Буынның құрылысы мен қызметі

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Буынның құрылысы мен қызметі

Материал туралы қысқаша түсінік
Буынның құрылысы мен қызметі
Материалдың қысқаша нұсқасы

Бөлім:

«Қозғалыс. Биофизика»

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сыныбы: 8 «а,ә,б»

Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы:

Буынның құрылысы және қызметтері. Сүйек буындарының атқаратын қызметіне сәйкес бейімделуі.

§34. Буынның құрылысы мен қызметі.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

8.1.6.4 буынның әр түрлі типтерінің құрылысы және олардың қызметтерінің арасында байланыс орнату.

Сабақтың мақсаты:

буынның әр түрлі типтерінің құрылысы және олардың қызметтерінің арасында байланыс орнатады;

Сабақтың барысы:

Сабақ кезеңі/Уақыты

Педагогтің іс-әрекеті

Оқушының іс-әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Қызығушылықты ояту

5 мин

І.Ұйымдастыру кезеңі:

а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу.

Алдыңғы білімді пысықтау. «Миға шабуыл» әдісі

  1. Сүйектердің байланысуының неше типтері бар?

  2. Жартылай қозғалатын байланысу дегеніміз не?

  3. Қозғалмалы байланысу дегеніміз не?

  4. Қозғалмайтын байланысу дегеніміз не?

  5. Буынның міндетті элементтеріне не кіреді?

Оқушылар ұстазымен амандасады.

Алдыңғы білімді пысықтау мақсатында оқушылар сұрақтарға жауап береді – 1 балл.

ҚБ мадақтау

Үлестірмелі материал



2 мин

«Айырмашылығы неде?» әдісі арқылы жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой талқылау.

1. Буын құрамына қандай құрылымдық элементтер кіреді? Олардың әрқайсысының рөлі қандай?

2.Шеміршек деген не?

3. Ұсақ буын сүйектеріне нелер жатады?

Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтады;




ҚБ мадақтау

сурет


Сабақтың ортасы

Мағынаны ашу.

5 мин.

Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма береді

Оқулықты оқып танысып шығады. Тірек сөздермен танысып, өз дәптерлеріне жазып алады. Оқулықтағы сызбаны сызып алады.


Тақырып бойынша интернет желісін пайдаланып видеоролик көру

10 мин

Қолдану айдарындағы тапсырманы орындатады

1. Тізе қақпағының қызметін сипаттайды. Ол қайда орналасқан? Айналасындағы құрылымға қалай бекиді?


2. Жай буын неден тұрады?

3. Буын қабы болмаса, сүйектер қалай байланысады?

Дескриптор:

Жалпы-4 балл

Тапсырмаларды орындайды сұрақтарға жауап береді.


ҚБ мадақтау





ДК экраны

8-сынып оқулығы.

Жұмыс дәптерлері.

Сабақтың ортасы


10 мин


Оқушыларға жалпылама төмендегі талдау тапсырмасы беріледі. Әр оқушы өз ойымен бөліседі.


Тапсырма: Кестені толтырыңыз.


ось саны бойынша буындар

Мысал келтіріңіз, қызметін жазыңыз

Пішіні

біросьті буын



Екі осьті буын



Үш осьті буын




Дескриптор:


- буын түрлеріне мысал келтіреді, қызметтерін сипаттайды – 2 балл;

- буын түрлерін арасындағы байланысты анықтайды – 2 балл;

ҚБ мадақтау

Презентация, оқушы алдындағы оқулықтар, оқушының жұмыс дәптері

5 мин

«Сызықтық диктант» әдісі

Дұрыс жауапқа «+», ал қате жауапқа «-» таңбасын қойыңыздар.

1.Ұзын түтікті сүйектер жілік деп аталады «+»

2.Омыртқа сүйектері қысқа сүйекке жатады«+»

3.Д дәрумені жетіспесе жас балаларда мешел ауруы пайда болады«+»

4.Адамда қабырға саны- 20«-»

5.Мойын омыртқа саны-7«+»

6.Жауырын қозғалмайтын сүйекке жатады«-»

7.Сүйек кемігінде қан жасушалары түзіледі«+»

8.Сүйектер, шеміршектер буын арқылы байланысады«+»

9.Омыртқа жотасы 30-40 омыртқадан тұрады«-»

10.Адамда 500 астам сүйек бар«-»

11. Сүйек саны бойынша буындар жай және күрделі болып бөлінеді.

12. Біросьті буынға саусақ сүйектерін өзара байланыстыратын буын немесе шынтақ және кәрі жілік сүйектерін байланыстыратын жоғарғы буын.

13. Екі осьті буын - тек бір жазықта қозғалыс жасай алады.

14. Үш осьті буындар: бүгу-жазу, ішке және сыртқа қарай айналдыру, түсіру-көтеру.

Дескриптор:

Оқушылар берілген тапсырманы орындайды – 1 балл.

ҚБ мадақтау

Үлестірмелі материал

Сабақтың соңы

Ой толғаныс.

Кері байланыс

3 мин




«Шульманның үш көмекшісі» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды.


Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады.

Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды.

Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсатына жеткізетін тапсырмалар орындауына қарай, өз түсінгенін, пікірін, өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды.


Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар».













Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
02.02.2024
637
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі