|
Сабақ: Сауат ашу |
Покровка орта мектебі |
||
|
Күні: |
|||
|
Сынып: 1 |
Қатысқан: 5 |
Қатыспағандар: |
|
|
Тақырыбы: |
Буын |
||
|
Оқу мақсаты: |
Сөздің буыннан тұратының түсінеді және сөздегі буын санын анықтайды. |
||
|
Жетістік критерилері: |
Барлық оқушылар білуге тиісті:
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
||
|
Бағалау критерийлері |
Сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын анықтайды. Суреттер бойынша сұрақтар қоя біледі немесе қойылған сұраққа жауап береді. |
||
|
Тілдік мақсат: |
Сөздегі буындарға дұрыс бөле отырып, олардың санын анықтап дәлеледейді; Лексика мен терминология: буын тасымал ережелер диалог Диалогқа (жазылымға) қажетті тіркестер: Буын не арқылы жасалады? Буын саны неге байланысты? Бір буынды сөздерде неше дауысты дыбыс болады? Неге екенің айта аласыз ба? Неліктен буындардан сөйлем құрастыра алмаймыз? Неліктен сөздегі буын саны дауысты дыбысқа байланысты болады? Неліктен дыбыстар жеке сөз құра алмайды? |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген ізеттілікке тәрбиелеу. Бір-бірімен қарым-қатынас жасауға, шапшаңдыққа тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейне ролик, оқулық, жұмыс дәптері , сюжетті суреттер. |
||
|
Осыған дейін меңгерілген білім: |
Сөздегі дыбыстарды (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және сызбада шартты белгілермен белгілеу |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (жаттығуларды бос орындарға қойыңыз) |
Ресурстар |
|
|
Уақыт басы 0-5мин 2 мин 5 мин ортасы 15-25 мин 5 мин соңы 2 мин 3 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Сәлеметсіңдер ме,оқушылар? Көңіл-күйлерің қалай? Психологиялық дайындық Қуанамын мен де, Қуанасын сен де, Қуанамыз бәріміз Арайлап атқан күнге. Оқушыларды топқа бөлу От, Су, Күн суреттері арқылы топқа бөлу От. Қай кезде де, қандай жағдайда да от болып жанып, өз білімдерін насихаттай білетін жандар. Су. Жандары жақсылықты сүйетін, көңілдері судай таза, жаңалықтарға жаны құмар оқушылар. Күн. Жанындағыларға жылу сыйлап жарқырап жүретін сәуле шашып белсенділікпен жұмыс жасайтын топ. Үй тапсырмасын тексеру -Балалар,алдарыңда не көріп тұрсыңдар? -Қызыл үй мен көк үй? -Қызыл үйде қандай дыбыстар тұрады деп ойлайсыңдар?Ал көк үйде? -Дұрыс айтасыңдар.Қызыл үйде дауысты дыбыстар,көк үйде дауыссыз дыбыстар.Енді осы екі үйдің тұрғындары тіл табыса алмайды екен.Біз сендермен оларды татуластыру керекпіз.Ол үшін осы әріптерді дыбыстап көрейік. Енді, осы дыбыстардан сөз құрастырайық. -Татуластырдықпа? Негізгі бөлім Жаңа сабақ (видео көрсету) Imektep -Балалар осы видеодан нені байқап отырмыз? -Буын дегеніміз не?
Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады: от, а-на, ме-ре-ке, бей-біт-ші-лік.
1-тапсырма (ауызша) Сөздерді буынға бөліп оқыңдар. Шеше, көке, нағашы, қалам, бөрік, қасқыр, жазушы, балалар. Әр сөздегі дауысты дыбыстарды атаңдар 2-тапсырма
Оқушыларды назарын
суретке аудару. Оқу құралдарының аттарын атау. Заттардың атын
буынға бөліп жазу. Дауысты дыбыстардың астын сызу. Сөзде неше буын,
неше дауысты дыбыс бар екенін анықтау. Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Қолды белге қояйық. Иіліп солға бір, Иіліп оңға бір, Алға қарай бір адым, Артқа қарай бір адым, Жоғары, төмен қарайық, Орнымызды табайық. Топтық жұмыс. «Кім жылдам?» ойыны. Әуелі бәр буынды, содан кейін екі буынды және үш буынды сөздерді ата. Күн, түлкі, лақ, қозы, көгершін, қарлығаш.
3-тапсырма Берілген буындардан сөз құрау,сөздерден сөйлем құрау. Астана,суретші,балалар Қорытынды:Буыннан сөз құралады, сөздерден сөйлем құралады. «Өрмекші» сызбасы арқылы сабақ материалын тексеру
Бағалау Мұғалім тарапынан бағалау «Сэндвич» әдісі
К
* САРЫ – қызықты; * ҚЫЗЫЛ –қызықты емес * ЖАСЫЛ - өте қызықты;
|
АКТ Үйлер,әріптер, сөздер. Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта,слайд, маркер |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Буын туралы түсінік
Буын туралы түсінік
|
Сабақ: Сауат ашу |
Покровка орта мектебі |
||
|
Күні: |
|||
|
Сынып: 1 |
Қатысқан: 5 |
Қатыспағандар: |
|
|
Тақырыбы: |
Буын |
||
|
Оқу мақсаты: |
Сөздің буыннан тұратының түсінеді және сөздегі буын санын анықтайды. |
||
|
Жетістік критерилері: |
Барлық оқушылар білуге тиісті:
Оқушылардың көпшілігі:
Кейбір оқушылар:
|
||
|
Бағалау критерийлері |
Сөздің буыннан тұратынын түсінеді және сөздегі буын санын анықтайды. Суреттер бойынша сұрақтар қоя біледі немесе қойылған сұраққа жауап береді. |
||
|
Тілдік мақсат: |
Сөздегі буындарға дұрыс бөле отырып, олардың санын анықтап дәлеледейді; Лексика мен терминология: буын тасымал ережелер диалог Диалогқа (жазылымға) қажетті тіркестер: Буын не арқылы жасалады? Буын саны неге байланысты? Бір буынды сөздерде неше дауысты дыбыс болады? Неге екенің айта аласыз ба? Неліктен буындардан сөйлем құрастыра алмаймыз? Неліктен сөздегі буын саны дауысты дыбысқа байланысты болады? Неліктен дыбыстар жеке сөз құра алмайды? |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген ізеттілікке тәрбиелеу. Бір-бірімен қарым-қатынас жасауға, шапшаңдыққа тәрбиелеу. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Дүниетану |
||
|
АКТ қолдану дағдылары |
Бейне ролик, оқулық, жұмыс дәптері , сюжетті суреттер. |
||
|
Осыған дейін меңгерілген білім: |
Сөздегі дыбыстарды (дауысты, дауыссыз, жуан және жіңішке дауыстылар) ажырату және сызбада шартты белгілермен белгілеу |
||
|
Жоспар |
|||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар (жаттығуларды бос орындарға қойыңыз) |
Ресурстар |
|
|
Уақыт басы 0-5мин 2 мин 5 мин ортасы 15-25 мин 5 мин соңы 2 мин 3 мин 3 мин |
Ұйымдастыру кезеңі -Сәлеметсіңдер ме,оқушылар? Көңіл-күйлерің қалай? Психологиялық дайындық Қуанамын мен де, Қуанасын сен де, Қуанамыз бәріміз Арайлап атқан күнге. Оқушыларды топқа бөлу От, Су, Күн суреттері арқылы топқа бөлу От. Қай кезде де, қандай жағдайда да от болып жанып, өз білімдерін насихаттай білетін жандар. Су. Жандары жақсылықты сүйетін, көңілдері судай таза, жаңалықтарға жаны құмар оқушылар. Күн. Жанындағыларға жылу сыйлап жарқырап жүретін сәуле шашып белсенділікпен жұмыс жасайтын топ. Үй тапсырмасын тексеру -Балалар,алдарыңда не көріп тұрсыңдар? -Қызыл үй мен көк үй? -Қызыл үйде қандай дыбыстар тұрады деп ойлайсыңдар?Ал көк үйде? -Дұрыс айтасыңдар.Қызыл үйде дауысты дыбыстар,көк үйде дауыссыз дыбыстар.Енді осы екі үйдің тұрғындары тіл табыса алмайды екен.Біз сендермен оларды татуластыру керекпіз.Ол үшін осы әріптерді дыбыстап көрейік. Енді, осы дыбыстардан сөз құрастырайық. -Татуластырдықпа? Негізгі бөлім Жаңа сабақ (видео көрсету) Imektep -Балалар осы видеодан нені байқап отырмыз? -Буын дегеніміз не?
Сөзде қанша дауысты дыбыс болса, сонша буын болады: от, а-на, ме-ре-ке, бей-біт-ші-лік.
1-тапсырма (ауызша) Сөздерді буынға бөліп оқыңдар. Шеше, көке, нағашы, қалам, бөрік, қасқыр, жазушы, балалар. Әр сөздегі дауысты дыбыстарды атаңдар 2-тапсырма
Оқушыларды назарын
суретке аудару. Оқу құралдарының аттарын атау. Заттардың атын
буынға бөліп жазу. Дауысты дыбыстардың астын сызу. Сөзде неше буын,
неше дауысты дыбыс бар екенін анықтау. Сергіту сәті Орнымыздан тұрайық, Қолды белге қояйық. Иіліп солға бір, Иіліп оңға бір, Алға қарай бір адым, Артқа қарай бір адым, Жоғары, төмен қарайық, Орнымызды табайық. Топтық жұмыс. «Кім жылдам?» ойыны. Әуелі бәр буынды, содан кейін екі буынды және үш буынды сөздерді ата. Күн, түлкі, лақ, қозы, көгершін, қарлығаш.
3-тапсырма Берілген буындардан сөз құрау,сөздерден сөйлем құрау. Астана,суретші,балалар Қорытынды:Буыннан сөз құралады, сөздерден сөйлем құралады. «Өрмекші» сызбасы арқылы сабақ материалын тексеру
Бағалау Мұғалім тарапынан бағалау «Сэндвич» әдісі
К
* САРЫ – қызықты; * ҚЫЗЫЛ –қызықты емес * ЖАСЫЛ - өте қызықты;
|
АКТ Үйлер,әріптер, сөздер. Интербелсенді тақта Интербелсенді тақта,слайд, маркер |
|
шағым қалдыра аласыз














