|
Пәні: Қазақ әдебиеті Күні: |
Сыныбы: 8 Мұғалімнің аты-жөні: Касимова Р.З. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
Дананың сөзі-ақылдың көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Шалкиіз Тіленшіұлы жырау «Би Темірге бірінші толғауы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауының» идеясын ашады; Толғаудың жанрлық ерекшелігін дәлелдейді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығармадағы ел билеушіге қазіргі заман тұрғысынан баға береді; Оқушылардың кейбірі орындай алады. Көшбасшылық қасиетін ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Идеясын ашуда, шығармадан дәлел келтіреді. Жанрлық ерекшеліктерін дәлелдеуде, теориялық анықтама негізінде шығарманың ерекшеліктерін ашады. Шығармадағы ел билеушіге өз көзқарасын білдіреді; Талдауда көшбасшылықтың ұлтқа пайдасын көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Дағдыларды дамыту: Түсіну және жауап беру дағдыларын жетілдіру. Үштілділік: Жанр, толғау, идея, ұлттық пафос. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Арабы торм, алдаспан, күлік, кекпе, құрсау, берен, қағба. Талқылау сұрағы: Көшбасшылықтың ұлттық мүдде үшін артықшылығы неде? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының құндылықтары ҚОҒАМЫМЫЗДАҒЫ ҰЛТТЫҚ БІРЛІК, БЕЙБІТШІЛІК ПЕН КЕЛІСІМ Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Шалкиіз Тіленішұлының фотолары, мәтіндер, таратпа материалдары, ғаламтор, флипчат, маркерлер, интерактивті тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Іс-әрекеті |
Саралау тәсілдері |
Қалыптастырушы бағалау тәсілдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 7 мин |
Тапсырма: Тренинг «Маған көмектесетін үш қасиет» Мақсаты: Психологиялық ахуал қалыптастыру. Әр қайсыларыңыз жұбыңызға сабақта жетістікке жеткізуге көмектесетін үш қасиетіңізді айтыңыздар; Тапсырма: «Төрт қабырға - төрт таңдау» әдісі” Мақсаты: топқа бөлу, тақырыпты болжату.
Қандай көшбасшы елді жетістікке апара алады? Жауабы: демократ, либерал, авторитарлы.
Бұл сұрақтардың бүгінгі сабақпен байланысы қандай ? - Сабақ мақсатын оқыңыздар. - Сабақ мақсаты бойынша бағалау критерийлерін жасап көріңіздер. - Менің ұсынып отырған бағалау критерийлерімен салыстырыңыздар. |
Оқушылар топта бір-біріне қолдау жасайды. |
Оқушылар және мұғалім «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 5 минут 5 минут 5 минут 8 минут 7 минут |
Тапсырма: Сөз маржан Мақсаты: таныс емес сөздермен жұмыс Кестені толтырыңыздар.
Жауап кілті
Тапсырма:Органайзер әдісі. Мақсаты: Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауының» идеясын ашу. Кестені мазмұны бойынша толтырыңыз.
Дескриптор: Кейіпкерлер образын ашуда шығармадан дәлел келтіреді. Үзінді негізінде автор құндылығын анықтайды; Автор құндылығынан шығарма идеясын шығарады. Тапсырма: «Топтастыру» әдісі Мақсаты: Толғаудың жанрлық ерекшелігін дәлелдеу.
Дескриптор: Ортасында шығарманың жанрына анықтама берілген. Діңіне толғаудың жанрлық белгілері көрсетілген; Бұтақтарына шығармадан үзінділер келтірілген; Тапсырма: «Дебат» әдісі Мақсаты: Шығармадағы ел билеушіге қазіргі заман тұрғысынан баға беру; Дебат ойнында әр топ өз көзқарастарыңызды жақтап, аргументтер ұсыныңыздар. «Би Темірдің ел билеудегі саясатын қолдаймын әлде қолдамаймын» Дескриптор: Би Темір бойындағы жағымды қасиеттерді атайды, оған көзқарасын білдіреді; Би Темір бойындағы жағымсыз мінездерді атайды, оған көзқарасын білдіреді; Қазіргі кездегі көшбасшылармен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсетеді.
Тапсырма: «Қарлы кесек» әдісі Мақсаты: Көшбасшылық қасиетін ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды.
Дескриптор: Атаған қасиеттердің қажеттігін дәлелдейді; Көшбасшылықтың ұлтқа пайдасын көрсетеді. |
Тапсырма топпен орындалады. Ресурс ретінде түсіндірме сөздік беріледі. Тапсырма топпен орындалады. Ресурс ретінде әдебиет теориясы анықтамалығы беріледі. Тапсырма топпен орындалады. Ресурс ретінде әдебиет теориясы анықтамалығы, шығарма мәтіні беріледі. Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді Жоғары деңгейлі оқушылар тапсырманы өз еркі бойынша өз деңгейінде орындай алады. |
Оқушылар жауаптарын салыстырып, бір-бірін кері байланыс береді, өздерін мұғалім берген жауап кілттері бойынша тексереді. Топтар дескриптор бойынша бір-бірін «Бағдаршам» әдісімен бағалайды.
«Аялдама» әдісі. Мұғалім мен оқушылар дескриптор бойынша кері байланыс жасайды. «Бас бармақ» арқылы дескриптор бойынша кері байланыс береді.
«Мадақтама сэндвичі» әдісі арқылы дескриптор бойынша кері байланыс береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Бес саусақ» әдісі Мақсаты: алған білімдерін жинақтау.
|
|
. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дананың сөзі-ақылдың көзі.
Дананың сөзі-ақылдың көзі.
|
Пәні: Қазақ әдебиеті Күні: |
Сыныбы: 8 Мұғалімнің аты-жөні: Касимова Р.З. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім тақырыбы |
Дананың сөзі-ақылдың көзі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ тақырыбы |
Шалкиіз Тіленшіұлы жырау «Би Темірге бірінші толғауы» |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу; 8.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына байланысты сюжеттік желілерін, эпилог, прологтарды анықтау; |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаты |
Оқушылардың барлығы орындай алады: Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауының» идеясын ашады; Толғаудың жанрлық ерекшелігін дәлелдейді. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Шығармадағы ел билеушіге қазіргі заман тұрғысынан баға береді; Оқушылардың кейбірі орындай алады. Көшбасшылық қасиетін ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Идеясын ашуда, шығармадан дәлел келтіреді. Жанрлық ерекшеліктерін дәлелдеуде, теориялық анықтама негізінде шығарманың ерекшеліктерін ашады. Шығармадағы ел билеушіге өз көзқарасын білдіреді; Талдауда көшбасшылықтың ұлтқа пайдасын көрсетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Дағдыларды дамыту: Түсіну және жауап беру дағдыларын жетілдіру. Үштілділік: Жанр, толғау, идея, ұлттық пафос. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: Арабы торм, алдаспан, күлік, кекпе, құрсау, берен, қағба. Талқылау сұрағы: Көшбасшылықтың ұлттық мүдде үшін артықшылығы неде? |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарды қалыптастыру |
Жалпыұлттық «Мәңгілік Ел» идеясының құндылықтары ҚОҒАМЫМЫЗДАҒЫ ҰЛТТЫҚ БІРЛІК, БЕЙБІТШІЛІК ПЕН КЕЛІСІМ Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік, құрмет, ынтымақтастық, ашықтық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ресурстар |
Шалкиіз Тіленішұлының фотолары, мәтіндер, таратпа материалдары, ғаламтор, флипчат, маркерлер, интерактивті тақта. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқыту |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңдері |
Іс-әрекеті |
Саралау тәсілдері |
Қалыптастырушы бағалау тәсілдер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ басы 7 мин |
Тапсырма: Тренинг «Маған көмектесетін үш қасиет» Мақсаты: Психологиялық ахуал қалыптастыру. Әр қайсыларыңыз жұбыңызға сабақта жетістікке жеткізуге көмектесетін үш қасиетіңізді айтыңыздар; Тапсырма: «Төрт қабырға - төрт таңдау» әдісі” Мақсаты: топқа бөлу, тақырыпты болжату.
Қандай көшбасшы елді жетістікке апара алады? Жауабы: демократ, либерал, авторитарлы.
Бұл сұрақтардың бүгінгі сабақпен байланысы қандай ? - Сабақ мақсатын оқыңыздар. - Сабақ мақсаты бойынша бағалау критерийлерін жасап көріңіздер. - Менің ұсынып отырған бағалау критерийлерімен салыстырыңыздар. |
Оқушылар топта бір-біріне қолдау жасайды. |
Оқушылар және мұғалім «Бас бармақ» әдісімен бағалайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ ортасы 5 минут 5 минут 5 минут 8 минут 7 минут |
Тапсырма: Сөз маржан Мақсаты: таныс емес сөздермен жұмыс Кестені толтырыңыздар.
Жауап кілті
Тапсырма:Органайзер әдісі. Мақсаты: Шалкиіз жырау «Би Темірге бірінші толғауының» идеясын ашу. Кестені мазмұны бойынша толтырыңыз.
Дескриптор: Кейіпкерлер образын ашуда шығармадан дәлел келтіреді. Үзінді негізінде автор құндылығын анықтайды; Автор құндылығынан шығарма идеясын шығарады. Тапсырма: «Топтастыру» әдісі Мақсаты: Толғаудың жанрлық ерекшелігін дәлелдеу.
Дескриптор: Ортасында шығарманың жанрына анықтама берілген. Діңіне толғаудың жанрлық белгілері көрсетілген; Бұтақтарына шығармадан үзінділер келтірілген; Тапсырма: «Дебат» әдісі Мақсаты: Шығармадағы ел билеушіге қазіргі заман тұрғысынан баға беру; Дебат ойнында әр топ өз көзқарастарыңызды жақтап, аргументтер ұсыныңыздар. «Би Темірдің ел билеудегі саясатын қолдаймын әлде қолдамаймын» Дескриптор: Би Темір бойындағы жағымды қасиеттерді атайды, оған көзқарасын білдіреді; Би Темір бойындағы жағымсыз мінездерді атайды, оған көзқарасын білдіреді; Қазіргі кездегі көшбасшылармен ұқсастықтары мен айырмашылықтарын көрсетеді.
Тапсырма: «Қарлы кесек» әдісі Мақсаты: Көшбасшылық қасиетін ұлттық мүдде тұрғысынан талдайды.
Дескриптор: Атаған қасиеттердің қажеттігін дәлелдейді; Көшбасшылықтың ұлтқа пайдасын көрсетеді. |
Тапсырма топпен орындалады. Ресурс ретінде түсіндірме сөздік беріледі. Тапсырма топпен орындалады. Ресурс ретінде әдебиет теориясы анықтамалығы беріледі. Тапсырма топпен орындалады. Ресурс ретінде әдебиет теориясы анықтамалығы, шығарма мәтіні беріледі. Бұл тапсырманы орындау барысында оқушылар бір-біріне қолдау көрсетеді Жоғары деңгейлі оқушылар тапсырманы өз еркі бойынша өз деңгейінде орындай алады. |
Оқушылар жауаптарын салыстырып, бір-бірін кері байланыс береді, өздерін мұғалім берген жауап кілттері бойынша тексереді. Топтар дескриптор бойынша бір-бірін «Бағдаршам» әдісімен бағалайды.
«Аялдама» әдісі. Мұғалім мен оқушылар дескриптор бойынша кері байланыс жасайды. «Бас бармақ» арқылы дескриптор бойынша кері байланыс береді.
«Мадақтама сэндвичі» әдісі арқылы дескриптор бойынша кері байланыс береді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 3 мин |
Рефлексия: «Бес саусақ» әдісі Мақсаты: алған білімдерін жинақтау.
|
|
. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















