Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Дүниежүзі халқының діни құрамы
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Қысқа мерзімді жоспар
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Әлеуметтік география Күні:06.04.2018 Сынып: 7 |
Мектеп: №20 орта мектебі Мұғалімнің аты-жөні:Сейдахметова Айгуль Талгаткызы Қатысқандар саны:24 Қатыспағандар:0 |
|||
Сабақтың тақырыбы |
Дүниежүзі халқының діни құрамы |
|||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сәйкес) |
7.4.1.2.-дүние жүзі халқының діни құрамы мен діндердің таралу аймақтарын анықтайды |
|||
Сабақтың мақсаты |
|
|||
|
||||
|
||||
Бағалау критерийі |
Түсіну: Видеоролик арқылы дүниежүзі халқының діни құрамын анықтайды, діндердің таралу аймақтарын түсінеді. Талдау: Дүниежүзі елдерінің діни құрамына сипаттама беру барысында, қажетті термин сөздерді талдайды, әлемдік діннің қай түрлерінің көп таралғанын анықтайды және нақтылайды. Қолдану: Әлемдік діндердің шығу тарихын негізге ала отырып, зайырлы мемлекеттерді дүние жүзінің саяси картасынан көрсетеді. |
|||
Тілдік мақсаттар |
Пән бойынша сөздер мен терминдер |
|||
Негізгі сөздер мен терминдер: Магия, шаманизм, тотемизм, фетишизм, анимизм, космополитизм, эгалитар, прозелитизм, атеист т.б. |
||||
Құндылықтарға баулу |
|
|||
Пәнаралық байланыс |
Тарих, дінтану |
|||
Алдыңғы білім |
Өткен сыныптардағы білім мен алдыңғы тақырыптағы осы тақырып бойынша білетіні: дүниежүзілік басты діндер,ислам діні, христиан діні, будда діні. |
|||
|
||||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, оқушыларды түгендеу Шаттық шеңбері Қайырлы күн, достым, Қайырлы күн болсын, Бүгінгі күнің Сәттілікке толсын! Билеттер арқылы топқа бөлу (Ехро 2017 көрмесіне немен барасың? Оқушылар билет таңдайды). 1 топ ұшақпен 2 топ поездбен 3 топ автобуспен 1 топ – «Ислам» 2 топ – «Христиан» 3 топ – «Буддизм» Үй тапсырмасын сұрау «Ыстық картоп» әдісі 1. Тіл дегеніміз не? 2. Қостілділік немесе блингвизимді қалай түсінесің. 3. Тіл-халықтың белгісі дегеніміз не? 4. Картаны пайдаланып Қазақстан жеріндегі этностардың таралуын түсіндір. 5. Этнос-дегеніміз не? 6. Қазіргі кезде латын әліпбиіне көшу сөз болуда оған қалай қарайсыңдар? 7. Дүниежүзінде ең көп таралған тіл әулетін ата? 8. Алтай тіл әулеті қандай топтарға бөлінеді? 9. Бірде-бір тіл тобына жатпайтын тілдерді ата? 10. Бір тілді және екі тілді елдерді салыстыр. Мысал келтір. Қорытынды тірек сызбасы (оқушылар қолдарындағы дұрыс жауаптарын көтеру арқылы жауап береді) Дүние жүзінде кең тараған тіл әулеттері Тіл әулеттері Тіл тобы Халықтар Славян,герман, роман Алтай Арабтар
|
Постер, маркер, оқулық |
||
Сабақтың ортасы |
Сабақ тақырыбын ашу мақсатында видеоролик көрсетемін, https://www.youtube.com/watch?v=XfSQWR2XGl0 . Мәтінді оқыту. Жаңа сабақты қысқаша өзім түсіндіремін. 1-тапсырма. «Волейбол» әдісі арқылы допты лақтыру арқылы дүниежүзі халқының құрамын анықтап, таралу аймақтарына сипаттама бере отырып, қай мемлекеттің діні екенін анықтаңыз. дескриптор - видеоролик арқылы дүниежүзі халқының діни құрамын анықтайды, діндердің таралу аймақтарын түсінеді. -діндердің таралу аймақтарын біледі. - қай мемлекеттің діні екенін айтады. Шапалақ әдісімен бағалайды 2 – тапсырма «Кластер» әдісі арқылы сурет бойынша берілген ғимараттарды діндердің түрлеріне қарай сәйкестендіріп, 234-235 беттердегі терминдерді анықтап жазыңыз. 1 сурет 2 сурет 3 сурет Дескриптор - ғимараттарды анықтайды - дін түрлерін сипаттайды - термин сөздерді жазады 3-тапсырма. «Картаға саяхат» әдісі. Дүние жүзінің саяси картасынан зайырлы мемлекеттерді көрсетіңіз? дескриптор - зайырлы мемлекеттерді дүние жүзінің саяси картасынан көрсетеді. -зайырлы мемлекеттерді атайды. -картадан көрсетеді. Басбармақ әдісі арқылы бағалау
4- тапсырма «Джигсо» әдісі 1-топ Әлемдік діндер(Христиан, ислам, буддизм) – кластер құрастыру арқылы оқушылар діндерге сипаттама береді. Дескриптор -Әлемдік діндерді атайды -Христиан, ислам,буддизм діндеріне сипаттама береді 2- топ Ұлттық діндер(Индуизм, синтоизм, иудаизм) – Венн диаграммасын пайдаланып, ұлттық діндердің ерекшелігін, ұқсастығын, айырмашылығын көрсетеді. Дескриптор -Ұлттық діндерді атайды -Венн диаграммасы арқылы олардың ұқсастық пен айырмашылықтарын көрсетеді 3- топ Дәстүрлі діндер(Шаманизм, анимизм, тотемизм) – кестемен жұмыс жасау арқылы термин сөздердің анықтамасын нақтылайды. Дескриптор
Бағалау әдісі «Екі жұлдыз,бір тілек» Әр топтың жұмысына «екі ұнаған жерлері, бір ұсыныс» . |
|
||
Сабақтың соңы |
Сыныппен жұмыс (С) Әлемдік Діндер картасы Сыныппен жұмыс: картаны талдау. Дескриптор
«Аяқталмаған сөйлем» әдісімен сабағымды бекітемін Дүние жүзі негізгі мынадай діндерге .............................................................................. бөлінеді. Әлемдік діндерді өздеріне тән ерекшеліктеріне қарай былайша................................................ сипаттай аламын. Үй жұмысы Әлемдік діндер картасын пайдалана отырып, әлемдік діндердің таралу аймақтарын кескін картаға түсіріңіздер. Бекіту. Жеке жұмыс. «БББ» әдістемесі бойынша төмендегі кестенің соңғы бағанын толтырыңыздар
Не білемін Не білгім Не білдім келеді
|
|
||
Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||
Тапсырма тәсілі: “Ыстық картоп” әдісі пайдаланып, оқушылардан үй тапсырмасын сұрадым. Дереккөздер тәсілінде: “кластер” әдісі, бейнетаспа көрсеттім. Жіктеу тәсілі: “ДЖИГСО"” әдісі Қарқын тәсіліне «Волейбол» әдісін Қорытынды тәсіліне «Айтылмаған сөйлем» және “БББ” әдістерін қолдандым. |
Қалыптастырушы бағалау жүргіздім. Смайлик, бас бармақ арқылы бағалаймын. Мадақтау,кері байланыс беремін. Тарих және дінтану пәні мұғалімдерінен кеңес аламын.
|
Сабағымда АКТ пайдаландым. Қауіпсіздік ережесін ескертіп, қадағалаймын. |
||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||
Сабақ мақсаттары саралаудың тәсілдері арқылы қол жетімді болды Барлық оқушылар дүниежүзі халқының діни құрамын толығымен анықтап, оқу мақсатына қол жеткізді. Оқушылар оқу мақсатына жетті. Уақытымды тиімді пайдаландым. Саралаудың тәсілдері дқрыс жүргізілді. Сабақ жоспарында ауытқулар болмады, себебі сабақтағы әдіс тәсілдер оқушылардың білім деңгейіне сай пайдаланылды |
||||
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді ( оқыту мен оқуға қатысты )?
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? Сын тұрғысына ойлайтын әдістер мен шапшаңдықты арттыратын тапсырмаларды беру қажет |