Материалдар / Цилиндрдің көлемі
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Цилиндрдің көлемі

Материал туралы қысқаша түсінік
Цилиндрдің көлемі тақырыбына ашық сабақ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Ақпан 2024
118
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
250 тг 188 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім

Денелердің көлемдері

Педагогтың аты-жөні

Имантаева Гүлшат Сагитбекқызы

Күні


Сынып: 11

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Цилиндрдің көлемі

Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты

11.3.14 - цилиндр көлемін табу формуласын білу және оны есептер шығаруда қолдану;

Сабақтың мақсаты

(бағалау критерийі)

  • цилиндр көлемін табу формуласын ажыратады;

  • цилиндр көлемін табу формуласын есептер шығаруда қолданады;

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

Ұйымдастыру кезеңі. Оқушылармен амандасамын. Сыныпты түгелдеймін. "Жүрек жылуы" әдісі арқылы бір-біріне жылы тіліктер тілеп, ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру.

Оқушыларды wordwallбағдарламасы арқылы 3 топқа бөлу.

І топ - "Призма" тобы

ІІ топ – "Пирамида" тобы

ІІІ топ – "Цилиндр" тобы

Үй жұмысын "Қатесін тап" әдісі арқылы тексеру. /Үй тапсырмасының жауабы интерактивті тақтада көрсетіледі/

Өткен тақырыпты шолу сұрақтарын беру.

  1. Призма қандай фигура?

  2. Пирамида мен призманың қандай айырмашылығы бар?

  3. Призма көлемін қалай табамыз?

Мұғаліммен амандасады. "Жүрек жылуы" әдісі арқылы бір-біріне жылы тілектерін жеткізеді.

Топқа бөлінеді.










Оқушылар интерактивті тақтадағы жауап арқылы бір-бірінің дәптерлерін тексеру арқылы қатесін табады.


Өткен тақырыптарға байланысты сұрақтарға жауап береді.



Оқушылар бірін-бірі бағалайды.

Мұғалім тарапынан:

«Керемет жауап»

«Тағы бір қарастырып көр»


Жүрекше стикерлер.


Топқа бөлу - Random cards (wordwall.net)




Сабақтың ортасы

"Галерея" әдісі арқылы жаңа ақпаратқа шолу.

-Цилиндр қандай фигура?

-Призма мен цилиндрдің қандай айырмашылығы бар?

-Цилиндр көлемін қалай табады?

- Цилиндрдің осьтік қимасы – квадрат, қиманың диагоналі 8 см2, цилиндрдің көлемін табыңыз.

-Биіктігі 12 см, ал диметрі 6 см болатын цилиндр пішінді стаканды сумен толтыру үшін қанша су қажет?


Оқушылар сұрақтардың жауабын сынып қабырғаларына жазылған жауаптар арасынан іздеп табады, жауаптарын негіздейді. Мұғалім сабақтың оқу мақсатын таныстырады.

Оқушыны қaнaттaндыру сөздері:

Жaрaйсың! Сенің қолыңнaн бaрлығы келеді!


А4 қағаздар


"Постер қорғау" әдісі

Топтық жұмыс.

1 – топ. Цилиндрдің осьтік қимасының диагоналі см-ге тең және ол табан жазықтығына 450 бұрыш жасап көлбейді. Цилиндрдің көлемін табыңыздар.

2 – топ.Цилиндр табанының хордасы 16 см және ол центрден 6 см қашықтықта орналасқан. Осы хорданың ұшы мен екінші табанының центрін қосатын кесінді табан жазықтығымен 450 бұрыш жасайды. Цилиндрдің көлемін анықтаңыздар.

3 – топ.Цилиндрдің осьтік қимасының ауданы 16 см2 екені белгілі. Цилиндрдің көлемін анықтаңыздар.


Жеке жұмыс. «Бос орынды толтыр» әдісі

ЕББҚ оқушы







1.Сызбада көрсетілген цилиндр көлемін табыңыз.

1-сызба

Shape1

R =

HShape2 =


VShape5 Shape4 Shape3 = 2 = Shape6


Жұптық жұмыс.

Практикалық жұмыс

Сызбада көрсетілген шаршыны Ох осі бойымен айналдырғанда пайда болған дененің

көлемін табыңыз.

2-сызба




А3 қағазына тапсырмалардың сызбасын, жауаптарын жазып, қорғайды.


Дескрипторлар

- есептің шарты бойынша сызбаны салады;

- табан радиусын табады;

- цилиндр биіктігін табады;

- цилиндр көлемін тауып, жауабын жазады.














Дескрипторлар

- сызба бойынша табан радиусын табады;

- сызба бойынша цилиндр биіктігін табады;

- цилиндр көлемін тауып, жауабын жазады.













Дескрипторлар

-geogebra.org программасымен сызбаны толықтырады;

- сызба бойынша цилиндр биіктігін, радиусын табады;

- цилиндр көлемін тауып, жауабын жазады.

3-сызба

Жапондық бағалау әдісі




















Оқушыны қaнaттaндыру сөздері:

Жaрaйсың! Сенің қолыңнaн бaрлығы келеді!


А3 қағазы

















Ноутбук

geogebra.org программасы



Жеке  жұмыс.

Әдіс: "Конверт-сұрақ".

Функционалдық сауаттылыққа тапсырма.

Азамат қымыз құйылған торсықтың көлемін есептеу үшін ішінде 180 дм3 суы бар цилиндр тәрізді ыдысқа қымыз құйылған торсықты салды. Сонда су деңгейі 5 дм-ден 12 дм-ге көтерілді. Торсықтың көлемін есептеңіз.

Тaпсырмaлaр дaйындaлып, әр оқушығa жеке беріледі. Тaпсырмaлaрды толық орындaғaн оқушы конвертті келесі оқушығa бере отырып жұмыстaр жинaқтaлaды.


Топ оқушылaры жұмыстaрын өзaрa бaғaлaйды.


Слaйд-3

Конверт, қимa қaғaздaр


Сабақтың соңы

Сабақты қорытындылау

«Рефлексиялық нысана» әдісі



Тақтаға секторларға бөлінген нысана ілінеді. Сабақтан алған әсерлерін, ұсыныстарын стикерлерге жазып, нысанаға орналастырады. Неғұрлым 5-тікке жақындатса, соғырлым түсінгені аңғарылады


Топ спикерлері топ мүшелерінің белсенділігін бaяндaйды. Оқушылapдың бaлдaрын жaриялaйды.



Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!