Қазақстан Республикасы Білім және
ғылым министрінің 2020 жылғы 6
сәуірдегі № 130 Бұйрығына 7-
қосымша
«Атамекен жалпы білім беретін мектеп» КММ
(білім беру ұйымының атауы)
Орта білім беру ұйымдарының педагогіне арналған сабақ жоспары немесе қысқа мерзімді жоспар
Дөңгелектің және оның бөліктерінің ауданы
(сабақтың тақырыбы)
Бөлім: Шеңбер. Көпбұрыштар
Педагогтің аты-жөні: Кощыева Кундыз
Күні: 04.05.2021
Сынып:
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны:
Сабақтың тақырыбы: Дөңгелектің және оның бөліктерінің ауданы
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту
мақсаттары
9.1.1.2 сектор мен сегмент ауданының формулаларын қорытып шығару және қолдану;
Сабақтың мақсаты:
Барлық оқушылар: Дөңгелекті және оның бөліктерін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Дөңгелектің және оның бөліктерінің ауданын табу формуласын біледі.
Кейбір оқушылар: Дөңгелектің және оның бөліктерінің ауданын табу формулаларын есептер шығаруда қолданады.
Сабақтың барысы
Сабақтың
кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті Оқушының әрекеті Бағалау Ресурстар
Сабақтың
басы
5 мин
Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа қатысын
тексеру. Үй тапсырмасын тексеру.
№7-есеп, 146-бет.
Сәлемдесу. Үй тапсырмасын
тексерту.
Оқулық
Сабақтың
ортасы
25 мин
Бүгін есептер шығару сабағы. Бүгінгі сабақта
№9-10-есептерді шығаратын боламыз.
Оқушылар жеке өздері тапсырмаларды
Оқулық
орындайды.
Жеке жұмыс
1-тапсырма
№9-есеп, 146-бет.
Диаметрі: 1) 5 м; 2) 10 м-ге тең болатын киіз
үйдің еденінің ауданын табыңдар.
1) Бер:
d = 5 м
т/к: S = ?
Шешуі:
2) Бер:
d = 10 м
т/к: S = ?
Шешуі:
Жауабы: 1)
; 2)
Оқушылар бірінші тапсырманы орындап
болдыңыздар, енді екінші тапсырманы
орындаңыздар.
2-тапсырма
№10-есеп, 146-бет.
Қабырғасы 1-ге тең: 1) теңқабырғалы
үшбұрышқа; 2) квадратқа; 3) дұрыс
Дескриптор:
- дөңгелектің радиусын
табады.
- дөңгелектің ауданын
табады.
Дескриптор:
- дөңгелектің радиусын
табады.
- дөңгелектің ауданын
табады.
Бас бармақ арқылы
бағалау
Оқулық
Оқулық
алтыбұрышқа сырттай сызылған дөңгелектің
ауданын табыңдар.
1) Бер:
ABC - теңқаб.
Сырттай дөңгелек сызылған
т/к:
Шешуі:
Сырттай сызылған дөңгелектің радиусын
табу үшін төмендегі формуланы қолданамыз:
2) Бер:
ABCD - квадрат
Сырттай дөңгелек сызылған
Дескриптор:
- теңқабырғалы үшбұрышқа
сырттай сызылған
дөңгелектің радиусын
табады.
- дөңгелектің ауданын
табады.
Дескриптор:
- квадратқа сырттай
сызылған дөңгелектің
радиусын табады.
- дөңгелектің ауданын
табады.
Бас бармақ арқылы
бағалау
Оқулық
т/к:
Шешуі:
Сырттай сызылған дөңгелектің радиусын
табу үшін төмендегі формуланы қолданамыз:
3) Бер:
ABCDEF - дұрыс алтыбұрыш
Сырттай дөңгелек сызылған
т/к:
Шешуі:
Дескриптор:
- дұрыс алтыбұрышқа
сырттай сызылған
дөңгелектің радиусын
табады.
- дөңгелектің ауданын
табады.
Оқулық
Сырттай сызылған дөңгелектің радиусын
табу үшін төмендегі формуланы қолданамыз:
Жауабы: 1)
; 2)
; 3) .
Сабақтың
соңы
5 мин
Кері байланыс
Үйге тапсырма: №12-есеп, 146-бет.
Радиусы 1-ге тең дөңгелекті екі теңшамалы
бөліктерге (сақина және дөңгелек) бөлетін
шеңбердің радиусын табыңдар.
Сабақты толық түсінген
оқушылар көңіл-күй ағашына
қызыл стикерді жапсырады.
Сабақты жартылай түсінген
оқушылар көңіл-күй ағашына
жасыл стикерді жапсырады.
Сабақты мүлде түсінбеген
оқушылар көңіл-күй ағашына
сары стикерді жапсырады.
Рефлексия
Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары
тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде
үлгердім бе?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағамдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды
жетілдіруге көмектесетін не білдім?