|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тамақтану мәдениеті |
Мектеп:№23 Ж.Қизатов атындағы мектеп-лицей |
||
|
Күні: 03.05.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Төлен Аякөз Мейірханқызы |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспаған сандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы |
||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.1. Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану
|
||
|
Сабақ мақсаты |
- Бутербродтар мен сусындардың түрлерімен таныстыру. - Көркем еңбек сабақтарынан алған білімдерін, күнделікті дағдыларын, шеберліктерін, іскерліктерін, ойлау қабілеттерін шыңдап, дамыту. -Оқушыларды тазалыққа, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, эстетикалық талғамға тәрбиелеу. -Оқушыларға бутерброд пен салқын сусын тағамдарын дайындауды үйрету. -Оқушыларды топпен жұмыс жасау арқылы ынтымақтастығын дамыту. |
||
|
Бағалау критерийлері |
- Шығармашылық жұмысында салқын тағамдарды дайындаған кезде дәмді және ерекше қылып әшекейлеуді ойластырады; - Жұмыс барысында өте ұқыпты және тиянақты жұмыс істейді; - Бутербродтар мен сусындарды әзірлей алады; - Қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Бутерброд-бутерброд-sandwich Сусын – напиток- drink Сабақ барысында тірек сөздерді оқушыларға жаңа сабақ барысында қолданылады. ........дайындалу технологиясына қарай салқын және ыстық болып бөлінеді. Ашық, жабық, басытқылық болып.......... 3 түрге бөлінеді Ыстық ...... әзірлеу барысында Қ.Е. сақтау керек. |
||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушыларға заманауи ас мәзірін баулу арқылы жеңіл тағам түрлерін дайындау үлгерін үйрете отырып ас әзірлеу мәдениетіне баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, өлкетану, бейнелеу өнері |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ арқылы бутербродтар мен салқын сусындардың дайындау үлгілерін көрсету |
||
|
Бастапқы білім |
Дұрыс тамақтану туралы біледі. Жеңіл тағамдардың түрлерін айта алады. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
1) Оқушылармен сәлемдесу. Кезекшіні анықтау, сабаққа қатысуды бақылау. Проблемалық жағдайларды шешу (жұмыс киімін, қажетті құралдарды әкелмеуін т.б.) Сергіту сәті. Сабағымызды бастамас бұрын сәл сергіп алайық. «Сәлемдесу» ойыны: Жұппен ойналатын әрі тез-тез қимылдау қажет. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мұғалім қалай амандасу керек екенін айтады, соны оқушылар бір-бірлерімен тез-тез амандасады. Әр адаммен әр түрлі амандасады. Сонымен, көзбен... қолмен... иықпен... төспен... иекпен... арқамен... бетпен. 1-тапсырма. «Жасырын суреттер» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу. - Суретте нені көріп тұрсыңдар? (бутерброд, шәй, компот) - Олардың құрамында нелер бар? (батон, қызанақ, қияр, ірімшік, кептірілген жеміс-жидектер, қант, қайнаған су) - Бұл азық-түліктен тағы не жасауға болады? ( жеңіл әрі жылдам дайындалатын тағамдар фасфуд және түрлі жемістерден шырын, шәй). Яғни, бүгінгі тақырып бутербродтар мен салқын сусындар әзірлеу технологиясы. 2) Жаңа сабақты меңгеру Жаңа сабаққа ақпарат беру. Бутерброд пен сусын туралы мәлімет беріп, тарихымен таныстырып шығу. Бутербродтар салқын тағамдарға жатады. Бутерброд мәзірді түрлендіреді. Бутербродтың ашық, жабық, басытқылық болып 3 түрге бөлінеді. Дайындалу технологиясына қарай салқын және ыстық болып бөлінеді. Сусындар 2 түрге бөлінеді. Ыстық және салқын сусындар. Салқын сусындарға; су, мукжидек морсы, компот, алма шырыны, жалбыз шәйі, газдалған сусындар ( зиян, қауіпті). Ыстық сусындарға: кофе, какао, шәй. Ыстық сусындарды әзірлеу барысында Қ.Е. сақтау керек. |
|
|||||||||||||
|
Сабақ ортасы 20 минут |
Топтық жұмыс. Сабақ барасын топтық әдіспен өткізу. Мұғалім ашық, жабық, басытқылық деген сөздері жазылған парақшаны оқушыларға бір-бірлеп таратады. Ашық сөздері бар топ ашық топ болып, жабық сөзі жабақ топ, басытқылық сөзі басытқылық топ болып үшке бөлінеді. Сарамандық жұмыс- 20 мин. Кіріспе нұсқау-4мин. Тапсырма: технологиялық нұсқау картасы арқылы топ атауы бойынша ашық, жабық және басытқылық бутербродтары мен сусын дайындау. Технологиялық нұсқау картасына талдау жасау, тарату. Жұмысты бастамас бұрын санитарлық - гигиеналық талаптарды және техника қауіпсіздігін қайталап шығу. Ағымдағы нұсқау-13 мин. Оқушыларды бақылау. Қ.Е. сақтауын бақылау. Қорытынды нұсқау – 3 мин. Дайын жұмыстарын қорғау. ДЕСКРИПТОР Бутерброд пен сусындар туралы толық ақпарат алады; Бутерброд пен сусындардың құрамын біледі және оны түрлендіре алады; Бутерброд пен сусындарды жылдам (уақытпен) әзірлей алады. Бірін-бірі бағалай алады. |
Бутерброд үшін- екі тілім нан, салат шөптері, қияр, майонез, ірімшік, қызанақ, кетчуп, шұжық Сусын (шәй)- кесе, сүт, шәй, қайнаған су, қант, қасық, газ плитасы.
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 12 минут |
Оқушылар өз-өздерін бағалау. І-ІІ; ІІ-ІІІ: ІІІ-І топты бағалау кестесі бойынша бағалайды.
«Иә-жоқ» ойыны арқылы сабақты қорытындылау – 3мин. Негізгі шарты мұғалім бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қойады. Оқушылар тек иә немесе жоқ деп қана жауап береді. Бутерброд салқын тағамға жатады ма?«ия-жоқ» ·Бұл тағамды жасау қиын?«ия-жоқ» ·Бутербродты ұнатамыз?«ия-жоқ» ·Бутерброд наннан жасалады? «ия-жоқ» ·Бутерброд тек түскі асқа арналған? «ия-жоқ» ·Бутербродқа көкөністерді салуға болады?«ия-жоқ» Шайды ыстық күйінде ішеміз?«ия-жоқ» ·Бұл сусынды өздерің дайындай аласыңдарма?«ия-жоқ» ·Кампот, шырын, қымыз салқын сусындар?«ия-жоқ»· Сусындардың 2 түрі бар? «ия-жоқ» Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді – 2мин
|
Бағалау парақшасы
Рефлекция парағы
|
|||||||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Жаңа тақырылып түсіндіріледі. Соған байланысты сұрақтар қояды. Нәтижесі: бутерброд пен сусындар туралы толық ақпарат алады; (барлық оқушылар) Сарамандық жұмыс арқылы тақырыптың басты мақсаты орындалады. Нәтижесі: бутерброд пен сусындардың құрамын біледі және оны түрлендіре алады; (икемі бар, қабілетті оқушылар) Сарамандық жұмыстың тиімділігінің нәтижесінде: бутерброд пен сусындарды жылдам (уақытпен) әзірлей алады. (оқушылардың көбісі) Бірін-бірі бағалай алады. (барлық оқушылар) |
Сұрақтарға жауап берген оқушыларға стикерлер тарату; Сарамандықта орындаған жұмыстарына байланысты бағалау кестесіне қарап бағалау; Бутерброд пен сусындарды жылдам (уақытпен) әзірлей алған топқа мақтау сөздер арқылы; Бірін-бірі бағалай алған кезде шапалақтау арқылы бағалау. Сабақ соңында оқушылардың көңіл-күйі мен сабақтың ұнау-ұнамауын білдіретін смайликтер арқылы бағалау. |
Жұмысқа кіріспес бұрын қолды мұқият жуып алу керек. Жұмыс орны жарық болуы керек. Жұмыс үстелін, ыдыс пен құрал-жабдықтарды мұқият жуыңдар. |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақты жақсы өткен екі аспектісі ( оқыту туралы да, оқу туралы да ойлаңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады ( оқыту туралы да, оқу туралы да ойлаңыз) 1. 2. |
|||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы
Бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Тамақтану мәдениеті |
Мектеп:№23 Ж.Қизатов атындағы мектеп-лицей |
||
|
Күні: 03.05.2019ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Төлен Аякөз Мейірханқызы |
||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспаған сандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Бутерброд пен сусын әзірлеу технологиясы |
||
|
Осы сабақта қол жеткізетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.1.3.1. Салқын тағамдар мен сусындарды әзірлеу технологиясын білу және қолдану
|
||
|
Сабақ мақсаты |
- Бутербродтар мен сусындардың түрлерімен таныстыру. - Көркем еңбек сабақтарынан алған білімдерін, күнделікті дағдыларын, шеберліктерін, іскерліктерін, ойлау қабілеттерін шыңдап, дамыту. -Оқушыларды тазалыққа, ұқыптылыққа, тиянақтылыққа, эстетикалық талғамға тәрбиелеу. -Оқушыларға бутерброд пен салқын сусын тағамдарын дайындауды үйрету. -Оқушыларды топпен жұмыс жасау арқылы ынтымақтастығын дамыту. |
||
|
Бағалау критерийлері |
- Шығармашылық жұмысында салқын тағамдарды дайындаған кезде дәмді және ерекше қылып әшекейлеуді ойластырады; - Жұмыс барысында өте ұқыпты және тиянақты жұмыс істейді; - Бутербродтар мен сусындарды әзірлей алады; - Қауіпсіздік ережесін сақтайды. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Бутерброд-бутерброд-sandwich Сусын – напиток- drink Сабақ барысында тірек сөздерді оқушыларға жаңа сабақ барысында қолданылады. ........дайындалу технологиясына қарай салқын және ыстық болып бөлінеді. Ашық, жабық, басытқылық болып.......... 3 түрге бөлінеді Ыстық ...... әзірлеу барысында Қ.Е. сақтау керек. |
||
|
Құндылықтарды дамыту |
Оқушыларға заманауи ас мәзірін баулу арқылы жеңіл тағам түрлерін дайындау үлгерін үйрете отырып ас әзірлеу мәдениетіне баулу. |
||
|
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану, өлкетану, бейнелеу өнері |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
АКТ арқылы бутербродтар мен салқын сусындардың дайындау үлгілерін көрсету |
||
|
Бастапқы білім |
Дұрыс тамақтану туралы біледі. Жеңіл тағамдардың түрлерін айта алады. |
||
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||||||||
|
Сабақтың басы 8 минут |
1) Оқушылармен сәлемдесу. Кезекшіні анықтау, сабаққа қатысуды бақылау. Проблемалық жағдайларды шешу (жұмыс киімін, қажетті құралдарды әкелмеуін т.б.) Сергіту сәті. Сабағымызды бастамас бұрын сәл сергіп алайық. «Сәлемдесу» ойыны: Жұппен ойналатын әрі тез-тез қимылдау қажет. «Бастаймыз» деген белгі берілгенде, мұғалім қалай амандасу керек екенін айтады, соны оқушылар бір-бірлерімен тез-тез амандасады. Әр адаммен әр түрлі амандасады. Сонымен, көзбен... қолмен... иықпен... төспен... иекпен... арқамен... бетпен. 1-тапсырма. «Жасырын суреттер» әдісі арқылы сабақтың тақырыбын ашу. - Суретте нені көріп тұрсыңдар? (бутерброд, шәй, компот) - Олардың құрамында нелер бар? (батон, қызанақ, қияр, ірімшік, кептірілген жеміс-жидектер, қант, қайнаған су) - Бұл азық-түліктен тағы не жасауға болады? ( жеңіл әрі жылдам дайындалатын тағамдар фасфуд және түрлі жемістерден шырын, шәй). Яғни, бүгінгі тақырып бутербродтар мен салқын сусындар әзірлеу технологиясы. 2) Жаңа сабақты меңгеру Жаңа сабаққа ақпарат беру. Бутерброд пен сусын туралы мәлімет беріп, тарихымен таныстырып шығу. Бутербродтар салқын тағамдарға жатады. Бутерброд мәзірді түрлендіреді. Бутербродтың ашық, жабық, басытқылық болып 3 түрге бөлінеді. Дайындалу технологиясына қарай салқын және ыстық болып бөлінеді. Сусындар 2 түрге бөлінеді. Ыстық және салқын сусындар. Салқын сусындарға; су, мукжидек морсы, компот, алма шырыны, жалбыз шәйі, газдалған сусындар ( зиян, қауіпті). Ыстық сусындарға: кофе, какао, шәй. Ыстық сусындарды әзірлеу барысында Қ.Е. сақтау керек. |
|
|||||||||||||
|
Сабақ ортасы 20 минут |
Топтық жұмыс. Сабақ барасын топтық әдіспен өткізу. Мұғалім ашық, жабық, басытқылық деген сөздері жазылған парақшаны оқушыларға бір-бірлеп таратады. Ашық сөздері бар топ ашық топ болып, жабық сөзі жабақ топ, басытқылық сөзі басытқылық топ болып үшке бөлінеді. Сарамандық жұмыс- 20 мин. Кіріспе нұсқау-4мин. Тапсырма: технологиялық нұсқау картасы арқылы топ атауы бойынша ашық, жабық және басытқылық бутербродтары мен сусын дайындау. Технологиялық нұсқау картасына талдау жасау, тарату. Жұмысты бастамас бұрын санитарлық - гигиеналық талаптарды және техника қауіпсіздігін қайталап шығу. Ағымдағы нұсқау-13 мин. Оқушыларды бақылау. Қ.Е. сақтауын бақылау. Қорытынды нұсқау – 3 мин. Дайын жұмыстарын қорғау. ДЕСКРИПТОР Бутерброд пен сусындар туралы толық ақпарат алады; Бутерброд пен сусындардың құрамын біледі және оны түрлендіре алады; Бутерброд пен сусындарды жылдам (уақытпен) әзірлей алады. Бірін-бірі бағалай алады. |
Бутерброд үшін- екі тілім нан, салат шөптері, қияр, майонез, ірімшік, қызанақ, кетчуп, шұжық Сусын (шәй)- кесе, сүт, шәй, қайнаған су, қант, қасық, газ плитасы.
|
|||||||||||||
|
Сабақтың соңы 12 минут |
Оқушылар өз-өздерін бағалау. І-ІІ; ІІ-ІІІ: ІІІ-І топты бағалау кестесі бойынша бағалайды.
«Иә-жоқ» ойыны арқылы сабақты қорытындылау – 3мин. Негізгі шарты мұғалім бүгінгі өткен тақырып бойынша сұрақтар қойады. Оқушылар тек иә немесе жоқ деп қана жауап береді. Бутерброд салқын тағамға жатады ма?«ия-жоқ» ·Бұл тағамды жасау қиын?«ия-жоқ» ·Бутербродты ұнатамыз?«ия-жоқ» ·Бутерброд наннан жасалады? «ия-жоқ» ·Бутерброд тек түскі асқа арналған? «ия-жоқ» ·Бутербродқа көкөністерді салуға болады?«ия-жоқ» Шайды ыстық күйінде ішеміз?«ия-жоқ» ·Бұл сусынды өздерің дайындай аласыңдарма?«ия-жоқ» ·Кампот, шырын, қымыз салқын сусындар?«ия-жоқ»· Сусындардың 2 түрі бар? «ия-жоқ» Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді – 2мин
|
Бағалау парақшасы
Рефлекция парағы
|
|||||||||||||
|
Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау- оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
|||||||||||||
|
Жаңа тақырылып түсіндіріледі. Соған байланысты сұрақтар қояды. Нәтижесі: бутерброд пен сусындар туралы толық ақпарат алады; (барлық оқушылар) Сарамандық жұмыс арқылы тақырыптың басты мақсаты орындалады. Нәтижесі: бутерброд пен сусындардың құрамын біледі және оны түрлендіре алады; (икемі бар, қабілетті оқушылар) Сарамандық жұмыстың тиімділігінің нәтижесінде: бутерброд пен сусындарды жылдам (уақытпен) әзірлей алады. (оқушылардың көбісі) Бірін-бірі бағалай алады. (барлық оқушылар) |
Сұрақтарға жауап берген оқушыларға стикерлер тарату; Сарамандықта орындаған жұмыстарына байланысты бағалау кестесіне қарап бағалау; Бутерброд пен сусындарды жылдам (уақытпен) әзірлей алған топқа мақтау сөздер арқылы; Бірін-бірі бағалай алған кезде шапалақтау арқылы бағалау. Сабақ соңында оқушылардың көңіл-күйі мен сабақтың ұнау-ұнамауын білдіретін смайликтер арқылы бағалау. |
Жұмысқа кіріспес бұрын қолды мұқият жуып алу керек. Жұмыс орны жарық болуы керек. Жұмыс үстелін, ыдыс пен құрал-жабдықтарды мұқият жуыңдар. |
|||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция
|
|
||||||||||||||
|
Жалпы баға Сабақты жақсы өткен екі аспектісі ( оқыту туралы да, оқу туралы да ойлаңыз) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады ( оқыту туралы да, оқу туралы да ойлаңыз) 1. 2. |
|||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз





















