Дене қызметімен
айналысқанда денені қыздыру және босаңсытудың маңызы
туралы
ақпараттандыру.
Мақсаты:
Арнайы тапсырмаларды орындай отырып жеңіл
атлетика бөліміндегі негізгі дағдыларды жетілдіру, оқыту
мақсаттарын шешу. Жеке қозғалыс әрекеттерді сынамалау. Денені
қыздыру мен босаңсытудың маңыздылығын
түсіну.
Сипаттама:
Оқушылар шағын топтарда ақылдаса отырып жеңіл
атлетика бөліміндегі дене
қызметімен айналысқанда денені қыздыру және босаңсытудың
маңыздылығын түсіндіруге тырысады.
Жаттығуларды көрсету барысында жүру, жүгіру, секіру секілді негізгі
қозғалыс жаттығулары арқылы дағдыларын жетілдіру әрекеттері жүзеге
асырылады.
Мұғалім
әрекеті:
- тапсырмаларды орындау
орынын, құрал-жабдықтарды
дайындайды;
- сыныпты бірнеше шағын
топтарға бөледі (сергіту сәттері арқылы топтарға
бөлу);
-
оқушыларға жеке
топ ретінде өзіндік дене жаттығуларын жасақтап
көрсетуді ұсынады;
- жаттығудың аты мен рөлдерін
нақтылауды талап етеді;
- тапсырманы
түсіндіреді;
- тапсырмаларды орындау
кезінде жарақаттануды болдырмау мақсатында қауіпсіздік техникасы
ережелерін сақтау қажеттігі туралы
ескертеді;
- тапсырмаларды орындау
кезінде жетілдіру керек дағдыларды, әрбір оқушының жеке
жетістіктерін айтып тұрады;
- оқушылардың өзін-өзі
бағалауын, өзара бағалауын бірі-бірлеріне ауызша баға беру арқылы
жүзеге асырады;
Келесідей сұрақтар қою
арқылы білімді бекітеді:
Топтық жұмыстың
артықшылықтарын айта алар ма едіңіз?
Оқушы
әрекеті:
Оқушылар үш-төрт адамнан
тұратын шағын топтарға бөлінеді.
1-әрекет.
Жаңа сабақ барысында игерген дене қызметімен айналысқанда денені қыздыру және
босаңсытудың маңызы түсіндіре отырып,
жаттығудың маңыздылығын айта отырып көрсетеді. Топтағы
іс-әрекеттерді бөліп көрсетеді.
2-әрекет.
Оқушылар шағын топта ақылдаса отырып өздерінің
дене жаттығуларын жасақтайды, сынамалап көреді,
ұсынады.
3-әрекет.
Шағын топтарда жасақталған жаттығуды ұсыну.
Оқушылар жаттығудың атын айтады, ойыншылардың әрекетін
түсіндіреді.
Тапсырмаларды орындау деңгейін
бағалау үшін дескрипторлар:
- дене жаттығуларының
маңыздылығын түсіндіреді;
- шағын топта белсенділік
танытады, жаттығудың кем дегенде 5-6 түрін
көрсетеді;
Бағалау:Оқушылардың өзіндік және серіктесін бағалауы
тәжірибеленеді. Бір-бірлеріне ауызша кері байланыс
береді.
Уақыт қалса қимыл-қозғалыс ойындарын
ойнату.
«Қоян,
күзетші және күшік». Сынып ішінде
екі жүргізушіні таңдаңыз «күзетші және күшік» Алаңның ортасында
оқушылар қысқа секіртпе жіпті «дуал» 40-60 см биіктікте ұстап
тұрады. Мұғалімнің белгісімен «қояндар» (әр «іннен» бір-бірден,
секіртпе жіптен жоғары немесе төмен) жүгіріп шығып, «дуалдан»
секіріп түсіп «бақшаға» түседі. «Күзетші» шығып, алақанын соғады.
«Қояндар» қашып шығып, «дуалдың» астынан өрмелеп немесе үстінен
секіріп өтіп «індеріне» жүгіреді. «Күшік» қашқандарды қуып, ұстауға
тырысады. «Іннің» іші «қояндар» үшін қауіпсіз жер болып табылады.
«Күшікке» бірде-бір рет ұстатпағандар жеңіске жетеді. Әрбір жүгіру
кезінде «күзетші» мен «күшік» орындарын
ауыстырады.
«Қосаяқтар» қозғалмалы ойыны. Ойыншылардың ең аз саны – екі адам. Бормен жерге
«сөрені» сызу керек. Барлық оқушылар жұппен бөлініп тұрады. Бірінші
жұп «сөреге» «сөреге» шығады. Бірінші ойыншы барынша алысқа
секіреді. Оның секірген ұзындығын бормен белгілейді. Екінші ойыншы
қарама-қарсы бағытта секіреді. Секіруді бірінші оқушы секіріп
жеткен жерден орындайды. Ол жай ғана «сөрелік» сызыққа дейін
секіріп қоймай, бірнеше сантиметрге алысырақ секіруге тырысуы
керек. Егер екінші ойыншы осыны орындай алса, осы жұптың жеңімпазы
болып есептеледі. Ал егер орындай алмаса – бірінші ойыншы жеңімпаз
болады. Одан кейінгі жұптар бірінші және келесі этаптардың
жеңімпаздарынан құралады. Ең соңында екі епті «қосаяқтар» қалып,
«қосаяқтар» олипиадалық ойындарының абсолютті чемпионы атағына кім
лайықты екенін анықтайды!
Дискрипторлар:
Ойынды қорытындылау. Сұрақ-жауап арқылы
оқушылардың жетістіктерін бағалау.
|