8
28-сабақ Тексерілді:|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сүйіндік М.Ж. |
|||||
|
Күні: |
18.10.2022 |
|||||
|
Сынып: 2 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз л мен р |
|||||
|
Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.1 мәтін түрлерін және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау; 2.2.5.1 дереккөздерден (сөздік, анықтамалық) мәліметті табу жолын үйренеді 2.4.1.4 дауыссыз л, р дыбыстарының емлесін сақтап жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтайды. Дауыссыз л, р дыбыстарының емлесін сақтап жазады. Дереккөздерден мәлімет табуды үйренеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы (5 мин) |
Психологиялық жағымды ахуал орнату. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
Өткен
сабақтарды еске түсіру Бұлт тапсырмасын орындау Сабақ мақсатын хабарлау Жаңа тақырыпты түсіндіру. Бүгінгі сабақта: Дауыссыз Л мен Р әріптерінің жазылу емлесін біледі. Дереккөздерден мәлімет табуды үйренеді Дүние тану пәнінде өтілген: Жеті атаның таралуы, Ататек атауларын еске түсіру |
Шаттық шеңберін орындайды
Сыныптың оқу әрекетіне қызығушылығын ояту. Бұлттағы сұрақтарға жауаптарын жаңбыр тамшылары арқылы жауап беріп тақтаға орналастырады. Бұлт артынан жаңа тақырыппен күн шығады. Жаңа тақырыпты тыңдайды, түсінеді Тапсырма орындайды. Жеті атаны атайды, ататек атауларын ағашқа орналастырады |
Қолдау көрсету Мақтау, мадақтау Бағалау От шашу әдісі арқылы бағаланады Шабыттандыратын сөздер арқылы қолдау |
Слайд Интереактивті тақта Сұрақ-жауап Бұлт, жаңбыр тамшысы суреттері Слайд, көрнекіліктер Бәйтерек ағашы |
||
|
Ортасы (35 мин) |
40-жаттығу. Мәтінді «Бағытталған оқу» әдісі арқылы оқу ұйымдастырылады. Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, неше бөліктен тұратынын айтады. Дәлелдер келтіреді. Бауыржанның әкесі қандай адам болғандығы туралы өз көзқарастарын білдіреді. Б.Момышұлы жайлы бейне материалды тамашалайды. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырып, қорытынды жасайды.
|
Мәтінді түсініп оқып, бөліктерін анықтайды. Б.Момышұлы жайлы бейне материалды тамашалайды Қарамен жазылған сөздерді талдайды. |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Оқулық |
||
|
|
Дәптермен жұмыс Л,Р әріптерін көркем жазу 41-жаттығу. Сөздерді көшіріп жазады. Мұғалімнің көмегімен сөз басындағы л, р дыбыстарының айтылуына назар аудартып, дәлелдер келтіріледі. Түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Лашын, лебіз, лайық, лауазым, лезде, рауғаш, рең, рәсім, разы сөздерін сөздіктен тауып, мағынасын анықтап, талдау жасатылады. |
Л,Р әріптерін көркем жазады Сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырады. Сөздерді көшіріп жазады. Түсіндірме сөздік арқылы сөздердің мағаналарын тыңдап, түсінеді |
Қолдау көрсету |
Дәптер Оқулық, дәптер |
||
|
|
Сергіту сәті
|
Оқушылар шеңбер құрып банандағы және жұмыртқадағы сөздерді оқып, алғашқы әрпін ұяң, үнді немесе қатаң екенін анықтап, қораптарына салады |
От шашу |
Маймыл, банан Тауық, жұмыртқа суреттері |
||
|
|
Топтық жұмыс Әр топқа Л мен Р әріптерінен жазылған сөздерді дыбыстық талдауға арналған тапсырмалар тарату |
Әр топ Л мен Р әріптерінен жазылған сөздерді дыбыстық талдау жасайды |
Мақтау, мадақтау |
А3 тапсырмалар |
||
|
|
Шығармашылық үзіліс Жұптық жұмыс 43-жаттығу. Оқушыларға өз отбасылары туралы әңгімелету. Сюжетті сурет бойынша мәтін құрастырып жұмыстарын топта жариялайды. Үйге тапсырма. 42-жаттығу. Мақалдарды оқып, көркем жаз. Л, р әріптерінің астын сызып айтылуы мен жазылуын салыстыр. |
Мәтін құрастырады. Топқа жариялайды. |
Қолдау |
Оқулық, сурет |
||
|
Соңы (5 мин) |
«Бекіту» әдісі. Бүгінгі сабақты түсінгендерін анықтау мақсатында, сабақ басындағы бұлт артынан шыққан күннің сәулелерін тапсырма орындау арқылы қою. Күн сәулелеріндегі Л мен Р әріптерінен келетін сөздердің дұрыс жазылған нұсқаларын тауып күннің айналасына орналастыру |
Күннің сәлелерін дұрыс орналастырады |
Мақтау, мадақтау |
Күн, күн сәулелері |
||
|
|
Рефлексия
|
Жасыл-маған бәрі түсінікті Сары-маған әліде түсініксіз Қызыл-мен ештеңе түсінбедім |
Өзін-өзі бағалайды. |
Ақылды үкі |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Дауыссыз л мен р
8
28-сабақ Тексерілді:|
Бөлім: |
Менің отбасым және достарым |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні |
Сүйіндік М.Ж. |
|||||
|
Күні: |
18.10.2022 |
|||||
|
Сынып: 2 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Дауыссыз л мен р |
|||||
|
Оқу бағдарла- масына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.1.1 мәтін түрлерін және құрылымдық бөліктерін (басы, негізгі бөлім, соңы) анықтау; 2.2.5.1 дереккөздерден (сөздік, анықтамалық) мәліметті табу жолын үйренеді 2.4.1.4 дауыссыз л, р дыбыстарының емлесін сақтап жазу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Мәтіннің құрылымдық бөліктерін анықтайды. Дауыссыз л, р дыбыстарының емлесін сақтап жазады. Дереккөздерден мәлімет табуды үйренеді |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі/уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы (5 мин) |
Психологиялық жағымды ахуал орнату. (Ұ) Ұйымдастыру кезеңі
Өткен
сабақтарды еске түсіру Бұлт тапсырмасын орындау Сабақ мақсатын хабарлау Жаңа тақырыпты түсіндіру. Бүгінгі сабақта: Дауыссыз Л мен Р әріптерінің жазылу емлесін біледі. Дереккөздерден мәлімет табуды үйренеді Дүние тану пәнінде өтілген: Жеті атаның таралуы, Ататек атауларын еске түсіру |
Шаттық шеңберін орындайды
Сыныптың оқу әрекетіне қызығушылығын ояту. Бұлттағы сұрақтарға жауаптарын жаңбыр тамшылары арқылы жауап беріп тақтаға орналастырады. Бұлт артынан жаңа тақырыппен күн шығады. Жаңа тақырыпты тыңдайды, түсінеді Тапсырма орындайды. Жеті атаны атайды, ататек атауларын ағашқа орналастырады |
Қолдау көрсету Мақтау, мадақтау Бағалау От шашу әдісі арқылы бағаланады Шабыттандыратын сөздер арқылы қолдау |
Слайд Интереактивті тақта Сұрақ-жауап Бұлт, жаңбыр тамшысы суреттері Слайд, көрнекіліктер Бәйтерек ағашы |
||
|
Ортасы (35 мин) |
40-жаттығу. Мәтінді «Бағытталған оқу» әдісі арқылы оқу ұйымдастырылады. Мәтіндегі негізгі ойды анықтап, неше бөліктен тұратынын айтады. Дәлелдер келтіреді. Бауыржанның әкесі қандай адам болғандығы туралы өз көзқарастарын білдіреді. Б.Момышұлы жайлы бейне материалды тамашалайды. Мәтіндегі қарамен жазылған сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырып, қорытынды жасайды.
|
Мәтінді түсініп оқып, бөліктерін анықтайды. Б.Момышұлы жайлы бейне материалды тамашалайды Қарамен жазылған сөздерді талдайды. |
«Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. |
Оқулық |
||
|
|
Дәптермен жұмыс Л,Р әріптерін көркем жазу 41-жаттығу. Сөздерді көшіріп жазады. Мұғалімнің көмегімен сөз басындағы л, р дыбыстарының айтылуына назар аудартып, дәлелдер келтіріледі. Түсіндірме сөздікпен жұмыс ұйымдастырылады. Лашын, лебіз, лайық, лауазым, лезде, рауғаш, рең, рәсім, разы сөздерін сөздіктен тауып, мағынасын анықтап, талдау жасатылады. |
Л,Р әріптерін көркем жазады Сөздердің айтылуы мен жазылуын салыстырады. Сөздерді көшіріп жазады. Түсіндірме сөздік арқылы сөздердің мағаналарын тыңдап, түсінеді |
Қолдау көрсету |
Дәптер Оқулық, дәптер |
||
|
|
Сергіту сәті
|
Оқушылар шеңбер құрып банандағы және жұмыртқадағы сөздерді оқып, алғашқы әрпін ұяң, үнді немесе қатаң екенін анықтап, қораптарына салады |
От шашу |
Маймыл, банан Тауық, жұмыртқа суреттері |
||
|
|
Топтық жұмыс Әр топқа Л мен Р әріптерінен жазылған сөздерді дыбыстық талдауға арналған тапсырмалар тарату |
Әр топ Л мен Р әріптерінен жазылған сөздерді дыбыстық талдау жасайды |
Мақтау, мадақтау |
А3 тапсырмалар |
||
|
|
Шығармашылық үзіліс Жұптық жұмыс 43-жаттығу. Оқушыларға өз отбасылары туралы әңгімелету. Сюжетті сурет бойынша мәтін құрастырып жұмыстарын топта жариялайды. Үйге тапсырма. 42-жаттығу. Мақалдарды оқып, көркем жаз. Л, р әріптерінің астын сызып айтылуы мен жазылуын салыстыр. |
Мәтін құрастырады. Топқа жариялайды. |
Қолдау |
Оқулық, сурет |
||
|
Соңы (5 мин) |
«Бекіту» әдісі. Бүгінгі сабақты түсінгендерін анықтау мақсатында, сабақ басындағы бұлт артынан шыққан күннің сәулелерін тапсырма орындау арқылы қою. Күн сәулелеріндегі Л мен Р әріптерінен келетін сөздердің дұрыс жазылған нұсқаларын тауып күннің айналасына орналастыру |
Күннің сәлелерін дұрыс орналастырады |
Мақтау, мадақтау |
Күн, күн сәулелері |
||
|
|
Рефлексия
|
Жасыл-маған бәрі түсінікті Сары-маған әліде түсініксіз Қызыл-мен ештеңе түсінбедім |
Өзін-өзі бағалайды. |
Ақылды үкі |
||
шағым қалдыра аласыз


















