Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз

Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
ЦИфрлық сауаттылық қмж
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» |
Мектеп: №72 орта мектебі |
|||||
Күні: 6.11.2024 |
Мұғалімнің аты-жөні: Қуатбаев Ұзақ |
|||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|
||||
Сабақ тақырыбы |
Түс датчигі |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.2.1 айнымалыларды қолдану |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Көптеген оқушылар: Нәтижесінде оқушылар тоқсан бойы орындаған жұмыстарын біріктіріп, ойын жобасын құрастыра алады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Кейбір оқушылар: Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. Оқушылар: - өз сценарийін талқылау; - ойынды құру алгоритмын және ойын сахнасын сипаттау; - қолданылған спрайттарды, логикалық және салыстыру операторларды, олардың қызметтерін атап шығу. кейіпкер, костюм, сахна, блоктар, оқиға, командалар, орындалу реті, айнымалылар, қайталау, цикл, егер, шешім, алгоритм, логика, салыстыру операторлар, логикалық операторлар, өрнектер. Бұл ойында келесі айнымалылар қолданылады … Менің спрайтымда … костюм бар. Бұл спрайтта … циклы қолданылған. Менің/біздің жобамның/жобамыздың мағынасы … Мен/біз бұл мәселені … шештік. Біз осы шешімге … себептен тоқтадық. Мен скриптіні тестілеу барысында … жұмыс істеп тұрғанын, ал … жұмыс істемей тұрғанын анықтадым… Сондықтан мен келесі шешімге келдім … |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
|||||
Бастапқы білім |
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
|||||
Сабақ барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру: «Гүлмен тілек» (сергіту және топқа біріктіру) Тыңдау дағдыларын дамыту, сондай-ақ оқушыларды қатыстыру арқылы барлығын теңестіру, жағымды ахуал қалыптастыру. Оқушыны бір-біріне тілек айту арқылы жақындастырады, көңіл күйін көтереді, бауырмалдығын оятады. Оқушылар арнайы дайындалып келген гүлді алақандарына салып тұрып, бір-біріне тілек тілейді және гүлдің түстері бойынша топқа біріктіріледі. 1-топ - қызғылт 2-топ – жасыл 3-топ – көк
Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Кезектескен интервью» әдісі. (Әр топқа өткен сабақтардан сұрақтар беріледі. Микрафон қолдану. Автор орындығы әдісі. Үй тапсырмасын орындаған кез-келген оқушы. Орындыққа жайғасып, барлық сыныпқа үй тапсырмасын қалай орындағанын түсіндіріп береді. ҚБ «Бағдаршам» арқылы бағалау. Оқушылар бағдаршамның түстерін белгілеу арқылы кері байланыс береді. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау (Ұ, К) «Менің алғашқы анимациям» атты бейнені көрсетіңіз. Scratch онлайн ресурсын еске түсіруді және талдауды ұсыныңыз: тілді ауыстыру, сахнаны, спрайттар мен скриптерді, скрипттер ауданының, «Анықтама» сайманын, анимацияны іске қосуды сипаттау. |
Гүлдер. Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. « |
||||
Сабақтың ортасы |
Ширату тапсырмасы (Жұптық, ұжымдық жұмыс) Талқылау сұрақтары: - Спрайттың қадам санын қалай өзгертуге болады? - Дыбыс деңгейін қалай арттыруға болады? - Қалай ойында есеп жүргізуге болады? - Нақты өмірде айнымалыларды қайда пайдалануға болады? (Т) Спрайт пайдаланушыдан екі санды пернелік тақташадан енгізуін талап етіп, олардың қосындысын қайтаратын программаны қарастыру.
(Ө, Қ) Оқушылардан жанасу санын есептеу үшін айнымалыларды пайдалана отырып ойын жасауды сұраңыз. Тапсырма. Мысық тышқанға жетуге тырысады. Мысықтың әрекеттері пернелер арқылы басқарылады: солға, оңға, төмен, жоғары. Жанасу кезінде «жанасу» айнымалының мәні өседі. Жанасу саны 10-ға тең болғанда, ойынды тоқтатамыз. Дескрипторы:
|
«Ойлан- жұптас- бөліс» әдісі Тақтаға ілінген суреттер. Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. Қосымша жұмыс дәптері. Айнымалылармен жұмыс атқару командалары https://scratch.ucoz.net/index/0-16 Scratch ортасында айнымалыларды қолдану практикумы https://clck.ru/GEiT5 Айнымалылар мен арифметикалық операциялар https://sites.google.com/site/pishemkody/urok-7 |
||||
Сергіту сәті
|
Сергіту сәті. Мен қазақпын.
|
Оқушылар би билеп сергіп қалады. |
||||
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану Ойыншы «Үстіге» пернені басқан кезде спрайт үстіге қарай бұрылады; «мяу» деп дыбыс шығарады; 10 нүкте қимылдап, 2 секундқа тоқтайды; 3 пайызға кішірейеді; 90 градусқа бұрылады; Қайтадан «мяу» дыбысын шығарады. Нысанның іс-әрекеті 3 түрден тұрады:
Өз әрекеттерін бақылау
(үстіңгі пернесі басылғанда қимылды
бастау, кідірту):
сыртқы келбетін өзгерту
(графикалық әсер,келесі
костюм, көлемін өзгерту): Scratch ортасындағы сценарий
Айнымалы-бұл қандай да бір мәнді сақтайтын компьютердің уақытша жадының бөлігі. Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) Оқушыларға «Білім пирамидасы» кері байланыс постері түсіндіріледі. Стикерлер таратылады. Оқушылар өздері қалаған шың басына жабыстырады. |
Scratch ортасындағы айнымалылар https://younglinux.info/scratch/variable
Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. Тапсырманы орындаған оқушыны ауызша мадақтау, толықтыру жасау, бағыттау. «Білім пирамидасы» кері байланыс парағы |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
Қорытынды бағалау |
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып: 4-сынып |
||||
Сабақ тақырыбы |
Кейіпкердің костюмін өзгерту |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.1.1 кірістірілген циклды жүзеге асыру |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Көптеген оқушылар: Нәтижесінде оқушылар тоқсан бойы орындаған жұмыстарын біріктіріп, ойын жобасын құрастыра алады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Кейбір оқушылар: Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. Оқушылар: - өз сценарийін талқылау; - ойынды құру алгоритмын және ойын сахнасын сипаттау; - қолданылған спрайттарды, логикалық және салыстыру операторларды, олардың қызметтерін атап шығу. кейіпкер, костюм, сахна, блоктар, оқиға, командалар, орындалу реті, айнымалылар, қайталау, цикл, егер, шешім, алгоритм, логика, салыстыру операторлар, логикалық операторлар, өрнектер. Бұл ойында келесі айнымалылар қолданылады … Менің спрайтымда … костюм бар. Бұл спрайтта … циклы қолданылған. Менің/біздің жобамның/жобамыздың мағынасы … Мен/біз бұл мәселені … шештік. Біз осы шешімге … себептен тоқтадық. Мен скриптіні тестілеу барысында … жұмыс істеп тұрғанын, ал … жұмыс істемей тұрғанын анықтадым… Сондықтан мен келесі шешімге келдім … |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
|||||
Бастапқы білім |
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
(Ұ) «Сиқырлы қапшық» Қапшыққа салынған саны бірдей қызыл,сары,жасыл шариктер таңдап алуды ұсынамын. Осы түстер бойынша оқушыларды 3 топқа бөлемін: 1-топ: «Мергендер» (қызыл түсті) 2-топ: « Ептілер » (сары түсті) 3-топ: « Жүйріктер» (жасыл түсті) Шаттық шеңбері Дене мүшелерімен амандасу (көзбен, қол алысып, құлақпен, аяқпен амандасу) Мұғалім: — Екі көз не үшін керек? Оқушы: — Жақсыларды көру үшін. Мұғалім: — Екі құлақ не үшін керек? Оқушы: — Ақыл – кеңес тыңдау үшін. Мұғалім: — Екі қол не үшін керек? Оқушы: — Елге көмек беру үшін. Мұғалім: — Екі аяқ не үшін қажет? Оқушы: — Шетте жүрсең, Туған жерге жету үшін Мүғалім: — Ал басың не үшін керек? Окушы: — Бәрін-бәрін ойлау үшін. Дұрыс балалар, олай болса мен сендердің құлақтарың, көздерің, қолдарың мен аяқтарыңа саулық тілеймін. Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) (Ұ) «Допты қағып ал» тәсілі бойынша сыныпқа сұрақтар қоямын. ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау (Ұ, К) “Scratch ортасында костюмді ауыстыру” атты бейнені көрсетіңіз. Программаның нәтижесін, костюмді ауыстыру қай қойындыда орналасқанын және берілген спрайтта неше костюм барын талдауды ұсыныңыз. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары |
||||
Сабақтың ортасы |
(Қ, Ө) Оқушылардан Scratch библиотекасындағы дайын костюмдерін ауыстыру программасын сұраңыз. Оқушылардан спрайт библиотекасындағы екіден артық костюмы бар нысанды анықтауын сұраңыз. Спрайтқа сахна бойынша жылжуға мүмкіндік беретін скрипт құрастыру қажет. Егер костюмдер рет ретімен ауысып отырса, онда «следующий костюм» деген команданы қолдану жөн. Егер белгілі бір костюмді кию керек болса, «сменить костюм на …» командасы қолданылады. (Ұ) Кірістірілген циклды жүзеге асыру арқылы кейіпкердің костюмдерді ауыстыра отырып, сахнаның периметрі бойынша жылжуын сыныппен бірге талқылаңыз.
Оқушыларды циклде
берілген іс-әрекеттер төрт рет қайталанатыны туралы қорытындыға
жеткізу қажет. Дескрипторы:
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмалары. Оқулық Жұмыс дәптерлері, Оқулық |
||||
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану. Ой толғаныс кезеңі.
Бірнеше костюмдерді қолдану арқылы қолдар мен аяқтарын қимылдататын анимация жасауға болады. Бұл мүмкіндік ойынды әлдеқайда көрнекі қылады. Нысандардың костюмдерімен жұмыс жасау үшін внешность бөлімінде орналасқан командалар қолданылады:
және
Дифференциация мақсатында оқушыларға әртүрлі костюмді кейіпкерін жасау немесе бар кейіпкердің костюмін өзгертуін/қосуын ұсыныңыз.
Scratch
ортасында графикалық редактор кірістірілген,
сондықтан өзіндік спрайттарды салуға болады. Редактор программалар
нысандары орналасқан ұяшығында нарисовать новый
спрайт в
батырмасын басқанда іске қосылады. Scratch графикалық редактордың саймандары.
Мысықтың қозғалыс траекториясын көру үшін (көрнекілік үшін), оқушыларға қаламмен сурет салу командасын скриптқа қосуды ұсыныңыз.
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Ұстазға хат» кері байланыс.
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмалары арқылы білдіре алады. |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
Қорытынды бағалау |
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» |
Мектеп: |
|||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып: 4-сынып |
||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Өз ойынының сценарийі |
|||||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.2.1.1 мәтінде қарапайым кестелер жасау |
|||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Көптеген оқушылар: Нәтижесінде оқушылар тоқсан бойы орындаған жұмыстарын біріктіріп, ойын жобасын құрастыра алады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Кейбір оқушылар: Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
|||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. Оқушылар: - өз сценарийін талқылау; - ойынды құру алгоритмын және ойын сахнасын сипаттау; - қолданылған спрайттарды, логикалық және салыстыру операторларды, олардың қызметтерін атап шығу. кейіпкер, костюм, сахна, блоктар, оқиға, командалар, орындалу реті, айнымалылар, қайталау, цикл, егер, шешім, алгоритм, логика, салыстыру операторлар, логикалық операторлар, өрнектер. Бұл ойында келесі айнымалылар қолданылады … Менің спрайтымда … костюм бар. Бұл спрайтта … циклы қолданылған. Менің/біздің жобамның/жобамыздың мағынасы … Мен/біз бұл мәселені … шештік. Біз осы шешімге … себептен тоқтадық. Мен скриптіні тестілеу барысында … жұмыс істеп тұрғанын, ал … жұмыс істемей тұрғанын анықтадым… Сондықтан мен келесі шешімге келдім … |
|||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
|||||||||||||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
|||||||||||||||||
Бастапқы білім |
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
|||||||||||||||||
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||
Сабақтың басы |
Сергіту жаттығуы «Кездесу» ойыны Жай әуенмен екі шеңбер болып қарама –қарсы айналады, әуен тоқтаған кезде бір-біріне қарап, баланың қасиетін айтады. Жаңа топ құру Топтарға бөлу. Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Сары кәмпиттер» 2-топ «Көк кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер» Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Шұғыл SMS (хабарландыру)…» әдісі. (МК) Көп аузынан түспейтін Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Өз ойынының сценарийі (Т) Оқушыларға танымал ойындарды талдауды ұсыныңыз: олардың сценарийлері қандай, ойындағы кейіпкерлер кім, оқиға қандай сахнада болды деген сұрақтарды қойыңыз. (К) Оқушыларға мәтіндік құжатқа кестені енгізу алгоритмін көрсетіңіз: кестеге мәтін енгізу, қосымша бағандар мен жолдарды қосу немесе артықтарын өшіру. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
||||||||||||||||
Сабақтың ортасы |
(Ж) Оқушылар жұптасып келесі сұрақтарға жауап беріп, кестені толтыру тиіс, мысалы:
(Ж) Оқушылар бір-бірінің ойын сценарийін бағалап, оны қалай жақсартуға және кестеге өзгерістер енгізуге болатынын ойлауды сұраңыз. Дескрипторы:
|
Сценарий мен ойынды әзірлеу http://scratch.aelit.net/urok-11-igra-kot-rybolov/ Scratch ортасында дайын жобалар https://scratch.mit.edu/studios/1682135/ |
||||||||||||||||
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану, Өтілген сабақтың нәтижесі туралы сұрақтар қойылады. 1.Зерттеңіз 2. Салыстырыңыз 3. Талқылаңыз 4. Суреттеңіз 5. Қолданыңыз 6. Ойыңмен байланыстыр ҚБ: Бағдаршам көздері арқылы бір-бірін бағалау. Оқушылар «Кемпірқосақ» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады. |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім Оқушылар «Кемпір қосақ» әдісі бойынша сабаққа кері байланысты ауызша айтады. |
||||||||||||||||
Қосымша ақпарат |
||||||||||||||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||||||||||||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||||||||||||||
Қорытынды бағалау |
||||||||||||||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып: 4-сынып |
||||
Сабақ тақырыбы |
Логикалық операторлар |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.1.2 логикалық операторларды пайдалану |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Көптеген оқушылар: Нәтижесінде оқушылар тоқсан бойы орындаған жұмыстарын біріктіріп, ойын жобасын құрастыра алады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Кейбір оқушылар: Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. Оқушылар: - өз сценарийін талқылау; - ойынды құру алгоритмын және ойын сахнасын сипаттау; - қолданылған спрайттарды, логикалық және салыстыру операторларды, олардың қызметтерін атап шығу. кейіпкер, костюм, сахна, блоктар, оқиға, командалар, орындалу реті, айнымалылар, қайталау, цикл, егер, шешім, алгоритм, логика, салыстыру операторлар, логикалық операторлар, өрнектер. Бұл ойында келесі айнымалылар қолданылады … Менің спрайтымда … костюм бар. Бұл спрайтта … циклы қолданылған. Менің/біздің жобамның/жобамыздың мағынасы … Мен/біз бұл мәселені … шештік. Біз осы шешімге … себептен тоқтадық. Мен скриптіні тестілеу барысында … жұмыс істеп тұрғанын, ал … жұмыс істемей тұрғанын анықтадым… Сондықтан мен келесі шешімге келдім … |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
|||||
Бастапқы білім |
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
Сергіту жаттығуы «Мен ақылды баламын» әр бала өздерінің жақсы қасиеттерін атап, қалай өсіп келе жатқандарын айтады. Мыс: Мен Балнұр, балдай тәтті үйдің еркесімін. Мен Асқар, барлығынан біліміммен барлығынан асып түссем деймін т.б. Жаңа топ құру Топтарға бөлу. А Сыныптағы бала санына қарай 3 түрлі асық шашылады, әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады түстер бір-бірін тауып, бір топ құрайды 1-топ: «Алтын асықтар» 2-топ: «Күміс асықтар» 3-топ: «Қола асықтар» Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (жеке,жұпта,топта, ұжымда) Логикалық операторлар (Ұ) Сабақты «логика дегеніміз не?» сұрағынан бастаңыз. Осы ұғымды қалай түсінетіндерін, нақты өмірде қашан және қалай қолданатындарын сұраңыз. (Ұ) «ЖӘНЕ», «НЕМЕСЕ», «ЕМЕС» сқздерінің мағыналарын талдаңыз. Оқушыларға ойын ойнатыңыз. 1) Көк түсті киім киген оқушыларды тұруларын сұраңыз. Оқушылар санын есептеңіз. 2) Көк түсті киім киген және қара түсті рюкзак ұстаған оқушылардың санын анықтаңыз. Оқушылар саны айтарлықтай азаяды. 3) Көк түсті киім киген немесе қара түсті рюкзактары бар оқушыларды анықтаңыз. Олардық саны айтарлықтай көбейеді. 4) Көк түсті киім, бірақ пиджак емес киген оқушылар санын анықтаңыз. Оқушылар саны айтарлықтай азаяды. Оқушылармен бірге жұмысты қорытындылаңыз: ЖӘНЕ, НЕМЕСЕ, ЕМЕС логикалық операциялардың айырмашылын және олардың қажеттілігн анықтаңыздар. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
||||
Сабақтың ортасы |
(Т) «Карусель» атты белсендігін өткізіңіз. Сыныпты үш топқа бөліңіз. Әрбір топқа бір логикалық операторды қарастырып, жұмыстың нәтижесін постер ретінде рәсімдеулерін талап етіңіз. Одан кейін постерлер шеңбер бойынша, кезек көршілес шағын топқа беріледі. Жұмыс әркімге оның постері оралғанда аяқталады. (К) Ойын ортасында логикалық операторларды қалай пайдалану керектігін оқушыларға көрсетіңіз. Дескрипторы:
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырма лары. |
||||
Сергіту сәті |
Сергіту сәті «Қызыл гүлім – ай» |
Оқушылар сергіту сәтін жасайды. |
||||
Сабақтың соңы |
Жаңа білім мен тәжірибені қолдану (Ө, Ж) «Баға» атты программаны жазу үшін, оқушыларға дайын блоктарды қолдана отырып, скрипт құрастыруды ұсыныңыз: кейіпкер 5-баллдық шкала бойы (1, 2, 3, 4, 5) баға қоюды сұрайды. Бұрыс баға қойылған жағдайда (1-ден кем немесе 5-тен артық) «Мектепте мұндай баға жоқ!» деген, ал баға дұрыс қойылса «Әрі қарай жүрейік!» мәлімет экранға шығу тиіс.
(Ө) Оқушылардан бұрын жасалған мәтіндік құжаттағы ойын сценарийін толықтыруды сұраңыз. Әзірленген ойында логикалық операторларды болуы тиіс екенін ескеріңіз. Ойтолғаныс Рефлексия. Сөйлемді толықтыр: Маған ... ұнады. Мені ... таңғалдырды. Мен ... болғым келеді. Үй тапсырмасы: Ертегі мазмұны бойынша жоспар құрап жаз. Рефлексия «Жұлдыздар шеруі» әдісі. |
Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс «Жұлдыздар шеруі» әдісі тапсырмала ры арқылы білдіре алады. |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
Қорытынды бағалау |
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып: 4-сынып |
||||
Сабақ тақырыбы |
Салыстыру операторлары |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.1.3 салыстыру операторларын пайдалану |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Көптеген оқушылар: Нәтижесінде оқушылар тоқсан бойы орындаған жұмыстарын біріктіріп, ойын жобасын құрастыра алады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Кейбір оқушылар: Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. Оқушылар: - өз сценарийін талқылау; - ойынды құру алгоритмын және ойын сахнасын сипаттау; - қолданылған спрайттарды, логикалық және салыстыру операторларды, олардың қызметтерін атап шығу. кейіпкер, костюм, сахна, блоктар, оқиға, командалар, орындалу реті, айнымалылар, қайталау, цикл, егер, шешім, алгоритм, логика, салыстыру операторлар, логикалық операторлар, өрнектер. Бұл ойында келесі айнымалылар қолданылады … Менің спрайтымда … костюм бар. Бұл спрайтта … циклы қолданылған. Менің/біздің жобамның/жобамыздың мағынасы … Мен/біз бұл мәселені … шештік. Біз осы шешімге … себептен тоқтадық. Мен скриптіні тестілеу барысында … жұмыс істеп тұрғанын, ал … жұмыс істемей тұрғанын анықтадым… Сондықтан мен келесі шешімге келдім … |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
|||||
Бастапқы білім |
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
2-топ «Көк кәмпиттер» Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Мен ақылды баламын» әр бала өздерінің жақсы қасиеттерін атап, қалай өсіп келе жатқандарын айтады. Мыс: Мен Балнұр, балдай тәтті үйдің еркесімін. Мен Асқар, барлығынан біліміммен барлығынан асып түссем деймін т.б. «Бір сөзбен» әдісі барысында оқушылар берілген сөздердің ішінен бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтын үш сөзді таңдайды. (қуаныш, немқұрайлылық, шабыт, зерігу, сенімсіздік,сенімділік,рахаттану,алаңдау) Жаңа топ құру. Себетпен конфет әкелу. Оқушыларға себеттен конфет алуларын сұраймын.Конфеттің түрлеріне қарай 3 топқа бөлініп отырады. 1-топ «Сары кәмпиттер» 3-топ «Қызыл кәмпиттер» Жұмыс ережесін келісу Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Қызығушылықты ояту Күтілетін нәтижені анықтау Салыстыру операторлары (М) Оқушыларға екі нысандарды «артық, кем, тең, тең емес» сөздерді қолдана отырып салыстыруды ұсыныңыз. Мысалы ол заттардың көлемдері, бағалары болу мүмкін. (Ұ) Оқушыларға «Ақиқат, Жалған» ойынын ұсыныңыз. 7 4-тен артық немесе тең (7≥4) 10 8-ден артық (10>8) 35 35-тен артық немесе тең (35≥35) 5.6 5-ке тең емес (5.6≠5) |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. |
||||
Сабақтың ортасы |
Ширату тапсырмасы. (Т) «Бірін-бірі оқыту»«Үйрете отырып үйренемін» әдісі бойынша жүргізіледі. (Ұ) «Сұрақ» тапсырманы мысал ретінде келтіріп, Scratch ортасындағы салыстыру блогының жұмысын көрсетіңіз.
Тапсырма. Кейіпкер сұрақ қояды, сосын сұрақтың ақиқаттығын анықтап, тексеру нәтижесін қайтарады.
Дескрипторы:
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмала ры. Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. |
||||
Сабақтың соңы |
(Ө, Ж, Қ) Өз ойындарына екі сұрақтан қосуды ұсыныңыз. (Ұ) Оқушылармен келесі сабақта бағалау критерийлерін талдаңыз. Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) Кері байланыс. СМС әдісі. |
Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс «СМС» әдісі тапсырмала ры арқылы білдіре алады. |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
Қорытынды бағалау |
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып: 4-сынып |
||||
Сабақ тақырыбы |
Өз ойыным |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын жасау |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Көптеген оқушылар: Нәтижесінде оқушылар тоқсан бойы орындаған жұмыстарын біріктіріп, ойын жобасын құрастыра алады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Кейбір оқушылар: Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. Оқушылар: - өз сценарийін талқылау; - ойынды құру алгоритмын және ойын сахнасын сипаттау; - қолданылған спрайттарды, логикалық және салыстыру операторларды, олардың қызметтерін атап шығу. кейіпкер, костюм, сахна, блоктар, оқиға, командалар, орындалу реті, айнымалылар, қайталау, цикл, егер, шешім, алгоритм, логика, салыстыру операторлар, логикалық операторлар, өрнектер. Бұл ойында келесі айнымалылар қолданылады … Менің спрайтымда … костюм бар. Бұл спрайтта … циклы қолданылған. Менің/біздің жобамның/жобамыздың мағынасы … Мен/біз бұл мәселені … шештік. Біз осы шешімге … себептен тоқтадық. Мен скриптіні тестілеу барысында … жұмыс істеп тұрғанын, ал … жұмыс істемей тұрғанын анықтадым… Сондықтан мен келесі шешімге келдім … |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
|||||
Бастапқы білім |
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. Ана тілің арың бұл, Ұятың боп тұр бетте. Өзге тілдің бәрін біл, Өз тіліңді құрметте. «Жалаулар» арқылы топқа бөлінеді. Оқушыларды қалаған жалауларын алып, 1,2,3 топтарға бөлініп отырады. 1-топ «Бақыт жалаулары» 2-топ «Арман жалаулары» 3-топ «Қуаныш жалаулары» Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Өз ойыным (Ө, Ж) Оқушылардан алғашқы сабақтарда құрастырған өз ойындарының сценарийлерін ашуды сұраңыз. Оларға өз жобаларын құрастыруға немесе дамытуларына уақыт беріңіз. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. |
||||
Сабақтың ортасы |
(Ұ) Оқушылармен құрастырылған жобаларды сыныптастарына ұсыну түрлерін талқылаңыз және бағалау критерийлер туралы естеріне салыңыз. Жобаларды қорғау рәсімін ұйымдастырыңыз. Бір-бірін алдын ала талданған критерийлер бойынша бағалауларын сұраңыз.
(Ж) Оқушылардан бір-бірінің ойындарын тестілеу үшін орындаған жұмыстарымен алмасуларын сұраңыз. Тестілеу кезінде олардан ұсыныстарын жеке параққа жазып отыруларын талап етіңіз. Соңында оқушылар жобалардағы кемшіліктер мен ерекшіліктерді жұптасып талдау тиіс.
(Ө) Құрастырылған бағалау критерийлеріне және сыныптастырының ұсыныстарына сәйкес өзгерістер енгізу үшін, оқушыларға қосымша уақыт беріңіз. Дескрипторы:
. |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмала ры. |
||||
Сергіту: Мақалдың сыңарын тап. |
1. Мұғалім: Оқусыз білім жоқ Оқушылар: Білімсіз күнің жоқ. 2. Мұғалім: Әдепті бала, арлы бала Оқушылар: Әдепсіз бала, сорлы бала. 3. Мұғалім: Жақсыдан үйрен, Оқушылар: Жаманнан жирен. 4. Мұғалім: Жаздан өнім жиған-ақылды бала, Оқушылар: Орақ кезінде ұйықтаған-арсыз бала. 5. Мұғалім: Жаңбыр жауса жер ырысы, Оқушылар: Батыр туса-ел ырысы. |
Оқушылар мұғалімнің көмегімен орындайды. |
||||
Сабақтың соңы |
Өз жобаларын құрастыру. «Бас бармақ» кері байланыс. |
Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмала ры арқылы білдіре алады. |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
Қорытынды бағалау |
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» |
Мектеп: |
|||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып: 4-сынып |
||||
Сабақ тақырыбы |
Өз ойыным Бөлім бойынша жиынтық бағалау. |
|||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.1.3 салыстыру операторларын пайдалану 4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын жасау |
|||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Көптеген оқушылар: Нәтижесінде оқушылар тоқсан бойы орындаған жұмыстарын біріктіріп, ойын жобасын құрастыра алады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Кейбір оқушылар: Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
|||||
Бағалау критерийлері |
|
|||||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. Оқушылар: - өз сценарийін талқылау; - ойынды құру алгоритмын және ойын сахнасын сипаттау; - қолданылған спрайттарды, логикалық және салыстыру операторларды, олардың қызметтерін атап шығу. кейіпкер, костюм, сахна, блоктар, оқиға, командалар, орындалу реті, айнымалылар, қайталау, цикл, егер, шешім, алгоритм, логика, салыстыру операторлар, логикалық операторлар, өрнектер. Бұл ойында келесі айнымалылар қолданылады … Менің спрайтымда … костюм бар. Бұл спрайтта … циклы қолданылған. Менің/біздің жобамның/жобамыздың мағынасы … Мен/біз бұл мәселені … шештік. Біз осы шешімге … себептен тоқтадық. Мен скриптіні тестілеу барысында … жұмыс істеп тұрғанын, ал … жұмыс істемей тұрғанын анықтадым… Сондықтан мен келесі шешімге келдім … |
|||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
|||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
|||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
|||||
Бастапқы білім |
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
|||||
Сабақтың барысы |
||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||
Сабақтың басы |
Жаңа топ құру Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Ғажайып жылулық шынжыры» жылулық шеңбері Балалар бір-бірінің қолдарынан ұстап,жылы күлкілерін сыйлайды.Педагог күлкінің маңызына тоқтайды. Оқу құралдары арқылы (өшіргіш, қалам, қарындаш т.б.) ортаға бала санына қарай түрлі ручка, (қарындаш, өшіргіш) қойылады әр оқушы өзіне ұнаған түсті алады түстер бір-бірін тауып, бір топ құрайды Ж
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау Қызығушылықты ояту «Өзіңе тілегенді басқаларға тілеңіз!» ойсергегі арқылы бастауға болады.Сабақ тақырыбы мен күтілетін нәтижені оқушылар болжайды. |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
||||
Сабақтың ортасы |
Дескрипторы:
|
Scratch ортасында құрылған программаларды бағалауға арналған рубрикалар http://scratched.gse.harvard.edu/resources/rubric-assessing-scratch-projects-draft-0 өзін-өзі және өзара бағалау түрлері https://multiurok.ru/files/vidy-samootsienivaniia-i-vzaimootsienivaniia-na-ur.html Белсенді оқу тапсырмала ры. |
||||
Сабақтың соңы |
Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) «Білім гүлі» кері байланыс. |
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау, толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмала ры арқылы білдіре алады. |
||||
Қосымша ақпарат |
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|||||
Қорытынды бағалау |
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
Пән: «Ақпараттық-коммуникациялық технологиялар» |
Мектеп: |
||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
Сынып: 4-сынып |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
Сынып: 4-сынып |
|||||
Сабақ тақырыбы |
Тоқсан бойынша жиынтық бағалау. |
||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
4.4.2.2 өз сценарийі бойынша ойын жасау |
||||||
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: Бұл бөлімде айнымалылар, логика негіздері, логикалық салыстыру және қайталау операторлары қарастырылады. Көптеген оқушылар: Нәтижесінде оқушылар тоқсан бойы орындаған жұмыстарын біріктіріп, ойын жобасын құрастыра алады. Өз ойындарының сценарийін оқушылар мәтіндік редакторын қолдана отырып, кесте түрінде ұсынады. Кейбір оқушылар: Ойын құрастыру кезең барлық тақырыптарды бекітуіне ықпал етеді. |
||||||
Бағалау критерийлері |
|
||||||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша оқу мақсаты Оқытудың тілдік мақсаты Пәндік лексика және терминология Диалог құруға/жазылымға қажетті сөздер Оқушылар: - айнымалыларды қолдана алады; - кірістірілген қайталау операторын жүзеге асыра алады; - мәтінде қарапайым кестелер жасай алады - логикалық операторларды пайдалана алады; - салыстыру операторларын пайдалана алады; - өз сценарийі бойынша ойын жасай алады. Оқушылар: - өз сценарийін талқылау; - ойынды құру алгоритмын және ойын сахнасын сипаттау; - қолданылған спрайттарды, логикалық және салыстыру операторларды, олардың қызметтерін атап шығу. кейіпкер, костюм, сахна, блоктар, оқиға, командалар, орындалу реті, айнымалылар, қайталау, цикл, егер, шешім, алгоритм, логика, салыстыру операторлар, логикалық операторлар, өрнектер. Бұл ойында келесі айнымалылар қолданылады … Менің спрайтымда … костюм бар. Бұл спрайтта … циклы қолданылған. Менің/біздің жобамның/жобамыздың мағынасы … Мен/біз бұл мәселені … шештік. Біз осы шешімге … себептен тоқтадық. Мен скриптіні тестілеу барысында … жұмыс істеп тұрғанын, ал … жұмыс істемей тұрғанын анықтадым… Сондықтан мен келесі шешімге келдім … |
||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушыларды бір-біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
||||||
Пәнаралық байланыстар |
Математика, жаратылыстану, әдебиеттік оқу, көркем еңбек. |
||||||
АКТ қолдану дағдылары |
Интернет-ресурстар, дерекқордан және интернеттен сабаққа қатысты ақпаратты іздеу; |
||||||
Бастапқы білім |
Оқушылар дайын сценарий бойынша ойын құрастыра алады және Scratch программалау ортасында бірнеше сахналармен, кейіпкерлермен жұмыс атқара алады. |
||||||
Сабақтың барысы |
|||||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||
Сабақтың басы |
Жаңа топ құру «Әсерлерімізбен бөлісейік» жылулық шеңбері Педагог балаларға 1-2 минут көздерін жұмып,өздерін тағы да табиғат аясында,көк майса шалғында жатып,көк аспан,аппақ бұлттарды көріп,құстардың сайраған әнін,судың сыбдырын естіген кездерін елестетуді ұсынады. Жыл мезгілдері 4 жыл мезгілдерінің суреттері жасырын қойылады, Әр оқушы бір-бірден жасырын қағазды алады. Сурет бойынша топқа бөлінеді. Жұмыс ережесін келісу
Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) ҚБ: Отшашу арқылы бір-бірін бағалау. Оқу мақсатын таныстыру Күтілетін нәтижені анықтау |
Оқушыларды топтарға бөлуге арналған суреттер. Сұраққа жауап берген оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмала ры |
|||||
Сабақтың ортасы |
Дескрипторы:
|
Тапсырманы орындаған оқушыны мадақтау,толықтыру жасау, тиімді кері байланыс орнату. Белсенді оқу тапсырмала ры. |
|||||
Сабақтың соңы |
Ой толғаныс «Тыңда» айдары. Рефлексия (жеке,жұпта,топта, ұжымда) Кері байланыс парағы. «Бағдаршам» әдісі бойынша. |
Түрлі түсті суреттері бар журналдар, флипчарт, желім Оқушылар сабақтан алған әсерлерін кері байланыс парағы тапсырмала ры арқылы білдіре алады. |
|||||
Қосымша ақпарат |
|
||||||
Саралау. Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз? |
Дереккөздер: Кейбір оқушылар басқа сыныптастарына қарағанда анағұрлым күрделі дереккөздермен жұмыс істей алады. |
|
|||||
Бағалау. Оқушылардың үйренгенін, материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау парақтары |
|
|||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма? Мен сабақжоспарымды орындап үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен? |
|
|
|||||
Қорытынды бағалау |
|
||||||
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. 2. Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)? 1. Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектеседі, неге көңіл бөлу керек? 1. 2. |
|

