Материалдар / Домбыра – қазақтың рухы
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Домбыра – қазақтың рухы

Материал туралы қысқаша түсінік
• Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді; • Синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді; • Мәтінді редакциялайды; • Жаңа нұсқадағы мәтін құрайды
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Қараша 2022
548
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

САБАҚ: 5-бөлім: Музыка өнері және қазақтың киелі домбырасы

Тақырыбы: Домбыра – қазақтың рухы 5-сабақ

Мектеп: №72 мектеп-лицейі

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Ежембаева А

СЫНЫП: 7

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Оқу мақсаттары

Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексеру, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізу, редакциялау 7.Ж6

Сабақ мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді, редакциялайды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады:

Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді, редакциялайды, шағын мәтін құрайды

Кейбір оқушылар орындай алады:

Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді, синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді, редакциялайды, жаңа нұсқадағы мәтін құрайды

Бағалау критерийі

  • Мәтіндегі сөздердің тақырыпқа сай орынды қолданылуын тексереді;

  • Синонимдік қатармен ауыстыра отырып, лексикалық түзетулер енгізеді;

  • Мәтінді редакциялайды;

  • Жаңа нұсқадағы мәтін құрайды

Оқыту деңгейі

Тану, түсіну, талдау, қолдану

Тілдік мақсат

Оқушылар орындай алады:

Тірек сөздердің синонимдерін табады, мәтін жазады

Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

  • Домбыра, шек

  • Менің ойымша; пікіріме мынадай дәлелдер келтіремін; оның мынадай себептері бар; себебін былай түсіндіремін.

Талқылауға арналған сұрақтар:

  • Ұлттық аспаптардың қандай түрін білесің?

  • Өзің сол аспаптардың қайсысында ойнайсың?

Құндылықтарға баулу

Домбыра түрлері

Пәнаралық байланыс

Музыка

Тақырып бойынша алдыңғы оқу:

Музыка өнері, халықтың ұлттық аспаптар

Сабақтың барысы

Кезеңдер
уақыт
ы

Мұғалім әрекеті

Оқушы әрекеті

Ресурс

Қызығушылық ояту

3 минут

Амандасу, сыныптың сабаққа дайындығын қадағалау, топқа бөлу. Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлері таныстырылады.

Сабаққа ынталандырылады.


Мағынаны тану кезеңі

28 минут

Дамыту тапсырмалары:

1 ТАПСЫРМА. Тыңдалым тапсырма.

https://www.youtube.com/watch?v=IHq1kZty_rk және Қадыр Мырзаәлінің «Нағыз қазақ – домбыра» өлеңін тыңдайды.

Екі ішектің бірін қатты, бірін сәл-пәл кем бұра.

Нағыз қазақ – қазақ емес, Нағыз қазақ – Домбыра!

Білгің келсе біздің жайды, содан сұра тек қана:

Одан асқан жоқ шежіре, одан асқан жоқ дана.

Ақиқатты айтқандардың бәрі осылай сорласын

Деп бір хаһан шанағына құйған оның қорғасын.

Жалған сөйлеп көрген емес соның өзінде:

Аппақ жалын күйдің жанын жалап жатқан кезінде.

Дереккөзі: https://www.zharar.com/kz/olen/4991-dombyra.html

© www.ZHARAR.com


  • Домбыра туралы мәлімет және өлең тыңдайды.

  • Ой бөліседі

f Бағалау.

Тамаша!

Жарайсың!

http://youtube.com/watch?v=I55Lc6I_n3s&utm_source=youtube.com&utm_medium

2 ТАПСЫРМА. Тыңдалымнан кейінгі тапсырма.

  • Тыңдалымға ұсынылған домбыра туралы өлеңді үлгі етіп, домбыра үніне қатысты бейнелі сөздерден өз үлгілерін жасау, сөз тіркестерін құрастыру.

  • Жазылым тапсырмасы. «Домбырадағы халық шежіресі» тақырыбында шағын мәтін құрастырады.

  • Жұпта бір бірін тексере отырып, бірінің мәтініне түзету жасап, домбыраға қатысты сөз тіркестерін синонимдік қатарлармен алмастырып, қайта жазып шығу.

Дескриптор

Бейнелі сөздерден өз үлгілерін жасау, сөз тіркестерін құрастыру;

Мәтін құрастырады;

Мәтінге түзету жасайды;

Сөз тіркестерін синонимдік қатарлармен алмастырып, қайта жазып шығу

f Бағалау.

Жұптың бірін бірі бағалауы


Соңы 5 минут

Кері байланыс.

 


Үйге

  • 127-бет. 2-тапсырма





Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!