Әдебиеттік оқу 21-сабақ
|
Бөлім: |
Демалыс мәдениеті. Мерекелер |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Аманьязова М.И. |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3Г |
Қатысушылар саны:32 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жеңіс күні. Бейбітшілік болса |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу 3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: шығарманы дауыстап түсініп оқиды, жанрлық ерекшеліктерін анықтай алады. Көптеген оқушылар: шығарма бойынша бағалауға негізделген сұрақтар қояды және жауап бере алады. Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай мақал-мәтелдер айта алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Топқа бөлу «Санау» әдісімен жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: -Айт күні айтылатын 5 тілек жазу. - Тақырыпқа сай келетін мақал-мәтелдер айтқызу. Жаңа оқу материалын жариялау- «Сөзжұмбақ» әдісі: -Оқулықтағы сөзжұмбақты шешіңдер. -Осы нақыл сөздерді қалай түсінесіңдер? - Торкөздердегі сөзді оқыңдар. Қазақтың батыр қыздарынан тағы кімдерді білесіңдер? -Мақал-мәтелдерге ортақ тақырып ойлап табыңдар. -Ал бүгінгі сабақта «Жеңіс күні» өлеңін оқитын боламыз. |
Жаттығу жасайды. Топқа бірігеді. Мәтінді тізбектей мазмұндайды Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: - Айт күні айтылатын 5 тілек жазып, айтады -2балл. |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Тізбек» әдісімен орындалады. А) «Жеңіс күні» өлеңін түсініп оқуға жаттығыңдар. Б) Автор туралы мәлімет: Жұмағалиев Қайрат (16.9.1937 жылы туған, Батыс Қазақстан облысы Орда ауданын Бесқұдықа.) - ақын. Қазақстан Жазушылар одағының мүшесі. Қазір "Сарыарқа" журналында редактор қызметін атқарады. Алғашқы өлеңдер жинағы "Тұңғыш" 1964 жылы жарық көрген. Бір қатар шығармалары орыс тіліне аударылып, жеке кітап болып басылған және ағылшын, француз, араб, неміс, қытай, хинди, испан, поляк, болгар тілдеріне жеке өлендері аударылған. Француз, моңғол ақын-жазушыларының романдарын қазақ тіліне аударған. Ақын өлеңдеріне ән жазылған. Белорусь Республика Құрмет грамотасымен, Қазақстан Жоғары Кеңесінің Құрмет грамотасымен, "Тың және тыңайған жерлерді игергені үшін", "Еңбектегі ерлігі үшін" медальдарымен, КСРО және Қазақстан Жазушылар одағының Грамоталарымен марапатталған. Өлеңдегі сұрақ бойынша берілген жолдарды қайталап оқыңдар. Осы сұраққа сендер қалай жауап берер едіңдер? Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: -Отан туралы мақал-мәтелдер айт. Сергіту сәтінде қазақ күйіне билейді.
(Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады. А) «Бейбітшілік болса...» өлеңін тыңдаңдар. Бейбіт күн, бейбітшілік сөздерінің мағынасын біліп алыңдар. ә) Ойлан. - Соғыс ардагерлерінен сұхбат алуға келдіңдер делік. 5 сұрақ дайындаңдар. -Бейбіт күн сыйлаған ата-аналарға арнап, алғыс хат дайындаңдар. |
- Өлеңді түсініп оқиды.
Билеп сергиді. -Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл. Автор туралы әңгімелейді-1балл. Дескриптор: - Бейбіт күн, бейбітшілік сөздерінің мағынасын ашады-2балл. - Соғыс ардагерлерінен сұхбат алуға 5 сұрақ дайындайды-2балл. - Бейбіт күн сыйлаған ата-аналарға арнап, алғыс хат дайындайды-2балл. |
Оқулық |
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. Оқу тапсырмасы: өлеңнің біреуін жаттау. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
ҚБ қойылады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Демалыс мәдениеті. Мерекелер 3 сынып
Демалыс мәдениеті. Мерекелер 3 сынып
Әдебиеттік оқу 21-сабақ
|
Бөлім: |
Демалыс мәдениеті. Мерекелер |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Аманьязова М.И. |
|
|
Күні: |
|
|
|
Сынып: 3Г |
Қатысушылар саны:32 |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Жеңіс күні. Бейбітшілік болса |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
3.2.1.1 шығарманы дауыстап түсініп, рөлге бөліп, мәнерлеп, теріп оқу 3.2.4.1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: шығарманы дауыстап түсініп оқиды, жанрлық ерекшеліктерін анықтай алады. Көптеген оқушылар: шығарма бойынша бағалауға негізделген сұрақтар қояды және жауап бере алады. Кейбір оқушылар: тақырыпқа сай мақал-мәтелдер айта алады. |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Ұйымдастыру, өзін – өзі тексеру 8 мин |
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығуларымен өтеді. Топқа бөлу «Санау» әдісімен жүреді. Өткен тақырыпқа шолу: -Айт күні айтылатын 5 тілек жазу. - Тақырыпқа сай келетін мақал-мәтелдер айтқызу. Жаңа оқу материалын жариялау- «Сөзжұмбақ» әдісі: -Оқулықтағы сөзжұмбақты шешіңдер. -Осы нақыл сөздерді қалай түсінесіңдер? - Торкөздердегі сөзді оқыңдар. Қазақтың батыр қыздарынан тағы кімдерді білесіңдер? -Мақал-мәтелдерге ортақ тақырып ойлап табыңдар. -Ал бүгінгі сабақта «Жеңіс күні» өлеңін оқитын боламыз. |
Жаттығу жасайды. Топқа бірігеді. Мәтінді тізбектей мазмұндайды Сұрақтарға жауап береді. |
Дескриптор: - Айт күні айтылатын 5 тілек жазып, айтады -2балл. |
|
|
Жаңа білім 15 мин 2 мин Бекіту 15 мин |
(Ұ) 1- тапсырма «Тізбек» әдісімен орындалады. А) «Жеңіс күні» өлеңін түсініп оқуға жаттығыңдар. Б) Автор туралы мәлімет: Жұмағалиев Қайрат (16.9.1937 жылы туған, Батыс Қазақстан облысы Орда ауданын Бесқұдықа.) - ақын. Қазақстан Жазушылар одағының мүшесі. Қазір "Сарыарқа" журналында редактор қызметін атқарады. Алғашқы өлеңдер жинағы "Тұңғыш" 1964 жылы жарық көрген. Бір қатар шығармалары орыс тіліне аударылып, жеке кітап болып басылған және ағылшын, француз, араб, неміс, қытай, хинди, испан, поляк, болгар тілдеріне жеке өлендері аударылған. Француз, моңғол ақын-жазушыларының романдарын қазақ тіліне аударған. Ақын өлеңдеріне ән жазылған. Белорусь Республика Құрмет грамотасымен, Қазақстан Жоғары Кеңесінің Құрмет грамотасымен, "Тың және тыңайған жерлерді игергені үшін", "Еңбектегі ерлігі үшін" медальдарымен, КСРО және Қазақстан Жазушылар одағының Грамоталарымен марапатталған. Өлеңдегі сұрақ бойынша берілген жолдарды қайталап оқыңдар. Осы сұраққа сендер қалай жауап берер едіңдер? Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады. Кейбір оқушыға: -Отан туралы мақал-мәтелдер айт. Сергіту сәтінде қазақ күйіне билейді.
(Д) 2-тапсырмада дәптермен жұмыс жүзеге асырылады. А) «Бейбітшілік болса...» өлеңін тыңдаңдар. Бейбіт күн, бейбітшілік сөздерінің мағынасын біліп алыңдар. ә) Ойлан. - Соғыс ардагерлерінен сұхбат алуға келдіңдер делік. 5 сұрақ дайындаңдар. -Бейбіт күн сыйлаған ата-аналарға арнап, алғыс хат дайындаңдар. |
- Өлеңді түсініп оқиды.
Билеп сергиді. -Тапсырманы орындап, өз пікірлерін білдіреді. |
Дескриптор: - Өлеңді мәнерлеп оқиды-1балл. Автор туралы әңгімелейді-1балл. Дескриптор: - Бейбіт күн, бейбітшілік сөздерінің мағынасын ашады-2балл. - Соғыс ардагерлерінен сұхбат алуға 5 сұрақ дайындайды-2балл. - Бейбіт күн сыйлаған ата-аналарға арнап, алғыс хат дайындайды-2балл. |
Оқулық |
|
Кері байланыс 5 мин |
Кері байланысты «Үш қадамдық сұқбат» әдісі арқылы береді. Мұғалім оқушылар жауабын талдап, өз қалыптастырушы бағасын қояды. Оқу тапсырмасы: өлеңнің біреуін жаттау. |
Сабақтан түйген ой-пікірін айтады. |
ҚБ қойылады. |
|
шағым қалдыра аласыз













