Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
3.
Физикалық география
3.3.
Гидросфера
Күні: 06.04.2018ж
Сынып: 7
|
Мектеп: №47 орта
мектеп
Мұғалімнің аты-жөні:
Мырзахметова Қ
Қатысқандар
саны:20 Қатыспағандар:0
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Дүниежүзілік мұхиттың географиялық
жағдайы
|
Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына
сәйкес)
|
7.3.3.3.Дүниежүзілік
мұхиттың құрамын, географиялық жағдайын
сипаттайды
|
Сабақтың
мақсаты
|
-
Дүниежүзілік мұхит дегеніміз не екенін
біледі
|
-
Дүниежүзілік мұхит қандай құрамдас
бөліктерден тұратынын анықтайды
|
-
Мұхиттардың
бөліктерінің географиялық жағдайын анықтап, картаға
түсіреді
|
Бағалау критерийі
|
Білу: Дүниежүзілік мұхиттарға жататын мұхит түрлерін
біледі
Түсіну: Мұхиттардың терең жерлері мен мұхит түбіндегі жер бедері
туралы түсінеді
Қолдану: Мұхиттарды және оның бөліктерін картадан көрсете
алады
|
Тілдік
мақсаттар
|
Оқылым-айтылым: Берілген мәтінді оқып, топтық талқылаулар арқылы
бір-бірімен пікір алмасады
Тыңдалым-жазылым: Дүниежүзілік мұхит туралы бейнекөрініс тыңдайды, кітапта
кездескен термин сөздерді дәптерге жазады
|
Негізгі сөздер мен
терминдер:
Арал, түбек, теңіз, шығанақ, бұғаздар,
қайраң
|
Құндылықтарға
баулу
|
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау,
қарым-қатынас жасау қабілеті, азаматтық жауапкершілік, өмір бойы
білім алу, адамзаттық құндылықтар мен ынтымақтастық
қалыптастыру
|
Пәнаралық
байланыс
|
Жаратылыстану, физика,
биология
|
Алдыңғы білім
|
Дүниежүзілік мұхиттың құрамы туралы
жалпы түсініктер қалыптасқан
|
|
Сабақтың жоспарланған
кезеңдері
|
Сабақта жоспарланған жаттығу
түрлері
|
Ресурстар
|
Сабақтың
басы
|
Оқушылармен
сәлемдесу, түгендеу
Жағымды
психологиялық ахуал орнату: Шеңбер құру
Бас бармағымызды
түйістіреміз – топтық ережені сақтаймыз
Балан үйрек –
сұрақтарға жауап береміз
Ортан терек –
тәртіпті сақтаймыз
Шылдыр шүмек –
уақытты тиімді пайдаланамыз
Кішкентай бөбек –
топта бірлесіп жұмыс жасаймыз
Топтарға
бөліну
I топ II топ III
топ
Арал Түбек
Теңіз
Бағалаудың
түрлерімен таныстыру
«Гүл ұсыну» әдісі арқылы үй
тапсырмасын сұрау
1.Сумен барлығы бірдей
қамтамасыз етілген бе?
2.Су ресурстары деген
не?
3.Адамзат су ресурстарын қалай
пайдаланады?
4.Өз отбасыларың тәулігіне
қанша литр су жұмсайды?
5.Отбасыларыңда суды
тұтыну американдық, еуропалық немесе африкалық адамның су тұтыну
көрсеткішіне жақын ба?
|
Интерактивті тақта


|
Сабақтың
ортасы
|
1
тапсырма
«Миға шабуыл»
әдісі Бейнекөрініс
көрсету
Дескриптор:
1.Жаңа
сабақтың тақырыбын табады
2.Мақсатын анықтайды
3.Гидросфераның бөліктерін
ажыратады
Жаңа
сабақ бойынша кестені түсіндіру
Құрлықтың
бөліктері
|
Материктер
|
Аралдар
|
Түбектер
|
Мұхиттың бөліктері
|
Теңіздер
|
Шығанақтар
|
Бұғаздар
|
2 тапсырма
/топтық жұмыс/
«Кластер» әдісі арқылы берілген мәтінді оқып шығып,
топтастырады.




Дескриптор:
1.Берілген
нысандарға сипаттама береді
2.Дүниежүзілік
картаны пайдалана отырып, мысал келтіреді.
3 тапсырма /жұптық жұмыс/
«Семантикалық
карта» әдісі бойынша кестені толтыру
|
арал
|
теңіз
|
түбек
|
бұғаз
|
мұхит
|
Гренландия
|
|
|
|
|
|
Дрейк
|
|
|
|
|
|
Аляска
|
|
|
|
|
|
Арабия
|
|
|
|
|
|
Тынық
|
|
|
|
|
|
Жерорта
|
|
|
|
|
|
Гавай
|
|
|
|
|
|
Бенгал
|
|
|
|
|
|
Еуразия
|
|
|
|
|
|
Дескриптор:
Нысандарды анықтап, белгі қойып
шығады
4
тапсырма
«Галереяға саяхат» әдісі арқылы тақтаға кескін карталар ілінеді, топтарға тапсырмалар
беріледі.
1 топ.Материктер мен мұхиттарды ауданына қарай
орналастырыңыз
2 топ. Тынық мұхиттың бұғаздарын кескін картаға
түсіріңіз
3 топ. Солтүстік мұзды мұхиттың теңіздерін кескін картаға
түсіріңдер
Дескриптор:
1.Материктер мен
мұхиттарды ауданына қарай орналастырады
2. Тынық мұхитының
бұғаздарын кескін картаға түсіреді
3. Солтүстік мұзды
мұхитының теңіздерін кескін картаға белгілейді.

5
тапсырма
Шығармашылық
тапсырма
Эдвард де Бононың «Ақылдың алты ойлау қалпағы» бойынша
дүниежүзілік мұхиттың экологиялық жағдайын
баяндау
|
Бағалау:
смайлик

Бағалау: «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бір-бірін
бағалайды

Бағалау: «Жұлдызша»

Бағалау: «Бағдаршам» 
Қызыл түс –
түсініксіз
Сары түс –
жартылай түсінікті
Жасыл түс –
барлығы түсінікті

|
Сабақтың
соңы
|
Үй тапсырмасы:
Дүниежүзілік мұхиттар туралы ғаламтордан қосымша ізденіп
келу.
Кері
байланыс«Білім теңізіне қайықты
жіберіңіз»
Тақырыпты жақсы
меңгердім деп есептеген балалар өз қайығын Білім теңізіне жібереді,
ал оған сенімсіз балалар Ереже шығанағында
қалады.
|



|
Саралау - Сіз қандай тәсілмен қолдау
көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай
тапсырма бересіз?
|
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін
қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау
|
Қарқын: «Гүл ұсыну» әдісі
Тапсырма: «Кластер» әдісі
Дереккөздер:
«Миға шабуыл»
бейнекөрініс
Диалог және қолдау:
«Семантикалық
карта»
Топтасу: «Галереяға саяхат»
Нәтиже: «Ақылдың алты ойлау қалпағы»
|
Сабағымда
қалыптастырушы бағалау жүргізілді және смайликтер, жұлдызша,
бағдаршам арқылы бағалау жүргіздім.
Топтар бір-бірін өзара бағалайды
|
Жас ерекшелігін
ескере отырып, АКТ құралының зияндығына байланысты 10 минуттан
артық қолданбау, техникалық қауіпсіздік ережелерінің сақталуын
қадағалау
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы қолжетімді
болды ма?
Барлық оқушылар
оқу мақсатына қол жеткізді ме?
Егер оқушылар оқу
мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау
дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба?
Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және
неліктен?
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін
пайдаланыңыз.
Сол бағандағы
өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.
|
Сабақ мақсатына
жету шынайы және қолжетімді болды. Оқушылардың басым бөлігі оқу
мақсатына қол жеткізді.
Саралауға қатысты
тапсырмалар берілді. Сабақ жоспарынан ауытқулар болған
жоқ.
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға
қатысты)?
1.Сабақта қызықты әрі жүйелі болған Диалог және қолдау
тәсілінде қолданылған «Семантикалық карта » стратегиясы, себебі
оқушылар жұппен бірлесіп жұмыс жасады
2.Нәтиже тәсіліндегі «Ақылдың алты ойлау қалпағы»
жақсы болды, себебі оқушылар
өз ойын ашық айтып, проблемалық сұраққа жауап
берді.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (
оқыту мен оқуға қатысты )?
1.Болашақта көптеген белсенді әдіс-тәсілдер мен саралаудың
тәсілдерін қолдана отырып сабағымның бұдан да жақсы өтуін қолға
аламын.
2.Деңгейлік тапсырмаларды беру
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген
оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым,
келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару
қажет?
|