топқа бөлемін. Кіріспе. Ой қозғау.
Қауіпсіздік сабағының тақырыбы: «ЖАСӨСПІРІМ ЖӘНЕ ЕҢБЕК ҚАТЫНАСТАРЫ» Кәмелетке толмағандардың еңбегін түнгі уақытта, ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда (ойын бизнесі, түнгі ойын-сауық орындарында жұмыс істеу, алкоголь өнімдерін, темекі бұйымдарын өндіру, тасымалдау және сату) қолдануға тыйым салынады. 14-16 жас аралығындағы жұмысшылар үшін жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 24 сағаттан аспайды, ал 16-18 жас аралығындағы жұмысшылар үшін жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 36 сағаттан аспайды. 14 жастан бастап балалар ата-аналарының рұқсаты бойынша оқудан бос уақытында қоғамдық пайдалы еңбекке қатысуға құқылы. ҚР Еңбек заңнамасы он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін реттеу ерекшеліктерін айқындайды. ҚР Еңбек кодексінің 30-бабына сәйкес он алты жасқа толған азаматтармен еңбек шартын жасасуға жол беріледі. Атаанасының, қорғаншысының, қамқоршысының немесе асырап алушысының бірінің жазбаша келісімімен еңбек шарты он бес жасқа толған азаматтармен, олар орта білім беру ұйымында негізгі орта, жалпы орта білім алған жағдайларда; он төрт жасқа толған оқушылармен денсаулығына зиян келтірмейтін және оқудан бос уақытында орындау үшін жасалуы мүмкін. Оқу процесін бұзатын; он төрт жасқа толмаған адамдармен кинематография ұйымдарында, театрларда, театр және концерт ұйымдарында, цирктерде шарттарды сақтай отырып, денсаулығы мен адамгершілік дамуына нұқсан келтірмейтін шығармалар жасауға және (немесе) орындауға қатысу. Негізгі тақырып:Заң мен тәртіпті сақтаудағы Менің үлесім Шағын ақпарат: Заңның негізгі міндеттері мен адам құқықтары туралы қысқаша мәлімет беру. "Заң үстемдігі" ұғымы және оның мәні түсіндіріледі. “Әділет жолы - адал жол” тақырыбында ғибратты тәмсіл оқу. Сергіту сәті: Оқушыларға Заң және тәртіп жайлы мақал-мәтел айтқызу. "Құқықтық жағдаяттар". Әр топқа жағдаяттық тапсырма беремін. Ұсынылған жағдаятты шешудің жолын топ болып ақылдасып ұсынуы тиіс.
2-жағдаят:
Сыныптастарың мектеп дәлізінде айқайлап,
шулап жүр. Мұғалім оларды ескертті, бірақ олар ескертуді елемеді.
Сен бұл жағдайда не істейсің?
|
Сәлемдеседі. Топқа бөлініп отырады. Қойылған сұрақтарға өз ойларын білдіреді. Ақпарат алады, ғибратты әңгімеден адал болуды ұғынады.
Әр оқушы бір-бір мақалдан айтып шығады.
Топ мүшелері жағдаятты талдап, сұрақтарға жауап беруі керек. Әр топ өз шешімін сынып алдында қорғайды.Ең дұрыс және толық жауап берген топ жеңімпаз атанады.
|
Презента-ция бейнеролик Құқықтық мысалдар https://www.youtube.com/watch?v=JIwsVsEjArI https://www.youtube.com/watch?v=UemLbhBjDLg Реалистік өмір жағдай-лары |
|||||
1-топқа: 1-жағдаят:
Сыныптасыңның қолында қымбат телефон бар. Сен
оны байқамай жерге түсіріп сындырып алдың. Не істеуің
керек?
Сұрақтар:
1.Бұл жағдайда сенің құқықтарың
қандай? 2.Сенің міндетің қандай? 3.Бұл
жағдайды заң тұрғысынан қалай шешуге
болады?
2-жағдаят:
Сыныптастарың мектеп дәлізінде айқайлап,
шулап жүр. Мұғалім оларды ескертті, бірақ олар ескертуді елемеді.
Сен бұл жағдайда не істейсің?
Сұрақтар:
1.Сенің
тәртіпті сақтау арқылы қосатын үлесің қандай?
2.Бұл жағдайда
сенің әрекетің қандай болу керек?
2-топқа:
1-жағдаят. Сен
мектептегі қоғамдық іс-шараға қатысқың келмейді, бірақ мұғалімдер
сенің міндетті түрде қатысуыңды талап
етті.
Сұрақтар:
1.Сенің бұл
жағдайда қандай құқықтарың бар? 2. Мұғалімнің
әрекеті дұрыс па? 3. Бұл мәселені
қалай шешуге болады?
2-жағдаят:
Автобус
ішінде жас балалар мен үлкендер тұр, ал кейбір оқушылар отыр. Олар
ешкімге орын бергісі келмейді. Сен бұл жағдайды
байқадың.
Сұрақтар:
Сен бұл
жағдайда қалай әрекет етесің? Тәртіпті сақтау
арқылы қандай үлес қосуға болады?
3-топқа:
1-жағдаят. Достарыңмен
бірге жол ережесін бұзып, көшеде белгіленбеген жерден жолдан
өттіңдер. Полицей келіп ескерту
жасады.
Сұрақтар:
1.Бұл
жағдайда сендердің құқықтарың қандай?
2.Қандай
міндеттеріңді бұздыңдар? 3.Жол ережесін
сақтау не үшін маңызды?
2-жағдаят.Мектеп ауласында қоқыс шашылып жатыр, бірақ
ешкім оны жинамайды. Қоқысты көре тұра, көп адам назар аудармай
өтеді.
Сұрақтар: Сен
бұл жағдайда не істейсің? Бұл
іс-әрекетің қоғамға қандай үлес
қосады?
4-топқа: 1-жағдаят. Сенің досың дүкеннен бір зат ұрлады, ал сен оны көріп қалдың. Бірақ ол сені ешкімге айтпа деп өтінді. 1.Бұл жағдайда сенің құқықтарың қандай? 2.Сенің азаматтық міндетің қандай? 3.Сен бұл мәселені қалай шешер едің?
2-жағдаят. Сыныптасың сабақ кезінде телефонмен сөйлесіп отыр. Мұғалім оны ескерткеніне қарамастан, ол әрекетін тоқтатпады. 1. Сенің бұл жағдайда қандай үлесің болуы мүмкін? 2. Мұндай тәртіпсіздікке көз жұму дұрыс па? Неге?
1-жағдаят:
Сыныптасыңның қолында қымбат телефон бар. Сен
оны байқамай жерге түсіріп сындырып алдың. Не істеуің
керек?
Сұрақтар:
1.Бұл жағдайда сенің құқықтарың
қандай? 2.Сенің міндетің қандай? 3.Бұл
жағдайды заң тұрғысынан қалай шешуге
болады?
2-жағдаят:
Сыныптастарың мектеп дәлізінде айқайлап,
шулап жүр. Мұғалім оларды ескертті, бірақ олар ескертуді елемеді.
Сен бұл жағдайда не істейсің?
Сұрақтар:
1.Сенің
тәртіпті сақтау арқылы қосатын үлесің қандай?
2.Бұл жағдайда
сенің әрекетің қандай болу керек?
2-топқа:
1-жағдаят. Сен
мектептегі қоғамдық іс-шараға қатысқың келмейді, бірақ мұғалімдер
сенің міндетті түрде қатысуыңды талап
етті.
Сұрақтар:
1.Сенің бұл
жағдайда қандай құқықтарың бар? 2. Мұғалімнің
әрекеті дұрыс па? 3. Бұл мәселені
қалай шешуге болады?
2-жағдаят:
Автобус
ішінде жас балалар мен үлкендер тұр, ал кейбір оқушылар отыр. Олар
ешкімге орын бергісі келмейді. Сен бұл жағдайды
байқадың.
Сұрақтар:
Сен бұл
жағдайда қалай әрекет етесің? Тәртіпті сақтау
арқылы қандай үлес қосуға болады?
3-топқа:
1-жағдаят. Достарыңмен
бірге жол ережесін бұзып, көшеде белгіленбеген жерден жолдан
өттіңдер. Полицей келіп ескерту
жасады.
1.Бұл
жағдайда сендердің құқықтарың қандай?
2.Қандай
міндеттеріңді бұздыңдар? 3.Жол ережесін
сақтау не үшін маңызды?
2-жағдаят.Мектеп ауласында қоқыс шашылып жатыр, бірақ
ешкім оны жинамайды. Қоқысты көре тұра, көп адам назар аудармай
өтеді.
Сұрақтар: Сен
бұл жағдайда не істейсің? Бұл
іс-әрекетің қоғамға қандай үлес
қосады?
4-топқа:
1-жағдаят. Сенің досың
дүкеннен бір зат
ұрлады, ал
сен оны көріп қалдың. Бірақ ол сені ешкімге айтпа деп
өтінді.
1.Бұл
жағдайда сенің құқықтарың қандай? 2.Сенің азаматтық
міндетің қандай? 3.Сен бұл
мәселені қалай шешер едің? 2-жағдаят. Сыныптасың
сабақ кезінде телефонмен сөйлесіп отыр. Мұғалім оны ескерткеніне
қарамастан, ол әрекетін тоқтатпады.
1.
Сенің бұл
жағдайда қандай үлесің болуы мүмкін?
2. Мұндай
тәртіпсіздікке көз жұму дұрыс па?
Неге?
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Буллингтен қорған тәрбие сағаты
|
Бекітемін: Тәрбие ісінің меңгерушісі: Е.Нарымбетов А.Утепова |
||
|
Күні: |
20.01.2025ж |
|
|
Сынып жетекші: |
Ж.Ахметова |
|
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
«Буллингтен қорған!» Қауіпсіздік сабағы (10 минут) № 10- САБАҚ Күмәнді жағдайларда азғыруды қалай жеңуге және дұрыс таңдау жасауға болады |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға буллингтің (қорқыту мен мазақтаудың) зияны туралы түсінік беру. Адамның жаны мен тәніне үлкен зардап әкелетін соққы екенін және зорлыққа қарсы елімізде заң бар екенінен хабардар ету. Достық қарым-қатынасты нығайтып, мектептегі қауіпсіз ортаны қалыптастыру. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. Қорғану тәсілдерін үйрету. |
|
|
Қауіпсіздік сабақ тақырыбы |
Күмәнді жағдайларда азғыруды қалай жеңуге және дұрыс таңдау жасауға болады? |
|
|
Сабақ мақсаты: |
Оқушыларды қауіпті ұсыныстардан бас тартуға және өз шегараларын қорғауға үйрету. Негізгі міндеттер: Неліктен «Жоқ» деп айта білу маңызды екенін түсіндіру; Қауіпті ұсыныстардан бас тарту жолдарын көрсету. |
|
|
Апта дәйексөзі |
«Тәртіп - тәрбие бастауы» |
|
|
Сабақтың барысы |
||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру бөлімі (5 минут) Негізгі бөлім (25 минут) |
Оқушылармен амандасу. Рандом арқылы екі топқа бөлемін. Психологиялық ахуалды жақсарту. «Біздің топтың жүрегі». Мақсаты: жанашырлық сезімін, сенімділігін дамыту, топ ынтымақтастығын жетілдіру. Нұсқау: Ватман қағазынан үлкен жүректі қайшымен қиып, қабырғаға жабыстырып қоямын. Осы қабырғаға жапсырылған ақ жүректе өмір жоқ, бірақ қазір әрбіреуің бұл жүрекке өздеріңнің жылы лебіздерің жазылған кішкентай жүректі жапсырып, үлкен жүрекке өмір беріп, тірілтеміз. Бұл топтың жүрегі болады. Ой қозғау: "Фортуна" дөңгелегіндегі сұрақтарға жауап беру.
Презентациямен таныстыру. Буллингтің анықтамасы: қорқыту, мазақтау немесе қысым көрсету әрекеттері. Түрлері: Физикалық (ұру, итеру); Сөздік (қорлау, мазақтау); Кибербуллинг (онлайн қысым көрсету) Буллингтің зардаптары: психологиялық және физикалық. Буллингке қарсы күрес тәсілдері: 1. Қорықпау, сенімді адамға айту (ата-ана, мұғалім, мектеп психологы). 2.Басқаларға қолдау көрсету және достық қарым-қатынасты нығайту. 3.Мектепте және желіде этикалық нормаларды сақтау. Видеоролик “ Әлімжеттік”. Жоғарыда қойылған сұрақтарға байланысты оқушы жауаптарын толықтырып кең мәлімет беру үшін видеороликтер көрсетемін. Жеке жұмыс: “Сөздер жаралайды” тәжірибесі. Оқушыларға адам сұлбасының көлеңкесін қыз бен ұлға сәйкесінше үлестіріп шығамын. Оқушылар адам сұлбасына көңілді жаралайтын не жараланған адамға қолдау білдіретін не буллинге ұшыраған адамның сөзін және кейіпкердің жүзіне эмоциясын салуы тиіс. "Көмек қолын соз" рөлдік ойын. Оқушыларды екі топқа бөліп, буллинг жағдайын сахналау (бір топ – буллингке көрсетуші, екінші топ – көмекші болу жолдарын көрсетеді). Қауіпсіздік сабағы (10 минут)
Тақырыбы: Күмәнді
жағдайларда азғыруды қалай жеңуге және
дұрыс таңдау жасауға болады? Талқылауға арналған
сұрақтар: Бас
тартқан кезде сізге ең қиын нәрсе не болды?
Сіз бас тартқан кезде не
сезіндіңіз? Таңдауға әсер ететін факторлар:
Күмәнді жағдайларда шешім қабылдауға әсер етуі
мүмкін факторларды талқылау: құрдастардың қысымы, қабылдауға деген
ұмтылыс, жазадан қорқу, моральдық құндылықтар және т.
б. Қорытынды бөлім (5 минут) Білім және ғылым министрі сөзімен аяқтау.
|
Сәлемдеседі. Топқа бөлініп отырады. Жүрекше стикерлерге топқа арналған тілегін жазады. Жазған тілегін тақтадағы ақ жүрекке жапсырады. Сұрақтарға жауап береді Тақырып бойынша өз ойларымен бөліседі. Роликті көріп, ой түйеді. Оқушылар адам сұлбасына көңілді жаралайтын не жараланған адамға қолдау білдіретін не буллинге ұшыраған адамның сөзін жазып шығады және адамның бет-жүзіне өзі жазған сөзге сәйкес эмоциясын көрсетеді. Рөлдік ойын.Екі топ оқушылары өздеріне берілген мәтін бойынша рөлді сомдаулары тиіс.(1-топ: буллингке жасау, екінші топ – көмекші болу жолдарын көрсетеді). Пікіралмасады.
Оқушылар өздеріне айтылған үндеуді ролик арқылы тамашалайды. Кері байланыс жасайды |
Тақырып тық суреттер Қосымша материал дар Стикерлер https://www.youtube.com/watch?v=RCA_wFW-mSo https://www.youtube.com/watch?v=WJVphA2LxeM |
Жағдаят мәтіні: 1-топ: Төменде берілген рөлді жақсылап сомдап шығыңыздар. Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
Жағдаят мәтіні: 2-топ: Төменде берілген жағдайға байланысты буллингке ұшыраған қызға көмек қолын қалай созар едіңіздер, қандай әрекетпен (кімі болып) оны ортаға қоса аласыздар.
Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.

Жағдаят мәтіні: 1-топ: Төменде берілген рөлді жақсылап сомдап шығыңыздар. Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
Жағдаят мәтіні: 2-топ: Төменде берілген жағдайға байланысты буллингке ұшыраған қызға көмек қолын қалай созар едіңіздер, қандай әрекетпен (кімі болып) оны ортаға қоса аласыздар.
Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
Жағдаят мәтіні: 1-топ: Төменде берілген рөлді жақсылап сомдап шығыңыздар. Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
Жағдаят мәтіні: 2-топ: Төменде берілген жағдайға байланысты буллингке ұшыраған қызға көмек қолын қалай созар едіңіздер, қандай әрекетпен (кімі болып) оны ортаға қоса аласыздар.
Сіздердің сыныптарыңызға Маржан есімді жаңадан қыз келді. Сабақ үлгерімі жақсы әсіресе суретті жақсы салады. Бірақ ол сәл толықшалау болды. Осыған байланысты сыныпқа келген күннен бастап сыныпты күлкі сүйер, жеңіл ойланатын оқушылары оған түрліше ат қойып алды. Біреуі “толстяк”десе, біреуі “качок”, “асқазаныңа жаным ашиды” деген сықылды сөздермен жанын жаралап жүрді. Сынып ешкім де оның қасына отырғысы келмейтінін ашық білдірді. Бір күні тіпті асханада бәліш жеп отырған жерінен суретке түсіріп алып, желіге “Асханада бізге бәліш қалды ма, соңғысын да бір өзі тауысты” деп суретімен қоса бүкіл мектепке жариялап жіберді.
|
|
Бекітемін: Тәрбие ісінің меңгерушісі: Е.Нарымбетов А.Утепова |
|
||||||
|
|
Күні: |
27.01.2025ж |
|
|||||
|
|
Сынып жетекші: |
Ж.Ахметова |
|
|||||
|
|
Сынып: 9 «Б» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
||||
|
|
Сабақтың тақырыбы: |
Заң
мен тәртіпті сақтаудағы Менің үлесім № 10- САБАҚ Жасөспірім және еңбек қатынастары |
|
|||||
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушыларға заң, құқық және тәртіп ұғымдарын түсіндіру; Жеке тұлғаның қоғам алдындағы жауапкершілігін ұғындыру; Құқықтық мәдениетті қалыптастыру және құқық бұзушылықтың алдын алу. |
|
|||||
|
|
Күтілетін нәтиже |
Оқушылар заңның қоғамдағы рөлі мен маңызын түсінеді. Өздерінің тәртіп пен заңды сақтау арқылы қоғамға тигізетін үлесін бағалайды. Құқықтық сауаттылығы артады. |
|
|||||
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Сынып ұжымын сыйластыққа, бір-біріне қолдау көрсете білуге тәрбиелеу. Қорғану тәсілдерін үйрету. |
|
|||||
|
|
Қауіпсіздік сабақ тақырыбы |
«ЖАСӨСПІРІМ ЖӘНЕ ЕҢБЕК ҚАТЫНАСТАРЫ» |
|
|||||
|
|
Апта дәйексөзі |
Әділет жолы - адал жол |
|
|||||
|
|
Сабақтың барысы |
|
||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
Ресурстар |
|||||
|
Ұйымдастыру бөлімі (5 минут) Негізгі бөлім (25 минут) |
Оқушылармен амандасу. Рандом арқылы екі топқа бөлемін. Кіріспе. Ой қозғау.
Қауіпсіздік сабағының тақырыбы: «ЖАСӨСПІРІМ ЖӘНЕ ЕҢБЕК ҚАТЫНАСТАРЫ» Кәмелетке толмағандардың еңбегін түнгі уақытта, ауыр жұмыстарда, еңбек жағдайлары зиянды және қауіпті жұмыстарда (ойын бизнесі, түнгі ойын-сауық орындарында жұмыс істеу, алкоголь өнімдерін, темекі бұйымдарын өндіру, тасымалдау және сату) қолдануға тыйым салынады. 14-16 жас аралығындағы жұмысшылар үшін жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 24 сағаттан аспайды, ал 16-18 жас аралығындағы жұмысшылар үшін жұмыс уақытының ұзақтығы аптасына 36 сағаттан аспайды. 14 жастан бастап балалар ата-аналарының рұқсаты бойынша оқудан бос уақытында қоғамдық пайдалы еңбекке қатысуға құқылы. ҚР Еңбек заңнамасы он сегіз жасқа толмаған қызметкерлердің еңбегін реттеу ерекшеліктерін айқындайды. ҚР Еңбек кодексінің 30-бабына сәйкес он алты жасқа толған азаматтармен еңбек шартын жасасуға жол беріледі. Атаанасының, қорғаншысының, қамқоршысының немесе асырап алушысының бірінің жазбаша келісімімен еңбек шарты он бес жасқа толған азаматтармен, олар орта білім беру ұйымында негізгі орта, жалпы орта білім алған жағдайларда; он төрт жасқа толған оқушылармен денсаулығына зиян келтірмейтін және оқудан бос уақытында орындау үшін жасалуы мүмкін. Оқу процесін бұзатын; он төрт жасқа толмаған адамдармен кинематография ұйымдарында, театрларда, театр және концерт ұйымдарында, цирктерде шарттарды сақтай отырып, денсаулығы мен адамгершілік дамуына нұқсан келтірмейтін шығармалар жасауға және (немесе) орындауға қатысу. Негізгі тақырып:Заң мен тәртіпті сақтаудағы Менің үлесім Шағын ақпарат: Заңның негізгі міндеттері мен адам құқықтары туралы қысқаша мәлімет беру. "Заң үстемдігі" ұғымы және оның мәні түсіндіріледі. “Әділет жолы - адал жол” тақырыбында ғибратты тәмсіл оқу. Сергіту сәті: Оқушыларға Заң және тәртіп жайлы мақал-мәтел айтқызу. "Құқықтық жағдаяттар". Әр топқа жағдаяттық тапсырма беремін. Ұсынылған жағдаятты шешудің жолын топ болып ақылдасып ұсынуы тиіс.
2-жағдаят:
Сыныптастарың мектеп дәлізінде айқайлап,
шулап жүр. Мұғалім оларды ескертті, бірақ олар ескертуді елемеді.
Сен бұл жағдайда не істейсің?
|
Сәлемдеседі. Топқа бөлініп отырады. Қойылған сұрақтарға өз ойларын білдіреді. Ақпарат алады, ғибратты әңгімеден адал болуды ұғынады.
Әр оқушы бір-бір мақалдан айтып шығады.
Топ мүшелері жағдаятты талдап, сұрақтарға жауап беруі керек. Әр топ өз шешімін сынып алдында қорғайды.Ең дұрыс және толық жауап берген топ жеңімпаз атанады.
|
Презента-ция бейнеролик Құқықтық мысалдар https://www.youtube.com/watch?v=JIwsVsEjArI https://www.youtube.com/watch?v=UemLbhBjDLg Реалистік өмір жағдай-лары |
|||||
1-топқа: 1-жағдаят:
Сыныптасыңның қолында қымбат телефон бар. Сен
оны байқамай жерге түсіріп сындырып алдың. Не істеуің
керек?
Сұрақтар:
1.Бұл жағдайда сенің құқықтарың
қандай? 2.Сенің міндетің қандай? 3.Бұл
жағдайды заң тұрғысынан қалай шешуге
болады?
2-жағдаят:
Сыныптастарың мектеп дәлізінде айқайлап,
шулап жүр. Мұғалім оларды ескертті, бірақ олар ескертуді елемеді.
Сен бұл жағдайда не істейсің?
Сұрақтар:
1.Сенің
тәртіпті сақтау арқылы қосатын үлесің қандай?
2.Бұл жағдайда
сенің әрекетің қандай болу керек?
2-топқа:
1-жағдаят. Сен
мектептегі қоғамдық іс-шараға қатысқың келмейді, бірақ мұғалімдер
сенің міндетті түрде қатысуыңды талап
етті.
Сұрақтар:
1.Сенің бұл
жағдайда қандай құқықтарың бар? 2. Мұғалімнің
әрекеті дұрыс па? 3. Бұл мәселені
қалай шешуге болады?
2-жағдаят:
Автобус
ішінде жас балалар мен үлкендер тұр, ал кейбір оқушылар отыр. Олар
ешкімге орын бергісі келмейді. Сен бұл жағдайды
байқадың.
Сұрақтар:
Сен бұл
жағдайда қалай әрекет етесің? Тәртіпті сақтау
арқылы қандай үлес қосуға болады?
3-топқа:
1-жағдаят. Достарыңмен
бірге жол ережесін бұзып, көшеде белгіленбеген жерден жолдан
өттіңдер. Полицей келіп ескерту
жасады.
Сұрақтар:
1.Бұл
жағдайда сендердің құқықтарың қандай?
2.Қандай
міндеттеріңді бұздыңдар? 3.Жол ережесін
сақтау не үшін маңызды?
2-жағдаят.Мектеп ауласында қоқыс шашылып жатыр, бірақ
ешкім оны жинамайды. Қоқысты көре тұра, көп адам назар аудармай
өтеді.
Сұрақтар: Сен
бұл жағдайда не істейсің? Бұл
іс-әрекетің қоғамға қандай үлес
қосады?
4-топқа: 1-жағдаят. Сенің досың дүкеннен бір зат ұрлады, ал сен оны көріп қалдың. Бірақ ол сені ешкімге айтпа деп өтінді. 1.Бұл жағдайда сенің құқықтарың қандай? 2.Сенің азаматтық міндетің қандай? 3.Сен бұл мәселені қалай шешер едің?
2-жағдаят. Сыныптасың сабақ кезінде телефонмен сөйлесіп отыр. Мұғалім оны ескерткеніне қарамастан, ол әрекетін тоқтатпады. 1. Сенің бұл жағдайда қандай үлесің болуы мүмкін? 2. Мұндай тәртіпсіздікке көз жұму дұрыс па? Неге?
1-жағдаят:
Сыныптасыңның қолында қымбат телефон бар. Сен
оны байқамай жерге түсіріп сындырып алдың. Не істеуің
керек?
Сұрақтар:
1.Бұл жағдайда сенің құқықтарың
қандай? 2.Сенің міндетің қандай? 3.Бұл
жағдайды заң тұрғысынан қалай шешуге
болады?
2-жағдаят:
Сыныптастарың мектеп дәлізінде айқайлап,
шулап жүр. Мұғалім оларды ескертті, бірақ олар ескертуді елемеді.
Сен бұл жағдайда не істейсің?
Сұрақтар:
1.Сенің
тәртіпті сақтау арқылы қосатын үлесің қандай?
2.Бұл жағдайда
сенің әрекетің қандай болу керек?
2-топқа:
1-жағдаят. Сен
мектептегі қоғамдық іс-шараға қатысқың келмейді, бірақ мұғалімдер
сенің міндетті түрде қатысуыңды талап
етті.
Сұрақтар:
1.Сенің бұл
жағдайда қандай құқықтарың бар? 2. Мұғалімнің
әрекеті дұрыс па? 3. Бұл мәселені
қалай шешуге болады?
2-жағдаят:
Автобус
ішінде жас балалар мен үлкендер тұр, ал кейбір оқушылар отыр. Олар
ешкімге орын бергісі келмейді. Сен бұл жағдайды
байқадың.
Сұрақтар:
Сен бұл
жағдайда қалай әрекет етесің? Тәртіпті сақтау
арқылы қандай үлес қосуға болады?
3-топқа:
1-жағдаят. Достарыңмен
бірге жол ережесін бұзып, көшеде белгіленбеген жерден жолдан
өттіңдер. Полицей келіп ескерту
жасады.
1.Бұл
жағдайда сендердің құқықтарың қандай?
2.Қандай
міндеттеріңді бұздыңдар? 3.Жол ережесін
сақтау не үшін маңызды?
2-жағдаят.Мектеп ауласында қоқыс шашылып жатыр, бірақ
ешкім оны жинамайды. Қоқысты көре тұра, көп адам назар аудармай
өтеді.
Сұрақтар: Сен
бұл жағдайда не істейсің? Бұл
іс-әрекетің қоғамға қандай үлес
қосады?
4-топқа:
1-жағдаят. Сенің досың
дүкеннен бір зат
ұрлады, ал
сен оны көріп қалдың. Бірақ ол сені ешкімге айтпа деп
өтінді.
1.Бұл
жағдайда сенің құқықтарың қандай? 2.Сенің азаматтық
міндетің қандай? 3.Сен бұл
мәселені қалай шешер едің? 2-жағдаят. Сыныптасың
сабақ кезінде телефонмен сөйлесіп отыр. Мұғалім оны ескерткеніне
қарамастан, ол әрекетін тоқтатпады.
1.
Сенің бұл
жағдайда қандай үлесің болуы мүмкін?
2. Мұндай
тәртіпсіздікке көз жұму дұрыс па?
Неге?
шағым қалдыра аласыз




