Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
1-бөлім:
Жеңіл
атлетика арқылы қозғалыс
әрекеттері
|
Мектеп: №9
ОМ
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні: Танхай
Азигул
|
Сынып:
|
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар
саны:
|
21
0
|
Сабақ тақырыбы
|
Дене жаттығуларын орындау
арқылы қыздырыну және қалпына келтіру
техникасы.
Лақтыру, секіру және жүгірудің
түрлері
|
Оқу мақсаттары
|
3.3.3.1 - қозғалыс әрекеттерін орындау кезінде
ағзадағы физикалық өзгерістердің себептері жайлы
пікірлесу
3.1.2.2 Дене дамуы үшін қарастырылған түрлі дене
жаттығуларын орындау кезінде қозғалыстарды қалай орындау керек
екендігін білужәне түсіну
|
Сабақ мақсаттары
|
Барлық
оқушылар: дене жаттығуларын орындау
кезінде қиындықтармен тәуекелдерді түсінеді және
көрсетеді.
Көптеген
оқушылар: салауатты өмір салты үшін дене
белсенділігінің маңыздылығын
түсінеді.
Кейбір
оқушылар: мұғалімнің көмегінсіз өз
бетінше дене жаттығуларын жасай
алады.
|
Бағалау критерийлері
|
Дене жаттығуларын орындағанда
дене даму қозғалыстарын орындау керек екендігін
біледі;
Дене жаттығуларын
орындағандадене даму қозғалыстарын орындау керек екендігін
түсінеді.
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқушылар:
жеңіл атлетикаға байланысты
физикалық қасиеттер туралы түсініктерін көрсетеді және
талқылайды
Пәнге
тән
лексика мен терминология:
Мыналарды
қамтиды:
Қауіпсіздік
ережесі
Қозғалыс
дағдылары
Жүгіру, секіру,
лақтыру
дайындық,
келесіжұмыс
Ереже, тәуекел,
қауіпсіздік
Шыдамдылық
Диалог
пен жазу
үшін пайдалы
сөздермен тіркестер:
Талқылау үшін
сұрақтар
Сіздің қандай іс-әрекетіңіз оң
нәтижеге әсер етті?
Физикалық белсенділік біздің
жұмысқа қабілеттілігімізге қалай әсер
етеді?
|
Құндылықтарды
дарыту
|
оқушының төзімділік,
жылдамдық, күш, ептілік және икемділік сияқты қозғалыс дағдыларын
дамытады;
ұлтжандық, құрмет, командада
жұмыс;
оқушыларды өмір бойы салауатты
өмір салтын ұстануға бағыттай отырып, алынған дағдыларды қолдануға
ынталандырады;
|
Пәнаралық
байланыстар
|
Биология, физика
пәндеріменбайланыстырылады. (Лақтырудағы ушу троекториясы,
секірудегісерпілісмеханизміжәнежүгірудіңжылдамдығынөлшеудітүсінеді).
|
АКТ қолдану
дағдылары
|
Лақтыру фазалары,
секірудегі серпіліс механизмі және
техникасын үйрету негіздері,жүгірудің техникасының әдіс-тәсілдерін АКТ немесе телефон
интернет арқылы көрсету.
|
Бастапқы
білім
|
Оқушылар алдыңғы сыныптарда,
сондай-ақ сабақтан тыс қызметте іс- шаралар кезінде жүгіру, секіру,
лақтыру дағдысы бойынша түсінігі
бар.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
|
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
|
Ресурстар
|
Сабақтың басы
10
мин
|
І.Сапқа тұрғызу. Сергіту сәті.
Оқушылардың сабаққа қызығушылығын ояту. «Сәлемдесу» ойыны: Қазір
біз сендермен ойын ойнаймыз, қимылды тез жасауларың керек.
"Бастаймыз" деген белгі берілгенде, мен қалай амандасу керек екенін
айтамын, сонда сендер бір-бірлеріңмен тез-тез амандасасыңдар. Әр
адаммен әртүрлі амандасасыңдар. Сонымен, көзбен...қолмен...
өкшемен... иықпен...құлақпен...тіземен....иекпен....
арқамен.
Мұғалім айтады: «Біз пәндерді
кіріктіруді, қозғалу дағдыларын, дене қасиеттерін қауіпсіздік
ережесін сақтау мен сабақ тақырыбы бойынша айту арқылы дамытуды
жалғастырамыз»
Мұғалім Сіздер үшін
денсаулықты сақтау нені білдіреді деп сұрақ
қояды.
Мұғалім оқушыларды сабақ
тақырыбымен, күтілетін нәтижелермен және сабақ мақсаттарымен
таныстырады.
Кеңістікте топпен жүгіргенде
неге сақ болу керек екенімізді айта аласын
ба?
Орташа қалыпта жүгіру, алаңның
оң жағынан сол жағына қарай .
1. Екі қол жоғарыда аяқтың
ұшымен, екі қол белде өкшемен жүру.
2. Жеңіл жүгіріске көшу
.
3. Аяқты артқа, қолға жеткізе
жүгіру, екі қол алдыда тізені биік көтере
жүгіру.
4.Оң және сол жақ қырымен
адымдап жүгіру, екі қол белде
5. Жылдамдыққа
жүгіру
6. Қолды екі жақтан тыныс ала
көтеріп , түсіру, демді қалпына
келтіру.
Ж.Д.Ж.
орнында
ІІ.
Мұғалім
сабақтағы қауіпсіздік техникасын еске салады. «Тек бір минут»
стратегиясын өткізеді
Оқушылар бір-бірін
бағалайды
Оқушылар тамырдың ырғағын
санайды.
|
Үлкен, бос кеңістік, ойын
алаңы, пішіндерді белгілеуге арнаған бор, жалаушалар, ысқырық.
Жолдарды салуға арналған ленталар.
|
Сабақтың
ортасы
25
мин.
|
(Т, Тәж,
ҚБ) Оқушылар екі командаға
бөлініп, шамамен 10 метр қашықтықта алаңңның қарама-қарсы бағытына
қатарға тұрады. Бір команда лақтыруды орындамас бұрын, екінші
команда артқа қарай жылжиды. Ойыншылардың аяқтарының
алдында сызық сызылып, алаңның ортасына волейбол доптары
қойылады. Бір команданың ойыншылары кіші
(теннис) доптан алады(жеребе тарту бойынша).Мұғалімнің белгісімен
кіші допты волейбол доптарына лақтырады. Қарама-қарсы командаға
волейбол доптарын жылжытуға тырысады. Екінші команданың ойыншылары
лақтырылған доптарды жинап, белгі бойынша олар да волейбол
доптарына лақтырып, қарсыластарға жылжытуға тырысады. Командалар
белгіленген лақтыру санын кезек орындайды.Қарсы тұрған команданың
алдындағы сызықтан добты бірінші болып асырған команда жеңіске
жетеді. Ойынның басталар алдында техникалық қауіпсіздік ережелерін
өткізіңіз. Егер ойын барысында волейбол добы шетке домалап кетсе,
оны алып алаңның аймағына сол тураға қояды. Бұл жағдайда волейбол
добына лақтыруды екі жақтан бір уақытта бастайды. Қарсыластың
алдындағы сызықтан өткен доп, командаға бір балл
әкеледі.
Дескриптор:
Теннис добын лақтыруды,
көздеуді біледі.
Кішкентай допты лақтыру
техникасының элементтерін
көрсетеді.
Сызықтан асырып лақтыруды
біледі.
ҚБ: бірін-бірі бағалау,
бақылау.
|
Үлкен, бос кеңістік, ойын
алаңы, бор,волейбол және теннис доптары,
ысқырық.
https://library.wksu.kz/dmdocuments/%D2%9A%D0%98%D0%9C%D0%AB%D0%9B%D0%94%D0%AB%20%D0%9E%D0%99%D0%AB%D0%9D%D0%94%D0%90.pdf
|
Сабақтың
соңы
5
мин.
|
Сабақты
қорытындылау.
Оқушыларды сапқа тұрғызып,
тыныс алу жаттығулары арқылы бастапқы қалыпқа ағзаны
келтіру;
Қол жеткен нәтижелер туралы
ойлау өзіндік талдау жүргізуге
дағдыландыру;
Өткен тақырып бойынша мұғалім
мен оқушының талдау іс-әрекеті;
Сұрақ-жауап арқылы кері
байланыс жүргізеді;
Рефлексия:

|
Құрал-жабдықтар
ды жинау. Кері байланыс үшін
парақ. Оқушылар өз
жұмыстарын кері байланыс әдісі арқылы
бағалайды.
|
Саралау –оқушыларға қалай
көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға
қандай міндет қоюды жоспарлап
отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың
материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді
жоспарлайсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы
|
Үлгере алмайтын, қалып қоятын
оқушылар мықты және дарынды балалардың сонынан қайталап
береді
Кеңістікте қозғалыс сөздік
қорларын кеңейту үшін жаттығып жатқан қабілетті оқушыларға қиынырақ
сұрақтар қойылады.
Қозғалыс ойын және эстафета
ойын ойнаған кезде мықты дарынды оқушылар өз креативтік ойларын
және қимыл қозғалыстарын көрсете алады «Көңілді
кенгуру »
|
Мұғалімнің сырттан жүріп
байқауы.
Оқушылармен тақырып бойынша
әңгімелесу.
Керек кезінде оқушылар тоқтай
ала ма?
Оқушылар ойын ойнаған кезде
ерекше қимыл қозғалыстарын көрсете ала
ма?
Бақылау, тыңдау,
сұрақтар
Оқушылардың қалай жүргендерін
бақылау
Оқушылар өз-өздерін бағалау,
орындаған тапсырманы
талқылайды
Сұрақ жауап арқылы
топтағы және жеке қарым-қатынас сапасын
анықтау
|
Әр оқу тоқсанының басында
бекітілген қауіпсіздік техникасы ережелерімен таныстыру; Сабақ
барысында жайлы жағдай туғызу; Өзгелердің пікірін сыйлай
отырып, олармен жұмыс жүргізу
Қауіпсіздік ережелерін мұқтят
сақтау Тақырыпқа сай әрекет ету мен
киінуді қатаң талап ету; Әр оқушының жүріс-тұрысын жіті
назарда ұстау. Өзгелермен жұмыс, пікірді
құрметтеу.
|
Рефлексия
Сабақ мақсаттары/меңгеру
мақсаттары жүзеге асырымды болды
ма?
Бүгін оқушылар нені
үйренді?
Оқыту ортасы қандай болды?
Менің бөліп оқытқаным өз мәнінде жүзеге асты
ма?
|
Төменде берілген бос орынды өз
сабағыңызға рефлексия жүргізу үшін пайдаланыңыз. Сабағыңызға
қатысты сол жақта келтірілген сұрақтарға жауап
беріңіз.Сабақ мақсаттары дұрыс
қойылған ба? оқушылар нені үйренді? Оқыту/оқу, Сәтті; Сәтсіз;
Болашаққа жоспар.Сабақ мақсаты сабақ тақырыбына, оқушылардың жас
ерекшелігіне, қимыл қозғалысқа деген қажеттіліктеріне сай
қойылған.
|
|
Жалпы
баға
Сабақтың жақсы өткен екі
аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақтыжақсартуға не
ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да
ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында
сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/ қиындықтары
туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу
қажет?
|